Pigmentové škvrny: Príznaky, príčiny a liečba
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo sú pigmentové škvrny
Pigmentové škvrny sú malé, ploché tmavé oblasti na koži. Majú rôznu veľkosť a zvyčajne sa objavujú na miestach vystavených slnku, ako je tvár, ruky, ramená a paže.
Pigmentové škvrny sa tiež nazývajú slnečné škvrny a pečeňové škvrny. Pigmentové škvrny sú veľmi časté u dospelých starších ako 50 rokov, no môžu ich dostať aj mladší ľudia, ak trávia veľa času na slnku.
Skutočné pigmentové škvrny nepotrebujú liečbu, ale sú znakom toho, že pokožka bola vystavená veľkému množstvu slnečného žiarenia a sú pokusom vašej pokožky chrániť sa pred ďalším poškodením slnkom. Z kozmetických dôvodov sa dajú zosvetliť alebo odstrániť.
Predchádzať pigmentovým škvrnám môžete pravidelným používaním opaľovacích krémov a vyhýbaním sa slnku.
2. Príznaky
Pigmentové škvrny môžu postihnúť ľudí všetkých typov pleti, ale častejšie sa vyskytujú u dospelých so svetlou pokožkou. Na rozdiel od pieh, ktoré sú bežné u detí a vyblednú bez vystavenia slnku, pigmentové škvrny nezmiznú.
Pigmentové škvrny:
-
Sú ploché, oválne oblasti so zvýšenou pigmentáciou
-
Zvyčajne sú hnedé až tmavohnedé
-
Vyskytujú sa na koži, ktorá bola v priebehu rokov najviac vystavená slnku, ako sú chrbty rúk, chodidlá, tvár, ramená a horná časť chrbta
-
Rozsah od veľkosti pehy po 13 milimetrov
-
Môžu sa zoskupovať, aby boli zreteľnejšie
Kedy navštíviť lekára
Pigmentové škvrny nevyžadujú lekársku starostlivosť. Nechajte svojho lekára pozrieť sa na škvrny, ktoré sú čierne alebo zmenili svoj vzhľad. Tieto zmeny môžu byť príznakmi melanómu, závažnej formy rakoviny kože.
Najlepšie je nechať vyhodnotiť akékoľvek nové zmeny na koži lekárom, najmä ak škvrna je:
-
Čierna
-
Zväčšuje sa
-
Má nepravidelnú hranicu
-
Má nezvyčajnú kombináciu farieb
-
Krváca
3. Príčiny pigmentových škvŕn
Pigmentové škvrny sú spôsobené nadmerne aktívnymi pigmentovými bunkami. Ultrafialové (UV) svetlo urýchľuje produkciu melanínu, prirodzeného pigmentu, ktorý dodáva pokožke jej farbu.
Na pokožke, ktorá bola roky vystavená slnku, sa objavia starecké škvrny, keď sa melanín zhlukuje alebo sa produkuje vo vysokých koncentráciách.
Rizikové faktory
Pravdepodobnosť vzniku pigmentových škvŕn je vyššia, ak:
-
Máte svetlú pokožku
- Máte v anamnéze časté alebo intenzívne slnenie alebo spálenie
4. Prevencia
Aby ste sa vyhli pigmentovým škvrnám a novým škvrnám po ošetrení, postupujte podľa týchto tipov na obmedzenie vystavenia slnku:
-
Vyhýbajte sa slnku medzi 10:00 a 14:00. Keďže v tomto období sú slnečné lúče najintenzívnejšie, skúste si outdoorové aktivity naplánovať na inú časť dňa.
-
Používajte opaľovací krém. Pätnásť až 30 minút pred odchodom von naneste širokospektrálny opaľovací krém s ochranným slnečným faktorom (SPF) najmenej 30. Naneste opaľovací krém vo veľkom množstve a aplikujte každé dve hodiny – alebo častejšie, ak plávate alebo sa potíte.
-
Zakryte sa. Na ochranu pred slnkom noste tesne tkané oblečenie, ktoré vám zakrýva ruky a nohy, a klobúk so širokým okrajom, ktorý poskytuje väčšiu ochranu ako bejzbalová čiapka alebo golfový štít.
