Teplota u detí: Ako znížiť horúčku u detí?
V tomto článku sa dočítate:
1. Telesná teplota
Horúčka je dočasné zvýšenie telesnej teploty. Je to jedna časť celkovej reakcie imunitného systému tela. Horúčka je zvyčajne spôsobená infekciou.
Pre väčšinu detí a dospelých môže byť horúčka nepríjemná. Ale zvyčajne to nie je dôvod na obavy. Pre dojčatá však aj nízka horúčka môže znamenať, že ide o vážnu infekciu.
Horúčky zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní. Množstvo voľnopredajných liekov znižuje horúčku. Ale nemusíte nutne liečiť horúčku, ak vám nespôsobuje nepohodlie.
2. Príznaky teploty
Telesná teplota sa mierne líši od človeka k človeku a môže byť rozdielna aj v rôznych časoch dňa. Priemerná teplota bola tradične definovaná ako 37 C.
Teplota nameraná pomocou teplomera ktorá je 37,8 C, alebo vyššia, sa všeobecne považuje za horúčku.
V závislosti od toho, čo spôsobuje horúčku, môžu ďalšie príznaky a symptómy horúčky zahŕňať:
- Potenie
- Zimomriavky a triaška
- Bolesť hlavy
- Bolesť svalov
- Strata chuti do jedla
- Podráždenosť
- Dehydratácia
- Všeobecná slabosť
3. Meranie teploty
Na meranie teploty si môžete vybrať z niekoľkých typov teplomerov, vrátane ústneho, rektálneho, ušného, alebo teplomera, ktorý meria teplotu z čela.
Ústne a rektálne teplomery vo všeobecnosti poskytujú najpresnejšie meranie telesnej teploty. Ušné alebo čelové teplomery, aj keď sú pohodlné, poskytujú menej presné merania teploty.
U dojčiat je rektálna teplota, ak je to možné, o niečo presnejšia. Pri hlásení teploty svojmu lekárovi uveďte údaj aj typ použitého teplomera.
4. Kedy navštíviť lekára
Horúčky samy o sebe nemusia byť dôvodom na poplach - alebo dôvodom na zavolanie lekára. Existujú však okolnosti, kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc pre svoje dieťa, alebo seba.
I. Dojčatá a batoľatá
Horúčka je zvláštnym dôvodom na obavy u dojčiat a batoliat.
Zavolajte svojmu lekárovi, ak vaše dieťa:
-
Je mladšie ako 3 mesiace a má rektálnu teplotu 38 C alebo vyššiu.
-
Je vo veku od 3 do 6 mesiacov a má rektálnu teplotu vyššiu ako 38,9 C, alebo má nižšiu teplotu, ale zdá sa byť nezvyčajne podráždené, pomalé alebo nepríjemné.
-
Je vo veku 7 až 24 mesiacov a má rektálnu teplotu vyššiu ako 38,9 C, ktorá trvá dlhšie ako jeden deň, ale nevykazuje žiadne iné príznaky. Ak má vaše dieťa aj iné prejavy a príznaky, ako je nádcha, kašeľ alebo hnačka, môžete lekárovi zavolať aj skôr.
Zavolajte lekárovi svojho dieťaťa, ak vaše dieťa:
-
Je apatické, zmätené alebo má s vami slabý očný kontakt.
-
Je podráždené, opakovane zvracia, má silné bolesti hlavy, hrdla, žalúdka alebo iné príznaky spôsobujúce bolesti.
-
Po ponechaní v rozpálenom aute má horúčku. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
-
Má horúčku, ktorá trvá dlhšie ako tri dni.
-
Má záchvat spojený s horúčkou. Zavolajte 112, ak záchvat trvá viac ako päť minút alebo sa vaše dieťa rýchlo nezotaví.
-
Požiadajte lekára svojho dieťaťa o radu za zvláštnych okolností, ako je napríklad dieťa s problémami imunitného systému alebo s už existujúcou chorobou.
