Tŕpnutie rúk: 23 možných príčin a možná liečba
Tŕpnutie rúk nie je vždy dôvodom na obavy. Môže to byť znak karpálneho tunela alebo vedľajší účinok lieku. Keď ochorenie spôsobí tŕpnutie vo vašich rukách, zvyčajne budete mať ďalšie príznaky spolu s tŕpnutím rúk.
23 možných príčin tŕpnutia rúk:
1. Mŕtvica
Tŕpnutie rúk zvyčajne nie je znakom kritickej situácie.
Hoci nepravdepodobne, ale je možné, že tŕpnutie rúk by mohlo byť znakom mŕtvice. Mŕtvica je poškodenie mozgu spôsobené znížením zásobovania krvi do oblasti vášho mozgu.
Tŕpnutie rúk môže byť jediným znakom mŕtvice, alebo sa môže vyskytnúť s inými príznakmi. Rýchla liečba môže znížiť riziko dlhodobého poškodenia mozgu. To môže dokonca zachrániť váš život.
Okamžite volajte 112 ak máte nasledujúce príznaky:
-
náhla slabosť alebo necitlivosť vo vašej ruke alebo nohe, najmä ak je to len na jednej strane vášho tela
-
problémy s rozprávaním alebo pochopením ostatných
-
zmätok
-
znecitlivenie vašej tváre
-
náhle problémy vidieť na jedno oko, alebo obé oči
2. Karpálny tunel
Syndróm karpálneho tunela je stlačenie stredného nervu, ktorý sa nachádza na dlani vašej ruky a poskytuje cit pre váš palec, ukazovák, prostredník a časť prstenníka. Dodáva impulz do svalu idúceho k palcu.
Syndróm karpálneho tunela sa môže vyskytnúť v jednej alebo oboch rukách.
3. Nedostatok vitamínov a minerálov
Vitamín B12 je dôležitý pre zdravé nervy. Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť necitlivosť vo vašich rukách a nohách.
Tŕpnutie rúk môže spôsobiť aj nedostatok draslíka a horčíka. Najčastejším príznakom nedostatku vitamínu B12 je únava.
Ďalšie príznaky nedostatku vitamínu B12:
-
slabosť
-
problémy s chôdzou a rovnováhou
-
halucinácie
4. Niektoré lieky
Poškodenie nervov (neuropatia) môže byť vedľajším účinkom niekoľkých rôznych liekov, najmä tých, ktoré liečia rakovinu.
Niektoré z liekov, ktoré môžu spôsobiť necitlivosť a tŕpnutie rúk zahŕňajú:
-
Antibiotiká. Patria sem metronidazol, nitrofurantoín a fluorochinolóny.
-
Protirakovinové lieky. Príkladmi sú cisplatina a vinkristín.
-
Lieky proti záchvatom. Príkladom je fenytoín.
- Lieky na srdce alebo krvný tlak. Patria sem amiodarón a hydralazín.
Ďalšie príznaky poškodenia nervov vyvolaného liekmi zahŕňajú:
-
znížená citlivosť
-
mravčenie
-
atypické pocity vo vašich rukách
-
slabosť
5. Hernia disku (vysunutá platnička)
K vyskočeniu platničky dochádza, keď sa jadro platničky posunie mimo stred, čím sa vlákna namáhajú a poškodzujú. Následne sa jadro platničky vyklenie von z prstenca a začne tlačiť na nervový koreň.
Ak sa objavia príznaky, často sú dôsledkom tlaku na nervy, pretože chrbtica je zložitá sieť nervov a ciev. Vyskočená platnička môže vyvíjať tlak na nervy a svaly okolo nej.
6. Raynaudov syndróm
Raynaudov syndróm je stav, pri ktorom je prietok krvi do vašich rúk, nôh, uší alebo nosa obmedzený alebo prerušený.
Raynaudov syndróm sa vyskytuje, keď sa krvné cievy na rukách alebo nohách zúžia. Epizódy zúženia sa nazývajú vazospazmus.
Raynaudova choroba je ochorenie, ktoré nie je spájané so žiadnym iným ochorením. Príznaky Raynaudovej choroby môžu byť spôsobené aj rôznymi základnými ochoreniami.
Napríklad vazospazmy vyvolané inými ochoreniami, ako je artritída, omrzliny alebo autoimunitné ochorenie, sa nazývajú sekundárne Raynaudove choroby.
