Bipolárna porucha (mániodepresívna psychóza): Príznaky a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je bipolárna porucha

Bipolárna porucha, predtým nazývaná mániodepresívna psychóza, je duševné ochorenie ktoré spôsobuje extrémne zmeny nálady, ktoré zahŕňajú emocionálne vzostupy (mánia alebo hypománia) a zostupy nálady (depresia).

Keď sa dostanete do depresie, môžete sa cítiť smutne alebo beznádejne a stratíte záujem alebo potešenie vo väčšine aktivít. Keď sa vaša nálada zmení na mániu alebo hypomániu (menej extrémnu ako mánia), môžete sa cítiť euforicky, plný energie alebo nezvyčajne podráždený.

Tieto zmeny nálady môžu ovplyvniť spánok, energiu, aktivitu, úsudok, správanie a schopnosť jasne myslieť.

Epizódy zmien nálady sa môžu vyskytnúť zriedkavo alebo viackrát do roka. Zatiaľ čo väčšina ľudí zažije medzi epizódami nejaké emocionálne symptómy, niektorí nemusia zažiť žiadne.

Hoci je bipolárna porucha celoživotným ochorením, zmeny nálady a iné príznaky môžete zvládnuť dodržiavaním liečebného plánu. Vo väčšine prípadov sa bipolárna porucha lieči liekmi a psychologickým poradenstvom (psychoterapiou).

 depresia bioliek

2. Príznaky ochorenia

Existuje niekoľko typov bipolárnych a príbuzných porúch. Môžu zahŕňať mániu alebo hypomániu a depresiu. Príznaky môžu spôsobiť nepredvídateľné zmeny v nálade a správaní, čo má za následok značné utrpenie a ťažkosti v živote.

  • Bipolárna porucha I. Mali ste aspoň jednu manickú epizódu, ktorej môžu predchádzať alebo po nich nasledujú hypomanické alebo veľké depresívne epizódy. V niektorých prípadoch môže mánia vyvolať prerušenie reality (psychózu).

  • Bipolárna porucha II. Mali ste aspoň jednu veľkú depresívnu epizódu a aspoň jednu hypomanickú epizódu, ale nikdy ste nemali manickú epizódu.

  • Cyklotymická porucha. Mali ste najmenej dva roky niekoľko období symptómov hypománie a období depresívnych symptómov (hoci menej závažných ako veľká depresia).

  • Iné typy. Patria sem napríklad bipolárne a príbuzné poruchy vyvolané určitými liekmi alebo alkoholom alebo v dôsledku zdravotného ochorenia, ako je Cushingova choroba, roztrúsená skleróza alebo mŕtvica.

 

Bipolárna porucha II nie je ľahšia forma bipolárnej poruchy I, ale samostatná diagnóza. Zatiaľ čo manické epizódy bipolárnej poruchy I môžu byť závažné a nebezpečné, jedinci s bipolárnou poruchou II môžu byť depresívni dlhšiu dobu, čo môže spôsobiť značné poškodenie.

Hoci sa bipolárna porucha môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, zvyčajne je diagnostikovaná v dospievaní alebo na začiatku 20. Príznaky sa môžu líšiť od človeka k človeku a príznaky sa môžu meniť v priebehu času.

I. Mánia a hypománia

Mánia a hypománia sú dva odlišné typy epizód, ale majú rovnaké príznaky. Mánia je závažnejšia ako hypománia a spôsobuje výraznejšie problémy v práci, škole a spoločenských aktivitách, ako aj ťažkosti vo vzťahoch.

Mánia môže tiež spôsobiť prerušenie reality (psychózu) a vyžadovať hospitalizáciu.