II. Dospelí
Zavolajte svojho lekára, ak je vaša teplota 39,4 C alebo vyššia. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak niektorý z týchto príznakov alebo symptómov sprevádza horúčku:
-
Silná bolesť hlavy
-
Vyrážka
-
Nezvyčajná citlivosť na jasné svetlo
-
Stuhnutý krk a bolesť pri predklone hlavy
-
Duševný zmätok, zvláštne správanie alebo zmenená reč
-
Pretrvávajúce vracanie
-
Ťažkosti s dýchaním alebo bolesť na hrudníku
-
Bolesť pri močení
5. Príčiny
Typická telesná teplota je rovnováhou tvorby tepla a tepelných strát. Oblasť v mozgu nazývaná hypotalamus – tiež známa ako „termostat“ vášho tela – monitoruje túto rovnováhu.
Aj keď ste zdraví, vaša telesná teplota sa počas dňa mierne mení. Ráno môže byť nižšia a neskoro popoludní a večer vyššia.
Keď váš imunitný systém reaguje na ochorenie, hypotalamus môže nastaviť vašu telesnú teplotu na vyššiu. To vyvoláva zložité procesy, ktoré produkujú viac tepla a obmedzuje tepelné straty.
Triaška, ktorú môžete zažiť, je jedným zo spôsobov, ako telo produkuje teplo. Keď sa zabalíte do prikrývky, pretože vám je zima, pomáhate svojmu telu udržať si teplo.
Horúčky 40 C spojené s bežnými vírusovými infekciami, ako je chrípka, môžu pomôcť imunitnému systému bojovať proti chorobám a vo všeobecnosti nie sú škodlivé.
Horúčka alebo zvýšená telesná teplota môžu byť spôsobené:
-
Vírusová infekcia
-
Bakteriálna infekcia
-
Vyčerpanie z tepla
-
Určité zápalové stavy, ako je reumatoidná artritída – zápal výstelky kĺbov (synovium)
-
Rakovinový (zhubný) nádor
-
Niektoré lieky, ako sú antibiotiká a lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku alebo záchvatov
- Reakcia po očkovaní, ako je vakcína proti záškrtu, tetanu a acelulárnemu pertussis
6. Komplikácie
Deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov sú vystavené zvýšenému riziku záchvatu, ktorý sa objaví počas horúčky (febrilný záchvat). Asi tretina detí, ktoré majú jeden febrilný záchvat, dostane ďalší, najčastejšie v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
Febrilný záchvat môže zahŕňať stratu vedomia, trasenie končatín na oboch stranách tela, prevrátenie očí alebo stuhnutosť tela. Hoci sú pre rodičov alarmujúce, prevažná väčšina febrilných kŕčov nespôsobuje žiadne trvalé následky.
Ak dôjde k záchvatu:
-
Položte svoje dieťa na bok alebo brucho na podlahu alebo zem
-
Odstráňte všetky ostré predmety, ktoré sú v blízkosti vášho dieťaťa
-
Uvoľnite tesné oblečenie
-
Držte svoje dieťa, aby ste predišli zraneniu
-
Nevkladajte nič do úst svojho dieťaťa ani sa nesnažte záchvat zastaviť
-
Zavolajte na číslo 112, ak záchvat trvá viac ako päť minút alebo ak sa zdá, že sa vaše dieťa po záchvate dobre nezotavuje
- Ak ide o prvý febrilný záchvat vášho dieťaťa, vyhľadajte pohotovosť alebo urgentnú starostlivosť.
7. Prevencia
Môžete byť schopní zabrániť horúčke znížením vystavenia sa infekčným chorobám. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:
-
Nechajte sa zaočkovať podľa odporúčaní na infekčné choroby, ako je chrípka a COVID-19.
-
Dodržiavajte odborné pokyny týkajúce sa nosenia respirátorov a sociálneho odstupu.
-
Umývajte si často ruky a naučte svoje deti robiť to isté, najmä pred jedlom, po použití toalety, po trávení času v dave ľudí alebo v blízkosti niekoho chorého, po hladkaní zvierat a počas cestovania verejnou dopravou.
-
Ukážte svojim deťom, ako si dôkladne umývať ruky, pričom prednú aj zadnú časť každej ruky potrite mydlom a úplne opláchnite pod tečúcou vodou.
-
Noste so sebou dezinfekciu na ruky pre chvíle, keď nemáte prístup k mydlu a vode.
-
Snažte sa vyhnúť dotyku nosa, úst alebo očí, pretože to sú hlavné spôsoby, ktorými sa vírusy a baktérie môžu dostať do vášho tela a spôsobiť infekciu.
