Syndróm dráždivého čreva: Príznaky, príčiny a liečba

 
Syndróm dráždivého čreva je ochorenie tráviaceho systému, pri ktorom dochádza k poruchám v peristaltike (svalových kontrakciách) hrubého čreva a k narušeniu vstrebávania vody a solí.
 
To môže viesť k nevoľnosti, plynatosti, bolestiam brucha a zmenám v stolici. Príčiny syndrómu dráždivého čreva sú neznáme, ale môžu zahŕňať faktory ako stres, zmeny v stravovaní a infekcie.
 
Liečba tohto ochorenia zahŕňa zmeny životného štýlu, ako sú zmeny v stravovaní a cvičenie, môže tiež zahŕňať užívanie liekov na upokojenie čreva a na zmiernenie príznakov. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte príznaky syndrómu dráždivého čreva, aby sa zistila príčina a aby sa poskytla adekvátna liečba.
 

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva je bežná porucha, ktorá postihuje žalúdok a črevá, nazývané aj gastrointestinálny trakt. Symptómy zahŕňajú kŕče, bolesť brucha, nadúvanie, plynatosť a hnačku, alebo zápchu.

Syndróm dráždivého čreva je chronický stav, ktorý budete musieť dlhodobo zvládať.

Len malý počet ľudí so syndróm dráždivého čreva má závažné príznaky. Niektorí ľudia môžu kontrolovať svoje príznaky riadením stravy, životného štýlu a stresu. Závažnejšie príznaky možno liečiť liekmi a poradenstvom.

Syndróm dráždivého čreva nespôsobuje zmeny v črevnom tkanive ani nezvyšuje riziko kolorektálneho karcinómu.

2. Príznaky

Príznaky syndrómu dráždivého čreva sa líšia, ale zvyčajne sú prítomné dlhodobo.

 

Medzi najčastejšie patria:

  • Bolesť brucha, kŕče alebo nadúvanie, ktoré súvisia s pohybom čriev

  • Zmeny v tom, ako často máte stolicu

  • Medzi ďalšie príznaky, ktoré často súvisia, patrí pocit neúplného vyprázdnenia a zvýšená plynatosť, alebo hlienu v stolici.
 

Kedy navštíviť lekára

Ak máte pretrvávajúce zmeny v črevných návykoch alebo iné príznaky syndrómu dráždivého čreva, navštívte svojho lekára. Tieto príznaky môžu naznačovať vážnejší stav, ako je rakovina hrubého čreva.

Medzi závažnejšie príznaky patria:

 Zlcovy_zachvat_bioliek

3. Príčiny ochorenia

Presná príčina syndrómu dráždivého čreva nie je známa. Faktory, ktoré zrejme zohrávajú úlohu, zahŕňajú:

I. Svalové kontrakcie v čreve

Steny čriev sú lemované vrstvami svalov, ktoré sa sťahujú, keď presúvajú potravu cez váš tráviaci trakt. Kontrakcie, ktoré sú silnejšie a trvajú dlhšie ako zvyčajne, môžu spôsobiť plynatosť, nadúvanie a hnačku.

Slabé kontrakcie môžu spomaliť prechod potravy a viesť k tvrdej, suchej stolici.

 

II. Nervový systém

Problémy s nervami vo vašom tráviacom systéme môžu spôsobiť nepohodlie, keď sa vaše brucho natiahne z dôvodu plynatosti, alebo stolice. Zle koordinované signály medzi mozgom a črevami môžu spôsobiť, že vaše telo bude prehnane reagovať na zmeny, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v tráviacom procese.

To môže mať za následok bolesť, hnačku alebo zápchu.

 

III. Ťažká infekcia

Syndróm dráždivého čreva sa môže vyvinúť po závažnom záchvate hnačky spôsobenej baktériami alebo vírusmi. Toto sa nazýva gastroenteritída.

Syndróm dráždivého čreva môže súvisieť aj s prebytkom baktérií v črevách (premnoženie baktérií).

 

IV. Stres v detstve

Ľudia vystavení stresujúcim udalostiam, najmä v detstve, majú tendenciu mať viac príznakov syndrómu dráždivého čreva.

 

V. Zmeny v črevných mikróboch

Príklady zahŕňajú zmeny v baktériách, hubách a vírusoch, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v črevách a zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví. Výskum naznačuje, že mikróby u ľudí so syndrómom dráždivého čreva sa môžu líšiť od mikróbov u ľudí, ktorí syndróm nemajú.

 hnacka bioliek

Spúšťače

Príznaky syndrómu dráždivého čreva môžu byť vyvolané:

Úloha potravinovej alergie alebo intolerancie pri syndróme dráždivého čreva nie je úplne pochopená. Skutočná potravinová alergia zriedkavo spôsobuje syndróm dráždivého čreva.

