Tuberkulóza: Príznaky, príčiny a liečba

 

Tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Mycobacterium tuberculosis, ktorá najčastejšie postihuje pľúca.

Avšak môže sa vyskytnúť aj v iných orgánoch, ako sú kosti, mozog a kĺby. Príznaky tuberkulózy zahŕňajú kašeľ s krvou, dýchavičnosť, únavu, chudnutie a nočné potenie.

Tuberkulóza sa môže prenášať z človeka na človeka prostredníctvom kvapôčok vzduchu počas kýchania, kašľa alebo rozhovoru. Liečba tuberkulózy zahŕňa užívanie antibiotík a môže trvať až šesť mesiacov.

Je dôležité podstúpiť celú liečbu, aby sa zabránilo rezistencii baktérií na lieky.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je tuberkulóza?

Tuberkulóza (TBC) je potenciálne závažné infekčné ochorenie, ktoré postihuje najmä pľúca. Baktérie, ktoré spôsobujú tuberkulózu, sa šíria z človeka na človeka drobnými kvapôčkami, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu pri kašli a kýchaní.

Infekcie tuberkulózy, ktoré boli vo vyspelých krajinách kedysi zriedkavé, sa začali zvyšovať v roku 1985, čiastočne kvôli objaveniu sa vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS. HIV oslabuje imunitný systém človeka, takže nemôže bojovať s baktériami TBC.

Mnohé kmene tuberkulózy odolávajú liekom, ktoré sa najčastejšie používajú na liečbu tohto ochorenia. Ľudia s aktívnou tuberkulózou musia mesiace užívať mnohé druhy liekov, aby sa zbavili infekcie a zabránili rezistencii na antibiotiká.

 

2. Príznaky ochorenia

Baktérie tuberkulózy po infikovaní sa môžu nachádzať v organizme, ale váš imunitný systém môže zabrániť tomu aby ste ochoreli.

Z tohto dôvodu lekári rozlišujú dva typy tuberulózy:

 

I. Latentná tuberkulóza

Máte infekciu tuberkulózy, ale baktérie vo vašom tele sú neaktívne a nespôsobujú žiadne príznaky. Latentná tuberkulóza, tiež nazývaná neaktívna tuberkulóza nie je nákazlivá.

Latentná tuberkulóza sa môže zmeniť na aktívnu tuberkulózu, preto je dôležitá liečba.

II. Aktívna tuberkulóza

Toto ochorenie a vo väčšine prípadov môže rozšíriť na iných. Môže sa vyskytnúť týždne alebo roky po infekcii baktériami tuberkulózy.

 

Príznaky a symptómy aktívnej tuberkulózy zahŕňajú:

  • Kašeľ tri alebo viac týždňov

  • Vykašliavanie krvi alebo hlienu

  • Bolesť na hrudníku alebo bolesť pri dýchaní a kašli

  • Neúmyselná strata hmotnosti

  • Únava

  • Horúčka

  • Nočné potenie

  • Zimomriavky

  • Strata chuti do jedla

 

Tuberkulóza môže postihnúť aj iné časti vášho tela, vrátane obličiek, chrbtice alebo mozgu. Keď sa tuberkulóza vyskytne mimo pľúc, príznaky a symptómy sa líšia v závislosti od príslušných orgánov.

Napríklad tuberkulóza chrbtice môže spôsobiť bolesť chrbta a tuberkulóza v obličkách môže spôsobiť krv vo vašom moči.

 Tuberkuloza

3. Príčiny tuberkulózy

Tuberkulózu spôsobujú baktérie, ktoré sa šíria z človeka na človeka mikroskopickými kvapôčkami uvoľňovanými do vzduchu. To sa môže stať, keď niekto s neliečenou aktívnou formou tuberkulózy kašle, hovorí, kýcha, pľuje, smeje sa alebo spieva.

Hoci je tuberkulóza nákazlivá, nie je ľahké ju chytiť. Je oveľa pravdepodobnejšie, že dostanete tuberkulózu od niekoho, s kým žijete alebo pracujete, ako od cudzinca.

 

HIV a TBC

Od 80. rokov 20. storočia sa počet prípadov tuberkulózy dramaticky zvýšil v dôsledku šírenia HIV vírusu, ktorý spôsobuje AIDS. HIV potláča imunitný systém, takže je pre telo ťažké kontrolovať baktérie TBC.