5. Diagnostika
Diagnostika pigmentových škvŕn môže zahŕňať:
I. Vizuálna kontrola
Váš lekár môže zvyčajne diagnostikovať pigmentové škvrny pohľadom na vašu pokožku. Je dôležité rozlíšiť pigmentové škvrny od iných kožných chorôb, pretože liečba sa líši a použitie nesprávneho postupu môže oddialiť ďalšiu potrebnú terapiu.
II. Biopsia kože
Váš lekár môže urobiť ďalšie testy, ako je odstránenie malej vzorky kože na vyšetrenie v laboratóriu (biopsia kože). To môže pomôcť rozlíšiť pigmentovú škvrnu od iných stavov, ako je lentigo maligna, typ rakoviny kože.
Biopsia kože sa zvyčajne vykonáva v ordinácii lekára s použitím lokálneho anestetika.
6. Liečba
Ak chcete, aby boli vaše pigmentové škvrny menej nápadné, sú k dispozícii liečby na ich zosvetlenie alebo odstránenie.
Pretože pigment sa nachádza v spodnej časti epidermis – najvrchnejšej vrstve kože – akékoľvek ošetrenie určené na zosvetlenie pigmentových škvŕn musí preniknúť do tejto vrstvy pokožky.
Ošetrenia pigmentových škvŕn zahŕňajú:
I. Aplikácia bieliacich krémov na predpis
Aplikácia bieliacich krémov na predpis (hydrochinón) samostatne alebo s retinoidmi (tretinoín) a miernym steroidom môže počas niekoľkých mesiacov postupne vyblednúť pigmentové škvrny. Ošetrenie môže spôsobiť dočasné svrbenie, začervenanie, pálenie alebo suchosť.
II. Laser a intenzívne pulzné svetlo
Niektoré terapie laserom a intenzívnym pulzným svetlom ničia bunky produkujúce melanín (melanocyty) bez poškodenia povrchu kože. Tieto prístupy zvyčajne vyžadujú dve až tri sedenia.
Ranivé (ablatívne) lasery odstraňujú vrchnú vrstvu kože (epidermis).
III. Zmrazovanie (kryoterapia)
Tento postup ošetrí miesto použitím vatového tampónu na aplikáciu tekutého dusíka na päť sekúnd alebo menej. Tým sa zničí nadbytočný pigment. Keď sa oblasť hojí, pokožka sa javí svetlejšia.
Zmrazovanie sprejom sa môže použiť na malé zoskupenie škvŕn. Ošetrenie môže dočasne podráždiť pokožku a predstavuje mierne riziko trvalého zjazvenia alebo zmeny farby.
IV. Dermabrázia
Dermabrázia obrúsi povrchovú vrstvu pokožky rýchlo rotujúcou kefkou. Na jej mieste rastie nová koža. Možno budete musieť podstúpiť procedúru viac ako raz.
Možné vedľajšie účinky zahŕňajú dočasné začervenanie, chrasty a opuchy. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým ružovosť vybledne.
V. Mikrodermabrázia
Mikrodermabrázia je menej agresívny prístup ako dermabrázia. Zanecháva jemné nedokonalosti pleti s hladším vzhľadom. Na dosiahnutie skromných, dočasných výsledkov budete potrebovať sériu procedúr v priebehu mesiacov.
Na ošetrovaných miestach si môžete všimnúť mierne začervenanie alebo pocit štípania. Ak máte na tvári rosaceu alebo drobné červené žilky, táto technika by mohla váš stav ešte zhoršiť.
VI. Chemický peeling
Táto metóda zahŕňa aplikáciu chemického roztoku na pokožku na odstránenie vrchných vrstiev. Na jej mieste sa vytvorí nová, hladšia pokožka.
Možné vedľajšie účinky zahŕňajú zjazvenie, infekciu a zosvetlenie alebo stmavnutie farby kože. Začervenanie trvá až niekoľko týždňov. Možno budete potrebovať niekoľko ošetrení, kým si všimnete nejaké výsledky.
Terapie pigmentových škvŕn, ktoré odstraňujú kožu, sa zvyčajne vykonávajú v ordinácii lekára a nevyžadujú hospitalizáciu. Dĺžka každého postupu a čas potrebný na dosiahnutie výsledkov sa líšia od týždňov po mesiace.
Po ošetrení, keď ste vonku, budete musieť použiť širokospektrálny opaľovací krém s ochranným slnečným faktorom (SPF) najmenej 30 a nosiť ochranný odev.