Ale veľa ľudí má horšie príznaky tohto ochorenia, keď jedia alebo pijú určité potraviny alebo nápoje. Patria sem pšenica, mliečne výrobky, citrusové plody, fazuľa, kapusta, mlieko a sýtené nápoje.

 

Väčšina ľudí so syndrómom dráždivého čreva má horšie alebo častejšie príznaky počas obdobia zvýšeného stresu. Ale hoci stres môže príznaky zhoršiť, nespôsobuje ich.

 

Rizikové faktory

Mnoho ľudí má príležitostné príznaky syndrómu dráždivého čreva. Ale s väčšou pravdepodobnosťou budete mať syndróm, ak:

  • Ste mladý. Syndróm dráždivého čreva sa vyskytuje častejšie u ľudí mladších ako 50 rokov.

  • Ste ženského pohlavia. Syndróm dráždivého čreva je bežnejší u žien. Estrogénová terapia pred alebo po menopauze je tiež rizikovým faktorom pre toto ochorenie.

  • Máte rodinnú anamnézu syndrómu dráždivého čreva. Gény môžu hrať úlohu, rovnako ako spoločné faktory v prostredí rodiny alebo kombinácia génov a prostredia.

  • Máte úzkosť, depresiu alebo iné problémy s duševným zdravím. Rizikovým faktorom môže byť aj anamnéza sexuálneho, fyzického alebo emocionálneho zneužívania.

 kolonoskopia 2

4. Diagnostika

Neexistuje žiadny test na definitívnu diagnostiku syndrómu dráždivého čreva. Váš lekár pravdepodobne začne kompletnou anamnézou, fyzikálnym vyšetrením a testami na vylúčenie iných ochorení, ako je celiakia a zápalové ochorenie čriev.

Po vylúčení iných ochorení váš lekár použije jeden z týchto súborov diagnostických kritérií pre syndróm dráždivého čreva:

 

Rímske kritériá. Tieto kritériá zahŕňajú bolesť brucha a nepohodlie v priemere aspoň jeden deň v týždni za posledné tri mesiace.

Musí sa to vyskytnúť aj pri najmenej dvoch z nasledujúcich situácií: Bolesť a nepohodlie súvisiace s defekáciou (vyprázdńovanie črevného obsahu), zmena frekvencie defekácie alebo zmena konzistencie stolice.

Typ syndrómu dráždivého čreva. Na účely liečby možno toto ochorenie rozdeliť do štyroch typov na základe vašich príznakov: zápcha-prevláda, hnačka-prevláda, zmiešané alebo neklasifikované.

 

Váš lekár tiež pravdepodobne posúdi, či máte ďalšie príznaky, ktoré by mohli naznačovať iné, závažnejšie ochorenie.

Tie obsahujú:

  • Nástup príznakov po 50. roku života

  • Strata váhy

  • Krvácanie z konečníka

  • Horúčka

  • Nevoľnosť alebo opakujúce sa vracanie

  • Bolesť brucha, najmä ak nesúvisí s pohybom čriev alebo sa vyskytuje v noci

  • Hnačka, ktorá prebieha alebo vás prebúdza zo spánku

  • Anémia súvisiaca s nízkym obsahom železa

 

Ak máte tieto príznaky alebo ak počiatočná liečba syndrómu dráždivého čreva nefunguje, pravdepodobne budete potrebovať ďalšie testy.

 
kolonoskopia_1

 

Dodatočné testy

Váš lekár vám môže odporučiť niekoľko testov vrátane testu stolice na kontrolu infekcie. Testy stolice môžu tiež posúdiť schopnosť vášho čreva prijímať živiny z potravy, nazývanú malabsorpcia.

Môžete tiež absolvovať množstvo ďalších testov na vylúčenie iných príčin vašich príznakov.

 

Diagnostické postupy môžu zahŕňať:

 

I. Kolonoskopia. Váš lekár použije malú, flexibilnú hadičku na vyšetrenie celej dĺžky hrubého čreva.

II. CT vyšetrenie. Tento test vytvára snímky vášho brucha a panvy, ktoré môžu vylúčiť iné príčiny vašich príznakov, najmä ak máte bolesti brucha.

III. Horná endoskopia. Do hrdla a do pažeráka, čo je trubica spájajúca ústa a žalúdok, sa vloží dlhá ohybná trubica. Kamera na konci trubice umožňuje vášmu lekárovi vidieť váš horný tráviaci trakt.

Počas endoskopie sa môže odobrať vzorka tkaniva (biopsia). Môže sa odobrať vzorka tekutiny, aby sa zistilo premnoženie baktérií. Pri podozrení na celiakiu možno odporučiť endoskopiu.

