Diabetická noha: Príznaky, príčiny a liečba
Vredy na nohách sú bežnou komplikáciou cukrovky, ktoré sa neliečia diétou, cvičením ani inzulínom. Vredy sa tvoria v dôsledku rozpadu kožného tkaniva a odhaľovania vrstiev pod nimi.
Vredy sa najčastejšie vyskytujú pod vašimi veľkými prstami a bruškami chodidiel a môžu ovplyvniť vaše chodidlá až po kosti. Dobrá starostlivosť o nohy môže pomôcť predchádzať vredom na nohách. Liečba diabetických vredov na nohách sa líši v závislosti od ich príčin.
Porozprávajte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek problémoch s nohami, aby ste sa uistili, že nejde o vážny problém, pretože infikované vredy môžu viesť k amputácii, ak sa včasná liečba zanedbá.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je diabetická noha
Ľudia s cukrovkou sú náchylní na problémy s nohami, ktoré vznikajú v dôsledku dlhotrvajúcich období vysokej hladiny cukru v krvi. Diabetická neuropatia a ochorenie periférnych ciev sú dva hlavné problémy s chodidlami, ktoré sa vyskytujú a oba môžu mať vážne komplikácie.
Cukrovka je ochorenie, ktoré spôsobuje chybnú alebo nedostatočnú produkciu inzulínu alebo nízku citlivosť na inzulín. Inzulín je esenciálny hormón, ktorý je zodpovedný za pomoc bunkám absorbovať cukor z krvi a využiť ho na energiu.
Keď tento proces nefunguje správne, cukor zostáva cirkulovať v krvi a spôsobuje zdravotné problémy. Dlhotrvajúce obdobia vysokej hladiny cukru v krvi môžu poškodiť mnohé oblasti tela vrátane chodidiel.
Diabetes je zodpovedný za viac ako 50 percent všetkých amputácií nôh v Spojených štátoch.
V tomto článku sa pozrieme na problémy s nohami, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí s nezvládnutým alebo zle zvládnutou cukrovkou a na to ako tieto prejavy zvládnuť.
2. Problémy s nohami pri cukrovke
Dva hlavné problémy s nohami, ktoré sa vyskytujú u ľudí s cukrovkou, sú:
I. Diabetická neuropatia
V priebehu času môže cukrovka spôsobiť poškodenie nervov, ktoré vedie k znecitliveniu nôh. To môže ľuďom s cukrovkou sťažiť pocit citlivosti v končatinách.
Tento stav tiež sťažuje osobe s cukrovkou pocit podráždenia, bolesti alebo infekcie na nohách. Možno si ani nevšimnú, keď ich topánky odierajú. Tento nedostatok citlivosti môže viesť k zvýšenému riziku porezania, vredov a pľuzgierov.
Ak sa človek nelieči na infekciu, môžu sa vyvinúť vredy a dokonca gangréna. Ak sa u človeka vyvinie gangréna, môže vyžadovať amputáciu.
II. Periférne vaskulárne ochorenie
Cukrovka vedie k zmenám v krvných cievach, vrátane tepien. Pri ochorení periférnych ciev blokujú tukové usadeniny cievy mimo mozgu a srdca.
Cukrovka má tendenciu ovplyvňovať krvné cievy vedúce do a z končatín, ako sú ruky a nohy, čím sa znižuje prietok krvi.
Znížený prietok krvi môže viesť k bolesti, infekcii a ranám, ktoré sa pomaly hoja. Ak sa u človeka vyvinie ťažká infekcia, lekár môže odporučiť amputáciu.
3. Symptómy
Symptómy cukrovky na nohách sa líšia od človeka k človeku a môžu závisieť od konkrétnych problémov, ktoré človek v danom čase zažíva.
Príznaky však môžu zahŕňať:
-
strata citu
-
pľuzgiere alebo iné rany bez bolesti
-
zmenu farby kože a zmeny teploty
-
červené pruhy
-
rany s drenážou alebo bez nej
-
bolestivé brnenie
Ak sa vyvinie infekcia, človek s cukrovkou môže mať aj nasledujúce príznaky:
-
horúčka
-
zimnica
-
nekontrolovateľná hladina cukru v krvi
-
trasenie
-
šok
-
začervenanie
Každá osoba s cukrovkou, ktorá má príznaky infekcie, najmä na nohách, by mala vyhľadať odbornú pomoc.
Prečítajte si: Dna - príznaky, príčiny a liečba
4. Komplikácie
Diabetická neuropatia a ochorenie periférnych ciev sú závažné stavy, ktoré musí lekár pozorne sledovať. Obidve spôsobujú komplikácie, ktoré môžu mať vážne, pretrvávajúce účinky.
Tieto komplikácie môžu zahŕňať:
-
vredy na nohách alebo rany, ktoré sa nehoja
-
infekcie, vrátane kožných infekcií, kostných infekcií a abscesov
-
gangrénu, keď infekcia spôsobí odumieranie tkaniva
-
deformáciu chodidla
- Charcotova noha mení tvar chodidiel, pretože kosti na chodidle a prstoch sa posúvajú
Niekedy môžu lekári zvrátiť komplikácie, ako sú infekcie. Iné komplikácie vrátane gangrény, však môžu viesť k trvalým fyzickým zmenám.
Lekár môže odporučiť amputáciu, ak sa u človeka rozvinie gangréna
5. Kedy navštíviť lekára
Ľudia, ktorí majú cukrovku, by mali v rámci starostlivosti pravidelne navštevovať lekára.
Avšak každý, kto si všimne niektorú z nasledujúcich zmien, by mal okamžite vyhľadať lekársku pomoc:
-
zmeny farby kože na chodidle
-
teplotné zmeny na nohách
-
pretrvávajúce rany na nohách
-
atletická noha alebo iné plesňové infekcie nôh
-
suchá, popraskaná koža na pätách
-
príznaky infekcie
6. Liečba
Liečba problémov s diabetickou nohou sa líši v závislosti od závažnosti stavu. K dispozícii je celý rad chirurgických a nechirurgických možností.
I. Nechirurgická liečba
Lekár sa najskôr pokúsi liečiť problémy s diabetickou nohou bez použitia chirurgického zákroku.
Niektoré metódy zahŕňajú:
-
udržiavanie rán čistých a obväzovaných
-
nosenie imobilizačných zariadení
-
pozorne sledovať akúkoľvek gangrénu na prstoch, až kým nedôjde k samoamputácii, čo je prípad, keď prsty odpadnú kvôli nedostatočnému prietoku krvi
II. Chirurgická liečba
Keď nechirurgická liečba úspešne nevylieči problémy s diabetickou nohou, lekár môže zvážiť operáciu.
Chirurgické možnosti zahŕňajú:
-
odstránenie rozpadajúceho sa alebo odumretého tkaniva
-
amputácia, od jednotlivých prstov alebo častí chodidla po amputáciu nohy pod alebo dokonca nad kolenom
-
chirurgická stabilizácia Charcotovej nohy
- arteriálny bypass pri ochorení periférnych ciev, ktorý napomáha prietoku krvi do danej oblasti
7. Starostlivosť o diabetickú nohu
Pre ľudí s cukrovkou je nevyhnutná prevencia problémov s nohami. Udržiavanie zdravých nôh je rozhodujúce a človek by mal dbať na hygienu nôh.
Cukrovári by mali podniknúť nasledujúce kroky:
-
Kontrolujte chodidlá každý deň: Kontrolujte si chodidlá denne alebo požiadajte niekoho, aby skontroloval akékoľvek zmeny alebo zranenia.
-
Umývajte si nohy denne: Udržujte nohy čisté, aby ste predišli infekciám.
-
Noste podpornú obuv a ponožky: Nohy vždy chráňte. Lekár vám môže odporučiť špeciálnu obuv, ktorá pomôže predchádzať deformáciám. Nenapínajte ponožky tak tesne, že by obmedzovali prietok krvi.
-
Podporte prekrvenie nôh: Pri sedení dajte nohy hore, pravidelne kývajte prstami na nohách a doprajte si dostatok pohybu. Tieto akcie pomáhajú podporovať zdravý prietok krvi do nôh.
-
Nechty strihajte opatrne: Nechty na nohách strihajte rovno a držte ich krátke. Zaoblené nechty môžu rásť dovnútra, čo vedie k infekcii.
-
Starostlivosť o kurie oká: Opatrne ošetrujte kurie oká. Nikdy si nehoľte kurie oká, pretože to zvyšuje riziko infekcie.
-
Chráňte nohy pred extrémnymi teplotami: Vystavenie extrémnemu teplu a chladu môže poškodiť nohy ľudí s cukrovkou.
-
Pravidelná lekárska kontrola nôh: Pravidelné vyšetrenia u lekára sú kľúčové pre prevenciu infekcií, amputácií a ťažkých deformácií.
-
Kontrola hladiny cukru v krvi: Nekontrolovaná hladina cukru v krvi zvyšuje riziko komplikácií cukrovky.
- Vyhnite sa fajčeniu: Fajčenie nepriaznivo ovplyvňuje prekrvenie tkanív, čo môže u ľudí s cukrovkou zhoršiť problémy s nohami.
8. Prevencia
Cukrovka môže spôsobiť vážne problémy s chodidlami, ktoré môžu viesť k amputácii nôh alebo končatín, deformácii a infekciám. Pre človeka je však možné mnohým z týchto problémov predchádzať alebo ich minimalizovať.
Zatiaľ čo kontrola hladiny cukru v krvi dodržiavaním odporúčaných plánov liečby cukrovky je najlepším spôsobom, ako predchádzať týmto vážnym problémom, samošetrenie a pravidelné kontroly u lekára môžu tiež pomôcť zabrániť vzniku problémov.
Záver
Problémy s nohami pri cukrovke sa môžu vyskytnúť v dôsledku obmedzeného prietoku krvi a nepozorovaných rezov a infekcií, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku necitlivosti v oblasti. Osoba s cukrovkou potrebuje pravidelné kontroly, aby sa zabezpečilo, že akýkoľvek problém s nohami sa nerozvinie do komplikácií.
Lekár sa pokúsi o ošetrenie nôh pomocou sterilizačných, pozorovacích a prípadne imobilizačných zariadení, ako je napríklad odliata čižma. Ak tieto prostriedky nie sú účinné, môže odporučiť operáciu na odstránenie infikovaného tkaniva, ktoré má potenciál šíriť sa.
To môže vyžadovať amputáciu nad alebo pod kolenom. Ľudia s cukrovkou si musia udržiavať nohy čisté, pravidelne sa sledovať a nosiť podpornú obuv, aby sa minimalizovali komplikácie a problémy s nohami.
Upozornenie:
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Diabetes and foot problems. (2017).
https://www.niddk.nih.gov
Diabetic (charcot) foot. (n.d.).
https://orthoinfo.aaos.org
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home