Ostroha na päte: Príznaky, príčiny, liečba a cviky

 
Ostroha na päte je ochorenie, pri ktorom sa na päte vytvorí tuhý, bolestivý útvar, ktorý sa nazýva kostná ostroha.
 
Táto kostná ostroha sa môže vytvoriť v dôsledku nadmernej fyzickej záťaže, alebo ochorení ako artritída. Príznaky ostrohy na päte zahŕňajú bolesti na päte počas chôdze alebo behu, zhoršenú pohyblivosť a opuchy v postihnutej oblasti.
 
Liečba ostrohy na päte zahŕňa odstránenie príčiny ostrohy, cvičebnú terapiu, masáže a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok. 

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je ostroha na päte

Ostroha na päte (kohútia ostroha) je stav chodidla spôsobený ukladaním vápenatých solí do oblasti pätnej kosti. Následne dochádza k tvorbe výrastkov v mieste úponu svalov klenby na mieste, kde je chodidlo preťažované.

Pätové ostrohy často začínajú v prednej časti a pod pätou. Nakoniec ovplyvňujú iné časti vašej nohy. Môžu dosiahnuť dĺžku až pol palca. Nemusia byť nevyhnutne viditeľné voľným okom.

Detekcia ostrohy na päte môže byť náročná. Ostrohy na päte nie vždy spôsobujú bolesť a nie každá bolesť päty súvisí s ostrohou. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o týchto kostných výrastkoch a o tom, čo ich spôsobuje.

2. Symptómy pätovej ostrohy

Príznaky pätovej ostrohy môžu zahŕňať:

 

Postihnutá oblasť môže byť tiež teplá na dotyk. Tieto príznaky sa môžu rozšíriť na klenbu chodidla. Nakoniec môže byť viditeľný malý kostený výbežok.

Niektoré ostrohy na päte nemusia spôsobiť žiadne príznaky.

Tiež nemusíte vidieť žiadne zmeny v mäkkých tkanivách alebo kostiach okolo päty.

Pätové ostrohy sú často objavené iba prostredníctvom röntgenových snímkov a iných testov vykonaných pri diagnostike problémov s nohou.

3. Čo spôsobuje pätové ostrohy?

Ostrohy na päte sú priamo spôsobené dlhodobým namáhaním svalov a väziva. Nakoniec toto nadmerné namáhanie namáha pätovú kosť (calcaneus), čo spôsobuje ostrohy.

Pätové ostrohy sa vyvíjajú v priebehu času. Neobjavia sa náhle po tréningu alebo športovom výkone. Pätové ostrohy sa zvyčajne vyskytujú, keď ignorujete skoré príznaky, ako je bolesť päty.

Častou príčinou ostrohy na päte je opakovaný stres spôsobený pri chôdzi, behu alebo skákania na tvrdých povrchoch. Môžu sa tiež vyvinúť z nosenia topánok, ktoré nepodporujú vašu nohu.

 

Ostrohy na päte môžu byť tiež spôsobené:

  • artritídou

  • modrinou na päte

  • nadmernou telesnou hmotnosťou

  • zlými topánkami

  • problémami s chôdzou

  • príliš častým nosením šľapiek

  • opotrebovanými topánkami

 

Mnoho ľudí, ktorí majú pätové ostrohy, trpí tiež plantárnou fasciitídou.

Väčšina bolesti päty vzniká v dôsledku nadmerného preťažovania šliach v chodidle, najmä plantárnej fascie, čo je definované, ako plantárna fascitis.

Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty.

Zápal Plantárnej fascie (Plantárna fasciitis) sa vyznačuje ostrou bolesťou, najčastejšie v oblasti päty (bolesť päty), ktorá sa objavuje najmä ráno po prebudení.

Počas dňa sa Plantárna fasciitis objaví po dlhšej dobe, strávenej sedením a následnej chôdzi. 

Príčinou vzniku Plantárnej fasciitis a bolesti zo zápalu je nadmerné zaťažovanie Plantárnej fascie.

Vo všeobecnosti platí, že zápal Plantárnej fascie po určitom čase sám ustúpi bez ohľadu na liečbu. Pätová ostroha tam bude natrvalo, pokiaľ nie je potrebná operácia. Našťastie je operácia zriedka potrebná.

4. Diagnostika ostrohy na päte

Bez lekárskej pomoci je pre vás ťažké diagnostikovať ostrohu na päte. Príznaky sú totiž podobné ako pri iných formách bolesti päty a problémoch s chodidlami.

Pomocou röntgenového snímku lekár môže odhaliť ostrohu na päte.

Kostné výčnelky nie sú zvyčajne viditeľné voľným okom. Preto sú diagnostické zobrazovacie nástroje nevyhnutné, ak pociťujete akékoľvek neznáme príčiny bolesti a zápalu chodidiel.

