Čierny kašeľ: Príznaky, príčiny a liečba
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je čierny kašeľ
Čierny kašeľ (Pertussis) je vysoko nákazlivá infekcia dýchacích ciest. Prejavuje sa záchvatovitým kašľom a dlhodobou rekonvalescenciou.
Pôvodcom nákazy je baktéria Bordetella pertussis, ktorá produkuje toxíny, z ktorých hlavnú úlohu má pertusický toxín, ktorý postihuje sliznice dýchacích ciest a jemné cievne kapiláry.
Pred vyvinutím vakcíny bol čierny kašeľ považovaný za detskú chorobu.
Čierny kašeľ v súčasnosti postihuje predovšetkým dojčatá, ktoré sú príliš mladé na to, aby absolvovali očkovanie a tínedžerov a dospelých, ktorých imunita je oslabená.
Úmrtia spojené s čiernym kašľom sú zriedkavé, ale najčastejšie sa vyskytujú u dojčiat. Preto je také dôležité, aby boli tehotné ženy – a iné osoby, ktoré budú v blízkom kontakte s dieťaťom – očkované proti čiernemu kašľu.
2. Príznaky
Akonáhle sa nakazíte čiernym kašľom, trvá asi sedem až 10 dní, kým sa prejavia príznaky a symptómy, aj keď to niekedy môže trvať dlhšie.
Spočiatku sú zvyčajne mierne a pripomínajú bežné prechladnutie:
-
Výtok z nosa
-
Upchatý nos
-
Červené, vodnaté oči
-
Horúčka
-
Kašeľ
Po týždni alebo dvoch sa príznaky a symptómy zhoršia. Hustý hlien sa hromadí v dýchacích cestách, čo spôsobuje nekontrolovateľný kašeľ.
Závažné a dlhotrvajúce záchvaty kašľa môžu:
-
Vyvolať zvracanie
-
Výsledkom je červená alebo modrá tvár
-
Extrémna únava
Dojčatá nemusia kašľať vôbec. Namiesto toho môžu mať problémy s dýchaním alebo môžu dokonca dočasne prestať dýchať.
Kedy navštíviť lekára
Zavolajte svojho lekára, ak dlhotrvajúce záchvaty kašľa spôsobia vám alebo vášmu dieťaťu:
-
Zvracanie
-
Zmenu farby tváre na červenú alebo modrú
-
Nadých je sprevádzaný sykavým zvukom
3. Príčiny
Čierny kašeľ je spôsobený typom baktérie nazývanej Bordetella pertussis. Keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha, drobné kvapôčky plné baktérií sa rozprášia do vzduchu a vdýchnu do pľúc každého, kto je náhodou nablízku.
Rizikové faktory
Očkovacia látka proti čiernemu kašľu, ktorú dostanete ako dieťa, nakoniec vyprchá. To spôsobuje, že väčšina tínedžerov a dospelých je náchylná na infekciu počas prepuknutia choroby - a naďalej dochádza k pravidelným prepuknutiam.
Dojčatá mladšie ako 12 mesiacov, ktoré nie sú očkované alebo nedostali celú sadu odporúčaných vakcín, majú najvyššie riziko závažných komplikácií a smrti.
Komplikácie
Dospievajúci a dospelí sa často z čierneho kašľa zotavia bez problémov. Keď sa vyskytnú komplikácie, majú tendenciu byť vedľajšími účinkami namáhavého kašľa, ako napríklad:
-
Pomliaždené alebo prasknuté rebrá
- Prasknuté krvné cievy v koži alebo očných bielkoch
Dojčatá
U dojčiat – najmä u detí mladších ako 6 mesiacov – sú komplikácie čierneho kašľa závažnejšie a môžu zahŕňať:
-
Zápal pľúc
-
Spomalené alebo zastavené dýchanie
-
Dehydratáciu alebo stratu hmotnosti v dôsledku ťažkostí s kŕmením
-
Záchvaty
Keďže u dojčiat a batoliat je najväčšie riziko komplikácií čierneho kašľa, je pravdepodobnejšie, že budú potrebovať liečbu v nemocnici. Komplikácie môžu byť život ohrozujúce pre dojčatá mladšie ako 6 mesiacov.