Keďže ošetrenie pigmentových škvŕn sa považuje za kozmetické ošetrenie, zvyčajne nie je kryté poistením. A pretože procedúry môžu mať vedľajšie účinky, svoje možnosti dôkladne prediskutujte s lekárom, ktorý sa špecializuje na kožné ochorenia (dermatológ). Tiež sa uistite, že váš dermatológ je špeciálne vyškolený a skúsený v technike o ktorej uvažujete.
Životný štýl a domáca liečba
Mnoho voľne dostupných krémov a pleťových vôd na zosvetlenie pigmentových škvŕn je dostupných na predaj. Tieto môžu zlepšiť vzhľad pigmentových škvŕn v závislosti od toho, aké tmavé sú škvrny a ako často si nanášate krém. Možno budete musieť používať takýto produkt pravidelne niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým si všimnete výsledky.
7. Príprava na ošetrenie
Pravdepodobne začnete návštevou svojho obvodného lekára, ktorý vás potom môže poslať k dermatológovi.
Váš lekár vám pravdepodobne položí niekoľko otázok, ako napríklad:
-
Kedy ste si prvýkrát všimli škvrny na koži?
-
Objavili sa škvrny postupne alebo rýchlo?
-
Všimli ste si nejaké ďalšie zmeny vo vzhľade vašej pleti?
-
Je tento stav svrbivý, citlivý alebo inak obťažujúci?
-
Zažili ste časté alebo silné spáleniny od slnka?
-
Ako často sa vystavujete slnku alebo UV žiareniu?
-
Chránite pravidelne svoju pokožku pred UV žiarením?
-
Aký druh ochrany pred slnkom používate?
-
Máte v rodinnej anamnéze pigmentové škvrny alebo rakovinu kože?
-
Aké lieky užívate?
Otázky, ktoré možno budete chcieť položiť svojmu lekárovi, zahŕňajú:
-
Aké podozrivé zmeny na koži by som mal hľadať?
-
Ak sú škvrny starecké, čo môžem urobiť pre zlepšenie vzhľadu mojej pokožky?
-
Zmiznú po liečbe škvrny úplne alebo sa len zosvetlia?
-
Môžu sa tieto škvrny zmeniť na rakovinu kože?
Zdroj:
Schaffer JV, et al. Benign pigmented skin lesions other than melanocytic nevi (moles). https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 19, 2019.
AskMayoExpert. Laser resurfacing (adult). Mayo Clinic; 2017.
Goldstein BG, et al. Overview of benign lesions of the skin. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 19, 2019.
Melanoma prevention. The American Melanoma Foundation. https://melanomafoundation.org/melanoma-prevention. Accessed Nov. 19, 2019.
Dermabrasion for wrinkles. American Society for Dermatologic Surgery. https://www.asds.net/skin-experts/skin-treatments/non-ablative-laser-resurfacing-for-wrinkles. Accessed Oct. 10, 2019.
Microdermabrasion for wrinkles. American Society for Dermatologic Surgery. https://www.asds.net/skin-experts/skin-treatments/non-ablative-laser-resurfacing-for-wrinkles. Accessed Oct. 10, 2019.
Microdermabrasion. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/cosmetic/age-spots-marks/microdermabrasion-overview. Accessed Oct. 11, 2019.
Chien AL, et al. Photoaging. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Oct. 11, 2019.
Chemical peels: FAQS. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/cosmetic/younger-looking/chemical-peels-faqs. Accessed Oct. 22, 2019.
Sunscreen: How to protect your skin from the sun. U.S. Food and Drug Administration. https://www.fda.gov/drugs/understanding-over-counter-medicines/sunscreen-how-help-protect-your-skin-sun. Accessed Oct. 21, 2019.
Sunscreen FAQs. The American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/sun-protection/sunscreen-faqs. Accessed Oct. 21, 2019.
Hugh JM. Minor dermatologic procedures. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 21, 2019.
Metelitsa A, et al. Laser and light therapy for cutaneous hyperpigmentation. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 21, 2019.
Desmedt B, et al. Overview of skin whitening agents with an insight into the illegal cosmetic market in Europe. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. 2016;30:943.
Ortone JP, et al. Treatment of solar lentignines. Journal of the American Academy of Dermatology. 2006;S4:S262.
Gibson LE (expert opinion). Mayo Clinic. Nov. 21, 2019.
Obrázky:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/