-
Zakryte si ústa, keď kašlete a nos keď kýchate, a naučte svoje deti robiť to isté. Kedykoľvek je to možné, odvráťte sa od ostatných a zakašľajte alebo kýchnite do lakťa, aby ste na nich nepreniesli choroboplodné zárodky.
-
Vyhnite sa zdieľaniu pohárov, fliaš s vodou a náčinia s vaším dieťaťom alebo deťmi.
8. Liečba
V prípade horúčky váš lekár nemusí odporučiť užívanie liekov na zníženie telesnej teploty. Menšie horúčky môžu pomôcť pri znižovaní počtu mikróbov, ktoré spôsobujú vašu chorobu. Horúčky nad 38,9 C majú tendenciu spôsobovať bolesť a často vyžadujú liečbu.
I. Voľne predajné lieky
V prípade vysokej horúčky alebo horúčky, ktorá spôsobuje nepohodlie, môže váš lekár odporučiť lieky bez predpisu, ako je acetaminofén, alebo ibuprofén.
Tieto lieky používajte podľa pokynov na štítku alebo podľa odporúčania vášho lekára. Dávajte pozor na dávkovnie a užívajte lieky podľa odporúčania.
Vysoké dávky alebo dlhodobé užívanie acetaminofénu alebo ibuprofénu môže spôsobiť poškodenie pečene alebo obličiek a akútne predávkovanie môže byť smrteľné. Nedávajte aspirín deťom, pretože môže spustiť zriedkavú, ale potenciálne smrteľnú poruchu známu ako Reyeov syndróm.
Tieto lieky zvyčajne znížia vašu teplotu, ale stále môžete mať miernu horúčku. Môže trvať 1 až 2 hodiny, kým liek začne účinkovať. Zavolajte svojho poskytovateľa starostlivosti, ak sa vaša horúčka nezlepší ani po užití liekov.
II. Lieky na predpis
Váš lekár vám môže predpísať iné lieky na základe príčiny vašej choroby. Liečba základnej príčiny môže zmierniť príznaky a symptómy vrátane horúčky.
III. Liečba dojčiat
Dojčatá, najmä mladšie ako dva mesiace, môžu potrebovať prijatie do nemocnice na testovanie a liečbu. U týchto mláďat môže horúčka naznačovať vážnu infekciu, ktorá si vyžaduje intravenózne lieky a nepretržité sledovanie.
IV. Domáca liečba
Môžete vyskúšať niekoľko vecí, aby ste sebe alebo svojmu dieťaťu pomohli:
a) Dostatočný príjem tekutín
Pitie tekutín zlepší tepelné straty z pokožky a nahradí vodu stratenú potením. Voda a čistý vývar sú zdravá voľba. Dojčatá do 6 mesiacov by mali dostávať iba materské mlieko alebo umelú výživu.
b) Oddych
Na zotavenie potrebujete odpočinok a aktivita môže zvýšiť telesnú teplotu.
c) Zostaň v pohode
Ak sa netrasiete, oblečte sa do ľahkého oblečenia, udržujte izbovú teplotu v chlade a spite len s plachtou alebo ľahkou prikrývkou.
Upozornenie:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759
Kliegman RM, et al. Nelson Textbook of Pediatrics. 21st ed. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed Feb. 7, 2022.
Bennett JE, et al. Temperature regulation and the pathogenesis of fever. In: Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases. 9th ed. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed Feb. 7, 2022.
Schmitt BD. Pediatric Telephone Protocols: Office Version. 17th ed. American Academy of Pediatrics; 2021.
Dinarello CA. Pathophysiology and treatment of fever in adults. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Feb. 7, 2022.
Goldman L, et al., eds. Approach to fever or suspected infection in the normal host. In: Goldman-Cecil Medicine. 26th ed. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed Feb. 7, 2022.
Millichap JJ. Treatment and prognosis of febrile seizures. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Feb. 8, 2022.
Ward MA. Fever in infants and children: Pathophysiology and management. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Feb. 7, 2022.
Febrile seizures fact sheet. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. https://www.ninds.nih.gov. Accessed Feb. 9, 2022.
When and how to wash your hands. U.S. Center for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html. Accessed Feb. 9, 2022.
How to protect yourself & others. U.S. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/prevention.html. Accessed Feb. 9, 2022.
AskMayoExpert. Infant fever (age 60 days or younger). Mayo Clinic; 2020.
AskMayoExpert. Fever of unknown origin. Mayo Clinic; 2021.
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home