Syndróm nepokojných nôh: Príznaky, príčiny a liečba

 
Syndróm nepokojných nôh je neurologická porucha, pri ktorej pociťujete neustále nutkanie pohybovať svojimi nohami, najmä v noci.
 
Syndróm nepokojných nôh môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako napríklad nedostatok železa v krvi, nadmerná konzumácia kofeínu, alebo genetické predispozície. Príznaky syndrómu nepokojných nôh zahŕňajú nutkanie pohybovať nohami, pocity napätia, alebo brnenia v nohách.
 
Liečba syndrómu nepokojných nôh zahŕňa odstránenie príčiny, ako aj liečbu liekmi, fyzioterapiu, alebo zmeny v životnom štýle, ako napríklad zníženie konzumácie kofeínu a zvýšenie pohybu.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je syndróm nepokojných nôh?

Syndróm nepokojných nôh alebo RLS je neurologická porucha. RLS je tiež známa ako Willis-Ekbomova choroba alebo RLS/WED.

Syndróm nepokojných nôh spôsobuje nepríjemné pocity v nohách spolu so silným nutkaním pohybovať nimi.

Pre väčšinu ľudí je toto nutkanie intenzívnejšie, keď ste uvoľnení alebo sa snažíte zaspať. Najzávažnejším problémom pre ľudí so syndrómom nepokojných nôh je, že narúša spánok, čo spôsobuje dennú ospalosť a únavu.

Syndróm nepokojných nôh a nedostatok spánku vás môžu vystaviť riziku iných zdravotných problémov vrátane depresie, ak sa neliečia.

Najmenej 80 percent ľudí so syndrómom nepokojných nôh má súvisiaci stav nazývaný periodický pohyb končatín v spánku. Periodický pohyb končatín v spánku spôsobuje šklbanie alebo trhanie nôh počas spánku.

Môže sa to stať každých 15 až 40 sekúnd a môže pokračovať celú noc. Periodický pohyb končatín môže viesť aj k nedostatku spánku.

Syndróm nepokojných nôh je celoživotný stav bez liečby, ale lieky môžu pomôcť zvládnuť symptómy.

 bolesť členka

2. Aké sú príznaky?

Najvýraznejším príznakom syndrómu nepokojných nôh je ohromné ​​nutkanie pohybovať nohami, najmä keď pokojne sedíte alebo ležíte v posteli.

Môžete tiež cítiť nezvyčajné pocity, ako je brnenie, plazenie alebo ťahanie v nohách. Pohyb môže tieto pocity zmierniť.

Ak máte mierny syndróm nepokojných nôh, príznaky sa nemusia vyskytnúť každú noc. A tieto pohyby môžete pripísať nepokoju, nervozite alebo stresu.

Závažnejší prípad syndrómu nepokojných nôh je náročné ignorovať. Môže to skomplikovať tie najjednoduchšie činnosti, ako je návšteva kina. Náročná môže byť aj dlhá cesta lietadlom.

Ľudia so syndrómom nepokojných nôh budú mať pravdepodobne problém zaspať alebo zostať spať, pretože príznaky sú horšie v noci.

Denná ospalosť, únava a nedostatok spánku môžu poškodiť vaše fyzické a duševné zdravie. Symptómy zvyčajne postihujú obe strany tela, no niektorí ľudia ich majú len na jednej strane. V miernych prípadoch môžu príznaky prichádzať a odchádzať.

Syndróm nepokojných nôh môže postihnúť aj iné časti tela vrátane rúk a hlavy. U väčšiny ľudí so syndrómom nepokojných nôh sa príznaky s vekom zhoršujú.

Ľudia so syndrómom nepokojných nôh často používajú pohyb ako spôsob na zmiernenie symptómov. To by mohlo znamenať prechádzať sa, alebo hádzať a otáčať sa v posteli. Ak spíte s partnerom, môže to rušiť aj jeho spánok.

ploche nohy 2

3. Čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh?

Príčina syndrómu nepokojných nôh je záhadou. Môže tam byť genetická predispozícia a spúšťač prostredia.

Viac ako 40 percent ľudí so syndrómom nepokojných nôh má nejakú rodinnú anamnézu tohto stavu. V skutočnosti existuje päť génových variantov spojených so syndrómom nepokojných nôh.