Pred objednaním na röntgenový snímok váš lekár vykoná fyzické vyšetrenie vašej nohy, aby zistil akékoľvek známky začervenania alebo zápalu. Váš lekár tiež skontroluje akúkoľvek viditeľnú citlivosť na chodidle.

Súčasťou prvého vyšetrenia môže byť státie na jednej nohe, ako aj krátka prechádzka po ambulancii, aby lekár zhodnotil vašu chôdzu.

ploche nohy 2

5. Ošetrenie ostrohy na päte

Liečba ostrohy na päte pozostáva predovšetkým z odpočinku a zmeny životného štýlu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o nasledujúcich možnostiach liečby ostrohy na päte.
 
 
a) Studené obklady
 
Použitie ľadových obkladov alebo studených obkladov po dobu až 15 minút môže pomôcť zmierniť bolesť pätovej ostrohy dočasným znecitlivením oblasti. Táto metóda tiež pomáha znižovať opuch.
 
Studené obklady sú vhodnejšie ako tepelné obklady na pätové ostrohy, pretože teplo funguje lepšie pri bolestiach kĺbov a svalov.
 
 
b) Injekcie protizápalových liekov
 
Pri silnej bolesti môže váš lekár môže odporučiť injekcie kortikosteroidov. Tieto protizápalové injekcie pomáhajú zmierniť bolesť a zápal v celej päte a klenbe chodidla.
 
 
c) Voľnopredajné lieky proti bolesti
 
Akútna alebo krátkodobá bolesť môže byť znížená pomocou voľne predajných liekov proti bolesti. Môžu zahŕňať acetaminofén, aspirín alebo ibuprofén.
 
Upozornite svojho lekára, ak užívate akékoľvek iné lieky, ako sú lieky na riedenie krvi, alebo ak máte nejaké už existujúce problémy s pečeňou alebo obličkami, ktoré by vám mohli brániť v užívaní voľnopredajných liekov proti bolesti.
 
 
d) Fyzioterapeutické a strečingové cvičenia
 
Váš lekár vám môže odporučiť fyzioterapiu ako spôsob, ako sa naučiť a praktizovať cvičenia na prevenciu dlhodobej bolesti, najmä preto, že protizápalové lieky je možné bezpečne užívať iba krátky čas.
 
Cvičenie pätovej ostrohy pozostáva z natiahnutia svalov päty a plantárnej fascie. Váš fyzioterapeut vám môže ukázať, ako robiť niektoré cvičenia doma. Môžete ich vykonávať kedykoľvek počas dňa, no naťahovania môžu byť užitočné najmä večer pred spaním.
 
 
e) Oddych
 
Odpočinok je jedným z najviac odporúčaných liečebných opatrení pre plantárnu fasciitídu a pätové ostrohy.
Odpočinok nielenže pomáha zmierniť akútnu bolesť, ale aj zabraňuje zhoršeniu vášho stavu.
 
Je obzvlášť dôležité dopraiť chodidlám odpočinok po dlhom státí a iných aktivitách.
 
V prípade akútnej bolesti spôsobenej pätovou ostrohou vás lekár môže požiadať, aby ste si dopriali nohe pokoj, kým príznaky neustúpia. Zaťaženie päty počas bolesti pravdepodobne zhorší váš stav a môže tiež predĺžiť čas na zotavenie.
 
 
f) Ortopedické vložky do topánok
 
Ortopedické vložky do topánok, ako sú podpätky, vám môžu pomôcť poskytnúť podporu klenby a päty potrebnú na zníženie bolesti. Podpätky môžu tiež zabrániť ďalšiemu nadmernému namáhaniu chodidiel.
 
Ortopedické vložky by sa mali používať spolu so správnou obuvou na všestrannú ochranu chodidiel.
 
 
h) Operácia pätovej ostrohy
 
Váš lekár môže odporučiť operáciu, keď sa bolesť pätovej ostrohy stane závažnou a pretrvávajúcou. Tento typ operácie zahŕňa odstránenie pätovej ostrohy. Niekedy to zahŕňa aj uvoľnenie plantárnej fascie.
 
Operácia pätovej ostrohy nielen znižuje bolesť, ale je zameraná aj na zvýšenie pohyblivosti celého chodidla. Väčšina ľudí, ktorí podstupujú tento typ operácie, má tiež plantárnu fasciitídu.
 
Bude tiež chvíľu trvať, kým sa úplne zotavíte z operácie pätovej ostrohy, aby ste mohli opäť zaťažiť nohu.

6. Cvičenia na pätové ostrohy

Strečingové cvičenia sú dobrými metódami celkovej telesnej kondície, pretože vám pomôžu precvičiť si boľavé svaly a pevné väzy a zároveň predísť zraneniam. Rovnaký koncept platí pre liečbu a zotavenie bolesti pätovej ostrohy.

