Zamrznuté rameno: Príznaky, príčiny a liečba

 
Zamrznuté rameno je stav, pri ktorom je vaše rameno bolestivé, opuchnuté a nie je schopné sa pohybovať v plnom rozsahu.
 
Zamrznuté rameno môže byť spôsobené mnohými faktormi, ako napríklad traumou, artritídou, alebo zranením svalov alebo šliach. Príznaky zamrznutého ramena zahŕňajú bolesti v ramene, zhoršenú pohyblivosť ramena, opuchy v postihnutej oblasti a pocit "zamrznutia" ramena.
 
Liečba zamrznutého ramena zahŕňa odstránenie príčiny zamrznutého ramena, fyzioterapiu, masáže a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok. 

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je zamrznuté rameno 

Zamrznuté rameno, tiež známe ako adhezívna kapsulitída, je stav charakterizovaný stuhnutím a bolesťou ramenného kĺbu.

Príznaky a symptómy zvyčajne začínajú postupne, časom sa zhoršujú a potom vymiznú, zvyčajne do jedného až troch rokov.

Vaše riziko vzniku zamrznutého ramena sa zvyšuje, ak sa zotavujete zo zdravotného stavu alebo postupu, ktorý vám bráni v pohybe ruky – ako je mŕtvica alebo mastektómia.

Liečba zamrznutého ramena zahŕňa cvičenia, kortikosteroidy a lieky na znecitlivenie vstreknuté do kĺbového puzdra. V malom percente prípadov môže byť indikovaná artroskopická operácia na uvoľnenie kĺbového puzdra, aby sa mohlo voľnejšie pohybovať.

 bolest ramena bioliek

2. Príznaky zamrznutého ramena

Zmrznuté rameno sa zvyčajne vyvíja pomaly a v troch fázach. Každá fáza môže trvať niekoľko mesiacov.

 

I. Fáza mrazenia

Akýkoľvek pohyb ramena spôsobuje bolesť a rozsah pohybu ramena začína byť obmedzený.

II. Zamrznuté štádium

Počas tejto fázy môže bolesť začať ustupovať. Vaše rameno sa však stáva tuhším a jeho používanie je ťažšie.

III. Fáza rozmrazovania

Rozsah pohybu v ramene sa začína zlepšovať.

 

U niektorých ľudí sa bolesť zhoršuje v noci, niekedy narúša spánok.

 Anatómia ramena

3. Príčiny zamrznutého ramena

Kosti, väzy a šľachy, ktoré tvoria váš ramenný kĺb, sú obalené v kapsule spojivového tkaniva. Zmrznuté rameno nastane, keď sa táto kapsula zahustí a stiahne okolo ramenného kĺbu, čím sa obmedzí jej pohyb.

Lekári si nie sú istí, prečo sa to u niektorých ľudí stáva, aj keď je to pravdepodobnejšie u ľudí, ktorí majú cukrovku alebo u tých, ktorí si nedávno museli na dlhú dobu znehybniť rameno, napríklad po operácii alebo zlomenine ruky.

 

Rizikové faktory

Niektoré faktory môžu zvýšiť riziko vzniku zmrazeného ramena.

I. Vek a pohlavie

Ľudia vo veku 40 rokov a starší, najmä ženy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať zmrznuté rameno.

II. Imobilita alebo znížená pohyblivosť

Ľudia, ktorí mali dlhotrvajúcu nehybnosť alebo zníženú pohyblivosť ramena, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku zamrznutého ramena.

 

Imobilita môže byť výsledkom mnohých faktorov, vrátane:

  • Poranenie rotátorovej manžety

  • Zlomená ruka

  • Mŕtvica

  • Zotavenie po operácii

  • Systémové ochorenia

 

U ľudí s určitými chorobami je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie zamrznuté rameno. Medzi choroby, ktoré môžu zvýšiť riziko, patria:

 Bolest ramena

4. Prevencia zamrznutého ramena

Jednou z najčastejších príčin zamrznutého ramena je nehybnosť, ktorá môže nastať počas zotavovania sa z poranenia ramena, zlomenej ruky alebo mŕtvice.

Ak ste utrpeli zranenie, ktoré sťažuje pohyb ramena, porozprávajte sa so svojím lekárom o cvičeniach, ktoré môžete urobiť na udržanie rozsahu pohybu v ramennom kĺbe.

 

Diagnostika

Počas fyzického vyšetrenia vás lekár môže požiadať, aby ste rukou pohybovali určitými spôsobmi, aby skontroloval bolesť a zhodnotil rozsah pohybu (aktívny rozsah pohybu).

Následne vás lekár potom môže požiadať, aby ste uvoľnili svaly, zatiaľ čo lekár bude pohybovať vašou rukou (pasívny rozsah pohybu).

Zamrznuté rameno ovplyvňuje aktívny aj pasívny rozsah pohybu. V niektorých prípadoch vám lekár môže vstreknúť do ramena znecitlivujúci liek (anestetikum), aby určil váš pasívny a aktívny rozsah pohybu.

Zamrznuté rameno sa zvyčajne dá diagnostikovať iba podľa príznakov a symptómov. Váš lekár však môže navrhnúť zobrazovacie testy - ako sú röntgenové snímky, alebo MRI - na vylúčenie iných problémov.

5. Liečba zamrznutého ramena

Väčšina liečby zamrznutého ramena zahŕňa kontrolu bolesti ramena a zachovanie čo najväčšieho rozsahu pohybu v ramene.

 

I. Lieky

Voľne predajné lieky proti bolesti, ako je aspirín a ibuprofén, môžu pomôcť znížiť bolesť a zápal spojený so zamrznutým ramenom. V niektorých prípadoch vám môže lekár predpísať silnejšie lieky proti bolesti a protizápalové lieky.

 

II. Terapia

Fyzioterapeut vás môže naučiť cvičenia s rozsahom pohybu, ktoré vám pomôžu obnoviť čo najväčšiu pohyblivosť v ramene. Pravidelné cvičenie podľa inštrukcií fyzioterapeuta sú dôležité pre obnovu vašej mobility.

 

III. Operačný zákrok

Väčšina prípadov zamrznutého ramena sa zlepší sama od seba do 12 až 18 mesiacov. Pri pretrvávajúcich príznakoch môže váš lekár navrhnúť:

 
a) Steroidné injekcie
 

Injekcia kortikosteroidov do ramenného kĺbu môže pomôcť znížiť bolesť a zlepšiť pohyblivosť ramena, najmä v počiatočných štádiách syndrómu.

 

b) Distenzia kĺbov

Injekcia sterilnej vody do kĺbového puzdra môže pomôcť natiahnuť tkanivo a uľahčiť pohyb kĺbu.

 

c) Manipulácia s ramenom

Pri tomto postupe dostanete celkovú anestéziu, takže budete v bezvedomí a nebudete cítiť žiadnu bolesť. Počas zákroku lekár pohybuje vaším ramenným kĺbom v rôznych smeroch, aby pomohol uvoľniť stiahnuté tkanivo.

 

d) Operácia

Operácia zamrznutého ramena je zriedkavá, ale ak nič iné nepomohlo, lekár vám môže odporučiť operáciu na odstránenie tkaniva jazvy a zrastov z vnútra ramenného kĺbu. Lekári zvyčajne vykonávajú túto operáciu artroskopicky.

 bazalny metabolizmus

6. Domáca liečba

Pokračujte v maximálnej možnej miere používania zapojeného ramena a končatiny vzhľadom na vašu bolesť a limity rozsahu pohybu. Použitie tepla alebo chladu na rameno môže pomôcť zmierniť bolesť.

 
I. Akupunktúra
 

Akupunktúra zahŕňa vkladanie extrémne jemných ihiel do pokožky na konkrétnych miestach na tele. Typicky ihly zostanú na mieste 15 až 40 minút.

Pretože ihly sú tenké a pružné a vo všeobecnosti sa zavádzajú povrchovo, väčšina akupunktúrnych ošetrení je relatívne bezbolestná.

 

II. Transkutánna elektrická nervová stimulácia (TENS)

Jednotka TENS dodáva malý elektrický prúd do kľúčových bodov nervovej dráhy. Prúd dodávaný elektródami prilepenými na vašu pokožku nie je bolestivý ani škodlivý.

Nie je presne známe, ako TENS funguje, ale predpokladá sa, že môže stimulovať uvoľňovanie molekúl tlmiacich bolesť (endorfínov) alebo blokovať vlákna bolesti, ktoré prenášajú bolestivé impulzy.

 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Frozen shoulder - Symptoms and causes - Mayo Clinic

2. Frozen Shoulder - Adhesive Capsulitis - OrthoInfo - AAOS

3. Frozen shoulder - NHS (www.nhs.uk)

 

Obrázky: