Potrat: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je potrat 

Potrat je spontánna strata tehotenstva pred 20. týždňom. Asi 10 až 20 percent známych tehotenstiev končí potratom.

Skutočný počet je však pravdepodobne vyšší, pretože k mnohým potratom dochádza veľmi skoro v tehotenstve – ešte predtým, ako by ste o tehotenstve vôbec vedeli.

Pojem „potrat“ môže naznačovať, že sa niečo pokazilo pri prenášaní tehotenstva. Ale to je málokedy pravda. Väčšina potratov sa vyskytuje, pretože plod sa nevyvíja podľa očakávania.

Potrat je pomerne bežnou skúsenosťou - ale to ho nezľahčuje. Urobte krok k emocionálnemu uzdraveniu tým, že pochopíte, čo môže spôsobiť potrat, čo zvyšuje riziko a aká lekárska starostlivosť môže byť potrebná.

 

2. Príznaky potratu

Väčšina potratov sa vyskytuje pred 12. týždňom tehotenstva.

 

Príznaky potratu môžu zahŕňať:

  • Vaginálne špinenie alebo krvácanie

  • Bolesť alebo kŕče v bruchu alebo dolnej časti chrbta

  • Tekutina alebo tkanivo prechádzajúce z vašej vagíny

 

Ak ste vylúčili tkanivo plodu z vagíny, vložte ho do čistej nádoby a prineste ho do ordinácie svojho lekára alebo do nemocnice na analýzu.

 ovulacia 2

3. Príčiny potratu

 

I. Problémy s génmi alebo chromozómami

Väčšina potratov sa vyskytuje, pretože plod sa nevyvíja podľa očakávania. Asi 50 percent potratov je spojených s extra alebo chýbajúcimi chromozómami.

Problémy s chromozómami sú najčastejšie výsledkom chýb, ktoré sa vyskytnú náhodou, keď sa embryo delí a rastie – nie problémy zdedené po rodičoch.

 

Chromozómové problémy môžu viesť k:

  • „Pokazené“ vajíčko. Pokazené vajíčko nastane, keď sa nevytvorí žiadne embryo.

  • Vnútromaternicový zánik plodu. V tejto situácii sa embryo vytvorí, ale zastaví sa vývoj a zomrie skôr, ako sa objavia akékoľvek príznaky straty tehotenstva.

  • Molárna gravidita a čiastočná molárna gravidita. Pri molárnom tehotenstve obe sady chromozómov pochádzajú od otca. Molárne tehotenstvo je spojené s abnormálnym rastom placenty; zvyčajne nedochádza k vývoju plodu.

 

Čiastočné molárne tehotenstvo nastane, keď matke zostanú chromozómy, ale otec poskytne dve sady chromozómov. Čiastočné molárne tehotenstvo je zvyčajne spojené s abnormalitami placenty a abnormálnym plodom.

Molárne a čiastočné molárne tehotenstvo môže byť niekedy spojené s rakovinovými zmenami placenty.

 

II. Zdravotný stav matky

V niektorých prípadoch môže zdravotný stav matky viesť k potratu. Príklady:

 

Čo NEspôsobuje potrat

Rutinné činnosti, ako sú tieto, nevyvolávajú potrat:

  • Cvičenie vrátane aktivít s vysokou intenzitou, ako je jogging a bicyklovanie.

  • Sexuálny styk.

  • Pracujte za predpokladu, že nie ste vystavení škodlivým chemikáliám alebo žiareniu. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte obavy z rizík súvisiacich s prácou.

 ovulacia

4. Rizikové faktory

Rôzne faktory zvyšujú riziko potratu, vrátane:

  • Vek. Ženy staršie ako 35 rokov majú vyššie riziko potratu ako mladšie ženy. Vo veku 35 rokov máte asi 20-percentné riziko. Vo veku 40 rokov je riziko asi 40 percent. A vo veku 45 rokov je to asi 80 percent.

  • Predchádzajúce potraty. Ženy, ktoré mali dva alebo viac po sebe idúcich potratov, sú vystavené vyššiemu riziku potratu.

  • Chronické stavy. Ženy, ktoré majú chronické ochorenie, ako je nekontrolovaný diabetes, majú vyššie riziko potratu.

  • Problémy s maternicou alebo krčkom. Určité stavy maternice alebo slabé cervikálne tkanivá (nekompetentný krčok maternice) môžu zvýšiť riziko potratu.

  • Fajčenie, alkohol a nelegálne drogy. Ženy, ktoré fajčia počas tehotenstva, majú väčšie riziko potratu ako nefajčiarky. Nadmerné požívanie alkoholu a užívanie nelegálnych drog tiež zvyšuje riziko potratu.

  • Hmotnosť. Podváha alebo nadváha je spojená so zvýšeným rizikom potratu.

  • Invazívne prenatálne testy. Niektoré invazívne prenatálne genetické testy, ako je odber choriových klkov a amniocentéza, prinášajú mierne riziko potratu.

 

Komplikácie

U niektorých žien, ktoré potratia, sa vyvinie infekcia v maternici. Toto sa nazýva aj septický potrat. Príznaky tejto infekcie zahŕňajú:

  • Horúčka

  • Zimomriavky

  • Citlivosť v dolnej časti brucha

  • Nepríjemne zapáchajúci vaginálny výtok
 

Prevencia

Často nemôžete urobiť nič, aby ste zabránili potratu. Jednoducho sa zamerajte na dobrú starostlivosť o seba a svoje dieťa:

  • Vyhľadajte pravidelnú prenatálnu starostlivosť.

  • Vyhnite sa známym rizikovým faktorom potratu – ako je fajčenie, pitie alkoholu a užívanie nelegálnych drog.

  • Obmedzte príjem kofeínu. Nedávna štúdia zistila, že pitie viac ako dvoch kofeínových nápojov denne sa zdá byť spojené s vyšším rizikom potratu.

Ak máte chronické ochorenie, spolupracujte so svojím lekárom, aby ste ho udržali pod kontrolou.

kolonoskopia 2

5. Diagnostika potratu

Váš lekár môže vykonať rôzne testy:

  • Panvové vyšetrenie. Váš lekár môže skontrolovať, či sa váš krčok maternice nezačal rozširovať.

  • Počas ultrazvuku váš lekár skontroluje srdcový tep plodu a určí, či sa embryo vyvíja tak, ako by malo. Ak nie je možné stanoviť diagnózu, možno budete musieť absolvovať ďalší ultrazvuk približne o týždeň.

  • Krvné testy. Váš lekár môže skontrolovať hladinu tehotenského hormónu, ľudského chorionického gonadotropínu (HCG) vo vašej krvi a porovnať ju s predchádzajúcimi meraniami. Ak je vzor zmien vo vašej hladine HCG abnormálny, môže to znamenať problém. Váš lekár môže skontrolovať, či ste anemický - čo sa môže stať, ak ste zažili významné krvácanie - a môže tiež skontrolovať vašu krvnú skupinu.

  • Tkanivové testy. Lekár môže poslať tkanivo do laboratória, aby sa potvrdilo, že došlo k potratu – a že vaše príznaky nesúvisia s inou príčinou.

  • Chromozomálne testy. Ak ste mali dva alebo viac predchádzajúcich potratov, váš lekár môže objednať krvné testy pre vás aj vášho partnera, aby zistil, či sú vaše chromozómy faktorom spôsobujúcim potrat.

 

Možné diagnózy zahŕňajú:

  • Hroziaci potrat. Ak krvácate, ale váš krčok maternice sa nezačal rozširovať, hrozí potrat. Takéto tehotenstvá často prebiehajú bez akýchkoľvek ďalších problémov.

  • Nevyhnutný potrat. Ak krvácate, máte kŕče a máte rozšírený krčok maternice, potrat sa považuje za nevyhnutný.

  • Zmeškaný potrat. Pri zmeškanom potrate zostávajú placentárne a embryonálne tkanivá v maternici, ale embryo zomrelo alebo sa nikdy nevytvorilo.

  • Úplný potrat. Ak sa vylúči celá časť plodového vajca, ide o potrat úplný.

    Vylúčením bolesť a krvácanie prestáva. Maternica sa sťahuje a netreba ďalší zákrok.  Toto je bežné pre potraty, ku ktorým dôjde pred 12. týždňom.

  • Septický potrat. Ak sa u vás rozvinie infekcia v maternici, je to známe ako septický potrat. Môže ísť o závažnú infekciu a vyžaduje si okamžitú starostlivosť.

 menstruacia (2)

6. Liečba

 

I. Hrozí potrat

V prípade hroziaceho potratu môže váš lekár odporučiť odpočinok, kým krvácanie alebo bolesť neustúpi. Nedokázalo sa, že by pokoj na lôžku zabránil potratu, ale niekedy sa predpisuje ako ochrana. Môžete byť požiadaní, aby ste sa vyhli cvičeniu a sexu. Hoci sa nepreukázalo, že tieto kroky znižujú riziko potratu, môžu zlepšiť vaše pohodlie.