7. Syndróm kubitálneho tunela
Ulnárny nerv inervuje motorickými a senzitívnymi vláknami časť predlaktia (na strane malíčka) a prstov (malíček a 1/2 prsteníka). Tento nerv prechádza v lakti cez úzky priestor, ktorý nazývame kubitálny kanál.
Syndróm kubitálneho tunela vzniká stlačením nervu ulnaris v lakti. Ulnárny nerv inervuje motorickými a senzitívnymi vláknami časť predlaktia (na strane malíčka) a prstov (malíček a 1/2 prsteníka).
Tento nerv prechádza v lakti cez úzky priestor, ktorý nazývame kubitálny kanál.
8. Cervikálna spondylóza
Cervikálna spondylóza je typ artritídy, ktorá postihuje medzistavcové platničky v dôsledku ich opotrebovania. Je to spôsobené rokmi opotrebovania vašich stavcov.
Poškodené stavce môžu tlačiť na blízke nervy, čo spôsobuje znecitlivenie rúk a prstov. Väčšina ľudí s cervikálnou spondylózou nemá žiadne príznaky. Iní môžu cítiť bolesť a stuhnutosť v krku.
Toto ochorenie môže postupovať a môže tiež spôsobiť:
-
slabosť v rukách, nohách alebo chodidlách
-
pukavý zvuk, keď pohnete krkom
-
strata rovnováhy a koordinácie
-
svalové kŕče na krku alebo ramenách
- strata kontroly nad vašimi črevami alebo močovým mechúrom
9. Lupus
Lupus je dlhodobé autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém tela stáva hyperaktívnym a napáda normálne zdravé tkanivo. Symptómy zahŕňajú zápal, opuch a poškodenie kĺbov, kože, obličiek, krvi, srdca a pľúc.
Systémový lupus erythematosus je najznámejší typ lupusu. Ide o systémový stav. To znamená, že má vplyv na celé telo. Príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné.
Lupus sa môže vyvinúť v reakcii na množstvo faktorov. Môžu to byť hormonálne, genetické, environmentálne faktory, alebo ich kombinácie.
Príznaky lupusu sa vyskytujú v čase vzplanutia. Medzi vzplanutiami ľudia zvyčajne zažívajú obdobia remisie, keď je málo príznakov, alebo žiadne príznaky.
Príznaky lupusu môžu zahŕňať:
-
únavu
-
stratu chuti do jedla a stratu hmotnosti
-
opuch v nohách, alebo okolo očí
-
kožné vyrážky v dôsledku krvácania pod kožu
-
vredy v ústach
10. Gangliové cysty
Gangliové cysty sú malé, neškodné cysty, ktoré sa tvoria na alebo blízko kĺbu alebo šľachy. Zvyčajne sa vyvíjajú na zápästí, ale môžu sa objaviť aj na ruke, nohe, členku alebo kolene.
Cysta je dutý, patologický útvar s vlastnou výstelkou vyplnená tekutinou, polotuhou, alebo plynnou látkou.
Cysty sa líšia veľkosťou od mikroskopických po veľmi veľké. Veľmi veľké cysty môžu vytlačiť vnútorné orgány. Väčšina z nich je benígna, ale niektoré cysty môžu byť rakovinové alebo prekancerózne.
Cysta nie je normálnou súčasťou tkaniva, kde sa nachádza. Má zreteľnú membránu a je oddelená od blízkeho tkaniva. Vonkajšia (kapsulárna) časť cysty sa nazýva stena cysty.
11. Cukrovka
Diabetes mellitus, všeobecne známy ako cukrovka, je metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi.
Hormónový inzulín presúva cukor z krvi do vašich buniek, aby sa uložil alebo použil na energiu. Inzulín teda znižuje hladinu krvného cukru. Pri cukrovke vaše telo buď nevytvára dostatočné množstvo inzulínu, alebo nedokáže efektívne využívať vytvorený inzulín.
U zdravých ľudí by sa hladina krvného cukru mala pohybovať v rozpätí 3,3 – 6,9 mmol/l.
Neliečená vysoká hladina cukru v krvi pri cukrovke môže poškodiť vaše nervy, oči, obličky a ďalšie orgány.
12. Porucha štítnej žľazy
Štítna žľaza na krku produkuje hormóny, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus vášho tela. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy alebo hypotyreóza nastáva, keď vaša štítna žľaza produkuje príliš málo svojich hormónov.
Neliečená hypotyreóza môže tiež spôsobiť periférnu neuropatiu, čo zapríčiňuje necitlivosť, slabosť a mravčenie v rukách a nohách.
