Dekubity (preležaniny): Príčiny, príznaky a liečba

 

Dekubity, alebo preležaniny sú poranenia kože, alebo vredy vznikajúce v dôsledku dlhodobého tlaku na kožu a podkožné tkanivo.

Sú často viditeľné na miestach tela, kde sa koža dotýka kostí ako sú kĺby alebo lopatky. Príčiny dekubitov môžu byť rôzne, ako napríklad nehybnosť, nadváha, suchá koža alebo zhoršené krvné zásobenie.

Príznaky dekubitov zahŕňajú bolestivé, červené alebo fialové škvrny na koži, opuchy a vredy. Liečba dekubitov zahŕňa odstraňovanie tlaku z postihnutých miest, liečba postihnutej oblasti a používanie liekov na zmiernenie bolesti a zápalu.

Ak máte dekubity, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o vhodnom postupe liečby.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo sú dekubity

Dekubity – tiež nazývané preležaniny – sú poranenia kože a podkladového tkaniva, ktoré sú výsledkom dlhodobého tlaku na kožu. Dekubity sa najčastejšie vytvárajú na koži, ktorá pokrýva kostnaté oblasti tela, ako sú päty, členky, boky a kostrč.

Ľudia najviac ohrození dekubitmi majú zdravotné ťažkosti, ktoré obmedzujú ich schopnosť meniť polohy alebo spôsobujú, že väčšinu času trávia v posteli alebo kresle.

Dekubity sa môžu vyvinúť v priebehu hodín alebo dní. Väčšina vredov sa liečbou zahojí, no niektoré sa nikdy úplne nezahoja. Môžete podniknúť kroky, ktoré pomôžu predísť dekubitom a pomôžu ich vyliečiť.

 demencia

2. Príznaky dekubitov

Varovnými príznakmi preležanín alebo dekubitov sú:

  • Nezvyčajné zmeny farby alebo štruktúry pokožky

  • Opuch

  • Odtok ako hnis

  • Oblasť pokožky, ktorá je na dotyk chladnejšia alebo teplejšia ako iné oblasti

 

Dekubity spadajú do jedného z niekoľkých štádií na základe ich hĺbky, závažnosti a iných charakteristík. Stupeň poškodenia kože a tkaniva sa pohybuje od červenej, neporušenej kože až po hlboké poranenie zahŕňajúce svaly a kosti.

3. Časté miesta dekubitov

U ľudí, ktorí používajú invalidné vozíky, sa dekubity často vyskytujú na koži na nasledujúcich miestach:

  • Kostrč alebo zadok

  • Lopatky a chrbtica

  • Chrbty rúk a nôh, kde sa opierajú o stoličku
 

U ľudí, ktorí potrebujú zostať v posteli, sa dekubity môžu vyskytnúť na:

  • Chrbát alebo boky hlavy

  • Lopatky

  • Bedrá, spodná časť chrbta alebo kostrč

  • Päty, členky a koža za kolenami

 

Kedy navštíviť lekára

Ak spozorujete varovné príznaky dekubitov, zmeňte polohu, aby ste uvoľnili tlak na danú oblasť. Ak nevidíte zlepšenie do 24 až 48 hodín, kontaktujte svojho lekára.

 

Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás objavia príznaky infekcie, ako je horúčka, výtok z vredu, vred, ktorý nepríjemne zapácha alebo zvýšené začervenanie, teplo alebo opuch v okolí vredu.

 Stadia dekubitov (2)

4. Príčiny

Dekubity vznikajú tlakom na kožu, ktorý obmedzuje prekrvenie pokožky. Obmedzený pohyb môže spôsobiť, že koža bude náchylná na poškodenie a môže viesť k vzniku dekubitov.

 

Dva hlavné faktory, ktoré prispievajú k vzniku dekubitov, sú:

 

I. Tlak

Neustály tlak na ktorúkoľvek časť tela môže znížiť prietok krvi do tkanív. Prietok krvi je nevyhnutný na dodávanie kyslíka a iných živín do tkanív. Bez týchto základných živín je koža a okolité tkanivá poškodené a môžu nakoniec odumrieť.