V niektorých prípadoch je tiež dobré odložiť cestovanie – najmä do oblastí, kde by bolo ťažké dostať rýchlu lekársku pomoc. Opýtajte sa svojho lekára, či by nebolo rozumné odložiť akékoľvek nadchádzajúce cesty, ktoré ste naplánovali.

 

II. Potrat

Pomocou ultrazvuku je teraz oveľa jednoduchšie určiť, či embryo zomrelo alebo sa nikdy nevytvorilo. Každý nález znamená, že k potratu určite dôjde.

 

V tejto situácii môžete mať niekoľko možností:

 

I. Prirodzený priebeh potratu

Ak nemáte žiadne známky infekcie, môžete sa rozhodnúť nechať spontánny potrat prebiehať prirodzene. Zvyčajne sa to stane do niekoľkých týždňov od zistenia, že embryo zomrelo.

Bohužiaľ to môže trvať až tri alebo štyri týždne. Toto môže byť emocionálne ťažké obdobie. Ak k vypudeniu nedôjde samo, bude potrebná lekárska alebo chirurgická liečba.

 

II. Lekárske ošetrenie

Ak po diagnostikovaní určitej straty tehotenstva uprednostňujete urýchlenie procesu, lieky môžu spôsobiť, že vaše telo vylúči tehotenské tkanivo a placentu. Liek sa môže užívať ústami alebo vložením do vagíny.

Váš lekár môže odporučiť vloženie lieku do vagíny, aby sa zvýšila jeho účinnosť a minimalizovali sa vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť a hnačka. U približne 70 až 90 percent žien táto liečba funguje do 24 hodín.

 

III. Chirurgický zákrok

Ďalšou možnosťou je malý chirurgický zákrok nazývaný dilatácia krčka maternice a frakcionovaná kyretáž dutiny maternice .

Počas tohto zákroku váš lekár rozšíri váš krčok maternice a odstráni tkanivo z vnútra vašej maternice. Komplikácie sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať poškodenie spojivového tkaniva krčka maternice alebo steny maternice. Chirurgický zákrok je potrebný, ak máte potrat sprevádzaný silným krvácaním alebo príznakmi infekcie.

 

Fyzické zotavenie

Vo väčšine prípadov trvá fyzické zotavenie z potratu len niekoľko hodín až niekoľko dní. Medzitým zavolajte lekárovi, ak pocítite silné krvácanie, horúčku alebo bolesť brucha.

Môžete ovulovať už dva týždne po potrate. Očakávajte, že sa menštruácia vráti do štyroch až šiestich týždňov. Ihneď po potrate môžete začať užívať akýkoľvek druh antikoncepcie. Dva týždne po potrate sa však vyhýbajte pohlavnému styku alebo si vkladaniu čohokoľvek do vagíny – napríklad tampón.

 

Budúce tehotenstvá

Je možné otehotnieť počas menštruačného cyklu ihneď po potrate. Ak sa však vy a váš partner rozhodnete pokúsiť sa o ďalšie tehotenstvo, uistite sa, že ste fyzicky a emocionálne pripravení. Požiadajte svojho lekára o radu, kedy by ste sa mohli pokúsiť otehotnieť.

Potrat je zvyčajne jednorazový. Väčšina žien, ktoré potratia, pokračuje v zdravom tehotenstve po potrate. Menej ako 5 percent žien má za sebou dva potraty a iba 1 percento má tri alebo viac po sebe idúcich potratov.

Ak zaznamenáte viacero potratov, zvyčajne dva alebo tri za sebou, zvážte testy, aby ste zistili akékoľvek základné príčiny. Takéto príčiny môžu zahŕňať problémy s maternicou, zrážanlivosťou krvi alebo chromozómami.

Ak sa nepodarí zistiť príčinu vašich potratov, nestrácajte nádej. Asi 60 až 80 percent žien s nevysvetliteľnými opakovanými potratmi pokračuje v zdravom tehotenstve.

 

Zvládnutie potratu a psychická podpora

Emocionálne liečba môže trvať oveľa dlhšie ako fyzická. Potrat môže byť srdcervúca strata, ktorú ostatní vo vašom okolí nemusia úplne pochopiť. Vaše emócie môžu siahať od hnevu a viny až po zúfalstvo. Dajte si čas na smútok nad stratou tehotenstva a vyhľadajte pomoc od svojich blízkych.

