Bolesť členku: Príčiny, príznaky a liečba bolesti
V tomto článku sa dočítate:
1. Príčina bolesti členku
Podvrtnutie členka je jednou z najbežnejších príčin bolesti členka - tvorí až 85 percent všetkých poranení členka. K podvrtnutiu dôjde, keď sa vaše väzy (tkanivá, ktoré spájajú kosti) natrhnú alebo preťažia.
Väčšina výronov členkov sú bočné výrony, ktoré vznikajú pri pretočení nohy. Táto akcia roztiahne alebo roztrhne väzy.
Vyvrtnutý členok často opuchne a vytvorí sa modrina na 7 až 14 dní. Úplné vyliečenie ťažkého zranenia však môže trvať niekoľko mesiacov.
2. Príznaky bolesti členku
-
osteoartritídy
-
poškodenia alebo poranenia nervov, napríklad ischias
-
upchatých ciev
-
infekcia v kĺbe
Dna nastáva, keď sa v tele hromadí kyselina močová. Táto vyššia ako normálna koncentrácia kyseliny močovej (vedľajší produkt normálneho rozkladu starých buniek v tele) môže ukladať kryštály v kĺboch a spôsobiť ostrú bolesť.
Viaceré typy artritídy môžu spôsobovať bolesti členkov, najbežnejšia je však osteoartróza. Osteoartróza je často spôsobená opotrebovaním kĺbov. Čím sú ľudia starší, tým je pravdepodobnejšie, že sa u nich rozvinie osteoartróza.
Septická artritída je artritída spôsobená bakteriálnou alebo plesňovou infekciou. To môže spôsobiť bolesť členkov, ak sú členky jednou z infikovaných oblastí.
3. Domáca starostlivosť bolesti členku
-
doprajte si odpočinok, aby sa zabránilo ďalšiemu zraneniu a čas potrebný pre hojenie
-
na zmiernenie opuchov, zápalov a bolesti aplikujte ľad 20 minút zabalený v uteráku, teda ho neprikladajte priamo na pokožku.
-
na zmiernenie opuchov a bolesti používajte elastický obväz
- zdvihnite nohu nad úroveň srdca, aby sa znížil opuch a bolesť
-
používajte lieky proti bolesti
-
užívajte nesteroidné protizápalové lieky na zníženie bolesti, opuchu a zápalu
-
zostaňte fyzicky aktívny
-
udržujte zdravé stravovacie návyky
-
snažte sa naťahovať, aby ste udržali dobrý rozsah pohybu v kĺboch
- udržujte zdravú telesnú hmotnosť čo zníži namáhanie kĺbov
4. Možnosti liečby bolesti členkov
Ortopedická vložka do topánky alebo ortéza na chodidlo sú skvelým nechirurgickým spôsobom, ktorý pomáha spevniť kĺby a znížiť bolesť a nepohodlie.
Vložky, ktoré sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a stupňoch tuhosti, podporujú rôzne časti chodidla a prerozdeľujú telesnú hmotnosť, čím poskytujú úľavu od bolesti.
Ortézy na členok sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a úrovniach podpory. Niektoré sa dajú nosiť s bežnou obuvou, iné zas o niečo viac obklopujú a pripomínajú odliatok, ktorý zakrýva členok aj chodidlo.
Aj keď v lekárni môže byť k dispozícii niekoľko druhov ortéz, je najlepšie poradiť sa s lekárom o výbere najvhodnejšej varianty.
Na zníženie bolesti a zápalu sa môžu použiť steroidné injekcie. Injekcie obsahujú liečivo nazývané kortikosteroidy, ktoré znižujú stuhnutosť opuchu a bolesť v postihnutej oblasti.
Injekcie poskytujú úľavu v priebehu niekoľkých hodín, zatiaľ čo účinky údajne trvajú 3 až 6 mesiacov. Najlepšie na tom je, že ide o neinvazívny nechirurgický zákrok, vďaka ktorému budete môcť v ten istý deň odpočívať doma.
Kedy treba navštíviť lekára
Záver
1. Ankle Pain: Causes, Home Remedies, and Prevention (healthline.com)
2. Ankle Injury | Sports Medicine Australia (sma.org.au)
3. Ankle Injuries | Penn State Student Affairs (psu.edu)
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home