 

Manická aj hypomanická epizóda zahŕňajú tri alebo viac z týchto príznakov:

  • abnormálne optimistické nálady, alebo nervozita

  • zvýšená aktivita, energia alebo vzrušenie

  • prehnaný pocit pohody a sebavedomia (eufória)

  • znížená potreba spánku

  • nezvyčajná zhovorčivosť

  • rozhádzané myšlienky

  • roztržitosť

  • zlé rozhodovanie – napríklad nakupovanie, sexuálne riskovanie alebo hlúpe investície

 Skleroza multiplex bioliek

II. Závažná depresívna epizóda

Závažná depresívna epizóda zahŕňa symptómy, ktoré sú dostatočne závažné na to, aby spôsobili značné ťažkosti pri každodenných činnostiach, ako je práca, škola, alebo spoločenské aktivity.

 

Závažná epizóda zahŕňa päť alebo viac z nasledujúcich príznakov:

  • depresívna nálada, ako je pocit smútku, prázdnoty, beznádeje alebo plaču (u detí a dospievajúcich sa depresívna nálada môže prejaviť ako podráždenosť)

  • výrazná strata záujmu alebo pocitu radosti z rôznych činností

  • výrazný úbytok hmotnosti bez diéty, zvýšenie telesnej hmotnosti

  • nespavosť

  • nepokoj alebo spomalené správanie

  • únava alebo strata energie

  • pocit bezcennosti alebo nadmernej resp. neprimeranej viny

  • znížená schopnosť myslieť alebo sústrediť

  • nerozhodnosť

  • premýšľanie o samovražde, plánovanie alebo pokus o samovraždu

 

Ďalšie znaky bipolárnej poruchy

Príznaky a symptómy bipolárnej poruchy I a bipolárnej poruchy II môžu zahŕňať ďalšie príznaky, ako je úzkostná tieseň, melanchólia, psychóza alebo iné. Načasovanie symptómov môže zahŕňať diagnostické označenia, ako je zmiešané alebo rýchle cyklovanie.

Okrem toho sa počas tehotenstva môžu vyskytnúť bipolárne príznaky alebo sa môžu meniť v závislosti od ročného obdobia.

adhd bioliek

 

Príznaky u detí a dospievajúcich

Príznaky bipolárnej poruchy môže byť ťažké identifikovať u detí a dospievajúcich. Často je ťažké povedať, či ide o normálne vzostupy a zostupy nálady, následky stresu alebo traumy alebo príznaky iného problému duševného zdravia ako bipolárnej poruchy.

Deti a dospievajúci môžu mať výrazné depresívne, manické alebo hypomanické epizódy, ale vzor sa môže líšiť od vzoru dospelých s bipolárnou poruchou. Nálady sa môžu počas epizód rýchlo meniť. Niektoré deti môžu mať medzi epizódami obdobia bez symptómov.

Najvýraznejšie príznaky bipolárnej poruchy u detí a dospievajúcich môžu zahŕňať vážne zmeny nálady, ktoré sa líšia od ich obvyklých zmien nálad.

 

Kedy navštíviť lekára

Napriek extrémnym náladám si ľudia s bipolárnou poruchou často neuvedomujú, ako veľmi ich emocionálna nestabilita narúša ich životy a životy ich blízkých.

Ak máte akékoľvek príznaky depresie alebo mánie, navštívte svojho lekára alebo odborníka na duševné zdravie. Bipolárna porucha sa sama o sebe nezlepšuje. Liečba od odborníka na duševné zdravie so skúsenosťami s bipolárnou poruchou vám môže pomôcť dostať vaše príznaky pod kontrolu.

 Bipolarna porucha 2

3. Príčiny

Presná príčina bipolárnej poruchy nie je známa, ale na jej rozvoji sa môže podieľať niekoľko faktorov:

Biologické rozdiely. Zdá sa, že ľudia s bipolárnou poruchou majú fyzické zmeny v mozgu. Význam týchto zmien je stále neistý, ale môže nakoniec pomôcť určiť príčiny vzniku ochorenia.

Genetika. Bipolárna porucha je bežnejšia u ľudí, ktorí majú príbuzného s týmto ochorením. Vedci sa snažia nájsť gény, ktoré sa môžu podieľať na spôsobení bipolárnej poruchy.