U ľudí s obmedzenou pohyblivosťou sa tento druh tlaku vyskytuje v oblastiach, ktoré nie sú dobre vystužené svalmi alebo tukom a ktoré sa nachádzajú nad kosťou, ako je chrbtica, kostrč, lopatky, boky, päty a lakte.

II. Trenie

Trenie nastáva, keď sa pokožka trie o oblečenie alebo posteľnú bielizeň. Môže spôsobiť, že krehká pokožka bude náchylnejšia na zranenie, najmä ak je pokožka tiež vlhká.

 Alzhaimer_bioliek

5. Rizikové faktory

Riziko vzniku preležanín je vyššie, ak máte ťažkosti s pohybom a nedokážete ľahko zmeniť polohu v sede alebo v posteli.

Medzi rizikové faktory patria:

  • Nehybnosť. Môže to byť spôsobené zlým zdravotným stavom, poranením miechy a inými príčinami.

  • Inkontinencia. Koža sa stáva zraniteľnejšou pri dlhšom vystavení moču a stolici.

  • Nedostatok zmyslového vnímania. Poranenia miechy, neurologické poruchy a iné stavy môžu viesť k strate citlivosti. Neschopnosť cítiť bolesť alebo nepohodlie môže viesť k tomu, že si neuvedomujete varovné signály a potrebu zmeniť polohu.

  • Zlá výživa a hydratácia. Ľudia potrebujú vo svojej každodennej strave dostatok tekutín, kalórií, bielkovín, vitamínov a minerálov, aby si udržali zdravú pokožku a zabránili rozpadu tkanív.

  • Zdravotné stavy ovplyvňujúce prietok krvi. Zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť prietok krvi, ako je cukrovka a cievne ochorenia, môžu zvýšiť riziko poškodenia tkaniva, ako sú dekubity.

 bolest ruk bioliek2

6. Liečba

Časté striedanie polôh môže pomôcť ranám zahojiť sa a zabrániť vzniku nových.

Keď sú dekubity v počiatočných štádiách, ľudia ich môžu liečiť doma. Zdravotnícky pracovník sa musí starať o závažnejšie dekubity.

 

Ďalšie špecifické opatrenia závisia od štádia bolesti:

  • Uvoľnite tlak: Môže to zahŕňať použitie penových podložiek alebo vankúšov na podopretie postihnutých oblastí a zmenu polohy tela.

  • Vyčistite ranu: Veľmi drobné rany jemne umyte vodou a jemným mydlom. Otvorené rany očistite fyziologickým roztokom pri každej výmene obväzu.

  • Aplikujte obväzy: Chránia ranu a urýchľujú hojenie.

  • Používajte lokálne krémy: Antibakteriálne krémy môžu pomôcť v boji proti infekcii, zatiaľ čo bariérové ​​krémy môžu chrániť poškodenú alebo zraniteľnú pokožku.

  • Riešenie inkontinencie: Môže to zahŕňať používanie čistiacich prostriedkov, bariérových krémov, inkontinenčných vložiek a systémov na kontrolu výkalov.

  • Nechajte si odstrániť mŕtve tkanivo: To môže pomôcť pri hojení rany. Lekár môže použiť vysokotlakový vodný prúd alebo chirurgické nástroje.

  • Skontrolujte posteľnú bielizeň: Niektoré matrace, napríklad dynamické druhy alebo matrace vyrobené zo statickej peny, pomáhajú zmierniť tlak. Taktiež niektoré postele majú pumpu, ktorá zabezpečuje konštantné prúdenie vzduchu do matraca. Lekár môže pomôcť odporučiť najlepší typ.

  • Užívajte akékoľvek potrebné antibiotiká: Lekár ich môže predpísať na liečbu infekcií kože, kostí alebo krvi.

  • Upravte stravu: Zatiaľ čo existujú obmedzené dôkazy o tom, že akákoľvek špecifická strava môže pomôcť pri liečbe dekubitov, suplementácia bielkovín môže podporiť hojenie a znížiť veľkosť rán. Príjem dostatočného množstva základných živín a veľa vody môže pomôcť udržať celkové zdravie.