Výsledkom je, že ľudia s HIV majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú TBC a postúpia z latentnej choroby do aktívnej, než ľudia, ktorí nie sú HIV pozitívni.

 

Tuberkulóza odolná voči liekom

Tuberkulóza tiež zostáva hlavným zabijakom kvôli nárastu kmeňov odolných voči liekom. V priebehu času sa u niektorých zárodkov tuberkulózy vyvinula schopnosť prežiť napriek použitiu dostupnej liečbe.

Je to čiastočne preto, že ľudia neužívajú svoje lieky podľa pokynov alebo nedokončia liečbu.

Kmene tuberkulózy odolné voči liekom sa objavia, keď antibiotikum nedokáže zabiť všetky baktérie, na ktoré je zamerané. Prežívajúce baktérie sa stanú odolnými voči tomuto lieku a často aj iným antibiotikám.

Niektoré baktérie tuberkulózy si vyvinuli rezistenciu na najčastejšie používané liečby, ako je izoniazid a rifampín.

Niektoré kmene tuberkulózy si tiež vyvinuli odolnosť voči liekom, ktoré sa pri liečbe tuberkulózy menej bežne používajú, ako sú antibiotiká známe ako fluorochinolóny a injekčné lieky vrátane amikacínu a kapreomycínu.

Tieto lieky sa často používajú na liečbu infekcií, ktoré sú odolné voči bežne používaným liekom.

 Kasel 2

4. Rizikové faktory

Každý môže dostať tuberkulózu, ale určité faktory môžu zvýšiť vaše riziko, vrátane:

 

I. Oslabený imunitný systém

Zdravý imunitný systém často úspešne bojuje s baktériami tuberkulózy. Avšak niekoľko ochorení  a liekov môže oslabiť váš imunitný systém, vrátane:

 

Vaše riziko, že dostanete tuberkulózu, je vyššie, ak žijete v oblastiach s vysokou mierou tuberkulózy, emigrujete z nich, alebo cestujete do nich.

 

Oblasti s vyšším rizikom tuberkulózy:

  • Afrika

  • Ázia

  • Východná Európa

  • Rusko

  • Latinská Amerika

 

II. Iné faktory

a) Užívanie návykových látok

Drogy alebo nadmerné užívanie alkoholu oslabuje váš imunitný systém a robí vás zraniteľnejšími voči tuberkulóze.

b) Užívanie tabakových výrobkov

Fajčenie výrazne zvyšuje riziko vzniku tuberkulózy a úmrtia na ňu.

c) Práca v zdravotníctve

Pravidelný kontakt s ľuďmi, ktorí sú chorí, zvyšuje vaše šance na vystavenie baktériám tuberkulózy. Nosenie masky a časté umývanie rúk výrazne znižujú vaše riziko.

d) Bývanie alebo práca v zariadení rezidenčnej starostlivosti

Ľudia, ktorí žijú alebo pracujú vo väzniciach, útulkoch pre bezdomovcov, psychiatrických liečebniach alebo domovoch dôchodcov, sú vystavení vyššiemu riziku tuberkulózy v dôsledku preplnenosti a zlého vetrania.

e) Bývanie s infikovanou osobou

Blízky kontakt s niekým, kto má tuberkulózu, zvyšuje vaše riziko nakazenia.

 cierny kasel

5. Komplikácie

Bez liečby môže byť tuberkulóza smrteľná. Neliečené aktívne ochorenie zvyčajne postihuje vaše pľúca, ale môže postihnúť aj iné časti tela.
 
 

Komplikácie spôsobené tuberkulózou zahŕňajú:

 

a) Bolesť chrbtice. Bolesť chrbta a stuhnutosť sú častými komplikáciami tuberkulózy.

b) Poškodenie kĺbov. Artritída, ktorá je výsledkom tuberkulózy (tuberkulózna artritída), zvyčajne postihuje bedrá a kolená.

c) Opuch membrán, ktoré pokrývajú váš mozog (meningitída). To môže spôsobiť pretrvávajúcu alebo prerušovanú bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje niekoľko týždňov a možné duševné zmeny.

d) Problémy s pečeňou alebo obličkami. Vaša pečeň a obličky pomáhajú filtrovať odpad a nečistoty z krvného obehu. Tuberkulóza môže narušiť ich funkcie.

e) Poruchy srdca. Zriedkavo môže tuberkulóza infikovať tkanivá, ktoré obklopujú vaše srdce, čo spôsobuje zápal a hromadenie tekutín, ktoré môžu narušiť schopnosť vášho srdca efektívne pumpovať krv.

 chrípka bioliek

6. Prevencia

Ak máte pozitívny test na latentnú infekciu tuberkulózy, váš lekár vám môže odporučiť, aby ste užívali lieky na zníženie rizika rozvoja aktívnej tuberkulózy. Nákazlivá je iba aktívna tuberkulóza.

 

I. Chráňte svoju rodinu a priateľov

Ak máte aktívnu tuberkulózu, zvyčajne trvá niekoľko týždňov liečba liekmi na tuberkulózu, kým prestanete byť nákazlivý.

Postupujte podľa týchto tipov, aby ste zabránili tomu, aby vaši priatelia a rodina sa nakazili:

  • Ostaňte doma. Počas prvých týždňov liečby nechoďte do práce alebo školy a nespite v miestnosti s inými ľuďmi.

  • Vetrajte miestnosť. Zárodky tuberkulózy sa ľahšie šíria v malých uzavretých priestoroch, kde sa nehýbe vzduch. Ak vonku nie je príliš chladno, otvorte okná.

  • Zakryte si ústa. Vždy, keď sa smejete, kýchate alebo kašlete, použite vreckovku na zakrytie úst. Vložte použitú vreckovku do vrecka a vyhoďte ju.

  • Noste respirátor. Nosenie respirátora keď ste v blízkosti iných ľudí počas prvých troch týždňov liečby, môže pomôcť znížiť riziko prenosu.

 

II. Dokončite liečbu

Toto je najdôležitejší krok, ktorý môžete urobiť, aby ste ochránili seba a ostatných pred tuberkulózou. Keď predčasne ukončíte liečbu alebo preskočíte dávky, baktérie tuberkulózy majú šancu vyvinúť mutácie, ktoré im umožnia prežiť najsilnejšie lieky proti tuberkulóze.

Výsledné kmene odolné voči liekom sú smrteľnejšie a ťažšie sa liečia.

 

III. Očkovanie

V krajinách, kde je tuberkulóza bežnejšia, sú dojčatá často očkované bacilovou vakcínou Calmette-Guerin (BCG).

 Sarkoidoza

7. Diagnostika tuberkulózy

Počas vyšetrenia váš lekár skontroluje opuch vašich lymfatických uzlín a použije stetoskop na počúvanie zvukov, ktoré vaše pľúca vydávajú, keď dýchate.

Najbežnejšie používaným diagnostickým nástrojom na tuberkulózu je kožný test, hoci krvné testy sú čoraz bežnejšie. Malé množstvo látky nazývanej tuberkulín sa vstrekne tesne pod kožu na vnútornú stranu predlaktia.

Mali by ste cítiť len jemné pichnutie ihlou. Do 48 až 72 hodín lekár skontroluje vašu ruku, či nemáte opuch v mieste vpichu.

Tvrdý, vyvýšený červený hrbolček znamená, že pravdepodobne máte infekciu tuberkulózy. Veľkosť hrbolčeka určuje, či sú výsledky testu významné.

 

Výsledky môžu byť nesprávne

Kožný test na tuberkulózu nie je dokonalý. Niekedy výsledok potvrdzuje pozitivitu ochorenia, aj keď ju nemajú.

Môžete mať falošne pozitívny výsledok, ak ste boli nedávno očkovaný vakcínou Bacille Calmette-Guerin (BCG).

Môžu sa vyskytnúť aj falošne negatívne výsledky.

 

I. Krvné testy

Krvné testy môžu potvrdiť alebo vylúčiť latentnú alebo aktívnu tuberkulózu. Tieto testy merajú reakciu vášho imunitného systému na baktérie tuberkulózy.

Krvný test môže byť užitočný, ak máte vysoké riziko infekcie tuberkulózy, ale máte negatívnu odpoveď na kožný test, alebo ak ste nedávno dostali BCG vakcínu.

 

II. Zobrazovacie testy

Ak ste mali pozitívny kožný test, váš lekár vám pravdepodobne nariadi röntgenové vyšetrenie hrudníka alebo CT vyšetrenie.

Môže to ukázať biele škvrny vo vašich pľúcach, kde sa váš imunitný systém izoloval od baktérií tuberkulózy, alebo môže odhaliť zmeny vo vašich pľúcach spôsobené aktívnou tuberkulózou.

 

III. Testy spúta

Ak váš röntgen hrudníka vykazuje známky tuberkulózy, váš lekár vám môže odobrať vzorky spúta – hlienu, ktorý sa objavuje pri kašli. Vzorky sa testujú na baktérie tuberkulózy.

Vzorky spúta sa môžu použiť aj na testovanie kmeňov tuberkulózy odolných voči liekom. To pomôže vášmu lekárovi vybrať lieky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou fungujú. Získanie výsledkov týchto testov môže trvať štyri až osem týždňov.

 kasel

8. Liečba

Ak máte latentnú tuberkulózu, váš lekár vám môže odporučiť liečbu liekmi, ak máte vysoké riziko vzniku aktívnej tuberkulózy. Pri aktívnej tuberkulóze musíte užívať antibiotiká najmenej šesť až deväť mesiacov.

Presné lieky a dĺžka liečby závisia od vášho veku, celkového zdravotného stavu, možnej liekovej rezistencie a miesta, kde sa infekcia vo vašom tele nachádza.

 

Najbežnejšie lieky na tuberkulózu

Ak máte latentnú tuberkulózu, možno budete musieť užívať iba jeden alebo dva typy liekov na tuberkulózu. Aktívna tuberkulóza, najmä ak ide o kmeň odolný voči liekom, bude vyžadovať niekoľko liekov naraz.

Medzi najbežnejšie lieky používané na liečbu tuberkulózy patria:

  • Izoniazid
  • Rifampín
  • Etambutol
  • Pyrazínamid
 

Ak máte tuberkulózu rezistentnú na lieky, zvyčajne sa 20 až 30 mesiacov používa kombinácia antibiotík nazývaných fluorochinolóny a injekčných liekov, ako je amikacín alebo kapreomycín. Niektoré typy tuberkulózy si tiež vytvárajú rezistenciu voči týmto liekom.

 

Vedľajšie účinky liekov

Závažné vedľajšie účinky liekov proti tuberkulóze nie sú bežné, ale môžu byť nebezpečné, keď sa vyskytnú. Všetky lieky na tuberkulózu môžu byť toxické pre vašu pečeň.

Pri užívaní týchto liekov okamžite zavolajte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich stavov:

  • Nevoľnosť alebo vracanie

  • Strata chuti do jedla

  • Žltá farba vašej pokožky (žltačka)

  • Tmavý moč

  • Ľahká tvorba modrín alebo krvácanie

  • Rozmazané videnie

 

Absolvovanie liečby je nevyhnutné

Po niekoľkých týždňoch nebudete nákazlivý a možno sa začnete cítiť lepšie. Neprestávajte užívať lieky proti tuberkulóze – musíte dokončiť celý priebeh liečby a užívať lieky presne tak, ako vám ich predpísal váš lekár.

Príliš skoré zastavenie liečby alebo preskočenie dávok môže umožniť, aby sa baktérie, ktoré sú stále nažive, stali odolnými voči týmto liekom, čo vedie k tuberkulóze, ktorá je oveľa nebezpečnejšia a ťažšie liečiteľná.

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
 
Zdroje:

  

https://www.mayoclinic.org

Basic TB facts. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov. Accessed Dec. 22, 2020.

Jameson JL, et al., eds. Tuberculosis. In: Harrison's Principles of Internal Medicine. 20th ed. McGraw-Hill; 2018. http://accessmedicine.com. Accessed Dec. 22, 2020.

AskMayoExpert. Tuberculosis. Mayo Clinic; 2019.

Tintinalli JE, et al., eds. Tuberculosis. In: Tintinalli's Emergency Medicine: A Comprehensive Study Guide. 9th ed. McGraw Hill; 2020. http://www.accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Dec. 24, 2020.

Tuberculosis (TB): Questions and answers about TB. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/