 

Rizikové faktory

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku bipolárnej poruchy alebo pôsobiť ako spúšťač prvej epizódy, patria:

  • príbuzný s bipolárnou poruchou

  • obdobia vysokého stresu, ako je smrť milovanej osoby alebo iná traumatická udalosť

  • závislosť od drog alebo alkoholu

 

Komplikácie

Ak sa bipolárna porucha nelieči, môže viesť k vážnym problémom, ktoré ovplyvňujú každú oblasť vášho života, ako napríklad:

  • problémy súvisiace s užívaním drog a alkoholu

  • samovražda alebo pokusy o samovraždu

  • právne alebo finančné problémy

  • poškodené vzťahy

  • slabý pracovný alebo školský výkon

 

Súbežné podmienky

Ak máte bipolárnu poruchu, môžete mať aj iné ochorenie ktoré je potrebné liečiť spolu s bipolárnou poruchou. Niektoré ochorenia môžu zhoršiť príznaky bipolárnej poruchy, alebo znížiť úspešnosť liečby. Príklady:

 bolest klbov bioliek2

Prevencia

Neexistuje žiadny istý spôsob, ako zabrániť bipolárnej poruche. Avšak liečba pri najskoršom príznaku poruchy duševného zdravia môže pomôcť zabrániť zhoršeniu bipolárnej poruchy alebo iných ochorení duševného zdravia.

Ak vám bola diagnostikovaná bipolárna porucha, niektoré stratégie môžu pomôcť zabrániť tomu, aby sa menšie príznaky stali plnohodnotnými epizódami mánie alebo depresie:

  • Venujte pozornosť varovným signálom. Včasné riešenie symptómov môže zabrániť zhoršeniu epizód. Možno ste identifikovali vzorec vašich bipolárnych epizód a to, čo ich spúšťa. Zavolajte svojho lekára, ak máte pocit, že upadáte do epizódy depresie alebo mánie. Zapojte členov rodiny alebo priateľov do sledovania varovných signálov.

  • Vyhýbajte sa drogám a alkoholu. Užívanie alkoholu alebo rekreačných drog môže zhoršiť vaše príznaky a zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu.

  • Užívajte lieky presne podľa pokynov. Môžete byť v pokušení ukončiť liečbu . Samotné zastavenie liečby alebo zníženie dávky môže spôsobiť abstinenčné príznaky alebo sa vaše príznaky môžu zhoršiť alebo vrátiť.

 

4. Diagnostika

Ak chcete zistiť, či máte bipolárnu poruchu, vaše hodnotenie môže zahŕňať:

  • Fyzická vyšetrenie. Váš lekár môže vykonať vyšetrenie a laboratórne testy na identifikáciu akýchkoľvek zdravotných problémov, ktoré by mohli spôsobiť vaše príznaky.

  • Psychiatrické hodnotenie. Váš lekár vás môže poslať k psychiatrovi, ktorý sa s vami porozpráva o vašich myšlienkach, pocitoch a vzorcoch správania. Môžete tiež vyplniť psychologické sebahodnotenie alebo dotazník. S vaším dovolením môžu byť členovia rodiny alebo blízki priatelia požiadaní o poskytnutie informácií o vašich príznakoch.

  • Mapovanie nálady. Môžete byť požiadaní, aby ste si viedli denné záznamy o svojich náladách, spánkových vzorcoch alebo iných faktoroch, ktoré by mohli pomôcť pri diagnostike a nájdení správnej liečby.

 

Diagnostika u detí

Hoci diagnostika detí a tínedžerov s bipolárnou poruchou zahŕňa rovnaké kritériá, aké sa používajú u dospelých, symptómy u detí a tínedžerov majú často odlišné vzorce a nemusia presne zapadať do diagnostických kategórií.

Deti, ktoré majú bipolárnu poruchu, sú tiež často diagnostikované s inými ochoreniami duševného zdravia, ako je porucha pozornosti/hyperaktivita (ADHD) alebo problémy so správaním, čo môže komplikovať diagnostiku. Odporúča sa obrátiť sa na detského psychiatra so skúsenosťami s bipolárnou poruchou.

 sex problem 3

5. Liečba

Liečbu najlepšie vedie lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu ochorení duševného zdravia (psychiater), ktorý má skúsenosti s liečbou bipolárnych a príbuzných porúch. Môžete mať liečebný tím, ktorý zahŕňa aj psychológa, sociálneho pracovníka a psychiatrickú sestru.

Bipolárna porucha je celoživotné ochorenie. Liečba je zameraná na zvládnutie symptómov. V závislosti od vašich potrieb môže liečba zahŕňať:

  • Lieky. Často budete musieť okamžite začať užívať lieky na vyrovnanie nálady.

  • Pokračovanie liečby. Bipolárna porucha si vyžaduje celoživotnú liečbu liekmi, dokonca aj v obdobiach, keď sa cítite lepšie. Ľudia, ktorí vynechajú udržiavaciu liečbu, sú vystavení vysokému riziku recidívy symptómov alebo mierne zmeny nálady sa zmenia na plnohodnotnú mániu alebo depresiu.

  • Denné liečebné programy. Váš lekár vám môže odporučiť denný liečebný program. Tieto programy poskytujú podporu a poradenstvo, ktoré potrebujete, kým dostanete príznaky pod kontrolu.

  • Liečba zneužívania návykových látok. Ak máte problémy s alkoholom alebo drogami, budete tiež potrebovať liečbu zneužívania návykových látok. V opačnom prípade môže byť veľmi ťažké zvládnuť bipolárnu poruchu.

  • Hospitalizácia. Váš lekár vám môže odporučiť hospitalizáciu, ak sa správate nebezpečne, máte samovražedné sklony, alebo ste odtrhnutý od reality (psychotický). Psychiatrická liečba v nemocnici vám môže pomôcť udržať si pokoj a bezpečnosť a stabilizovať vašu náladu, či už máte manickú alebo veľkú depresívnu epizódu.

kortikoidy

I. Lieky

Na liečbu bipolárnej poruchy sa používa množstvo liekov. Typy a dávky predpísaných liekov sú založené na vašich konkrétnych príznakoch.

 

Lieky môžu zahŕňať:

  • Stabilizátory nálady. Zvyčajne budete potrebovať lieky na stabilizáciu nálady a na kontrolu manických alebo hypomanických epizód.

  • Antipsychotiká. Ak príznaky depresie alebo mánie pretrvávajú napriek liečbe inými liekmi, lekár vám môže pridať antipsychotiká.

  • Antidepresíva. Váš lekár môže pridať antidepresívum na pomoc pri zvládaní depresie. Pretože antidepresívum môže niekedy spustiť manickú epizódu, zvyčajne sa predpisuje spolu so stabilizátorom nálady alebo antipsychotikom.

  • Antidepresívum-antipsychotikum. Liek Symbyax kombinuje antidepresívum fluoxetín a antipsychotikum olanzapín. Funguje na liečbu depresie a stabilizáciu nálady.

  • Lieky proti úzkosti. Benzodiazepíny môžu pomôcť s úzkosťou a zlepšiť spánok, ale zvyčajne sa používajú krátkodobo.

 bio

Nájdenie správneho lieku

Nájdenie správneho lieku alebo liekov bude pravdepodobne vyžadovať niekoľko pokusov a omylov. Ak vám jeden nefunguje dobre, môžete vyskúšať niekoľko ďalších.

Tento proces si vyžaduje trpezlivosť, pretože niektoré lieky potrebujú týždne až mesiace, aby sa naplno prejavili. Vo všeobecnosti sa naraz mení iba jeden liek, aby váš lekár mohol určiť, ktoré lieky fungujú na zmiernenie príznakov s čo najmenej obťažujúcimi vedľajšími účinkami.

Možno bude potrebné upraviť aj lieky, keď sa vaše príznaky zmenia.

 

Vedľajšie účinky

Mierne vedľajšie účinky sa často zlepšia, keď nájdete správne lieky a dávky, ktoré vám zaberajú a vaše telo sa prispôsobí liekom. Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na duševné zdravie, ak máte nepríjemné vedľajšie účinky.