  • Diskutujte o chirurgických možnostiach: Môžu zahŕňať odstránenie odumretého tkaniva, čistenie rany a uzavretie okrajov čo najviac.

 

Dekubity vznikajú v štyroch fázach:

 

I. Pokožka je na dotyk teplá. Môže dôjsť k zmene farby, napríklad k začervenaniu a oblasť môže svrbieť.

II. Vznikne bolestivá otvorená rana alebo pľuzgier so zmenenou farbou kože okolo nej.

III. Lézia má kráterovitý vzhľad v dôsledku poškodenia tkaniva pod povrchom kože.

IV. Dochádza k vážnemu poškodeniu kože a tkaniva, prípadne s infekciou. Môžu byť viditeľné svaly, kosti a šľachy.

Infikovaná rana sa hojí dlhšie. Infekcia sa môže rozšíriť inde v tele a spôsobiť značné škody.

svalova dystrofia

7. Komplikácie

Dekubity vám môžu spôsobiť nasledujúce komplikácie:

  • Celulitída. Celulitída je infekcia kože a mäkkých tkanív. Môže spôsobiť teplo, začervenanie a opuch postihnutej oblasti. Ľudia s poškodením nervov často nepociťujú bolesť v oblasti postihnutej celulitídou.

  • Infekcie kostí a kĺbov. Infekcia z dekubitov sa môže zavŕtať do kĺbov a kostí. Kĺbové infekcie (septická artritída) môžu poškodiť chrupavku a tkanivo. Infekcie kostí (osteomyelitída) môžu znížiť funkciu kĺbov a končatín.

  • Dlhodobé, nehojace sa rany (Marjolinove vredy) sa môžu rozvinúť do typu spinocelulárneho karcinómu.

  • Zriedkavo vedie kožný vred k sepse.
Osteoartroza2

8. Prevencia

Dekubitom môžete predísť častým polohovaním, aby ste sa vyhli tlaku na koži. Medzi ďalšie stratégie patrí dobrá starostlivosť o pokožku, udržiavanie správnej výživy a príjmu tekutín, prestať fajčiť, zvládať stres a denne cvičiť.

I. Tipy na polohovanie

Zvážte nasledujúce odporúčania týkajúce sa zmeny polohy na posteli alebo kresle:

  • Často presúvajte váhu. Asi raz za hodinu požiadajte o pomoc s polohovaním.

  • Zdvihnite sa, ak je to možné. Ak máte dostatočnú silu hornej časti tela, robte kliky na invalidnom vozíku – zdvihnite telo zo sedadla zatlačením na ramená stoličky.

  • Zadovážte si špeciálny invalidný vozík. Niektoré invalidné vozíky umožňujú ich naklonenie, čo môže zmierniť tlak.

  • Vyberte si vankúše alebo matrac, ktoré uvoľnia tlak. Použite vankúše alebo špeciálny matrac, aby ste uvoľnili tlak a pomohli zabezpečiť, aby bolo vaše telo v dobrej polohe.

  • Upravte výšku svojej postele. Ak je možné vašu posteľ zdvihnúť pri hlave, zdvihnite ju maximálne o 30 stupňov.

II. Tipy na starostlivosť o pleť

Zvážte nasledujúce odporúčania pre starostlivosť o pleť:

  • Udržujte pokožku čistú a suchú. Umývajte pokožku jemným čistiacim prostriedkom a následne ju osušte. Túto rutinu čistenia robte pravidelne, aby ste obmedzili vystavenie pokožky vlhkosti, moču a stolici.

  • Chráňte pokožku. Na ochranu pokožky pred močom a stolicou používajte krémy proti vlhkosti. V prípade potreby často vymieňajte posteľnú bielizeň a oblečenie.

  • Denne kontrolujte pokožku. Denne sa pozorne pozerajte na svoju pokožku, či neobsahuje varovné príznaky otlakov.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Zdroje:

1. Bedsores (pressure ulcers) - Symptoms and causes - Mayo Clinic

2. Bedsores (pressure ulcers): Treatments, stages, causes, and pictures (medicalnewstoday.com)

3. Bedsores (Pressure Ulcers): Symptoms, Staging & Treatment (clevelandclinic.org)

 

 

Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk