Mamografia: Priebeh vyšetrenia a výsledky
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je to mamografia?
Mamografia je röntgenový snímok prsníka. Mamograf je skríningový nástroj používaný na detekciu rakoviny prsníka. Spolu s pravidelnými klinickými vyšetreniami a mesačnými samovyšetreniami prsníkov je mamografia kľúčovým prvkom pri včasnej diagnostike rakoviny prsníka.
Aj keď premýšľanie o tom či test absolvujete, každoročné mamografické vyšetrenie je dôležité po 40. roku života. Podľa National Cancer Institute je rakovina prsníka druhou najčastejšou rakovinou u žien hneď po rakovine kože.
2. Prečo sa vykonáva mamografia?
Mamografia sú röntgenové snímky vašich prsníkov určené na detekciu rakoviny a iných zmien v prsnom tkanive.
Mamografia sa môže použiť na skríning alebo na diagnostické účely:
I. Skríningový mamograf
Skríningový mamograf sa používa na zistenie zmien prsníkov, ktoré by mohli byť rakovinové u ľudí, ktorí nemajú žiadne známky alebo príznaky. Cieľom je odhaliť rakovinu, keď je malá a liečba môže byť menej invazívna.
Odborníci a lekárske organizácie sa nezhodujú v tom, kedy začať s pravidelnými mamografiami alebo ako často by sa mali testy opakovať.
Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojich rizikových faktoroch, preferenciách a výhodách a rizikách skríningu. Spoločne sa môžete rozhodnúť, aký plán mamografického skríningu je pre vás najlepší.
II. Diagnostická mamografia
Diagnostická mamografia sa používa na vyšetrenie podozrivých zmien prsníkov, ako je nová hrčka v prsníku, bolesť prsníka, nezvyčajný vzhľad kože, zhrubnutie bradavky alebo výtok z bradavky.
Používa sa tiež na vyhodnotenie neočakávaných nálezov na skríningovom mamografe. Diagnostická mamografia obsahuje ďalšie mamografické snímky.
3. Priebeh vyšetrenia
Väčšina ľudí pociťuje určité nepohodlie počas mamografie, keď sú ich prsia stlačené.
Vaša skúsenosť sa bude líšiť v závislosti od niekoľkých jedinečných faktorov, ako napríklad:
-
veľkosť pŕs
-
citlivosť prsníkov súvisiaca s očakávaným nadchádzajúcim obdobím
- zručnosti technika
Akákoľvek bolesť alebo nepohodlie ktoré cítite, by mali byť krátkodobé. Procedúra trvá asi 20 minút, ale časti, ktoré vedú k bolesti alebo nepohodliu, trvajú len niekoľko sekúnd.
4. Tipy, ako sa pripraviť na mamografiu
V deň návštevy mamografie budete musieť dodržiavať určité pokyny.
Mali by ste sa vyhnúť aplikácii nasledujúcich látok, ktoré sa môžu na obrázku prejaviť ako biele škvrny:
-
deodoranty
-
telové púdre
-
parfumy
- masti alebo krémy na prsiach alebo v podpazuší
Pred vyšetrením povedzte svojmu rádiológovi, ak ste tehotná alebo dojčíte. Vo všeobecnosti vám v tomto čase nevyjde skríningová mamografia, ale v prípade potreby vám lekár môže objednať iné skríningové metódy, napríklad ultrazvuk.
I. Počas testu
V testovacom zariadení dostanete šaty a požiadajú vás, aby ste si od pása nahor odstránili šperky a oblečenie.
Pri samotnom zákroku stojíte pred röntgenovým prístrojom špeciálne navrhnutým pre mamografiu. Člen vášho zdravotníckeho tímu položí jedno z vašich pŕs na plošinu a zdvihne alebo zníži plošinu tak, aby zodpovedala vašej výške. Vaša hlava, ruky a trup sú umiestnené tak, aby umožňovali ničím nerušený výhľad na prsia.
Priehľadnou plastovou doskou vám prsník postupne pritlačí k platforme. Na niekoľko sekúnd sa aplikuje tlak, aby sa prsné tkanivo roztiahlo. Tlak nie je škodlivý, ale môže spôsobiť určité nepohodlie.
Oznámte rádiológovi ak je nepohodlie príliš veľké.
Váš prsník musí byť stlačený, aby sa vyrovnala jeho hrúbka a umožnilo röntgenovému žiareniu preniknúť do prsného tkaniva. Tlak tiež drží prsník v pokoji, aby sa znížilo rozmazanie spôsobené pohybom a minimalizovala sa potrebná dávka žiarenia.
Počas krátkej expozície röntgenovým žiarením budete vyzvaní, aby ste zostali stáť a zadržali dych.
II. Po teste
Po vytvorení snímok oboch vašich pŕs vás personál môže požiadať, aby ste počkali, kým váš ošetrujúci lekár skontroluje kvalitu snímok. Ak sú pohľady z technických dôvodov nedostatočné, možno budete musieť časť testu zopakovať.
Celý postup zvyčajne trvá menej ako 30 minút. Potom sa môžete obliecť a pokračovať vo svojich bežných činnostiach.
5. Digitálne mamografy
Digitálne mamografy sa niekedy používajú, ak sú k dispozícii. Tieto sú obzvlášť užitočné, ak máte menej ako 50 rokov. Ľudia v tejto vekovej skupine majú zvyčajne hustejšie prsia v porovnaní so staršími dospelými.
Digitálny mamograf premení röntgenový snímok na elektronický obraz prsníka, ktorý sa uloží do počítača. Obrázky sú okamžite viditeľné, takže váš rádiológ nemusí čakať na obrázky.
Počítač môže tiež pomôcť vášmu lekárovi vidieť obrázky, ktoré na bežnom mamografe nemuseli byť veľmi viditeľné.
6. Sú mamografy bezpečné?
Áno, mamografia je bezpečná.
Rovnako ako pri každom type röntgenového žiarenia ste počas mamografie vystavení veľmi malému množstvu žiarenia. Riziko tejto expozície je však extrémne nízke.
Ak je osoba tehotná a nevyhnutne potrebuje mamografiu pred dátumom pôrodu, zvyčajne bude počas procedúry nosiť olovenú zásteru.
7. Výsledky mamografie a ďalšie kroky
Snímky z mamografu môžu pomôcť nájsť kalcifikáty alebo usadeniny vápnika vo vašich prsníkoch. Test môže tiež nájsť cysty - ktoré môžu normálne prichádzať a odchádzať počas menštruačných cyklov niektorých ľudí - a akékoľvek rakovinové alebo nerakovinové hrčky.
Váš lekár skontroluje vaše výsledky a vysvetlí vám ďalšie kroky počas následnej návštevy.
American Cancer Society recommendations for the early detection of breast cancer. (2021).
cancer.org
Breast cancer — patient version. (n.d.).
cancer.gov/cancertopics/types/breast
Helvie MA, et al. (2018). Screening mammography for average-risk women: The controversy and NCCN's position.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Mammograms. (2021).
cancer.gov
Mammography and other screening tests for breast problems. (2019).
acog.org
Tips for getting a mammogram. (2019).
cancer.org
Obrázky:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/