Zápal stredného ucha, alebo otitis media je ochorenie spôsobené infekciou alebo zápalom v strednom uchu.
Je častejšie u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých. Príčiny zápalu stredného ucha zahŕňajú nachladnutie, alergie, nádchu a iné infekčné ochorenia.
Príznaky zápalu stredného ucha zahŕňajú bolesti ucha, hluk v uchu, zhoršenie sluchu a bolesť hlavy. Liečba zápalu stredného ucha závisí od príčiny, ale môže zahŕňať užívanie liekov na zmiernenie bolesti a zápalu, ako aj na odstránenie infekcie, ak je príčinou infekcia.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je to zápal stredného ucha?
Zápal stredného ucha nastáva vtedy, keď vírus alebo baktéria spôsobí zápal oblasti za bubienkom. Tento stav je najčastejší u detí.
Väčšina infekcií stredného ucha sa vyskytuje v zime a skoro na jar. Infekcie stredného ucha často prechádzajú bez akýchkoľvek liekov. Ak však bolesť pretrváva alebo máte horúčku, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
2. Druhy zápalu stredného ucha
Existujú dva typy infekcií stredného ucha: akútny zápal stredného ucha (AOT) a zápal stredného ucha s výpotkom (OME).
a) Akútny zápal stredného ucha
Tento typ ušnej infekcie sa objavuje rýchlo a je sprevádzaný opuchom a začervenaním v uchu za ušným bubienkom a okolo neho. Horúčka, bolesť ucha a porucha sluchu sa často vyskytujú v dôsledku zachytenej tekutiny a/alebo sliznice v strednom uchu.
b) Zápal stredného ucha s výpotkom
Keď infekcia zmizne, v strednom uchu sa niekedy začne hromadiť tekutina. To môže spôsobiť, že ucho je „plné“ a môže ovplyvniť vašu schopnosť jasne počuť.
3. Čo spôsobuje zápal stredného ucha?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo deti dostávajú zápal stredného ucha. Zápal stredného ucha často pochádza z predchádzajúcej infekcie dýchacích ciest, ktorá sa rozšíri do uší.
Keď je trubica spájajúca stredné ucho s hltanom (Eustachova trubica) zablokovaná, za bubienkom sa nahromadí tekutina. V tekutine často rastú baktérie, ktoré spôsobujú bolesť a infekciu.
4. Aké sú príznaky zápalu stredného ucha?
S infekciou stredného ucha súvisí množstvo symptómov.
Niektoré z najbežnejších sú:
5. Diagnostika zápalu stredného ucha
Počas vyšetrenia sa váš lekár pozrie na vonkajšie ucho a ušný bubienok pomocou nástroja nazývaného otoskop, aby skontroloval sčervenanie, opuch, hnis a tekutinu.
Váš lekár môže tiež vykonať test nazývaný tympanometria, aby zistil, či stredné ucho funguje správne. Na tento test sa do vášho zvukovodu vloží zariadenie, ktoré zmení tlak a rozvibruje bubienok. Test meria zmeny vibrácií a zaznamenáva ich do grafu.
6. Aký je najlepší spôsob liečby zápalu stredného ucha?
Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť zápaly stredného ucha. Váš lekár volí liečbu na základe veku, zdravotného stavu a anamnézy vášho dieťaťa.
Pri liečbe lekár zvažuje aj:
V závislosti od závažnosti infekcie vám lekár môže povedať, že najlepšou možnosťou je liečiť bolesť a počkať, kým príznaky nezmiznú. Ibuprofén alebo iný liek znižujúci horúčku a bolesť je bežnou liečbou.
Príznaky trvajúce viac ako tri dni zvyčajne znamenajú, že váš lekár odporučí antibiotiká. Antibiotiká však nevyliečia infekciu, ak je spôsobená vírusom.
7. Aké komplikácie súvisia s infekciou stredného ucha?
Komplikácie vyplývajúce z infekcií uší sú zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť.
Niektoré komplikácie spojené s infekciou stredného ucha zahŕňajú:
-
infekcia, ktorá sa šíri do kostí ucha
-
infekcia, ktorá sa šíri do tekutiny v okolí mozgu a miechy
-
trvalá strata sluchu
-
prasknutie bubienka
8. Ako môžem zabrániť infekcii stredného ucha?
Existujú spôsoby, ako znížiť riziko infekcie uší vášho dieťaťa:
-
umývajte pravidelne ruky sebe, ako aj dieťaťu
-
ak kŕmite dieťa pomocu fľaše, fľašu držte stále vy, keď ho krmíte dbajte na to, aby dieťa bolo v sede, alebo v zvislej polohe
-
vyhnite sa zadymenému prostrediu
-
zvyšujte imunizáciu svojho dieťaťa
-
dieťa vo vhodnom čase odstavte od cumlíka
-
Americká osteopatická asociácia tiež odporúča dojčiť svoje dieťa, ak je to možné, pretože to môže pomôcť znížiť výskyt infekcií stredného ucha.
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroje:
1. Middle Ear Inflammation (Otitis Media): Types, Causes, and Diagnosis (healthline.com)
2. Ear infection (middle ear) - Symptoms & causes - Mayo Clinic
3. Ear infections - NHS (www.nhs.uk)