Dna je forma artritídy, ktorá môže postihnúť kohokoľvek. Je charakterizovaná náhlymi a silnými záchvatmi bolesti, opuchu, začervenania a citlivosti v jednom alebo viacerých kĺboch, najčastejšie kĺbu na palci nohy.
Záchvat dny môže nastať náhle, často vás zobudí uprostred noci s pocitom, že vám horí palec na nohe. Postihnutý kĺb je horúci, opuchnutý a taký citlivý, že aj váha posteľnej bielizne na ňom sa môže zdať neúnosná.
Príznaky dny môžu prichádzať a odchádzať, ale existujú spôsoby, ako zvládnuť symptómy a zabrániť záchvatom dny.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je dna?
Dna je všeobecný pojem pre rôzne stavy spôsobené hromadením kyseliny močovej v podobe malých kryštálov v tele. Dna postihuje najmä kĺby, ale aj obličky.
Prejavom tohto ochorenia je dnový záchvat, ktorý zvyčajne najskôr postihne palec na nohe, následne malé kĺby na rukách a nohách.
2. Príznaky dny
Príznaky záchvatu dny sa prejavujú ako silné bolesti a opuchy kĺbov, zvýšenou teplotou a vyčerpanosťou. Postihnuté kĺby sú opuchnuté, sčervenané a bolestivé na dotyk. Záchvat môže trvať niekoľko hodín až dní.
Pri neliečení dny, môže dna prejsť do chronického štádia, ktoré sa prejaví vyzrážaním kyseliny močovej do tzv. dnových uzlov - tofov. Tofy sa môžu vytvoriť v okolí kĺbov, ušníc a pri ich uvoľnení vyteká z nich kašovitá hmota.
Tieto usadeniny môžu trvalo poškodiť vaše kĺby.
Včasná liečba je dôležitá, aby sa zabránilo chronickej dne. Vedieť, ako spozorovať príznaky, vám môže pomôcť dostať sa k lekárovi skôr, ako dna spôsobí trvalé problémy.
3. Príčiny dny
Nahromadenie kyseliny močovej v krvi rozkladom purínov spôsobuje dnu. Niektoré stavy, ako sú poruchy krvi a metabolizmu alebo dehydratácia, spôsobujú, že vaše telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej.
Problémy s obličkami, štítnou žľazou alebo dedičné poruchy môžu spôsobiť, že vaše telo bude ťažšie odstraňovať prebytočnú kyselinu močovú.
Dna je pravdepodobnejšia, ak:
-
ste muž v strednom veku, alebo žena po menopauze
-
máte rodičov, súrodencov trpiacich týmto ochorením
-
konzumujete pravidelne alkohol
-
užívajte lieky ako diuretiká
- máte ochorenia ako vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek, ochorenie štítnej žľazy, alebo cukrovku
Prečítajte si: Kyselina močová - 8 spôsobov ako ju prirodzene znížiť
4. Diagnostika dny
Váš lekár môže diagnostikovať dnu na základe preskúmania vašej anamnézy, fyzického vyšetrenia a vašich príznakov.
Lekár bude pravdepodobne vychádzať z vašej diagnózy:
Váš lekár môže tiež objednať test na kontrolu hromadenia kyseliny močovej v kĺbe. Vzorka tekutiny odobratej z kĺbu môže ukázať, či obsahuje kyselinu močovú. Lekár vám možno bude chcieť urobiť aj röntgenové vyšetrenie kĺbu.
5. Liečba dny
Ak sa dna nelieči, môže nakoniec viesť k artritíde. Tento bolestivý stav môže spôsobiť, že váš kĺb bude trvale poškodený a opuchnutý.
Plán liečby, ktorý lekár odporučí, bude závisieť od štádia a závažnosti ochorenia.
Lieky na liečbu dny fungujú jedným z dvoch spôsobov: Zmierňujú bolesť a zmierňujú zápal, alebo zabraňujú budúcim záchvatom dny znížením hladiny kyseliny močovej.
Medzi lieky na zmiernenie bolesti pri dne patria:
Medzi lieky, ktoré zabraňujú záchvatom dny, patria:
-
inhibítory xantínoxidázy
-
probenecid
Spolu s liekmi môže lekár odporučiť zmenu životného štýlu, ktoré vám pomôžu zvládnuť príznaky a znížia riziko budúcich záchvatov dny.
Lekár vás môže napríklad povzbudiť, aby ste:
-
znížili príjem alkoholu
-
znížili váhu
-
prestali fajčiť
6. Vyhýbajte s týmto potravinám
Niektoré potraviny majú prirodzene vysoký obsah purínov, ktoré sa v tele rozkladajú na kyselinu močovú. Väčšina ľudí nemá problém s vysoko purínovými potravinami.
Ak má vaše telo problémy s uvoľňovaním prebytočnej kyseliny močovej, možno sa budete chcieť vyhnúť niektorým jedlám a nápojom, ako napríklad:
-
červenému mäsu
-
určitým morským plodom
-
alkoholu
Problematické môžu byť tiež sladené nápoje a jedlá obsahujúce cukor - fruktózu, aj keď neobsahujú puríny.
7. Domáca liečba dny
Dôkazy zo štúdií naznačujú, že tieto prírodné lieky môžu pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej a zabrániť záchvatom dny:
-
čerešne
-
horčík
-
zázvor
-
jablčný ocot
-
zeler
-
žihľavový čaj
-
púpava
- semená ostropestreca mariánskeho
8. Chirurgický zákrok
Dna sa zvyčajne dá liečiť bez chirurgického zákroku. Ale po mnohých rokoch môže tento stav poškodiť kĺby, roztrhnúť šľachy a spôsobiť infekcie.
Tvrdé usadeniny, ktoré sa nazývajú tofy, sa môžu hromadiť na kĺboch a na iných miestach, napríklad na uchu. Tieto hrudky môžu byť bolestivé a opuchnuté a môžu trvale poškodiť vaše kĺby.
Tri chirurgické zákroky liečby tofy:
9. Spúšťače dny
Niektoré potraviny, lieky a zdravotné stavy môžu vyvolať príznaky dny.
Možno sa budete musieť vyhnúť, alebo obmedziť také jedlá a nápoje, ktoré obsahujú veľa purínov:
-
červené mäso, napríklad bravčové a teľacie mäso
-
ryby, ako je treska, lastúry, mušle a losos
-
alkohol
-
sodovka
-
ovocný džús
Niektoré lieky, ktoré užívate na zvládnutie iných zdravotných stavov, zvyšujú hladinu kyseliny močovej v krvi.
Poraďte sa so svojím lekárom, ak užívate niektorý z týchto liekov:
-
diuretiká
-
aspirín
- lieky na zníženie krvného tlaku, ako sú betablokátory a blokátory receptorov angiotenzínu II
Zdravotný stav môže byť tiež dôležitým faktorom pre vznik tohto ochorenia.
Všetky tieto zdravotné stavy súvisia s dnou:
Niekedy môže byť ťažké určiť, ktorý z týchto faktorov stojí za útokmi dny. Vedenie denníka je jedným zo spôsobov, ako sledovať svoje stravovacie návyky, lieky a zdravie, ktoré vám pomôžu zistiť príčinu vašich príznakov.
10. Prevencia dny
Tu je niekoľko krokov, ktoré vám môžu pomôcť zabrániť vzniku dny:
-
obmedzte množstvo alkoholu, ktoré vypijete
-
obmedzte množstvo jedla, ktoré je bohaté na puríny, ako sú mäkkýše, jahňacie, hovädzie, bravčové a organické mäso, ktoré konzumujete
-
jedzte nízkotučnú bezmliečnu stravu bohatú na zeleninu
-
znížte svoju váhu
-
prestaňte fajčiť
-
Pravidelne cvičte
-
Zostaňte hydratovaný
Ak máte zdravotné ťažkosti, alebo užívate lieky, ktoré zvyšujú riziko dny, opýtajte sa svojho lekára, ako môžete znížiť riziko záchvatov dny.
11. Dna a tofy
Keď sa kryštály kyseliny močovej dlho hromadia v kĺboch, vytvárajú sa pod pokožkou tvrdé usadeniny nazývané tofy. Bez liečby môžu tieto tofy poškodiť kosti a chrupavky a nechať kĺby natrvalo znetvorené.
Tofy sú opuchnuté hrudky okolo kĺbov, ktoré vyzerajú ako uzly na kmeni stromu. Vyskytujú sa na kĺboch prstov, chodidiel, kolien, ako aj na ušiach. Samotné tofy neubližujú, ale zápal, ktorý spôsobujú, môže byť bolestivý.
12. Je dna bolestivá?
Áno, dna môže byť bolestivá. Bolesť v oblasti palca na nohe je v skutočnosti často jedným z prvých príznakov, ktoré ľudia pociťujú. Bolesť je sprevádzaná typickejšími prejavmi artritídy, ako sú opuchy a teplo v kĺboch.
Bolesť dny môže byť rôzna. Bolesť v oblasti palca na nohe môže byť spočiatku veľmi intenzívna. Po akútnom záchvate môže ustúpiť do tupej bolesti.
Bolesť, rovnako ako opuch, ako aj ďalšie príznaky sú výsledkom toho, že telo spustí obranu (imunitným systémom) pred kryštálmi kyseliny močovej v kĺboch. Tento útok vedie k uvoľneniu chemických látok nazývaných cytokíny, ktoré podporujú bolestivý zápal.
13. Je dna dedičná?
Dna je aspoň čiastočne dôsledkom dedičnosti. Vedci našli desiatky génov, ktoré zvyšujú náchylnosť ľudí na dnu. Gény spojené s dnou ovplyvňujú množstvo kyseliny močovej, ktoré telo zadržiava a uvoľňuje.
Je pravdepodobné, že gény pripravia iba pôdu pre vznik dny. Ochorenie skutočne spôsobujú faktory prostredia, napríklad strava.
14. Dna a alkohol
Alkohol má rovnako ako červené mäso a morské plody vysoký obsah purínov. Keď vaše telo rozkladá puríny, proces uvoľňuje kyselinu močovú.
Viac kyseliny močovej zvyšuje riziko vzniku dny. Alkohol môže tiež znížiť rýchlosť, akou vaše telo odstraňuje kyselinu močovú.
Nie u každého, kto pije, sa rozvinie dna. Ale vysoká konzumácia alkoholu môže zvýšiť riziko - najmä u mužov.
Upozornenie:
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroje:
https://www.healthline.com
Aromatherapy with essential oils (PDQ) - patient version. (2019).
cancer.gov
Gout. (2020).
niams.nih.gov
Gout. (2020).
ghr.nlm.nih.gov/condition/gout
Gout in hands. (n.d.).
assh.org
Gout: Risk factors, diagnosis, and treatment. (2017).
hss.edu
Mayo Clinic Staff. (2019). Gout.
mayoclinic.org
Symptoms and diagnosis of gout. (n.d.).
hopkinsarthritis.org
Zhang Y, et al. (2015). Sleep apnea and the risk of incident gout: A population-based, body mass index-matched cohort study. DOI:
10.1002/art.39330
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/