Keď sa vyskytuje v rodine, príznaky zvyčajne začínajú pred dosiahnutím veku 40 rokov.

Môže existovať súvislosť medzi syndróm nepokojných nôh a nízkymi hladinami železa v mozgu, aj keď krvné testy ukazujú, že vaša hladina železa je normálna.

Syndróm nepokojných nôh môže súvisieť s prerušením dopamínových dráh v mozgu. S dopamínom súvisí aj Parkinsonova choroba. To môže vysvetliť, prečo mnohí ľudia s Parkinsonovou chorobou majú tiež syndróm nepokojných nôh.

Niektoré z rovnakých liekov sa používajú na liečbu oboch stavov. Výskum týchto a iných teórií pokračuje.

Je možné, že niektoré látky ako kofeín alebo alkohol môžu vyvolať alebo zosilniť príznaky.

Ďalšie možné príčiny zahŕňajú lieky na liečbu:

 

Primárne syndróm nepokojných nôh nesúvisí s ochorením. Ale syndróm nepokojných nôh môže byť v skutočnosti odnožou iného zdravotného problému, ako je neuropatia, cukrovka alebo zlyhanie obličiek.

Ak je to tak, liečba hlavného stavu môže vyriešiť problémy syndrómu nepokojných nôh.

 kŕče

4. Rizikové faktory pre syndróm nepokojných nôh

Existujú určité veci, ktoré vás môžu zaradiť do kategórie vyššieho rizika pre syndróm nepokojných nôh. Nie je však isté, či niektorý z týchto faktorov skutočne spôsobuje syndróm nepokojných nôh.

 

Niektoré z nich sú:

Pohlavie: Ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú syndróm nepokojných nôh ako muži.

Vek: Hoci syndróm nepokojných nôh môžete dostať v akomkoľvek veku, je bežnejší a má tendenciu byť závažnejší po strednom veku.

Rodinná anamnéza: Je pravdepodobnejšie, že budete mať syndróm nepokojných nôh, ak ho majú aj iní členovia vo vašej rodine.

Tehotenstvo: U niektorých žien sa syndróm nepokojných nôh vyvinie počas tehotenstva, najmä v poslednom trimestri.

Chronické ochorenia: Choroby ako periférna neuropatia, cukrovka a zlyhanie obličiek môžu viesť k syndrómu nepokojných nôh. Liečba ochorenia často zmierňuje príznaky syndrómu nepokojných nôh.

Lieky: Lieky proti nevoľnosti, antipsychotiká, antidepresíva a antihistaminiká môžu spustiť alebo zhoršiť príznaky syndrómu nepokojných nôh.

 

Syndróm nepokojných nôh môže ovplyvniť vaše celkové zdravie a kvalitu života.

Ak máte syndróm nepokojných nôh a chronickú depriváciu spánku, môžete mať vyššie riziko:

  • ochorenie srdca
  • mŕtvice
  • cukrovky
  • ochorenie obličiek
  • depresie
  • skorej smrti

5. Diagnostika syndrómu nepokojných nôh

Neexistuje test, ktorý by potvrdil alebo vylúčil syndróm nepokojných nôh. Veľká časť diagnózy bude založená na vašom popise príznakov.

 

Na stanovenie diagnózy syndrómu nepokojných nôh musia byť prítomné všetky nasledujúce skutočnosti:

  • ohromujúce nutkanie pohnúť sa, zvyčajne sprevádzané zvláštnymi pocitmi

  • príznaky sa zhoršujú v noci a sú mierne alebo chýbajú na začiatku dňa

  • senzorické príznaky sa spúšťajú, keď sa pokúšate uvoľniť alebo spať

  • zmyslové príznaky sa zmierňujú, keď sa pohybujete

 

Aj keď sú splnené všetky kritériá, pravdepodobne budete stále potrebovať fyzické vyšetrenie. Váš lekár bude chcieť skontrolovať ďalšie neurologické dôvody vašich príznakov.

Nezabudnite poskytnúť informácie o akýchkoľvek liekoch a doplnkoch, ktoré užívate bez lekárskeho predpisu a na predpis. A povedzte svojmu lekárovi, ak máte nejaké známe chronické zdravotné ťažkosti.

Krvné testy skontrolujú nedostatok železa a iné nedostatky alebo abnormality. Ak existujú nejaké známky toho, že ide o niečo okrem syndrómu nepokojných nôh, môžete sa obrátiť na špecialistu na spánok, neurológa alebo iného špecialistu.