Pravdepodobne nikdy nezabudnete na svoje nádeje a sny súvisiace s týmto tehotenstvom, ale časom akceptovanie môže zmierniť vašu bolesť. Porozprávajte sa so svojím lekárom  ak cítite hlboký smútok alebo depresiu.

 Bolest_zlcnika_bioliek_2

7. Príprava na lekárske vyšetrenie

Ak máte príznaky alebo symptómy potratu, ihneď kontaktujte svojho lekára. V závislosti od okolností možno budete potrebovať okamžitú lekársku starostlivosť.

Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na stretnutie a čo môžete očakávať od svojho lekára.

 

Čo môžete urobiť

Pred stretnutím možno budete chcieť:

  • Nájdite milovaného človeka alebo priateľa, ktorý sa k vám môže pripojiť pri vyšetrení. Strach a úzkosť môžu sťažiť zameranie sa na to, čo hovorí váš lekár. Vezmite so sebou niekoho, kto vám pomôže zapamätať si všetky informácie.

  • Napíšte si otázky, ktoré sa opýtate svojho lekára. Týmto spôsobom nezabudnete na nič dôležité, čo sa chcete opýtať, a čas strávený so svojím lekárom môžete využiť na maximum.

 

Nižšie sú uvedené niektoré základné otázky, ktoré by ste sa mali opýtať svojho lekára o potrate:

  • Aké sú možnosti liečby?

  • Aké druhy testov potrebujem?

  • Môžem pokračovať vo svojich bežných činnostiach?

  • Aké príznaky alebo symptómy by ma mali podnietiť, aby som vám zavolal alebo išiel do nemocnice?

  • Viete, čo spôsobilo môj potrat?

  • Aké sú moje šance na úspešné budúce tehotenstvo?

Okrem otázok, ktoré ste si pripravili, neváhajte počas stretnutia položiť aj ďalšie otázky – najmä ak potrebujete objasnenie alebo niečomu nerozumiete.

 

Čo môžete očakávať od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti

Váš lekár sa vás pravdepodobne tiež opýta na množstvo otázok.

Napríklad:

  • Kedy ste mali poslednú menštruáciu?

  • Používali ste nejaké antikoncepčné metódy v čase, keď ste pravdepodobne otehotneli?

  • Kedy ste si prvýkrát všimli svoje príznaky alebo symptómy?

  • Boli vaše príznaky nepretržité alebo príležitostné?

  • V porovnaní s vašimi najsilnejšími dňami menštruácie, krvácate viac, menej alebo približne rovnaké?

  • Už ste predtým potratili?

  • Mali ste nejaké komplikácie počas predchádzajúceho tehotenstva?

  • Máte nejaké iné zdravotné ťažkosti?

  • Poznáte svoju krvnú skupinu?

 

  

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 

 

Zdroj:

https://www.mayoclinic.org

Tulandi T, et al. Spontaneous abortion: Risk factors, etiology, clinical manifestations, and diagnostic evaluation. http://www.uptodate.com/home. Accessed May 15, 2016.

Strand EA. Increasing the management options for early pregnancy loss: The economics of miscarriage. American Journal of Obstetrics and Gynecology. 2015;212:125.

Robinson GA. Pregnancy loss. Best Practice & Research: Clinical Obstetrics & Gynaecology, 2014;28:169.

Ferri FF. Spontaneous miscarriage. In: Ferri's Clinical Advisor 2016. Philadelphia, Pa.: Mosby Elsevier; 2016. http://www.clinicalkey.com. Accessed May 15, 2016.

Rink BD, et al. Recurrent pregnancy loss. In: Creasy and Resnik's Maternal-Fetal Medicine: Principles and Practice. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2014. http://www.clinicalkey.com. Accessed May 15, 2016.

Marx JA, et al., eds. Acute complications of pregnancy. In: Rosen's Emergency Medicine: Concepts and Clinical Practice. 8th ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2014. http://www.clinicalkey.com. Accessed May 15, 2016.

Tulandi T, et al. Definition and etiology of recurrent pregnancy loss. http://www.uptodate.com/home. Accessed May 15, 2016.

Tulandi T, et al. Evaluation of couples with recurrent pregnancy loss. http://www.uptodate.com/home. Accessed May 15, 2016.

Tulandi T, et al. Spontaneous abortion: Management. http://www.uptodate.com/home. Accessed May 15, 2016.

Pregnancy loss. American Family Physician. 2012;85:905.

 

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

 

https://stock.adobe.com/sk/