Nerobte zmeny ani neprestaňte užívať lieky. Ak prestanete užívať lieky, môžu sa u vás prejaviť abstinenčné príznaky alebo sa vaše príznaky môžu zhoršiť alebo vrátiť.

Môžete sa dostať do veľkej depresie, mať pocit spáchania samovraždy alebo prejsť do manickej alebo hypomanickej epizódy. Ak si myslíte, že potrebujete urobiť zmenu v dávkovaní liekov, zavolajte svojmu lekárovi.

 

Lieky a tehotenstvo

Mnohé lieky na bipolárnu poruchu môžu byť spojené s vrodenými chybami a môžu prechádzať cez materské mlieko k vášmu dieťaťu. Niektoré lieky, ako je kyselina valproová a divalproex sodný, sa nemajú používať počas tehotenstva. Antikoncepčné lieky môžu tiež stratiť účinnosť, keď sa užívajú spolu s určitými liekmi na bipolárnu poruchu.

Ak je to možné, pred otehotnením prediskutujte možnosti liečby so svojím lekárom. Ak užívate lieky na liečbu bipolárnej poruchy a myslíte si, že môžete byť tehotná, ihneď sa porozprávajte so svojím lekárom.

 Narcizmus II

II. Psychoterapia

Psychoterapia je dôležitou súčasťou liečby bipolárnej poruchy a môže sa poskytovať v individuálnom, rodinnom alebo skupinovom prostredí.

 

Niekoľko typov terapie:

  • Interpersonálna a sociálna rytmická terapia. IPSRT sa zameriava na stabilizáciu denných rytmov, ako je spánok, bdenie a čas na jedlo. Konzistentná rutina umožňuje lepšie riadenie nálady. Ľudia s bipolárnou poruchou môžu mať prospech zo zavedenia denného režimu spánku, diéty a cvičenia.

  • Kognitívno-behaviorálna terapia. Zameriava sa na identifikáciu nezdravých, negatívnych presvedčení a správania a ich nahradenie zdravým a pozitívnym presvedčením. Kognitívno-behaviorálna terapia môže pomôcť identifikovať, čo spúšťa vaše bipolárne epizódy. Naučíte sa tiež efektívne stratégie na zvládanie stresu a zvládanie nepríjemných situácií.

  • Psychoedukácia. Učenie sa o bipolárnej poruche (psychoedukácii) vám a vašim blízkym môže pomôcť pochopiť toto ochorenie. Vedieť, čo sa deje, vám môže pomôcť získať najlepšiu podporu, identifikovať problémy, vytvoriť plán na prevenciu relapsu a držať sa liečby.

  • Terapia zameraná na rodinu. Podpora rodiny a komunikácia vám môžu pomôcť držať sa plánu liečby a pomôcť vám a vašim blízkym rozpoznať a zvládnuť varovné príznaky zmien nálady.

 adhd bioliek3

Liečba u detí a dospievajúcich

O liečbe detí a dospievajúcich sa vo všeobecnosti rozhoduje od prípadu k prípadu v závislosti od symptómov, vedľajších účinkov liekov a iných faktorov. Vo všeobecnosti liečba zahŕňa:

  • Lieky. Deťom a dospievajúcim s bipolárnou poruchou sa často predpisujú rovnaké typy liekov, aké sa používajú u dospelých. Existuje menej výskumov o bezpečnosti a účinnosti bipolárnych liekov u detí ako u dospelých, takže rozhodnutia o liečbe sú často založené na výskume dospelých.

  • Psychoterapia. Počiatočná a dlhodobá liečba môže pomôcť zabrániť návratu príznakov. Psychoterapia môže pomôcť deťom a dospievajúcim zvládnuť ich rutiny, rozvíjať schopnosti zvládania, riešiť problémy s učením, riešiť sociálne problémy a pomôcť posilniť rodinné väzby a komunikáciu. A ak je to potrebné, môže pomôcť pri liečbe problémov so zneužívaním návykových látok, ktoré sú bežné u starších detí a dospievajúcich s bipolárnou poruchou.

  • Psychoedukácia. Psychoedukácia môže zahŕňať učenie sa symptómov bipolárnej poruchy a toho, ako sa líšia od správania súvisiaceho s vývojovým vekom vášho dieťaťa, situáciou a vhodným kultúrnym správaním. Pochopenie bipolárnej poruchy vám tiež môže pomôcť podporiť vaše dieťa.

  • Podpora. Spolupráca s učiteľmi a školskými poradcami a povzbudzovanie podpory od rodiny a priateľov môže pomôcť identifikovať služby a podporiť úspech.

 bazalny metabolizmus

III. Domáca liečba

Pravdepodobne budete musieť zmeniť životný štýl, aby ste zastavili cykly správania, ktoré zhoršujú vašu bipolárnu poruchu.

Tu je niekoľko krokov, ktoré treba podniknúť:

  • Prestaňte piť alebo užívať rekreačné drogy. Jednou z najväčších obáv bipolárnej poruchy sú negatívne dôsledky rizikového správania a zneužívania drog alebo alkoholu. Získajte pomoc, ak máte problém prestať sami.

  • Vytvárajte zdravé vzťahy. Obklopte sa ľuďmi, ktorí majú pozitívny vplyv. Priatelia a rodinní príslušníci vám môžu poskytnúť podporu a pomôcť vám sledovať varovné príznaky zmien nálady.

  • Vytvorte si zdravú rutinu. Pravidelný režim spánku, jedenia a fyzickej aktivity vám môže pomôcť vyrovnať vaše nálady. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom. Jedzte zdravú stravu. Ak užívate lítium, poraďte sa so svojím lekárom o vhodnom príjme tekutín a soli. Ak máte problémy so spánkom, porozprávajte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na duševné zdravie o tom, čo môžete urobiť.

  • Skôr ako začnete užívať iné lieky. Zavolajte lekárovi, ktorý vás lieči na bipolárnu poruchu predtým, ako začnete užívať lieky predpísané iným lekárom alebo akékoľvek voľnopredajné doplnky alebo lieky. Niekedy iné lieky spúšťajú epizódy depresie alebo mánie alebo môžu interferovať s liekmi, ktoré užívate na bipolárnu poruchu.

  • Zvážte vedenie grafu nálady. Uchovávanie záznamov o vašich denných náladách, liečbe, spánku, aktivitách a pocitoch môže pomôcť identifikovať spúšťače, účinné možnosti liečby a kedy je potrebné liečbu upraviť.

 bioliek zapal

Alternatívna medicína

Neexistuje veľa výskumov o alternatívnej alebo doplnkovej medicíne. Väčšina štúdií sa týka ťažkej depresie, takže nie je jasné, ako tieto netradičné prístupy fungujú pri bipolárnej poruche.

 

Ak sa rozhodnete použiť alternatívnu alebo doplnkovú medicínu popri liečbe odporúčanej lekárom, urobte najprv niekoľko preventívnych opatrení:

  • Neprestávajte užívať predpísané lieky ani nevynechávajte terapeutické sedenia. Alternatívna alebo doplnková medicína nenahrádza pravidelnú lekársku starostlivosť, pokiaľ ide o liečbu bipolárnej poruchy.

  • Buďte úprimní ku svojim lekárom. Povedzte im presne, ktorú alternatívnu alebo doplnkovú liečbu používate alebo by ste chceli vyskúšať.

  • Buďte si vedomí možných nebezpečenstiev. Alternatívne a doplnkové produkty nie sú regulované tak, ako lieky na predpis. To, že je to prirodzené, ešte neznamená, že je to bezpečné. Pred použitím alternatívnej alebo doplnkovej medicíny sa poraďte so svojím lekárom o rizikách vrátane možných závažných interakcií s liekmi.

 

Zvládanie a podpora

Vyrovnať sa s bipolárnou poruchou môže byť náročné. Tu je niekoľko stratégií, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Prečítajte si o bipolárnej poruche. Vzdelávanie o vašom ochorení vás môže posilniť a motivovať, aby ste sa držali plánu liečby a rozpoznali zmeny nálady. Pomôžte vzdelávať svoju rodinu a priateľov o tom, čím prechádzate.

  • Zamerajte sa na svoje ciele. Naučiť sa zvládať bipolárnu poruchu môže chvíľu trvať. Zostaňte motivovaní tým, že budete mať na pamäti svoje ciele a pripomeniete si, že môžete pracovať na náprave poškodených vzťahov a iných problémov spôsobených vašimi zmenami nálad.

  • Pripojte sa k podpornej skupine. Podporné skupiny pre ľudí s bipolárnou poruchou vám môžu pomôcť spojiť sa s ostatnými, ktorí čelia podobným problémom, a zdieľať skúsenosti.

  • Nájdite zdravé predajne. Preskúmajte zdravé spôsoby, ako nasmerovať svoju energiu, ako sú koníčky, cvičenie a rekreačné aktivity.

Naučte sa spôsoby, ako relaxovať a zvládať stres. Jóga, tai chi, masáž, meditácia alebo iné relaxačné techniky môžu byť užitočné.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
Odborná kontrola článku: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: 
 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 

Prax: 

2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave

2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
 
 
Zdroje:
 
 

https://www.mayoclinic.org

Reilly-Harrington NA et al. A tool to predict suicidal ideation and behavior in bipolar disorder: The Concise Health Risk Tracking Self-Report. Journal of Affective Disorders. 2016;192:212.

Bipolar and related disorders. In: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-5. 5th ed. Arlington, Va.: American Psychiatric Association; 2013. http://www.psychiatryonline.org. Accessed Dec. 2, 2016.

Bipolar disorder. National Institute of Mental Health. https://www.nimh.nih.gov Accessed Dec. 2, 2016.

Bipolar disorder. National Institute of Mental Health. https://www.nimh.nih.gov. Accessed Dec. 2, 2016.

Bipolar disorder in children and teens. National Institute of Mental Health. https://www.nimh.nih.gov. Accessed Dec. 2, 2016.

Bipolar disorder. National Alliance on Mental Illness. https://www.nami.org/Learn-More/Mental-Health-Conditions/Bipolar-Disorder. Accessed Dec. 2, 2016.

AskMayoExpert. Bipolar disorder. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2016. Accessed Dec. 2, 2016.

Suppes T, et al. Bipolar disorder in adults: Clinical features. http://www.uptodate.com/home. Accessed Dec. 2, 2016.

Axelson D, et al. Pediatric bipolar disorder: Overview of choosing treatment. http://www.uptodate.com/home. Accessed Dec. 2, 2016.

Birmaher B. Pediatric bipolar disorder: Epidemiology, pathogenesis, clinical manifestations, and course. http://www.uptodate.com/home. Accessed Dec. 2, 2016.

Picardi A, et al. Psychotherapy of mood disorders. Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health. 2014;10:140.

Beyer JL, et al. Nutrition and bipolar depression. Psychiatric Clinics of North America. 2016;39:75.

Qureshi NA, et al. Mood disorders and complementary and alternative medicine: A literature review. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2013;9:639.

Sansone RA, et al. Getting a knack for NAC: N-acetyl-cysteine. Innovations in Clinical Neuroscience. 2011;8:10.

Sylvia LG, et al. Nutrient-based therapies for bipolar disorder: A systematic review. Psychotherapy and Psychosomatics. 2013;82:10.

Hall-Flavin DK (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Dec. 27, 2016.

Krieger CA (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Jan. 4, 2017.

Post RM. Bipolar disorder in adults: Choosing maintenance treatment. http://www.uptodate.com/home. Accessed Jan. 4, 2016.

Janicak PG. Bipolar disorder in adults and lithium: Pharmacology, administration, and side effects. http://www.uptodate.com/home. Accessed Jan. 4, 2017.

Stovall J. Bipolar disorder in adults: Pharmacotherapy for acute mania and hypomania. http://www.uptodate.com/home. Accessed Jan. 4, 2017.

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/