13. Neuropatia súvisiaca s alkoholom
Alkohol je bezpečný na pitie v malých množstvách, ale prílišne veľká konzumácia alkoholu môže poškodiť niektoré tkanivá vrátane nervov.
Pitie veľkého množstva alkoholu alebo pitie počas ochorenia, ako je ochorenie obličiek alebo pečene, môže viesť k znecitliveniu a brneniu rúk a nôh.
Ďalšie príznaky neuropatie súvisiacej s alkoholom zahŕňajú:
14. Fibromyalgia
Fibromyalgia je stav, ktorý spôsobuje únavu a bolesť svalov. Niekedy sa zamieňa so syndrómom chronickej únavy, pretože príznaky sú veľmi podobné.
Únava spôsobená fibromyalgiou môže byť intenzívna. Bolesť je sústredená v rôznych citlivých bodoch okolo vášho tela.
Ľudia s fibromyalgiou môžu pociťovať necitlivosť a brnenie v rukách, nohách a na tvári.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
problémy so sústredením
15. Lymská borelióza
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami Borrelia burgdorferi. B. burgdorferi sa prenáša na človeka uhryznutím z infikovaného kliešťa. Kliešť sa nakazí po kŕmení infikovanými jeleňmi, vtákmi alebo myšami.
Na prenos infekcie musí byť na koži prítomný kliešť najmenej 36 hodín.
Neskoršie príznaky tohto ochorenia zahŕňajú:
-
necitlivosť v rukách alebo nohách
-
dočasné ochrnutie jednej strany tváre
-
horúčka, stuhnutý krk a silná bolesť hlavy
-
slabosť
-
problémy s pohybom svalov
16. Epikondylitída
Laterálna epikondylitída sa nazýva „tenisový lakeť“, pretože je spôsobená opakovaným pohybom, ako je švih tenisovou raketou.
Opakovaný pohyb poškodzuje svaly a šľachy na predlaktí, čo spôsobuje bolesť a pálenie na vonkajšej strane lakťa. Je veľmi nepravdepodobné, že by vám to spôsobilo tŕpnutie rúk.
Mediálna epikondylitída je podobný stav prezývaný „golfový lakeť“. Spôsobuje bolesť na vnútornej strane lakťa, ako aj možnú slabosť, necitlivosť alebo mravčenie vo vašich rukách, najmä vo vašich malíčkách a prsteníkoch.
Môže to viesť k znecitliveniu, ak je okolo tejto oblasti výrazný opuch, ktorý spôsobuje dysfunkciu ulnárneho nervu.
17. Roztrúsená skleróza
Skleróza multiplex (MS) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém napáda ochranný povlak okolo nervových vlákien. Postupom času dochádza k poškodeniu nervov.
Príznaky závisia od toho, ktoré nervy sú postihnuté. Necitlivosť a mravčenie patria medzi najčastejšie príznaky. Vaše ruky, tvár alebo nohy môžu stratiť cit. Necitlivosť je zvyčajne iba na jednej strane tela.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
strata zraku
-
dvojité videnie
-
mravčenie
-
slabosť
-
pocity elektrického šoku
-
problémy s koordináciou alebo chôdzou
-
nezreteľná reč
-
únava
-
strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami
18. Syndróm myofasciálnej bolesti
Syndróm myofasciálnej bolesti spôsobuje vývoj spúšťacích bodov, čo sú veľmi citlivé a bolestivé oblasti na vašich svaloch. Bolesť sa niekedy šíri do iných častí tela.
Okrem bolesti svalov spôsobuje syndróm myofasciálnej bolesti brnenie, slabosť a stuhnutosť.
19. Štvrté štádium HIV
HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém. Bez liečby by vírus mohol zničiť imunitné bunky, čím by vaše telo zostalo zraniteľné voči infekciám. Štvrté štádium tohto vírusu sa nazýva AIDS.
HIV a AIDS poškodzujú nervové bunky v mozgu a mieche. Toto poškodenie nervov môže spôsobiť, že ľudia stratia cit v rukách a nohách.
Ďalšie príznaky štvrtého štádia HIV zahŕňajú:
-
zmätok
-
slabosť
-
bolesti hlavy
-
zábudlivosť
-
problémy s prehĺtaním
-
strata koordinácie
-
strata zraku
-
ťažkosti pri chôdzi
Hoci v súčasnosti neexistuje žiadny liek na HIV, antiretrovírusová terapia a lekárska starostlivosť umožňujú ľuďom s vírusom žiť takmer rovnako ako ľuďom, ktorí ho nemajú.
20. Amyloidóza
Amyloidóza je zriedkavé ochorenie, ktoré sa začína, keď sa vo vašich orgánoch nahromadí atypický proteín nazývaný amyloid. Aké príznaky máte, budú závisieť od orgánov, ktoré sú postihnuté.
Ochorenie môže ovplyvniť váš nervový systém a spôsobiť znecitlivenie alebo mravčenie v rukách alebo nohách.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
bolesť a opuch v bruchu
-
dýchavičnosť
-
bolesť v hrudi
-
hnačka
-
zápcha
-
opuchnutý jazyk
-
opuch štítnej žľazy na krku
-
únava
-
nevysvetliteľná strata hmotnosti
21. Syndróm hrudného výtoku
Táto nezvyčajná skupina stavov sa vyvíja z tlaku na krvné cievy alebo nervy na krku a v hornej časti hrudníka. Rakovina, zranenie alebo opakované pohyby môžu spôsobiť toto stlačenie nervu.
Tlak na nervy v tejto oblasti vedie k znecitliveniu a brneniu prstov, ako aj k bolestiam v ramenách a krku.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
slabý úchop ruky
-
opuch ruky
-
modrá alebo bledá farba v ruke a prstoch
-
studené prsty, ruky alebo paže
22. Vaskulitída
Vaskulitída je skupina zriedkavých chorôb, ktoré môžu spôsobiť zápal krvných ciev, čo ovplyvňuje prietok krvi do orgánov a tkanív. Môže to viesť k problémom, ako je necitlivosť.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
bolesť hlavy
-
únava
-
strata váhy
-
horúčka
-
červeno bodkovaná vyrážka
-
bolesti tela
-
dýchavičnosť
23. Guillain-Barrého syndróm
Guillain-Barrého syndróm je zriedkavé demyelinizačné ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém napáda a poškodzuje vaše nervy. Často začína po vírusovom alebo bakteriálnom ochorení.
Nervové poškodenie spôsobuje necitlivosť, slabosť a mravčenie, ktoré začína vo vašich nohách. Následne sa rozšíri do rúk a na tvár.
Medzi ďalšie príznaky patria:
-
problémy s rozprávaním, žuvaním alebo prehĺtaním
-
problémy s ovládaním močového mechúra alebo čriev
-
ťažké dýchanie
-
nestabilné pohyby a chôdza
2. Diagnostika tŕpnutia v rukách
Pretože existuje niekoľko možných príčin necitlivosti vo vašich rukách, lekári možno budú musieť urobiť viac ako jeden test na určenie príčiny.
Ako východiskový bod môže váš lekár použiť jednoduché, neinvazívne metódy, ako napríklad pýtanie sa na vašu históriu príznakov a vykonanie fyzického vyšetrenia.
Ďalšie diagnostické testy môžu zahŕňať:
-
Röntgenový snímok
-
MRI
-
elektromyografia (EMG)
-
ultrazvuk
-
krvné testy
-
lumbálnu punkciu
3. Liečba základnej príčiny necitlivosti rúk
Zatiaľ čo tŕpnutie rúk môže byť prvým alebo jediným príznakom ktorý si všimnete, je to ochorenie ktoré je potrebné liečiť. Mnohé z príčin necitlivosti vo vašich rukách môžu mať podobnú liečbu.
I. Lieky
Väčšina príznakov tŕpnutia rúk sa dá aspoň čiastočne liečiť liekmi. Nie všetky lieky sa budú dať použiť pri všetkých ochoreniach, preto sa pred užívaním akýchkoľvek liekov poraďte s lekárom.
Lieky, ktoré liečia príznaky tŕpnutia rúk:
-
lieky proti bolesti
-
antidepresíva
-
antikonvulzíva
-
svalové relaxanty
Lieky, ktoré liečia okrem symptómov aj špecifické príčiny znecitlivenia rúk:
- steroidy
- antikoagulanciá
- antibiotiká
II. Fyzioterapia
Po medikácii môže byť účinné na niektoré ochorenia nasadiť fyzioterapiu. Možno sa budete chcieť vyhnúť dlhodobým polohám, ktoré spôsobujú opuch alebo tlak, ako aj škodlivé pohyby, ktoré môžu spôsobiť tenisový lakeť.
III. Diéta
Diéta sa môže použiť na liečbu ochorení spôsobujúcich znecitlivenie rúk. To by mohlo znamenať, že budete udržiavať zdravú a vyváženú stravu alebo budete užívať doplnky výživy.
Zmeny vo vašej strave môžu znamenať aj vylúčenie príjmu určitých látok. To môže zahŕňať obmedzenie alkoholu a fajčenia.
IV. Operačný zákrok
Operácia je zriedka prvou liečbou, ale niekedy môže byť potrebná. Operácie sa značne líšia v závislosti od ochorenia.
To môže zahŕňať:
-
operácia karpálneho tunela, ktorá je pomerne bežná a považuje sa za nízkorizikovú
-
operácia krčnej chrbtice, ktorá si vyžaduje výraznejšiu rekonvalescenciu a nemusí byť považovaná za bezpečnú pre ľudí, ktorí majú vážne srdcové problémy
-
operácia syndrómu hrudného výtoku
V. Iné liečby
Pretože existuje veľa potenciálnych základných príčin znecitlivenia rúk, sú k dispozícii ďalšie možné liečby.
V závislosti od stavu sa môžete stretnúť s inými spôsobmi liečby, ako sú:
-
odpočinok
-
studené obklady alebo vyhrievacie podložky
-
zostať v teple
-
ultrazvuková terapia
-
masážna terapia
-
imobilizácia (nosenie ortézy)
-
Botoxové injekcie
-
kognitívno behaviorálna terapia
Záver
Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete pociťovať znecitlivenie rúk, ale nie všetky sú dôvodom na poplach.
V niektorých prípadoch lekár diagnostikuje základné ochorenie. Po zistení príčiny znecitlivenia rúk môže cielený liečebný plán pomôcť zmierniť vaše príznaky.
Ak pocítite akékoľvek znecitlivenie rúk, je najlepšie sa porozprávať s lekárom alebo vyhľadať inú lekársku pomoc.
Napísala:
Redakcia portálu Bioliek.sk
Zdroj:
Amyloidosis. (n.d.).
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/Amyloidosis
Carpal tunnel syndrome. (2016).
orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/carpal-tunnel-syndrome/
Castro D, et al. (2021). Hypokalemia.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482465/
Cervical spondylosis. (n.d.).
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/cervical-spondylosis
Cubital tunnel syndrome. (2015).
assh.org/handcare/hand-arm-conditions/cubital-tunnel
Fibromyalgia. (n.d.).
orthop.washington.edu/?q=patient-care/articles/arthritis/fibromyalgia.html
Guillain-Barré syndrome fact sheet. (2018).
ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Guillain-Barré-Syndrome-Fact-Sheet
Hasan U. (2017). Vasculitis.
rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Vasculitis
Hypothyroidism. (n.d.).
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hypothyroidism
Lupus awareness. (2020).
cdc.gov/lupus/features/lupus-awareness/index.htm
Lyme disease. (2021).
cdc.gov/lyme/index.html
Neurological complications of HIV and AIDS fact sheet. (2019).
ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Neurological-Complications-AIDS-Fact-Sheet
Numb fingers? Icy toes? It may be Raynauds. (2016).
health.harvard.edu/diseases-and-conditions/numb-fingers-icy-toes-it-may-be-raynauds
Numbness in hands. (2020).
assh.org/handcare/condition/numbness-in-hands
Numbness or tingling. (n.d.).
nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/MS-Symptoms/Numbness
Paresthesia information page. (2019).
ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Paresthesia-Information-Page
Peripheral neuropathy. (2018).
niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/nerve-damage-diabetic-neuropathies/peripheral-neuropathy
Peripheral neuropathy causes: Alcohol. (n.d.).
foundationforpn.org/what-is-peripheral-neuropathy/causes/alcohol/
Peripheral neuropathy causes: Other drugs. (n.d.).
foundationforpn.org/what-is-peripheral-neuropathy/causes/other-drugs/
Raynaud's phenomenon. (n.d.).
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/raynauds-phenomenon
Skerrett PJ. (2020). Vitamin B12 deficiency can be sneaky, harmful.
health.harvard.edu/blog/vitamin-b12-deficiency-can-be-sneaky-harmful-201301105780
Stroke symptoms. (n.d.).
strokeassociation.org/en/about-stroke/stroke-symptoms
Tantanatip A, et al. (2021). Myofascial pain syndrome.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499882/
Tennis elbow (lateral epicondylitis). (2015).
orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/tennis-elbow-lateral-epicondylitis/
Thoracic outlet syndrome. (n.d.).
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/thoracic-outlet-syndrome