Môže byť ťažšie diagnostikovať syndróm nepokojných nôh u detí, ktoré nie sú schopné opísať svoje príznaky.

 bazalny metabolizmus

6. Domáca liečba syndrómu nepokojných nôh

Domáca liečba, aj keď je nepravdepodobné, že úplne odstráni príznaky, môžu pomôcť znížiť príznaky. Môže trvať niekoľko pokusov a omylov, kým nájdete spôsoby, ktoré sú najužitočnejšie.

 

Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať:

  • Znížte alebo vylúčte príjem kofeínu, alkoholu a tabaku.

  • Usilujte sa o pravidelný plán spánku s rovnakým časom spánku a vstávania každý deň v týždni.

  • Každý deň si zacvičte, pomáha chôdza alebo plávanie.

  • Večer si premasírujte alebo ponaťahujte svaly nôh.

  • Pred spaním si doprajte horúci kúpeľ.

  • Keď pocítite príznaky, použite vyhrievaciu podložku alebo ľadový obklad.

  • Cvičte jogu alebo meditujte.

 

Ak máte nedostatok železa alebo iný výživový nedostatok, opýtajte sa svojho lekára alebo odborníka na výživu, ako zlepšiť svoj jedálniček. Pred pridaním doplnkov stravy sa poraďte so svojím lekárom. Užívanie určitých doplnkov môže byť škodlivé.

Tieto možnosti môžu byť užitočné, aj keď užívate lieky na zvládnutie syndrómu nepokojných nôh.

7. Lieky na syndróm nepokojných nôh

Lieky nevyliečia syndróm nepokojných nôh, ale môžu pomôcť zvládnuť symptómy. Niektoré možnosti sú:

I. Lieky, ktoré zvyšujú dopamín

Tieto lieky pomáhajú znižovať pohyb v nohách. Lieky v tejto skupine zahŕňajú:

  • pramipexol
  • ropinirol
  • rotigotín
 

Vedľajšie účinky môžu zahŕňať mierne závraty a nevoľnosť. Tieto lieky môžu byť časom menej účinné.

U niektorých ľudí môžu spôsobiť poruchy kontroly impulzov ospalosti počas dňa a zhoršenie symptómov syndrómu nepokojných nôh.

II. Lieky na spanie a svalové relaxanciá

Tieto lieky úplne neodstraňujú príznaky, ale môžu vám pomôcť relaxovať a lepšie spať. Lieky v tejto skupine zahŕňajú:

  • klonazepam
  • eszopiklón
  • temazepam
  • zaleplon
  • zolpidem

Medzi vedľajšie účinky patrí denná ospalosť.

III. Narkotiká (opioidy)

Tieto lieky môžu znížiť bolesť a zvláštne pocity a pomôcť vám relaxovať. Lieky v tejto skupine zahŕňajú:

  • kodeín
  • oxykodón
  • kombinovaný hydrokodón a acetaminofén
  • kombinovaný oxykodón a acetaminofén
 

Vedľajšie účinky môžu zahŕňať závraty a nevoľnosť. Tieto produkty by ste nemali používať, ak máte spánkové apnoe. Tieto lieky sú silné a návykové.

 bolesť päty

8. Syndróm nepokojných nôh u detí

Deti môžu zažiť rovnaké pocity mravčenia a ťahania v nohách ako dospelí so syndrómom nepokojných nôh. Ale môžu mať problém to opísať. Mohli by to nazvať „strašidelným plazivým“ pocitom.

Deti so syndrómom nepokojných nôh majú tiež ohromné ​​nutkanie pohybovať nohami. Je pravdepodobnejšie, že majú príznaky počas dňa ako dospelí.

Syndróm nepokojných nôh môže zasahovať do spánku, čo môže ovplyvniť každý aspekt života. Dieťa so syndrómom nepokojných nôh sa môže zdať nepozorné, podráždené alebo nervózne.

Môže byť označené ako rušivé alebo hyperaktívne. Diagnostika a liečba syndrómu nepokojných nôh môže pomôcť vyriešiť tieto problémy a zlepšiť výkonnosť v škole.

