Hallux valgus je stav, pri ktorom dochádza k vybočeniu palca na nohe a môže spôsobovať bolesti, obmedzenú pohyblivosť a deformáciu chodidla.
Hallux valgus môže byť spôsobený genetickou predispozíciou, zlým držaním tela, nevhodnou obuvou alebo zranením. V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami hallux valgus, príznakmi tohto stavu a spôsobmi liečby.
Tiež sa dozviete o preventívnych opatreniach, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa vyhli vzniku hallux valgus, alebo zmiernili jeho príznaky. Hallux valgus je dôležité liečiť včas, aby sa zabránilo ďalším zdravotným problémom a zlepšila sa vaša pohyblivosť a kvalita života.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je to hallux valgus?
Hallux valgus (vybočený palec) vyzerá ako hrča na boku palca na nohe. Táto hrča je v skutočnosti výsledkom abnormality kostí chodidla, ktorá spôsobuje, že sa váš palec na nohe nakláňa k druhému prstu na nohách, namiesto toho, aby bol rovný.
Tento uhol vytvára hrbolček, ktorý vidíte na palci na nohe.
V niektorých prípadoch je hallux valgus bezbolestný. V priebehu času však hallux valgus spôsobí, že sa prsty na nohách spoja. To môže spôsobiť bolesť a prípadne aj trvalú deformáciu.
2. Čo spôsobuje hallux valgus (vybočený palec)?
Hallux valgus sa vo všeobecnosti považuje za genetické ochorenie. Vyskytujú sa kvôli chybnej štruktúre chodidla, ktorá je dedičná. Niektoré stavy, ktoré prispievajú k rozvoju halluxov, zahŕňajú ploché nohy, nadmerne pružné väzy a abnormálnu stavbu kostí.
Niektorí odborníci sa domnievajú, že topánky, ktoré nepasujú správne, spôsobujú halluxy, ale iní si myslia, že topánky iba zhoršujú existujúci štrukturálny problém.
Halluxy sa postupom času zvyčajne zhoršujú.
Môžu ich zhoršiť:
-
tesné alebo príliš malé topánky, ktoré spôsobujú, že sa vám prsty na nohách spoja a vyvíjajú tlak na palec na nohe
-
topánky, ktoré majú vysoké podpätky alebo špicaté prsty - tieto štýly spájajú vaše prsty na nohách
-
státie dlhší čas
-
príznaky artritídy na vašich nohách
3. Aké sú príznaky halluxov?
Okrem hrče môžu príznaky a symptómy halluxov zahŕňať:
-
červená a zapálená koža na boku palca na nohe
-
palec na nohe sa vytáča k ostatným prstom na nohách
-
hrubá koža na spodnej strane palca na nohe
-
mozoly na druhom prste
-
bolesť nôh, ktorá môže byť trvalá, alebo môže prísť a odísť
-
ťažkosti s pohybom palca na nohe
Bolesť spojená s halluxom môže sťažovať chôdzu.
Navštívte svojho lekára, ak sa u vás vyskytne:
-
pretrvávajúca bolesť chodidla
-
neschopnosť nájsť topánky, ktoré vám pohodlne sadnú
-
znížená flexibilita palca na nohe
-
veľká hrča na kĺbe alebo v blízkosti kĺbu na palci na nohe
4. Ako sa diagnostikujú halluxy?
Vo väčšine prípadov môže lekár diagnostikovať hallux viditeľnou kontrolou, pretože mnohé zo znakov sú prítomné zvonku, teda okom viditeľné.
Počas fyzického vyšetrenia vás lekár môže požiadať, aby ste pohybovali prstom na nohe hore a dole, aby skontroloval obmedzenosť pohybu.
Lekár vám nariadí röntgenové vyšetrenie, ak má podozrenie na zranenie, alebo deformáciu. Röntgenový snímok môže podrobne opísať závažnosť halluxu a určiť jeho príčinu.
Na vylúčenie artritídy ako príčiny môže byť potrebný aj krvný test.
5. Ako sa liečia halluxy (vybočený palec)?
Pre váš hallux (vybočený palec) existujú možnosti chirurgického aj nechirurgického ošetrenia.
I. Nechirurgické možnosti
Medzi nechirurgické možnosti patrí:
-
nosenie obuvi s polstrovanou podrážkou a poskytujúcu primeraný priestor na krútenie prstov
-
vloženie lekárskej podložky do topánky, čo zníži tlak na vačok
-
užívanie voľne predajných liekov proti bolesti
-
nosenie voľnopredajných podpier v obuvi
II. Chirurgické zákroky
Chirurgický zákrok môže byť potrebný, ak vám nepomôžu nechirurgické možnosti. Na liečbu halluxov sa používa mnoho chirurgických zákrokov. Váš lekár vám odporučí najlepší postup pre vašu situáciu.
Operácia zahŕňa:
Úplné zotavenie po operácií môže trvať až osem týždňov. Vo väčšine prípadov budete môcť kráčať po nohe bezprostredne po zákroku.
Možné komplikácie
Neošetrený hallux môže spôsobiť podráždenie vaku naplneného tekutinou, ktorý tlmí kĺb, nazývaný burza. To spôsobuje, že sa burza zapáli a opuchne, čo spôsobuje bolesť a citlivosť a môže viesť k obmedzenému pohybu ostatných kĺbov na palci.
Tento stav sa nazýva burzitída.
Medzi ďalšie možné komplikácie halluxov patria:
Ak sa u vás prejavia tieto príznaky a máte tiež cukrovku, alebo akékoľvek príznaky infekcie, ihneď kontaktujte svojho lekára.
Záver
Pre halluxy je k dispozícii mnoho chirurgických i nechirurgických ošetrení. Ak vám hallux sťažuje chôdzu, obráťte sa na svojho lekára.
Správne nosenie obuvi je účinný spôsob, ako zabrániť tvorbe halluxov. Správne sediaca topánka by mala mať okolo prstov na nohách dostatok miesta a mala by zodpovedať tvaru vašej nohy.
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroj:
Foto: