Pásový opar: Príznaky, príčiny a liečba pásového oparu

V tomto článku sa dočítate:

 

 

1. Čo je to pásový opar

Pásový opar je infekcia spôsobená vírusom varicella-zoster, čo je ten istý vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní môže vírus ostať žiť vo vašom nervovom systéme roky a znovu sa aktivovať ako pásový opar. 

Pásový opar môže byť tiež označovaný ako herpes zoster. Tento typ vírusovej infekcie je charakterizovaný červenými kožnými vyrážkami, ktoré môžu spôsobiť bolesť a pálenie.

Vyrážky sa časom menia na pľuzgieriky s priehľadnou tekutinou. V následnej fáze vzniká chrasta, ktorá po fáze hojenia odpadne.

Pásový opar sa zvyčajne javí ako pruh pľuzgierov na jednej strane tela, zvyčajne v oblasti trupu, krku, alebo tváre. Väčšina prípadov pásového oparu zmizne v priebehu 2-3 týždňov. Pásový opar sa zriedka vyskytujú u tej istej osoby viackrát.

 Teplota

2. Príznaky pásového oparu

Prvými príznakmi pásového oparu sú zvyčajne bolesť a pálenie. Bolesť je obvykle na jednej strane tela. Typicky nasleduje červená vyrážka.
 
 
Medzi charakteristiké prejavy pásového oparu patria:
  • červené škvrny

  • pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré ľahko puknú

  • vyskytuje sa v oblasti od chrbtice až po trup, zriedka na tvári a ušiach

  • svrbenie

 
U niektorých ľudí sa objavia aj ďalšie príznaky:
 
Medzi zriedkavé a vážne komplikácie pásového oparu patria:
  • bolesť alebo vyrážka postihujúca oko, ktoré by sa mali okamžite liečiť, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu zraku

  • strata sluchu alebo silná bolesť v jednom uchu, závraty alebo strata chuti, čo môžu byť príznaky syndrómu Ramsay Hunt, čo si tiež vyžaduje okamžitú liečbu

  • bakteriálne infekcie, ktoré môžete mať, ak vaša pokožka je začervenaná a opuchne pri dotyku

 

3. Pásový opar na tvári

Pásový opar sa zvyčajne vyskytuje na jednej strane chrbta alebo hrudníka, ale môže sa objaviť aj na tvári. Ak je vyrážka blízko ucha, alebo v uchu, môže spôsobiť infekciu, ktorá by mohla viesť k strate sluchu, problémom s rovnováhou a slabosti tvárových svalov.

Pásový opar vo vnútri vašich úst môžu byť veľmi bolestivý. Pásový opar na pokožke hlavy môže spôsobiť citlivosť pri česaní. Bez liečby môže pásový opar na pokožke hlavy viesť k trvalým plešinám.

 bolesť žlčníka bioliek

4. Pásový opar oka

Pásový opar v oku a okolo oka, je označovaný ako oftalmický herpes zoster, alebo herpes zoster ophthalmicus, postihuje asi 10 až 20 percent ľudí s pásovým oparom.

Môže sa vyskytnúť na viečkach, na čele a niekedy na špičke alebo na boku nosa. Príznaky môžu byť vo forme pálenia alebo pulzovania v oku, začervenania, slzenia, opuchu a rozmazaného videnia.

Po zmiznutí vyrážky môžete stále pociťovať bolesti v oku z dôvodu poškodenia nervov. Bolesť sa nakoniec u väčšine prípadov zlepší. 

Bez liečby môžu pásové opary v očiach viesť k vážnym problémom vrátane dlhodobej straty zraku a trvalých jaziev v dôsledku opuchu rohovky. 

Ak máte podozrenie, že máte pásový opar v oku a okolo neho, mali by ste okamžite navštíviť svojho lekára. Začatie liečby do 72 hodín zvýši pravdepodobnosť, že nebudete mať komplikácie.

 

5. Ako nákazlivý je pásový opar?

Pásový opar nie je nákazlivý, ale vírus varicella-zoster, ktorý ho spôsobuje, sa môže rozšíriť na inú osobu, ktorá ovčie kiahne nemala.

Pásový opar nemôžete dostať od niekoho kto trpí pásovým oparom, ale vírus môže u vás spustiť ovčie kiahne, ak ste ich ešte neprekonali, resp. ak nie ste voči nim zaočkovaný.

