Slezina: Funkcia, choroby a liečba
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je slezina
Slezina je súčasťou lymfatického systému vášho tela. Lymfatický systém pomáha odstraňovať bunkový odpad, udržiavať rovnováhu tekutín v tele, vytvárať a aktivovať biele krvinky bojujúce proti infekcii.
Výskum z roku 2016 ukázal, že slezina je tiež zodpovedná za tvorbu látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zápaloch a hojení. Slezina sa nachádza v ľavej hornej časti vášho brucha. Nachádza sa za vašimi rebrami, pod bránicou a za žalúdkom.
Tento podlhovastý orgán v tvare päste je fialový a u zdravých jedincov váži 70g – 200g. Môže sa výrazne zväčšiť, keď je človek chorý alebo zranený. Vaša slezina sa podieľa na imunitnej odpovedi vášho tela a na recyklácii starých krviniek.
2. Funkcia sleziny
Jednou z hlavných úloh sleziny je filtrovať krv. Slezina ovplyvňuje počet červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík v tele a počet krvných doštičiek, čo sú bunky, ktoré pomáhajú zrážaniu krvi. Robí to tak, že rozkladá a odstraňuje bunky, ktoré sú abnormálne, staré alebo poškodené.
Slezina tiež uchováva červené krvinky, krvné doštičky a biele krvinky bojujúce proti infekcii.
Slezina hrá dôležitú úlohu v reakcii imunitného systému. Keď vo vašej krvi zistí baktérie, vírusy alebo iné zárodky, produkuje biele krvinky, nazývané lymfocyty, na boj proti infekciám, ktoré tieto baktérie spôsobujú.
3. Čo spôsobuje bolesť sleziny?
Mnoho rôznych chorôb môže spôsobiť zväčšenie sleziny, najmä choroby, ktoré spôsobujú príliš rýchly rozpad krviniek. Napríklad nadmerná deštrukcia krviniek môže preťažiť slezinu a spôsobiť jej zväčšenie.
Medzi ďalšie choroby, ktoré spôsobujú zväčšenú slezinu, patria:
-
bakteriálne, vírusové a parazitárne infekcie, ako je syfilis, tuberkulóza, endokarditída, mononukleóza (mono) a malária
-
rakovina krvi, ako je Hodgkinova choroba, leukémia a lymfóm
-
ochorenia pečene, ako je cirhóza
-
hemolytická anémia
-
metabolické poruchy, ako je Gaucherova choroba a Niemann-Pickova choroba
-
krvná zrazenina v žile sleziny alebo pečene
-
zápalové poruchy, ako je lupus, reumatoidná artritída alebo sarkoidóza
-
poranenie alebo trauma sleziny
-
cysta, absces alebo nezhubný nádor v slezine
Keď sa vaša slezina zväčší, nedokáže filtrovať vašu krv tak efektívne ako kedysi. Môže náhodne odfiltrovať normálne červené krvinky a krvné doštičky, takže vo vašom tele zostane menej zdravých krviniek.
Výskum z roku 2016 uvedený vyššie ukázal, že zväčšenie sleziny, ktoré vedie k zničeniu príliš veľkého množstva krviniek, je stav nazývaný hypersplenizmus.
Zväčšená slezina nemusí spočiatku spôsobovať príznaky. Nakoniec to môže byť bolestivé. Ak sa vám slezina príliš zväčší, môže prasknúť.
Slezina sa môže zraniť alebo prasknúť aj bezprostredne po tvrdom náraze do brucha, zlomenine rebra alebo inej nehode. To môže viesť k odstráneniu sleziny.
4. Vyšetrenie sleziny
Niektoré problémy so slezinou, ako je zväčšená slezina, možno zistiť pomocou fyzického vyšetrenia, ktoré vykoná váš lekár. Váš lekár môže tiež vykonať vyšetrenie ultrazvukom alebo počítačovou tomografiou (CT), aby zhodnotil veľkosť vašej sleziny.
Krvný test možno použiť aj na vyhodnotenie funkcie pečene alebo na určenie, či máte v tele vysoké hladiny bielych krviniek, čo by mohlo naznačovať infekciu. Skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI) môže tiež odhaliť nádory a cysty alebo sa môže použiť na sledovanie prietoku krvi cez slezinu.
5. Liečba sleziny
Je ťažké chrániť zdravie sleziny. Zatiaľ čo mnohé príčiny zväčšenej sleziny, ako je rakovina alebo abnormality krvných buniek môžu byť nevyhnutnou príčinou zväčšenej sleziny, existuje veľa možností liečby iných problémov so slezinou, vrátane:
a) Pozorné čakanie. Ak v súčasnosti nepociťujete žiadne príznaky, váš lekár vám môže odporučiť počkať, či sa problémy so slezinou vyriešia samy. Môže vám odporučiť prehodnotenie vášho stavu o niekoľko mesiacov alebo skôr, ak začnete pociťovať príznaky.
b) Lieky. Niektoré lieky, ako sú antibiotiká, sa môžu použiť na liečbu chorôb, ktoré by mohli spôsobiť zväčšenie sleziny.
c) Zmena životného štýlu. Úprava vašej stravy a životného štýlu môžu pomôcť zlepšiť určité choroby, ktoré môžu vyvolať ochorenia sleziny, ako je cirhóza pečene, alebo reumatoidná artritída.
Vo všeobecnosti to zahŕňa konzumáciu veľkého množstva potravín bohatých na živiny, obmedzenie príjmu sodíka a pravidelnú fyzickú aktivitu.
d) Operačný zákrok. V závažných prípadoch môže byť potrebné odstránenie sleziny, najmä ak zväčšená slezina spôsobuje vážne komplikácie alebo sú iné možnosti liečby obmedzené.
Existuje tiež niekoľko spôsobov, ako zabrániť zväčšenej slezine, ako napríklad vyhnúť sa infekciám alebo zraneniam, ktoré by ju mohli poškodiť.
Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať čo najlepšie:
-
Nezdieľajte osobné veci, ako sú striebro, zubné kefky alebo nápoje, s inými ľuďmi, najmä ak viete, že boli chorí na infekciu, ako je mononukleóza.
-
Ak hráte futbal alebo iné kontaktné športy, noste ochranné vybavenie vrátane vypchávok, ktoré vám pomôžu chrániť slezinu a iné orgány pred zranením.
-
Pri sexe s novým, netestovaným partnerom používajte kondóm alebo inú bariérovú metódu, aby ste sa ochránili pred pohlavne prenosnými infekciami.
-
Ak pijete alkohol, robte to s mierou, aby ste si ochránili pečeň a vyhli sa cirhóze.
-
Zapnite si bezpečnostný pás vždy, keď šoférujete alebo jazdíte v aute.
Ak sa u vás objaví zväčšená slezina, zvážte dodržiavanie liečebného plánu, ktorý vám odporučil váš lekár. Pokúste sa vyhnúť kontaktným športom a iným aktivitám s vysokým dopadom.
6. Život bez sleziny
Slezina je to dôležitý orgán, ale nie nevyhnutný. Ak je poškodený chorobou alebo zranením, môže byť odstránená bez ohrozenia života. Operácia na odstránenie sleziny sa nazýva splenektómia.
Vaše lymfatické uzliny a pečeň môžu prevziať mnohé z dôležitých funkcií sleziny. Napriek tomu, bez vašej sleziny budete mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku určitých infekcií. A ak ochoriete, zotavenie môže trvať dlhšie ako zvyčajne.
V závislosti od vášho veku a celkového zdravotného stavu vám lekár pravdepodobne odporučí očkovanie proti:
-
Haemophilus influenzae typ b (Hib)
-
Chrípka
-
Meningitída
-
Tetanus, záškrt a čierny kašeľ (Tdap)
-
Osýpky, mumps a ružienka
-
Zápal pľúc
Záver
Hoci vaša slezina nie je veľký orgán, hrá vo vašom tele veľa dôležitých úloh. Pomáha odstraňovať staré a poškodené krvinky a produkuje bunky bojujúce proti infekcii, ktoré chránia vaše zdravie.
Slezina tiež vytvára určité látky, ktoré majú dôležitú úlohu pri zápaloch a hojení.
Infekcie a zranenia môžu poškodiť vašu slezinu a spôsobiť jej zväčšenie alebo dokonca prasknutie. Ak je poškodenie rozsiahle, možno budete potrebovať operáciu na odstránenie sleziny.
Môžete žiť normálny, zdravý život bez sleziny. Ale budete musieť prijať ďalšie opatrenia, aby ste zabránili infekciám.
Napísala:
Redakcia portálu Bioliek.sk
Upozornenie:
Chapman J, et al. (2021). Splenomegaly.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430907/
Coffey W, et al. (2021). Spleen imaging.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554559/
Epstein-Barr virus and infectious mononucleosis. (2020).
cdc.gov/epstein-barr/index.html
Kapila V, et al. (2021). Physiology, spleen.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537307/
Smith A, et al. (2019). Cirrhosis: Diagnosis and management.
aafp.org/afp/2019/1215/p759.html
Spleen problems and spleen removal. (2019).
nhs.uk/conditions/spleen-problems-and-spleen-removal/
Tudor ME, et al. (2021). Syphilis.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534780/
Vaccine information for adults. (2021).
cdc.gov/vaccines/adults/index.html
Yi SL, et al. (2021). Splenectomy.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560824/
Obrázky:
-
https://stock.adobe.com/sk/