Rakovina krčka maternice: Príznaky, príčiny a liečba
V tomto článku sa dočítate
1. Čo je rakovina krčka maternice
Rakovina krčka maternice je typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje v bunkách krčka maternice - spodnej časti maternice, ktorá sa spája s vagínou. Rôzne kmene ľudského papilomavírusu (HPV), sexuálne prenosnej infekcie, zohrávajú úlohu pri spôsobení väčšiny rakoviny krčka maternice.
Keď je telo vystavené HPV, imunitný systém sa zvyčajne bráni vírusu. U malého percenta ľudí však vírus prežíva roky a prispieva k procesu, ktorý spôsobuje, že niektoré bunky krčka maternice sa stanú rakovinovými bunkami.
Riziko vzniku rakoviny krčka maternice môžete znížiť vykonaním skríningových testov a podaním vakcíny, ktorá chráni pred infekciou HPV.
2. Symptómy
Včasné štádium rakoviny krčka maternice vo všeobecnosti nevyvoláva žiadne príznaky alebo symptómy.
Príznaky a symptómy pokročilejšej rakoviny krčka maternice zahŕňajú:
-
Vaginálne krvácanie po pohlavnom styku, medzi menštruáciami alebo po menopauze
-
Vodnatý, krvavý vaginálny výtok, ktorý môže byť ťažký a môže mať nepríjemný zápach
-
Bolesť panvy alebo bolesť počas pohlavného styku
Kedy navštíviť lekára
Dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, ak máte príznaky alebo symptómy, ktoré sa vás týkajú.
3. Príčiny rakoviny krčka maternice
Rakovina krčka maternice začína, keď sa u zdravých buniek krčka maternice vyvinú zmeny (mutácie) v ich DNA. DNA bunky obsahuje inštrukcie, ktoré bunke hovoria, čo má robiť.
Zdravé bunky rastú a množia sa nastavenou rýchlosťou, prípadne v stanovenom čase odumierajú. Mutácie hovoria bunkám, aby rástli a množili sa nekontrolovane a neodumierali. Hromadiace sa abnormálne bunky vytvárajú masu (nádor).
Rakovinové bunky prenikajú do blízkych tkanív a môžu sa oddeliť od nádoru a šíriť sa (metastázovať) inde v tele.
Nie je jasné, čo spôsobuje rakovinu krčka maternice, ale je isté, že HPV zohráva určitú úlohu. HPV je veľmi častý a väčšine ľudí s týmto vírusom sa nikdy nevyvinie rakovinu.
To znamená, že o tom, či sa u vás vyvinie rakovina krčka maternice, rozhodujú aj iné faktory – napríklad vaše prostredie alebo váš životný štýl.
4. Typy rakoviny krčka maternice
Typ rakoviny krčka maternice, ktorý máte, pomáha určiť vašu prognózu a liečbu.
Hlavné typy rakoviny krčka maternice sú:
I. Spinocelulárny karcinóm
Tento typ rakoviny krčka maternice začína v tenkých plochých bunkách (skvamóznych bunkách), ktoré lemujú vonkajšiu časť krčka maternice, ktorá vyčnieva do vagíny.
Väčšina karcinómov krčka maternice sú spinocelulárne karcinómy.
II. Adenokarcinóm
Tento typ rakoviny krčka maternice začína v žľazových bunkách v tvare stĺpca, ktoré lemujú cervikálny kanál.
Niekedy sa na rakovine krčka maternice podieľajú oba typy buniek. Veľmi zriedkavo sa rakovina vyskytuje aj v iných bunkách krčka maternice.
5. Rizikové faktory
Rizikové faktory rakoviny krčka maternice zahŕňajú:
-
Veľa sexuálnych partnerov. Čím väčší počet sexuálnych partnerov – a čím väčší počet sexuálnych partnerov vášho partnera – tým väčšia je vaša šanca na získanie HPV.
-
Skorá sexuálna aktivita. Sex v ranom veku zvyšuje riziko HPV.
-
Iné sexuálne prenosné infekcie (STI). Ak máte iné pohlavne prenosné choroby – ako sú chlamýdie, kvapavka, syfilis a HIV/AIDS – zvyšuje sa riziko HPV.
-
Oslabený imunitný systém. Pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice je vyššia, ak je váš imunitný systém oslabený iným zdravotným stavom a máte HPV.
-
Fajčenie. Fajčenie je spojené so skvamocelulárnym karcinómom krčka maternice.
-
Vystavenie lieku na prevenciu potratu. Ak vaša matka užívala liek nazývaný dietylstilbestrol (DES) počas tehotenstva v 50. rokoch minulého storočia, môžete mať zvýšené riziko určitého typu rakoviny krčka maternice.
6. Prevencia
Aby ste znížili riziko rakoviny krčka maternice:
I. Opýtajte sa svojho lekára na vakcínu proti HPV
Očkovanie ako prevencia infekcie HPV môže znížiť riziko rakoviny krčka maternice a iných druhov rakoviny súvisiacich s HPV. Opýtajte sa svojho lekára, či je pre vás vakcína proti HPV vhodná.
II. Vykonajte rutinné Pap testy
Pap testy dokážu odhaliť prekancerózne stavy krčka maternice, takže ich možno monitorovať alebo liečiť, aby sa predišlo rakovine krčka maternice. Väčšina lekárskych organizácií navrhuje začať s rutinnými Pap testami vo veku 21 rokov a opakovať ich každých pár rokov.
III. Praktizujte bezpečný sex
Znížte riziko rakoviny krčka maternice prijatím opatrení na prevenciu sexuálne prenosných infekcií, ako je používanie kondómu pri každom pohlavnom styku a obmedzenie počtu sexuálnych partnerov, ktorých máte.
IV. Nefajčite
Ak nefajčíte, nezačínajte. Ak fajčíte, porozprávajte sa so svojím lekárom o stratégiách, ktoré vám pomôžu prestať.
7. Diagnostika rakoviny krčka maternice
I. Skríning
Skríningové testy môžu pomôcť odhaliť rakovinu krčka maternice a prekancerózne bunky, z ktorých sa jedného dňa môže vyvinúť rakovina krčka maternice.
Väčšina usmernení navrhuje začať so skríningom rakoviny krčka maternice a prekanceróznych zmien vo veku 21 rokov.
Skríningové testy zahŕňajú:
a) Pap test
Počas Pap testu váš lekár odoberie časť buniek krčka maternice, ktoré následne pošle do laboratória na preskúmanie.
Pap test dokáže odhaliť abnormálne bunky v krčku maternice, vrátane rakovinových buniek a buniek, ktoré vykazujú zmeny, ktoré zvyšujú riziko rakoviny krčka maternice.
b) Test HPV DNA
Test HPV DNA zahŕňa testovanie buniek odobratých z krčka maternice na infekciu ktorýmkoľvek typom HPV, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vedie k rakovine krčka maternice.
Prediskutujte možnosti skríningu rakoviny krčka maternice so svojím lekárom.
II. Diagnostika
Ak máte podozrenie na rakovinu krčka maternice, váš lekár pravdepodobne začne dôkladným vyšetrením krčka maternice. Na kontrolu abnormálnych buniek sa používa špeciálny zväčšovací nástroj (kolposkop).
Počas kolposkopického vyšetrenia vám lekár pravdepodobne odoberie vzorku cervikálnych buniek (biopsiu) na laboratórne vyšetrenie.
Na získanie tkaniva môže váš lekár použiť:
a) Punch biopsia, ktorá zahŕňa použitie ostrého nástroja na odstrihnutie malých vzoriek cervikálneho tkaniva.
b) Endocervikálna kyretáž, ktorá používa malý nástroj v tvare lyžice (kyret) alebo tenkú kefku na zoškrabanie vzorky tkaniva z krčka maternice.
Ak je biopsia alebo endocervikálna kyretáž znepokojujúca, váš lekár môže vykonať jeden z nasledujúcich testov:
a) Elektrická drôtová slučka, ktorá využíva tenký, nízkonapäťový elektrifikovaný drôt na získanie malej vzorky tkaniva. Vo všeobecnosti sa to robí v lokálnej anestézii v ambulancii.
b) Kužeľová biopsia (konizácia) je postup, ktorý umožňuje lekárovi získať hlbšie vrstvy cervikálnych buniek na laboratórne testovanie. Kužeľová biopsia sa môže vykonať v nemocnici v celkovej anestézii.
Ak váš lekár určí, že máte rakovinu krčka maternice, podstúpite ďalšie testy na určenie rozsahu (štádia) vašej rakoviny.
Štádium vašej rakoviny je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o vašej liečbe.
I. Zobrazovacie testy
Testy ako röntgen, CT, MRI a pozitrónová emisná tomografia (PET) pomôžu vášmu lekárovi určiť, či sa vaša rakovina rozšírila aj mimo krčka maternice.
II. Vizuálne vyšetrenie močového mechúra a konečníka
Váš lekár môže použiť špeciálne zariadenia, aby videl vnútro vášho močového mechúra a konečníka.
8. Štádiá rakoviny krčka maternice
Pri rakovine krčka maternice sa používa systém vyvinutý Medzinárodnou federáciou pôrodníctva a gynekológie (Federation Internationale de Gynecologie et d'Obstetrique alebo FIGO).
Lekári priraďujú štádium rakoviny hodnotením nádoru a toho, či sa rakovina rozšírila do iných častí tela.
Stanovenie štádia je založené na výsledkoch fyzikálneho vyšetrenia, skenov a biopsií.
Štádium I.
Rakovina sa rozšírila z výstelky krčka maternice do hlbšieho tkaniva, ale stále sa nachádza len v maternici. Nerozšírila sa do iných častí tela.
Toto štádium možno rozdeliť do menších skupín, aby sa rakovina opísala podrobnejšie (pozri nižšie).
Štádium IA: Rakovina je diagnostikovaná iba prezeraním cervikálneho tkaniva alebo buniek pod mikroskopom. Na určenie veľkosti nádoru možno použiť aj zobrazovacie testy alebo vyhodnotenie vzoriek tkaniva.
Štádium IA1: Existuje rakovinová oblasť s hĺbkou menšou ako 3 milimetre (mm).
Štádium IA2: Existuje rakovinová oblasť s hĺbkou 3 mm, ale menej ako 5 mm.
Štádium IB: V tomto štádiu je nádor väčší, ale stále je ohraničený len na krčku maternice. Neexistuje žiadne vzdialené šírenie.
Štádium IB1: Nádor je hlboký 5 mm alebo viac a široký menej ako 2 centimetre (cm).
Štádium IB2: Nádor je hlboký 2 cm alebo viac a široký menej ako 4 cm.
Štádium IB3: Nádor je široký 4 cm alebo viac.
Štádium II.
Rakovina sa rozšírila za maternicu do blízkych oblastí, ako je vagína alebo tkanivo blízko krčka maternice, ale stále je vo vnútri panvovej oblasti.
Nerozšírila sa do iných častí tela. Toto štádium možno rozdeliť do menších skupín, aby sa rakovina opísala podrobnejšie (pozri nižšie).
Štádium IIA: Nádor je obmedzený na horné dve tretiny vagíny. Rakovina sa nerozšírila do tkaniva vedľa krčka maternice, ktoré sa nazýva parametrická oblasť.
Štádium IIA1: Nádor je široký menej ako 4 cm.
Štádium IIA2: Nádor je široký 4 cm alebo viac.
Štádium IIB: Nádor sa rozšíril do parametrickej oblasti. Nádor nedosahuje panvovú stenu.
Štádium III.
Nádor postihuje dolnú tretinu vagíny a/alebo: rozšíril sa do panvovej steny; spôsobuje opuch obličiek, nazývaný hydronefróza; zastavuje činnosť obličiek; a/alebo zahŕňa regionálne lymfatické uzliny.
Lymfatické uzliny sú malé orgány v tvare fazule, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii.
Neexistuje žiadne vzdialené šírenie.
Štádium IIIA: Nádor postihuje dolnú tretinu vagíny, ale neprerástol do panvovej steny.
Štádium IIIB: Nádor prerástol do panvovej steny a/alebo postihuje obličku.
Štádium IIIC: Nádor zahŕňa regionálne lymfatické uzliny. Dá sa to zistiť pomocou zobrazovacích testov alebo patológií. Pridanie malého písmena „r“ znamená, že na potvrdenie postihnutia lymfatických uzlín boli použité zobrazovacie testy.
Malé písmeno "p" znamená, že na určenie štádia boli použité výsledky patológie.
Štádium III C1: Rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín v panve.
Štádium III C2: Rakovina sa rozšírila do paraaortálnych lymfatických uzlín. Tieto lymfatické uzliny sa nachádzajú v bruchu blízko základne chrbtice a blízko aorty, hlavnej tepny, ktorá prechádza zo srdca do brucha.
Štádium IVA.
Rakovina sa rozšírila do močového mechúra alebo konečníka, ale nerozšírila sa do iných častí tela.
Štádium IVB.
Rakovina sa rozšírila do iných častí tela.
9. Liečba
Liečba rakoviny krčka maternice závisí od viacerých faktorov, ako je štádium rakoviny, iné zdravotné problémy ktoré môžete mať a vaše preferencie. Môže sa použiť operácia, ožarovanie, chemoterapia alebo kombinácia týchto troch postupov.
I. Operácia
Včasné štádium rakoviny krčka maternice sa zvyčajne lieči chirurgickým zákrokom. Ktorá operácia je pre vás najlepšia, bude závisieť od veľkosti vašej rakoviny, jej štádia a od toho, či by ste chceli v budúcnosti uvažovať o otehotnení.
Možnosti môžu zahŕňať:
a) Operácia iba na odstránenie rakoviny
Pri veľmi malej rakovine krčka maternice je možné rakovinu úplne odstrániť kužeľovou biopsiou. Tento postup zahŕňa odrezanie kužeľovitého kusu cervikálneho tkaniva, ale ponechanie zvyšku krčka maternice nedotknuté.
Táto možnosť vám môže umožniť v budúcnosti zvážiť otehotnenie.
b) Operácia na odstránenie krčka maternice (trachelektómia)
Včasné štádium rakoviny krčka maternice možno liečiť radikálnou trachelektómiou, pri ktorej sa odstráni krčok maternice a niektoré okolité tkanivá. Maternica po tomto zákroku zostáva, takže ak sa rozhodnete, je možné otehotnieť.
c) Operácia na odstránenie krčka maternice a maternice (hysterektómia)
Väčšina včasného štádia rakoviny krčka maternice sa lieči radikálnou hysterektómiou, ktorá zahŕňa odstránenie krčka maternice, maternice, časti vagíny a blízkych lymfatických uzlín.
Hysterektómia môže vyliečiť skoré štádium rakoviny krčka maternice a zabrániť recidíve. Ale odstránenie maternice znemožňuje otehotnenie.
Minimálne invazívna hysterektómia, ktorá zahŕňa vykonanie niekoľkých malých rezov v bruchu namiesto jedného veľkého rezu, môže byť možnosťou pre skoré štádium rakoviny krčka maternice.
Ľudia, ktorí podstúpia minimálne invazívny chirurgický zákrok, sa zvyčajne zotavujú rýchlejšie a trávia menej času v nemocnici.
Niektoré výskumy však zistili, že minimálne invazívna hysterektómia môže byť menej účinná ako tradičná hysterektómia. Ak uvažujete o minimálne invazívnej operácií, prediskutujte výhody a riziká tohto prístupu so svojím chirurgom.
II. Ožarovanie
Radiačná terapia využíva vysokovýkonné energetické lúče, ako sú röntgenové lúče alebo protóny, na zabíjanie rakovinových buniek.
Radiačná terapia sa často kombinuje s chemoterapiou ako primárna liečba lokálne pokročilého karcinómu krčka maternice. Môže sa použiť aj po operácii, ak existuje zvýšené riziko, že sa rakovina vráti.
Radiačná terapia sa môže podávať:
-
Externe, nasmerovaním lúča žiarenia na postihnutú oblasť tela (terapia žiarením vonkajším lúčom)
-
Vnútorne umiestnením zariadenia naplneného rádioaktívnym materiálom do vagíny, zvyčajne len na niekoľko minút (brachyterapia)
-
Navonok aj zvnútra
Ak ste ešte nezačali menopauzu, radiačná terapia môže spôsobiť menopauzu. Ak budete chcieť zvážiť otehotnenie po liečbe ožarovaním, opýtajte sa svojho lekára na spôsoby konzervovania vajíčok pred začatím liečby.
III. Chemoterapia
Chemoterapia je medikamentózna liečba, ktorá využíva chemické látky na zabíjanie rakovinových buniek. Môže sa podávať žilou alebo vo forme tabliet. Niekedy sa používajú obe metódy.
V prípade lokálne pokročilého karcinómu krčka maternice sa nízke dávky chemoterapie často kombinujú s radiačnou terapiou, pretože chemoterapia môže zvýšiť účinky žiarenia.
Vyššie dávky chemoterapie sa môžu odporučiť na pomoc pri kontrole symptómov veľmi pokročilej rakoviny.
IV. Cielená terapia
Cielená liečba liekmi sa zameriava na špecifické slabiny prítomné v rakovinových bunkách. Blokovaním týchto slabín môže cielená medikamentózna liečba spôsobiť smrť rakovinových buniek.
Cielená medikamentózna liečba sa zvyčajne kombinuje s chemoterapiou. Môže to byť možnosť pre pokročilú rakovinu krčka maternice.
V. Imunoterapia
Imunoterapia je medikamentózna liečba, ktorá pomáha vášmu imunitnému systému bojovať proti rakovine. Imunitný systém vášho tela, ktorý bojuje s chorobami, nemusí napadnúť rakovinu, pretože rakovinové bunky produkujú proteíny, vďaka ktorým sú bunky imunitného systému nedetekovateľné.
Imunoterapia funguje tak, že zasahuje do tohto procesu. Pri rakovine krčka maternice sa môže zvážiť imunoterapia, keď je rakovina pokročilá a iné liečby nefungujú.
VI. Podporná (paliatívna) starostlivosť
Paliatívna starostlivosť je špecializovaná lekárska starostlivosť, ktorá sa zameriava na poskytovanie úľavy od bolesti a iných príznakov závažného ochorenia.
Špecialisti na paliatívnu starostlivosť spolupracujú s vami, vašou rodinou a vašimi ďalšími lekármi, aby vám poskytli ďalšiu vrstvu podpory, ktorá dopĺňa vašu prebiehajúcu starostlivosť.
Keď sa paliatívna starostlivosť používa spolu so všetkými ostatnými vhodnými liečbami, ľudia s rakovinou sa môžu cítiť lepšie a žiť dlhšie.
Paliatívna starostlivosť je poskytovaná tímom lekárov, sestier a ďalších špeciálne vyškolených odborníkov. Cieľom tímov paliatívnej starostlivosti je zlepšiť kvalitu života ľudí s rakovinou a ich rodín.
Táto forma starostlivosti sa ponúka popri liečebných alebo iných liečebných postupoch, ktoré možno dostávate.
10. Zvládanie a podpora
Nikto nemôže byť pripravený na diagnózu rakoviny. Môžete sa však pokúsiť zvládnuť šok a strach, ktorý cítite, podniknutím krokov na kontrolu toho, čo vo svojej situácii môžete.
Každý sa s diagnózou rakoviny krčka maternice vysporiada po svojom. Časom zistíte, čo vám pomáha vyrovnať sa s tým.
Dovtedy môžete začať prevziať kontrolu tým, že sa pokúsite:
a) Zistite si čo najviac odborných informácií o rakovine krčka maternice, aby ste sa mohli kompetentne rozhodovať
Zapíšte si svoje otázky a opýtajte sa ich na najbližšom stretnutí so svojím lekárom. Požiadajte priateľa alebo člena rodiny, aby s vami prišiel na stretnutia a robil si poznámky. Požiadajte svoj zdravotnícky tím o ďalšie zdroje informácií.
b) Nájdite si niekoho, s kým sa porozprávate
Môžete sa cítiť pohodlne pri diskusii o svojich pocitoch s priateľom alebo členom rodiny, alebo by ste mohli uprednostniť stretnutie s formálnou podpornou skupinou. K dispozícii sú aj podporné skupiny pre rodiny pacientov, ktorí prežili rakovinu.
c) Priatelia a rodina pomáha
Liečba rakoviny môže byť vyčerpávajúca. Dajte priateľom a rodine vedieť, aké druhy pomoci by boli pre vás najužitočnejšie.
d) Stanovte si rozumné ciele
Vyberte si však ciele, ktoré môžete dosiahnuť.
e) Urobte si čas pre seba
Dobré stravovanie, relaxácia a dostatok odpočinku môže pomôcť v boji proti stresu a únave z rakoviny.
Príprava na stretnutie s lekárom
Dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, ak máte nejaké príznaky alebo symptómy, ktoré vás znepokojujú.
Ak sa domnievate, že máte rakovinu krčka maternice, môžete sa obrátiť na lekára, ktorý sa špecializuje na liečbu rakoviny postihujúcej ženský reprodukčný systém (gynekológ onkológ).
Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na stretnutie a čo môžete očakávať od svojho lekára.
Čo môžete urobiť
-
Buďte si vedomí akýchkoľvek obmedzení pred stretnutím, ako napríklad nekonzumovanie tuhej stravy deň pred stretnutím.
-
Zapíšte si svoje príznaky, vrátane tých, ktoré sa môžu zdať nesúvisiace s dôvodom, prečo ste si naplánovali stretnutie.
-
Zapíšte si svoje kľúčové zdravotné informácie vrátane iných chorôb.
-
Zapíšte si kľúčové osobné informácie vrátane všetkého, čo zvyšuje vaše riziko pohlavne prenosných chorôb, ako je skorá sexuálna aktivita, viacerí partneri alebo nechránený sex.
-
Urobte si zoznam všetkých svojich liekov, vitamínov alebo doplnkov.
-
Požiadajte príbuzného alebo priateľa, aby vás sprevádzal, aby vám pomohol zapamätať si, čo hovorí lekár.
-
Zapíšte si otázky, ktoré sa spýtate svojho lekára.
Otázky, ktoré by ste mali položiť svojmu lekárovi
-
Čo je najpravdepodobnejšou príčinou mojich príznakov?
-
Aké druhy testov potrebujem?
-
Aké liečby sú dostupné a aké vedľajšie účinky môžem očakávať?
-
Aká je prognóza?
-
Ako často budem potrebovať následné návštevy po ukončení liečby?
- Okrem otázok, ktoré ste sa pripravili svojmu lekárovi, neváhajte položiť aj ďalšie otázky, ktoré vás napadnú.
Čo môžete očakávať od svojho lekára
Váš lekár vám pravdepodobne položí niekoľko otázok. Ak ste pripravení na ne odpovedať, môžete si nájsť čas na prejdenie bodov, ktorým chcete venovať viac času.
Môže sa vás opýtať:
-
Aké príznaky pociťujete? Aké sú vážne?
-
Kedy ste prvýkrát začali pociťovať príznaky? Zmenili sa časom?
-
Absolvovali ste pravidelné Pap testy, odkedy ste sa stali sexuálne aktívnymi? Mali ste niekedy v minulosti abnormálne výsledky Pap testov?
-
Liečili ste sa niekedy na ochorenie krčka maternice?
-
Boli vám niekedy diagnostikované sexuálne prenosné choroby?
-
Užili ste niekedy lieky, ktoré potláčajú váš imunitný systém?
-
Fajčíte alebo ste niekedy fajčili? Koľko?
-
Chcete mať v budúcnosti deti?
AskMayoExpert. Cervical cancer (adult). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2019.
Lobo RA, et al. Malignant diseases of the cervix. In: Comprehensive Gynecology. 7th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2017. https://www.clinicalkey.com. Accessed June 14, 2019.
Niederhuber JE, et al., eds. Cancers of the cervix, vulva and vagina. In: Abeloff's Clinical Oncology. 6th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed June 14, 2019.
AskMayoExpert. Cervical cancer screening (adult). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2018.
Source: Bhatla N, et al. Revised FIGO staging for carcinoma of the cervix uteri. Int J Gynecol Obstet 2019; 1–7.
https://www.cancer.net/cancer-types/cervical-cancer/stages
Obrázky:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/