Hodnoty CRP pri reume

 

CRP (C-reaktívny proteín) je proteín produkovaný v pečeni ako reakcia na zápal v tele.

Vysoké hodnoty CRP môžu byť indikáciou prítomnosti zápalu v tele a sú často sledované lekármi ako súčasť vyšetrenia pacientov s podozrením na reumatické ochorenia, ako je reumatoidná artritída. Lekári môžu tiež použiť hodnoty CRP na sledovanie účinnosti liečby reumatických ochorení a na rozlišovanie medzi infekčnými a neinfekčnými príčinami zápalu.

Pri reume sú hodnoty CRP väčšinou vyššie ako normálne, ale môžu sa líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia a účinnosti liečby.

V tomto článku si prečítate:

 

1. Čo je CRP

C-reaktívny proteín (CRP) je proteín, ktorý produkuje vaša pečeň a nachádza sa vo vašej krvi.

Hladiny CRP vo vašej krvi sa zvýšia, keď máte infekciu alebo veľké poškodenie tkaniva. Hladiny CRP vo vašej krvi tiež stúpajú v reakcii na zápal. Vysoké hladiny CRP klesnú, keď je spúšťač pod kontrolou.

Autoimunitné ochorenie reumatoidná artritída (RA) spôsobuje okrem symptómov, ako sú opuchnuté a bolestivé kĺby, veľa zápalov.

cukrovka bioliek

2. Normálne hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP)

Vaše hladiny CRP by mali byť v normálnom rozmedzí, ak nemáte žiadne infekcie alebo chronické zápalové stavy, ako je reumatoidná artritída.

CRP sa zvyčajne meria v miligramoch CRP na liter krvi (mg/l). Normálne hladiny CRP sú zvyčajne nižšie ako 3,0 mg/LT. Majte na pamäti, že normálny referenčný rozsah sa medzi laboratóriami často líši.

Vysokocitlivý test CRP (hsCRP) dokáže zistiť hladiny pod 10,0 mg/l. Tento druh testu sa vykonáva predovšetkým na určenie rizika ochorenia srdca u osoby.

 bolest ruk bioliek2

3. Hladiny CRP a diagnostika reumatoidnej artritídy

Žiadny test nemôže potvrdiť, že máte reumatoidnú artritídu. Meranie hladín CRP vo vašej krvi však môže byť súčasťou komplexnej diagnostiky. Lekár môže použiť vaše hladiny CRP na sledovanie stupňa zápalu v priebehu času.

Ak vás testujú na reumatoidnú artritídu, lekár vám pravdepodobne nariadi skôr štandardný test CRP ako test hsCRP.

 

Na potvrdenie diagnózy reumatoidnej artritídy lekár:

  • analyzuje výsledky iných laboratórnych testov, ako je test na protilátky proti reumatoidnému faktoru a test na protilátky proti cyklickému citrulinovanému peptidu (CCP)

  • posúdi úroveň rannej stuhnutosti a množstvo opuchov a bolesti kĺbov

  • zdokumentujte trvanie vašich príznakov

  • preskúma röntgenové snímky rúk a nôh, aby skontroloval erózie alebo poškodenie kostí
 

Na vyšetrenie CRP stačí urobiť odber krvi. S odberom krvi na CRP test nie je spojené takmer žiadne riziko. Pri akomkoľvek odbere krvi sú však možné reakcie ako menšie modriny alebo bolestivosť.

Spinalna stenoza

4. Hladiny CRP a odpoveď na liečbu reumatoidnej artritídy

Keď váš lekár potvrdí diagnózu reumatoidnej artritídy, môže vás objednať občasne na testy CRP. Vaše hladiny CRP sú užitočné pri indikovaní toho, ako dobre funguje vaša liečba.

Napríklad, ak vyskúšate nový liek, váš lekár môže otestovať vaše hladiny CRP niekoľko týždňov po začatí užívania.

Ak vaše hladiny klesli, liek pravdepodobne pomáha. Ak sa vám zvýši hladina CRP, váš lekár bude vedieť, že máte vzplanutie. Možno budete musieť upraviť svoje lieky alebo vyskúšať novú liečbu.

 Hallux

5. Nevýhody CRP testov

Meranie hladín CRP nie je dokonalou metódou na diagnostiku reumatoidnej artritídy, alebo určenie účinnosti liečby. Je to preto, že CRP nie je špecifický test pre reumatoidnú artritídu.

Zvýšené hladiny CRP môžu naznačovať akýkoľvek typ infekcie alebo zápalového stavu.

Na druhej strane, niektorí ľudia s reumatoidnou artritídou môžu mať normálne hladiny CRP. Štúdia publikovaná v roku 2009 skúmala databázy pacientov žijúcich s reumatoidnou artritídou vo Fínsku (Jyväskylä) a Spojených štátoch (Nashville, Tennessee) počas obdobia 25 rokov.

Výsledky ukázali, že 44 až 58 percent pacientov žijúcich vo Fínsku a v Spojených štátoch amerických malo normálne výsledky testu CRP.

Záver

Reumatoidná artritída môže postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku, hoci je bežnejšia u žien a často sa prvýkrát objavuje v strednom veku.

Ak máte príznaky tohto stavu, ako je bolesť kĺbov, opuch kĺbov alebo uzliny, porozprávajte sa s lekárom. Na potvrdenie diagnózy môžu použiť rôzne testy vrátane CRP testu.

Ak sa ukáže, že máte reumatoidnú artritídu, váš lekár vám môže pomôcť začať s plánom liečby, ktorý vám pomôže zvládnuť vaše príznaky. Liečba môže zahŕňať kombináciu liekov a prírodných liekov.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
Zdroje:
 

1. C-Reactive Protein Level Chart for Rheumatoid Arthritis (healthline.com)

2. Health Topics | NIAMS (nih.gov)

3. C Reactive Protein (CRP Blood Test) - Testing.com

 

Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/