 

Laboratórne testy môžu zahŕňať:

I. Testy intolerancie laktózy.

Laktáza je enzým, ktorý potrebujete na trávenie cukru nachádzajúceho sa v mliečnych výrobkoch. Ak neprodukujete laktázu, môžete mať problémy podobné tým, ktoré spôsobuje syndróm dráždivého čreva, vrátane bolesti brucha, plynatosti a hnačky.

Váš lekár vám môže nariadiť dychovú skúšku alebo vás požiadať, aby ste na niekoľko týždňov odstránili mlieko a mliečne výrobky z vašej stravy.

II. Dychový test na premnoženie baktérií

Dychový test tiež môže určiť, či máte v tenkom čreve nadmerný rast baktérií. Premnoženie baktérií je bežnejšie u ľudí, ktorí podstúpili operáciu čriev alebo ktorí majú cukrovku alebo iné ochorenie, ktoré spomaľuje trávenie.

III. Testy stolice

Vaša stolica môže byť vyšetrená na baktérie, parazity alebo prítomnosť žlčových kyselín. Žlčová kyselina je tráviaca tekutina produkovaná v pečeni.

 celiakia bioliek

5. Liečba

Liečba syndrómu dráždivého čreva sa zameriava na zmiernenie symptómov, aby ste mohli žiť čo možno najviac bez príznakov tohoto ochorenia.

Mierne príznaky možno často kontrolovať zvládaním stresu a zmenami vo vašej strave a životnom štýle.

 

Vyskúšajte:

  • Vyhnite sa jedlám, ktoré spúšťajú vaše príznaky

  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny

  • Pite veľa tekutín

  • Cvičte pravidelne

  • Doprajte si dostatok spánku

 

Váš lekár vám môže navrhnúť, aby ste zo stravy vylúčili: 

I. Potraviny s vysokým obsahom plynu

Ak pociťujete nadúvanie alebo plynatosť, môžete sa vyhnúť jedlám, ako sú sýtené a alkoholické nápoje a niektoré potraviny, ktoré môžu viesť k zvýšenej plynatosti.

II. Lepok

Výskum ukazuje, že niektorí ľudia so syndrómom dráždivého čreva  hlásia zlepšenie symptómov hnačky, ak prestanú jesť lepok (pšenica, jačmeň a raž), aj keď nemajú celiakiu.

 

III. FODMAP

Niektorí ľudia sú citliví na určité sacharidy, ako je fruktóza, fruktány, laktóza a iné, známe ako FODMAP – fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly.

FODMAP sa nachádzajú v niektorých obilninách, zelenine, ovocí a mliečnych výrobkoch.

S týmito zmenami stravovania vám môže pomôcť dietológ.

 

Ak sú vaše problémy stredne závažné alebo závažné, váš lekár vám môže navrhnúť poradenstvo – najmä ak máte depresiu alebo ak stres má tendenciu zhoršovať vaše príznaky.

Na základe vašich príznakov sa môžu odporučiť lieky vrátane:

I. Doplnky vlákniny

Užívanie doplnku, ako je psyllium s tekutinami, môže pomôcť kontrolovať zápchu.

II. Laxatíva

Ak vláknina nepomáha pri zápche, váš lekár vám môže odporučiť voľne predajné laxatíva, ako je perorálny hydroxid horečnatý, alebo polyetylénglykol.

III. Lieky proti hnačke

Voľne predajné lieky, ako je loperamid, môžu pomôcť kontrolovať hnačku. Váš lekár vám môže tiež predpísať látku viažucu žlčové kyseliny, ako je cholestyramín, kolestipol, alebo kolesevelam. Viazače žlčových kyselín môžu spôsobiť nadúvanie.

IV. Anticholinergné lieky

Lieky ako dicyklomín (Bentyl) môžu pomôcť zmierniť bolestivé kŕče čriev. Niekedy sa predpisujú ľuďom, ktorí majú záchvaty hnačky. Tieto lieky sú vo všeobecnosti bezpečné, ale môžu spôsobiť zápchu, sucho v ústach a rozmazané videnie.

V. Tricyklické antidepresíva

Tento typ liekov môže pomôcť zmierniť depresiu, ale tiež inhibuje aktivitu neurónov, ktoré riadia črevá. To môže pomôcť znížiť bolesť. Ak máte hnačku a bolesť brucha bez depresie, váš lekár vám môže navrhnúť nižšiu ako typickú dávku imipramínu, desipramínu, alebo nortriptylínu.

Vedľajšie účinky – ktoré sa môžu znížiť, ak užívate liek pred spaním – môžu zahŕňať ospalosť, rozmazané videnie, závraty a sucho v ústach.

Lieky proti bolesti

Pregabalín, alebo gabapentín môžu zmierniť silnú bolesť alebo nadúvanie.

 Keto diéta II

Lieky špeciálne na syndróm dráždivého čreva

Lieky schválené pre niektorých ľudí s týmto ochorením zahŕňajú:

 

I. Alosetron

Alosetron je určený na uvoľnenie hrubého čreva a spomalenie pohybu odpadu cez dolné črevo. Predpísať ho môžu len poskytovatelia zaradení do špeciálneho programu.

Alosetron je určený len na ťažké prípady syndrómu dráždivého čreva s prevládajúcou hnačkou u žien, ktoré nereagovali na inú liečbu. Nie je schválený na použitie pre mužov.

Alosetron bol spojený so zriedkavými, ale dôležitými vedľajšími účinkami, takže by sa mal zvážiť len vtedy, keď iné liečby nie sú úspešné.

II. Eluxadolín

Eluxadolín môže zmierniť hnačku znížením svalových kontrakcií a sekrécie tekutín v čreve. Pomáha tiež zvyšovať svalový tonus v konečníku.

Vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť brucha a miernu zápchu. Eluxadolín sa tiež spája s pankreatitídou, ktorá môže byť vážna a u niektorých jedincov bežnejšia.

III. Rifaximín

Toto antibiotikum môže znížiť nadmerný rast baktérií a hnačku.

IV. Lubiprostón

Lubiprostón môže zvýšiť sekréciu tekutín vo vašom tenkom čreve, aby pomohol pri prechode stolice. Je schválený pre ženy, ktoré majú syndróm spojený so zápchou, a vo všeobecnosti sa predpisuje len ženám so závažnými príznakmi, ktoré nereagovali na iné liečby.

Domáca liečba

Jednoduché zmeny vo vašej strave a životnom štýle často poskytujú úľavu od syndrómu dráždivého čreva. Vaše telo bude potrebovať čas, aby na tieto zmeny zareagovalo. Vyskúšajte:

  • Experimentujte s vlákninou. Vláknina pomáha znižovať zápchu, ale môže tiež zhoršiť plynatosť a kŕče. Skúste pomaly zvyšovať množstvo vlákniny vo vašej strave počas niekoľkých týždňov s potravinami, ako sú celozrnné výrobky, ovocie, zelenina a fazuľa. Vlákninový doplnok môže spôsobiť menej plynu a nadúvanie ako potraviny bohaté na vlákninu.

  • Vyhnite sa problémovým potravinám. Odstráňte potraviny, ktoré spúšťajú vaše príznaky.

  • Jedzte v pravidelnom čase. Nevynechávajte jedlá a snažte sa jesť každý deň približne v rovnakom čase, aby ste pomohli regulovať funkciu čriev. Ak máte hnačku, možno zistíte, že jedením malých a častých jedál sa budete cítiť lepšie. Ale ak máte zápchu, konzumácia väčšieho množstva potravín s vysokým obsahom vlákniny môže pomôcť presunúť jedlo cez vaše črevá.

  • Cvičte pravidelne. Cvičenie pomáha zmierniť depresiu a stres, stimuluje kontrakcie vašich čriev.

Alternatívna medicína

Úloha alternatívnych terapií pri zmierňovaní symptómov syndrómu dráždivého čreva je nejasná. Pred začatím niektorej z týchto terapií sa podaďte so svojím lekárom. Alternatívne terapie zahŕňajú:

  • Hypnóza. Vyškolený profesionál vás naučí, ako vstúpiť do uvoľneného stavu a následne vás prevedie uvoľnením brušných svalov. Hypnóza môže znížiť bolesť brucha a nadúvanie. Niekoľko štúdií podporuje dlhodobú účinnosť hypnózy při syndróme dráždivého čreva.

  • Mäta pieporná. Štúdie ukazujú, že u ľudí, ktorí majú syndróm dráždivého čreva s hnačkou, špeciálne poťahovaná tableta, ktorá pomaly uvoľňuje mätový olej v tenkom čreve (entericky potiahnutý mätový olej), zmierňuje nadúvanie, nutkanie na vracanie, bolesť brucha a bolesť pri stolici.

  • Probiotiká. Probiotiká sú „dobré“ baktérie, ktoré zvyčajne žijú vo vašich črevách a nachádzajú sa v určitých potravinách, ako je jogurt, a v doplnkoch stravy. Nedávne štúdie naznačujú, že niektoré probiotiká môžu zmierniť symptómy syndrómu dráždivého čreva, ako je bolesť brucha, nadúvanie a hnačka.

  • Zníženie stresu. Jóga alebo meditácia môžu pomôcť zmierniť stres. Môžete navštevovať hodiny jógy, alebo cvičiť doma pomocou kníh alebo videí.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Irritable bowel syndrome - Symptoms and causes - Mayo Clinic

2. Irritable Bowel Syndrome (IBS) - All Content - NIDDK (nih.gov)

3. Irritable Bowel Syndrome: IBS, Symptoms, Causes, Treatment (clevelandclinic.org)

4. Irritable Bowel Syndrome (IBS) - NIDDK (nih.gov)

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/