Niektoré typy strečingu môžu pomôcť zlepšiť bolesť a zápal v oblasti päty a lýtka. Tie obsahujú:

Cvik č. 1:

Cvik na pätové ostrohy 1 

Ohyb chodidla

Tento jednoduchý strečing je obzvlášť výhodné robiť hneď, keď sa zobudíte a sedíte v posteli. Napína plantárnu fasciu, ktorá sa sťahuje, keď spíte.

  • Pomocou ruky potiahnite prsty na nohách späť k holennej kosti.
  • Držte túto pozíciu asi 30 sekúnd.
  • Vykonajte 2-3xt.

 

Cvik č. 2.:

Cvik na pätové ostrohy 2

Natiahnutie lýtok

Toto cvičenie poskytuje hlboké pretiahnutie lýtok, čo zmierňuje napätie v nohách a zlepšuje pohyblivosť.

  • Postavte sa na bruško pravej nohy na okraj schodu, pričom päta visí zo schodu.
  • Pomaly znížte pätu tak ďaleko, ako len môžete.
  • Držte túto pozíciu 15 až 30 sekúnd.
  • Opakujte na ľavej nohe. Pre každú stranu vykonajte dvakrát až štyrikrát.

 

Cvik č. 3.:

Cvik na pätové ostrohy 3

Uchopenie uteráka prstami nohy

Tento strečing posilňuje a naťahuje klenby vašich chodidiel a zlepšuje flexibilitu.

  • Položte si pod nohu malý uterák.
  • Stlačte prsty na nohách, aby ste uchopili uterák.
  • Zdvihnite prednú časť chodidla z podlahy.
  • Držte túto pozíciu niekoľko sekúnd.
  • Uvoľnite uterák pri zdvíhaní prstov na nohách a roztiahnite ich čo najďalej od seba.

 

Cvik č. 4.:

Cvik na pätové ostrohy 5 

Naťahovanie lýtok o stenu

Tento cvik hlboko natiahne vaše lýtka a päty. Pomáha zmierniť napätie a bolesť v nohách a chodidlách, čo zvyšuje ich pohyblivosť.

  • Postavte sa pár krokov od steny s ľavou nohou pred pravou nohou.
  • Nakloňte sa k stene a mierne pokrčte ľavé koleno.
  • Pomaly preneste váhu na ľavú nohu.
  • Pravé koleno držte rovno, keď zdvíhate pravú pätu zo zeme.
  • Držte túto pozíciu 15 až 30 sekúnd.
  • Vykonajte tento cvik 2-5x na každú nohu.

 

Cvik č. 5.:

Cvik na pätové ostrohy 4 

Pretiahnutie lýtok

Toto cvičenie sa zameriava na vaše lýtkové svaly a pomáha zvyšovať flexibilitu a budovať silu.

  • Spravte drep s chrbtom pevne opretým o stenu. Vaše boky by mali byť v jednej rovine s kolenami a členkami priamo pod nimi.
  • Pomaly zdvihnite obe päty z podlahy.
  • Vydržte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom vráťte nohy do východiskovej polohy.
  • Vykonajte 2 až 3 série po 8 až 12 opakovaní.

 

Esenciálne oleje na pätové ostrohy

Niektoré esenciálne oleje môžu pôsobiť ako prirodzené protizápalové látky na zníženie bolesti a opuchu. Môžu sa tiež vmasírovať do päty pre ďalšiu úľavu.

Niektoré z najvýznamnejších protizápalových esenciálnych olejov zahŕňajú:

  • bergamotový olej
  • eukalyptový olej
  • feniklový olej
  • levanduľový olej
  • pomarančový olej
  • rozmarínový olej
  • sezamový olej
  • tymiánový olej

 

Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by dokazovali, že esenciálne oleje fungujú pri liečbe ostrohy na pätách.

Je tiež dôležité mať na pamäti, že tieto oleje majú liečivé vlastnosti. Pri nesprávnom použití môžu spôsobiť vedľajšie účinky.

7. Ako predchádzať ostrohom na päte

Prevencia ostrohy na päte si vyžaduje zvýšenú pozornosť celkovému zdraviu nôh. Dávajte pozor na každodenný stres, ktorý kladiete na svoje nohy. Na konci dňa im určite doprajte odpočinok.

Pokračovanie v chôdzi, cvičení alebo nosení topánok, ktoré spôsobujú bolesť päty, môže viesť k dlhodobým problémom, ako sú pätové ostrohy. Ak po akejkoľvek aktivite pociťujete bolesť päty, oblasť ľadujte a doprajte chodidlu odpočinok, kým sa to nezlepší.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Zdroje:

1. Heel Spurs: Symptoms, Causes, and Prevention (healthline.com)

2. Are Essential Oils Safe? | Taking Charge of Your Health & Wellbeing (umn.edu)

3. Heel Spur Exercises: Instructions, Treatments, and More (healthline.com)

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/