4. Prevencia
Najlepšou prevenciou proti čiernemu kašľu je vakcína proti čiernemu kašľu, ktorú lekári často podávajú v kombinácii s vakcínami proti dvom ďalším závažným ochoreniam — záškrtu a tetanu. Lekári odporúčajú začať s očkovaním už v dojčenskom veku.
Vedľajšie účinky vakcíny
Vedľajšie účinky vakcíny sú zvyčajne mierne a môžu zahŕňať horúčku, mrzutosť, bolesť hlavy, únavu alebo bolestivosť v mieste vpichu.
Posilňovacie injekcie
a) Tínedžeri. Pretože imunita voči pertussis vakcíne má tendenciu slabnúť vo veku 11 rokov, lekári odporúčajú v tomto veku preočkovanie na ochranu pred čiernym kašľom (pertussis), záškrtom a tetanom.
b) Dospelí. Niektoré vakcíny proti tetanu a záškrtu každých 10 rokov obsahujú aj ochranu proti čiernemu kašľu (pertussis). Táto vakcína tiež zníži riziko prenosu čierneho kašľa na dojčatá.
c) Tehotná žena. Zdravotnícki odborníci teraz odporúčajú, aby tehotné ženy dostali vakcínu proti čiernemu kašľu medzi 27. a 36. týždňom tehotenstva. To môže tiež poskytnúť určitú ochranu dieťaťu počas prvých mesiacov života.
Preventívne lieky
Ak ste boli vystavený infikovanej osobe, váš lekár vám môže odporučiť antibiotiká na ochranu pred infekciou, ak:
-
Ste zdravotník
-
Ste tehotná
-
Vaše dieťa je mladšie ako 12 mesiacov
-
Máte zdravotný stav, ktorý by vás mohol vystaviť riziku závažných ochorení alebo komplikácií, ako je oslabený imunitný systém alebo astma
-
Žijete s niekým, kto má čierny kašeľ
-
Žijete s niekým, kto je vystavený vysokému riziku vzniku závažného ochorenia alebo komplikácií spôsobených čiernym kašľom
5. Diagnostika
Diagnostikovanie čierneho kašľa v počiatočných štádiách môže byť ťažké, pretože príznaky a symptómy sa podobajú príznakom iných bežných respiračných ochorení, ako je prechladnutie, chrípka alebo bronchitída.
Niekedy môžu lekári diagnostikovať čierny kašeľ jednoducho tak, že sa opýtajú na príznaky a počúvajú kašeľ. Na potvrdenie diagnózy môžu byť potrebné lekárske testy.
Takéto testy môžu zahŕňať:
I. Kultivácia a test nosa alebo hrdla
Váš lekár odoberie tampón vzorku z oblasti nosohltanu. Vzorka sa potom skontroluje na dôkaz prítomnosti baktérií čierneho kašľa.
II. Krvné testy
Vzorka krvi sa môže odobrať a poslať do laboratória na kontrolu počtu bielych krviniek, pretože biele krvinky pomáhajú telu bojovať proti infekciám, ako je napríklad čierny kašeľ.
Vysoký počet bielych krviniek zvyčajne naznačuje prítomnosť infekcie alebo zápalu. Toto je všeobecný test a nie je špecifický pre čierny kašeľ.
III. Röntgen hrudníka
Váš lekár môže nariadiť röntgenové vyšetrenie, aby skontroloval prítomnosť zápalu alebo tekutiny v pľúcach, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď zápal pľúc skomplikuje čierny kašeľ a iné infekcie dýchacích ciest.
6. Liečba
Dojčatá sú zvyčajne hospitalizované kvôli liečbe, pretože čierny kašeľ je pre túto vekovú skupinu nebezpečnejší. Ak vaše dieťa nedokáže zadržať tekutiny alebo jedlo, môže byť potrebné podať intravenózne tekutiny.
Vaše dieťa bude tiež izolované od ostatných, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Liečba pre staršie deti a dospelých sa zvyčajne dá zvládnuť doma.
I. Lieky
Antibiotiká zabíjajú baktérie spôsobujúce čierny kašeľ a pomáhajú urýchliť zotavenie. Exponovaným členom rodiny môžu byť preventívne podané antibiotiká.
Bohužiaľ, nie je k dispozícii veľa liekov na zmiernenie kašľa. Voľne predajné lieky proti kašľu majú napríklad malý účinok na čierny kašeľ.
II. Domáca liečba
Nasledujúce tipy na zvládnutie záchvatov kašľa platia pre každého, kto sa lieči na čierny kašeľ doma:
-
Doprajte si dostatok odpočinku. Chladná, tichá a tmavá spálňa vám môže pomôcť lepšie relaxovať a odpočívať.
-
Pite veľa tekutín. Voda, džús a polievky sú dobrou voľbou. Najmä u detí sledujte príznaky dehydratácie, ako sú suché pery, plač bez sĺz a zriedkavé močenie.
-
Jedzte menšie porcie jedla. Aby ste sa vyhli zvracaniu po kašli, jedzte radšej menšie porcie a častejšie.
-
Vyčistite vzduch. Udržujte svoj domov bez dráždivých látok, ktoré môžu vyvolať záchvaty kašľa, ako je tabakový dym a výpary z krbov.
- Zabráňte prenosu. Zakryte si ústa pri kašli a často si umývajte ruky; ak musíte byť v blízkosti iných, noste respirátor.
Príprava na lekárske vyšetrenie
Ak si myslíte, že vy alebo vaše dieťa máte čierny kašeľ, dohodnite si lekárske vyšetrenie so svojím lekárom alebo pediatrom.
Závažné príznaky môžu vyžadovať návštevu centra urgentnej starostlivosti alebo pohotovostného oddelenia nemocnice.
I. Čo môžete urobiť
-
Môžete si napísať zoznam, ktorý obsahuje:
-
Podrobný popis príznakov a symptómov
-
Informácie o minulých zdravotných problémoch
-
Termíny očkovaní
-
Informácie o zdravotných problémoch rodičov alebo súrodencov
-
Otázky, ktoré chcete položiť lekárovi
II. Čo môžete očakávať od svojho lekára
Váš lekár vykoná vyšetrenie a použije stetoskop na pozorné počúvanie vašich pľúc. Otázky, ktoré vám môže lekár položiť, zahŕňajú:
-
Kedy začal kašeľ?
-
Ako dlho zvyčajne trvá kašeľ?
-
Spúšťa niečo kašeľ?
-
Spôsobuje kašeľ niekedy grganie alebo zvracanie?
-
Mal niekedy kašeľ za následok červenú alebo modrú tvár?
-
Boli ste vystavení niekomu s čiernym kašľom?
Upozornenie:
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/whooping-cough/symptoms-causes/syc-20378973
Pertussis frequently asked questions. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov. Accessed Nov. 2, 2017.
Kasper DL, et al., eds. Pertussis and other Bordatella infections. In: Harrison's Principles of Internal Medicine. 19th ed. New York, N.Y.: McGraw-Hill Education; 2015. http://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Nov. 2, 2017.
Cornia P, et al. Pertussis infection in adolescents and adults: Clinical manifestations and diagnosis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 2, 2017.
Yeh S. et al. Pertussis infection in infants and children: Clinical features and diagnosis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 2, 2017.
Yeh S. Pertussis infection in infants and children: Treatment and prevention. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Nov. 2, 2017.
Tdap (Tetanus, Diphtheria, Pertussis) vaccine information statements. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/vis/vis-statements/tdap.html. Accessed Nov. 2, 2017.
Postexposure antimicrobial prophylaxis. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov. Accessed Nov. 13, 2017.
Steckelberg JM (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Nov. 20, 2017.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/whooping-cough/symptoms-causes/syc-20378973
Obrázky:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/