 

Na diagnostiku syndrómu nepokojných nôh u detí do 12 rokov musia byť splnené kritériá pre dospelých:

  • ohromujúce nutkanie pohnúť sa, zvyčajne sprevádzané zvláštnymi pocitmi

  • príznaky sa zhoršujú v noci

  • príznaky sa spúšťajú, keď sa pokúšate uvoľniť alebo zaspať

  • príznaky sa zmierňujú, keď sa pohybujete

Okrem toho musí byť dieťa schopné opísať pocity nôh vlastnými slovami.

 

V opačnom prípade musia byť pravdivé dve z podmienok:

  • Existuje klinická porucha spánku vzhľadom na vek.

  • Biologický rodič alebo súrodenec mal syndróm nepokojných nôh.

  • Štúdia spánku potvrdzuje index periodického pohybu končatín päť alebo viac za hodinu spánku.

 

Akékoľvek nedostatky v strave sa musia riešiť. Deti so syndróm nepokojných nôh by sa mali vyhýbať kofeínu a mali by si osvojiť dobré návyky pred spaním.

V prípade potreby môžu byť predpísané lieky, ktoré ovplyvňujú dopamín, benzodiazepíny a antikonvulzíva.

 DEtox3 Fleurance Nature

9. Diétne odporúčania pre ľudí so syndrómom nepokojných nôh

Neexistujú žiadne špecifické diétne pokyny pre ľudí so syndrómom nepokojných nôh. Je však dobré prehodnotiť svoju stravu, aby ste sa uistili, že prijímate dostatok základných vitamínov a živín.

Pokúste sa obmedziť vysokokalorické spracované potraviny s nízkou alebo žiadnou nutričnou hodnotou.

Niektorí ľudia s príznakmi syndrómu nepokojných nôh majú nedostatok určitých vitamínov a minerálov. Ak je to tak, môžete urobiť nejaké zmeny vo svojej strave alebo užívať doplnky stravy. Všetko závisí od toho, čo ukazujú výsledky vašich testov.

 

Ak máte nedostatok železa, skúste do svojho jedálnička pridať viac týchto potravín bohatých na železo:

  • tmavozelená listová zelenina
  • hrach
  • sušené ovocie
  • fazuľa
  • červené mäso a bravčové mäso
  • hydina a morské plody
  • potraviny obohatené železom, ako sú niektoré obilniny, cestoviny a chlieb
 

Vitamín C pomáha vášmu telu absorbovať železo, takže možno budete chcieť spojiť potraviny bohaté na železo s týmito zdrojmi vitamínu C:

  • citrusové šťavy
  • grapefruity, pomaranče, mandarínky, jahody, kiwi, melóny
  • paradajky, paprika
  • brokolica, listová zelenina
 

Kofeín je zložitý. U niektorých ľudí môže vyvolať symptómy syndrómu nepokojných nôh , iným však v skutočnosti pomáha. Stojí za to trochu experimentovať, aby ste zistili, či kofeín ovplyvňuje vaše príznaky.

Alkohol môže zhoršiť syndróm nepokojných nôh a navyše je známe, že narúša spánok. Snažte sa vyhnúť alkoholu, najmä večer.

10. Syndróm nepokojných nôh a spánok

Tieto zvláštne pocity vo vašich nohách môžu byť nepríjemné alebo bolestivé. A tieto príznaky môžu spôsobiť, že je takmer nemožné zaspať a zostať spať.

Nedostatok spánku a únava sú nebezpečné pre vaše zdravie a pohodu.

 

Okrem práce so svojím lekárom pri hľadaní úľavy existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zlepšili svoje šance na pokojný spánok:

  • Skontrolujte si matrac a vankúše. Ak sú staré a hrudkovité, možno je čas ich vymeniť. Oplatí sa tiež investovať do pohodlných obliečok, prikrývok a pyžám.

  • Uistite sa, že okenné tienidlá alebo závesy blokujú vonkajšie svetlo.

  • Odstráňte všetky digitálne zariadenia vrátane hodín z postele.

  • Odstráňte neporiadok v spálni.

  • Naplánujte si spánok. Snažte sa chodiť spať každú noc v rovnakom čase a vstávať v rovnaký čas každé ráno, dokonca aj cez víkendy. Pomôže to podporiť prirodzený rytmus spánku.

  • Prestaňte používať elektronické zariadenia aspoň hodinu pred spaním.

  • Tesne pred spaním si namasírujte nohy alebo si dajte horúci kúpeľ či sprchu.

  • Skúste spať s vankúšom medzi nohami. Môže to pomôcť zabrániť tomu, aby vaše nervy stlačili a vyvolali príznaky.

11. Syndróm nepokojných nôh a tehotenstvo

Príznaky syndrómu nepokojných nôh sa môžu prvýkrát objaviť počas tehotenstva, zvyčajne v poslednom trimestri. Údaje naznačujú, že tehotné ženy môžu mať dvakrát alebo trikrát vyššie riziko syndrómu nepokojných nôh.

Dôvody nie sú známe. Niektoré možnosti sú nedostatok vitamínov alebo minerálov, hormonálne zmeny alebo kompresia nervov.

Tehotenstvo môže tiež spôsobiť kŕče v nohách a problémy so spánkom. Tieto príznaky je ťažké odlíšiť od syndrómu nepokojných nôh.

Ak ste tehotná a máte príznaky syndrómu nepokojných nôh, poraďte sa so svojím lekárom. Možno budete musieť byť testovaný na železo alebo iné nedostatky.

 

Môžete tiež vyskúšať niektoré z týchto techník domácej starostlivosti:

  • Vyhnite sa dlhodobému sedeniu, najmä večer.

  • Pokúste sa každý deň trochu cvičiť, aj keď je to len popoludňajšia prechádzka.

  • Pred spaním si masírujte nohy alebo vykonajte cvičenia na naťahovanie nôh.

  • Skúste použiť teplo alebo chlad na nohy.

  • Držte sa pravidelného režimu spánku.

  • Vyhnite sa antihistaminikám, kofeínu, fajčeniu a alkoholu.

  • Uistite sa, že všetky živiny, ktoré potrebujete, prijímate zo stravy alebo z prenatálnych vitamínov.

  • Niektoré z liekov používaných na liečbu syndrómu nepokojných nôh nie sú bezpečné počas tehotenstva.
 

Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve zvyčajne zmizne sám do pár týždňov po pôrode. Ak nie, poraďte sa so svojím lekárom o iných liekoch. Nezabudnite uviesť, či dojčíte.

 bolest krcnej chrbtice

12. Nepokojné rameno, nepokojné telo a ďalšie súvisiace stavy

Nazýva sa to syndróm nepokojných nôh, ale môže postihnúť aj ruky, trup alebo hlavu. Zvyčajne sú zapojené obe strany tela, ale niektorí ľudia to majú len na jednej strane. Napriek týmto rozdielom ide o rovnakú poruchu.

Asi 80 percent ľudí so syndrómom nepokojných nôh má tiež periodický pohyb končatín v spánku (PLMS). To spôsobuje nedobrovoľné zášklby nôh alebo trhanie počas spánku, ktoré môže trvať celú noc.

Periférna neuropatia, cukrovka a zlyhanie obličiek spôsobujú príznaky ako syndróm nepokojných nôh. Liečba základného ochorenia často pomáha.

Mnoho ľudí s Parkinsonovou chorobou má tiež syndróm nepokojných nôh. Ale väčšina ľudí, ktorí majú syndróm nepokojných nôh, nepokračuje v rozvoji Parkinsonovej choroby. Rovnaké lieky môžu zlepšiť príznaky oboch ochorení.

Nie je nezvyčajné, že ľudia so sklerózou multiplex (MS) majú poruchy spánku vrátane nepokojných nôh, končatín a tela. Sú tiež náchylní na svalové kŕče a kŕče. Môžu to spôsobiť aj lieky používané na boj proti únave spojenej s chronickými ochoreniami. Pomôcť môžu úpravy liekov a domáca liečba.

Tehotné ženy sú vystavené vyššiemu riziku syndrómu nepokojných nôh. Po narodení dieťaťa sa to zvyčajne vyrieši samo.

Každý môže mať občas kŕče v nohách alebo zvláštne pocity, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Keď príznaky narúšajú spánok, navštívte svojho lekára, aby vám určil správnu diagnózu a liečbu. Nezabudnite spomenúť všetky základné zdravotné ochorenia.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje: 

1. Restless Leg Syndrome: Causes, Home Remedies, and More (healthline.com)

2. Restless Legs Syndrome (RLS) | Johns Hopkins Medicine

3. MOTHERISK ROUNDS: Medications for Restless Legs Syndrome in Pregnancy - ScienceDirect

 
Foto: