Srdce: Anatómia, funkcia a choroby srdca
Srdce je dôležitý orgán v našom tele, ktorého hlavnou funkciou je pumpovať krv do celého tela.
Srdce má štyri dutiny a pri srdcovom cykle dochádza k jeho stiahnutiu a následnému vypumpovaniu krvi. Anatómia srdca zahŕňa štyri dutiny a to pravú a ľavú srdcovú komoru a pravú a ľavú predsieň.
Srdce pozostáva z troch vrstiev tkaniva - myokard, endokard a epikard. Choroby srdca sú ochorenia, ktoré postihujú srdce a môžu mať rôzne príčiny, ako napríklad vysoký krvný tlak, ateroskleróza alebo zlyhanie srdca.
Liečba chorôb srdca môže zahŕňať lieky, chirurgický zákrok alebo zmenu životného štýlu. Je dôležité sledovať svoje zdravie a včas vyhľadať lekársku pomoc pri prvých príznakoch ochorenia srdca.
V tomto článku sa dočítate:
1. Anatómia srdca
-
pravá predsieň
-
pravá komora (objemová pumpa, prúdi do nej odkysličená krv)
-
ľavá predsieň
- ľavá komora (tlaková pumpa, prúdi z nej okysličená krv)
-
myokard – srdcový sval
-
endokard - toto tkanivo lemuje vnútro srdca a tvorí srdcové chlopne
- epikard – blana, ktorá pokrýva povrch srdca a je vnútornou vrstvou perikardu
2. Ako funguje srdce
-
aktivita
-
emočné faktory
-
niektoré zdravotné ťažkosti
-
horúčka
-
niektoré lieky
-
dehydratácia
3. Srdcový cyklus
4. Diastola, systola a krvný tlak
Každý úder srdca má dve časti:
Diastola: Pokojový stav srdca medzi dvomi sťahmi.
Počas diastoly je srdcový sval uvoľnený a plní sa krvou. Pripravuje sa na stiahnutie, ktorým krv vyšle naspäť do obehu.
Systola: Pri systole dochádza k stiahnutiu alebo zmršteniu srdca, ktoré vnímame ako srdcový úder.
Výsledkom systoly je vypudenie krvi do krvného obehu. Po systole nastáva vždy diastola.
Keď si človek zmeria krvný tlak, prístroj vydá vysoké a nízke číslo. Vysokým číslom je systolický krvný tlak a nižším číslom je diastolický krvný tlak.
5. Výmena plynov
6. Pulz
Osoba môže cítiť svoj pulz v miestach, kde tepny prechádzajú blízko povrchu kože, napríklad na zápästí alebo krku. Pulz je rovnaký ako srdcový rytmus. Keď cítite svoj pulz, cítite príval krvi, keď ho srdce pumpuje do tela.
Zdravý pulz je zvyčajne 60–100 úderov za minútu a to, čo je normálne, sa môže u jednotlivých ľudí líšiť.
7. Prevodový systém srdca
Je systém tvorený zväzkami a uzlíkmi špecializovaných buniek, ktoré sú schopné vytvárať a viesť vzruchy vyvolané depolarizáciou bunkovej membrány.
Na pumpovanie krvi do celého tela musia svaly srdca spolupracovať, aby vytlačili krv správnym smerom, v správnom čase a so správnou silou. Elektrické impulzy koordinujú túto činnosť.
Elektrický signál začína v sinoatriálnom uzle, niekedy nazývanom sínus alebo SA. Toto je kardiostimulátor srdca a je umiestnený v hornej časti pravej predsiene. Signál spôsobí stiahnutie predsiení, čo tlačí krv do komôr.
Elektrický impulz potom putuje do oblasti buniek v spodnej časti pravej predsiene, medzi predsieňami a komorami, ktoré sa nazývajú atrioventrikulárny alebo AV uzol.
Predsieňovokomorový uzol (AV uzol) zaisťuje oneskorenie prevodu vzruchov na komory, čo slúži k správnej koordinácii činnosti srdcových predsiení a komôr v súlade s prietokom krvi.
AV uzol teda koordinuje signál tak, aby sa predsiene a komory nesťahovali súčasne, pretože je potrebné mierne oneskorenie.
Hisov zväzok v hornej časti medzikomorovej prepážky (interventrikulárneho septa) nadväzuje na AV uzol a po krátkom priebehu sa delí na pravé a ľavé Tawarovo ramienko, ktoré pokračujú smerom k hrotu srdca a rozvádzajú vzruchy prostredníctvom svojho vetvenia – Purkyňových vlákien na svalovinu komôr – pracovný myokard.
Prevodový systém srdca: 1 – SA uzol 2 – AV uzol 3 – Hisov zväzok 4 – ľavé Tawarovo ramienko 5 – predný zväzok ľavého Tawarovho ramienka 6 – zadný zväzok ľavého Tawarovho ramienka 7 – ľavá srdcová komora 8 – medzikomorová prepážka 9 – pravá srdcová komora 10 – pravé Tawarovo ramienko
8. Cievy
Tepny: prenášajú okysličenú krv zo srdca do zvyšku tela. Tepny sú silné, svalnaté a pružné, čo pomáha tlačiť krv cez obehový systém a tiež pomáha regulovať krvný tlak. Tepny sa rozvetvujú na menšie cievy, ktoré sa nazývajú artérie.
Žily: prenášajú odkysličenú krv späť do srdca a zväčšujú sa, keď sa približujú k srdcu. Žily majú tenšie steny ako tepny.
Vlásočnice: spájajú najmenšie tepny s najmenšími žilkami. Majú veľmi tenké steny, ktoré im umožňujú výmenu zlúčenín ako oxid uhličitý, voda, kyslík, odpadové látky a živiny s okolitými tkanivami.
9. Choroby ovplyvňujúce srdce
Existuje mnoho chorôb, ktoré môžu mať negatívny vplyv na srdce.
1. Ischemická choroba srdca
Ischemická choroba srdca je choroba, pri ktorej dochádza k zúženiu vencovitých tepien, ktoré zásobujú krvou srdcový sval, príčinou je spravidla ateroskleróza (kôrnatenie tepien), pri ktorej dochádza k ukladaniu aterosklerotického plátu (zloženého z cholesterolu, bohatých mastných usadenín, kolagénu, ďalších proteínov a nadbytočných hladkých svalových buniek a vápnika) v stene tepny.
Následky aterosklerózy sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia a v strednej Európe a zomiera na ne viac ako 50 % populácie.
Ateroskleróza je dej, ktorý zvyčajne postupuje veľmi pozvoľna, zužuje stenu tepny, dôsledkom čoho je nedostatočné prekrvenie srdcového svalu, tzv. ischémia myokardu s rozvojom ischemickej choroby srdca.
-
nestabilná angina pectoris,
-
akútny infarkt myokardu (stav spôsobený náhlym uzáverom prítoku krvi do niektorej časti srdcového svalu s následným odumretím srdcového tkaniva),
-
náhla srdcová smrť.
-
stabilná angina pectoris,
-
asymptomatická ICHS (tichá ischémia myokardu),
-
stav po infarkte myokardu (starý infarkt myokardu),
-
ischemická choroba srdca so srdcovým zlyhaním,
-
ischemická choroba srdca – s poruchami srdcového rytmu,
-
variantná angina pectoris,
-
syndróm X.
Prvé príznaky chronického nedokysličovania srdcového svalu sa objavia väčšinou pri zvýšenej fyzickej alebo psychickej námahe, keď srdce potrebuje viac kyslíka. Pacient pociťuje pálčivú, ostrú až zvieravú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá ustupuje po prerušení vykonávanej činnosti.
Ďalšími príznakmi môžu byť arytmie (poruchy rytmu srdca), alebo sa chronická ischémia prejaví až znakmi zlyhania srdca. Pokiaľ dochádza k zužovaniu vencovej tepny postupne, choroba sa dlho neprejavuje, hovoríme o tzv. tichej (nemej) ischémii.
Liečba je spravidla dlhodobá. Jej základom je zlepšenie prekrvenia srdcového svalu a dostatočný prísun kyslíka. Samozrejmosťou je úprava životosprávy (vynechanie fajčenia, zmena stravovacích návykov a vyhýbanie sa stresu). Pristupuje sa aj k náprave vencovitých (koronárnych) tepien pomocou angioplastiky alebo srdcového bypassu.
2. Vysoký krvný tlak
Pri vysokom krvnom tlaku, je tlak krvi na stene cievy vyšší, než je žiaduce. Cieva týmto tlakom trpí a odohrávajú sa v nej nežiaduce zmeny.
Za normálne hodnoty krvného tlaku považujeme hodnoty pod 120/80 mmHg a nad 90/60 mmHg. V zásade by váš krvný tlak v pokoji nemal presiahnuť 130/85 mmHg. U starších ľudí nad 65 rokov nemá systolický tlak presiahnuť 140 mmHg.
Srdce pri vysokom tlaku vytláča krv do užšieho priestoru, čím sa viac namáha. Aby sa tejto situácii srdce dokázalo prispôsobiť, svalovina ľavej komory postupne hrubne. Tým sa zhorší aj okysličenie srdca. Srdce sa viac vyčerpáva, až môže dochádzať k jeho zlyhávaniu.
Ak si opakovane nameriate zvýšené hodnoty krvného tlaku, navštívte svojho všeobecného lekára. V nekomplikovaných prípadoch budete v jeho starostlivosti. Ak to bude potrebné, odošle vás k internistovi. Liečba závisí od hodnôt vášho krvného tlaku aj iných faktorov, najmä pridružených ochorení či iných užívaných liekov. Bude intenzívnejšia, ak sú vaše hodnoty vysoké.
3. Arytmia
Arytmia je porucha srdcového rytmu, pri ktorej predsiene srdca pracujú nepravidelne, príliš rýchlo a neúčinne bez toho, že by sa efektívne sťahovali.
Krv v tejto časti srdca preto prúdi pomalšie, hromadí sa a má tendenciu zrážať sa. Ak sa krvná zrazenina - trombus z predsiene odtrhne, putuje do krvného obehu a odtiaľ sa môže dostať do rôznych orgánov. Ak sa dostane do mozgu, vzniká mozgová porážka, ktorá je najvážnejšou komplikáciou fibrilácie srdcových predsiení.
-
búšenie srdca,
-
únava,
-
závraty,
-
synkopy – krátkodobé straty vedomia,
-
bolesť alebo diskomfort na hrudníku (angína),
-
poruchy spánku alebo nespavosť.
-
ischemická choroba srdca
-
vrodené chyby srdca
-
vrodené alebo získané postihnutie
-
srdcových chlopní
-
ochorenia pľúc
-
nadmerné, nárazové pitie
-
alkoholu
4. Zástava srdca
5. Infarkt myokardu
Infarkt myokardu je akútna nekróza (odumretie) myokardu následkom prerušenia prívodu krvi.
Dochádza k nemu náhlym uzáverom srdcovej (koronárnej) tepny, najčastejšie následkom trombózy, nasadajúcej na prasknutý aterosklerotický plát, čím zanikne protizrážanlivá ochrana endotelu tepny. Keďže srdce pri tom nie je dostatočne cez tepny vyživované, ak nedôjde k rýchlemu spriechodneniu upchatej tepny, časť srdca, ktorá jej ňou vyživovaná odumrie.
10. Tipy pre zdravý životný štýl
Podľa nasledujúcich tipov môžete pomôcť udržať svoje srdce zdravé.
-
Znížte obsah sodíka. Strava, ktorá má príliš vysoký obsah sodíka, môže prispieť k vysokému krvnému tlaku.
-
Jedzte ovocie a zeleninu. Sú dobrým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny.
-
Upravte svoje zdroje bielkovín. Uprednostnite ryby, chudé mäso a rastlinné bielkoviny, ako sú sójové bôby, šošovica a orechy.
-
Pridajte do svojho jedálnička potraviny, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Príklady zahŕňajú ryby (losos a makrela), vlašské orechy a ľanový olej.
-
Vyhýbajte sa trans-tukom. Môžu zvyšovať LDL (zlý) cholesterol a zároveň znižovať HDL (dobrý) cholesterol. Trans-tuky sa často nachádzajú vo veciach ako sušienky, koláče alebo hranolky.
-
Pozorne si prečítajte etikety na potravinách. Môžu vám poskytnúť cenné informácie o obsahu kalórií, sodíka a tuku.
-
Cvičte. Aspoň 4x do týždňa sa snažte vykonávať aeróbne cvičenie aspoň 30 minút.
-
Prestaň fajčiť. Snažte sa tiež vyhýbať pasívnemu fajčeniu.
-
Vyhýbajte sa dlhodobému sedeniu. Ak musíte počas práce alebo cestovania dlho sedieť, nezabudnite občas vstať, aby ste sa natiahli a pohybovali.
-
Dobre sa vyspite. Snažte sa každú noc spať sedem až osem hodín. Ľudia, ktorí trpia dlhodobo nedostatkom spánku, majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Záver
Upozornenie:
https://www.medicalnewstoday.com
All about heart rate (pulse). (2015).
https://www.heart.org
Dombush, S., & Turnquest, A. E. (2020). Physiology, heart sounds.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
How the healthy heart works. (n.d.).
http://www.heart.org
https://www.vusch.sk/ochorenia/perikardialny-vypotok/
https://sk.wikipedia.org/wiki/
Prevodov%C3%BD_syst%C3%A9m_srdca
https://www.upjs.sk/public/media/22891/
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/
NpzArticles/2013_06/Ischemicka_choroba_
srdca.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&
https://www.vusch.sk/ochorenia/nahla-zastava-srdca/
https://ssvpl.sk/rady-lekara/vysoky-krvny-tlak-priznaky-bolest-hlavy-prva-pomoc-liecba/
https://www.medicalnewstoday.com/ articles/320565#how-it-works
https://www.healthline.com/health/is-the-heart-a-muscle
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/fi/