Vírus varicella-zoster sa šíri, ak neinfikovaná osoba príde do kontaktu s tekutinou vytekajúcou z pľuzgiera. Ak pľuzgiere sú už pokryté chrastou, sú už neinfekčné.

Aby ste zabránili šíreniu vírusu varicella-zoster a máte pásový opar, pľuzgiere udržiavajte čisté a zakryté. Nedotýkajte sa ich a často si umývajte ruky. Mali by ste sa vyhnúť kontaktu s rizikovými ľuďmi, ako sú tehotné ženy a ľudia so zníženou imunitnou obranyschopnosťou.

 kiahne bioliek

6. Môžete dostať pásový opar z vakcíny?

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil dve vakcíny, ktoré zabraňujú vzniku pásového oparu. Tieto vakcíny sa odporúčajú dospelým vo veku 50 rokov a starším. 

Aj keď sú možné vedľajšie účinky týchto vakcín, ako napríklad alergické reakcie, nie sú zdokumentované žiadne prípady prenosu vírusu varicella-zoster na ľudí, ktorí boli očkovaní.

 

7. Liečba pásového oparu

Na pásový opar neexistuje žiadny liek, ale jeho čo najskoršie ošetrenie môže pomôcť zabrániť komplikáciám a urýchliť zotavenie. V ideálnom prípade by ste mali byť liečený do 72 hodín od objavenia sa prvotných príznakov.

Lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie príznakov a skrátenie dĺžky infekcie. 

Pásový opar zvyčajne zmizne do niekoľkých týždňov a zriedka sa opakuje. Ak sa vaše príznaky nezmenšili do 10 dní, mali by ste zavolať lekára.

 

8. Príčiny pásového oparu

Pásový opar je spôsobený vírusom varicella-zoster, ktorý tiež spôsobuje ovčie kiahne. Ak ste už prekonali ovčie kiahne, môžete dostať pásový opar, ak sa tento vírus vo vašom tele znovu aktivuje.

Dôvod, prečo sa u niektorých ľudí môže vyvinúť pásový opary, nie je jasný. Vyskytuje sa častejšia u starších dospelých z dôvodu nižšej imunity voči infekciám.

Možné rizikové faktory zahŕňajú:

  • oslabený imunitný systém

  • emočný stres

  • starnutie

  • liečba rakoviny alebo chirurgický zákrok

 

9. Fázy pásového oparu

Väčšina prípadov pásového oparu trvá 3 až 5 týždňov. Po prvej reaktivácii vírusu varicella-zoster môžete pod pokožkou cítiť mravčenie, pálenie, necitlivosť alebo svrbenie.

Pásový opar sa zvyčajne tvorí na jednej strane tela, často v oblasti pása, chrbta alebo hrudníka.

Asi do 5 dní môžete v tejto oblasti vidieť červenú vyrážku. O pár dní neskôr sa v tej istej oblasti môžu objaviť malé skupiny vytekajúcich pľuzgierikov. Môžu sa u vás vyskytnúť príznaky podobné chrípke, ako je horúčka, bolesti hlavy alebo únava.

Počas nasledujúcich asi 10 dní pľuzgiere vyschnú a vytvoria chrasty. Chrasty odpadnú po niekoľkých týždňoch. Po odpadnutí chrasty niektorí ľudia naďalej pociťujú bolesť. Toto sa nazýva postherpetická neuralgia.

 Svrbenie tela

10. Je pásový opar bolestivý?

U niektorých ľudí s pásovým oparom sa vyskytujú iba mierne príznaky, ako napríklad mravčenie alebo svrbenie kože. Ale pre ostatných to môže byť veľmi bolestivé.

Aj jemný vánok môže spôsobiť bolesť. Niektorí ľudia pociťujú intenzívnu bolesť bez toho, aby sa im objavila vyrážka.

Na zmiernenie bolesti môže lekár predpísať antivírusové, protizápalové a iné lieky.

Štúdia z roku 2017 zistila, že bolesť pásového oparu môže byť spôsobená našimi imunitnými mechanizmami vyvolanými reaktiváciou vírusu varicella-zoster, ktorá mení fungovanie našich senzorických neurónov.

 

11. Domáce lieky na pásový opar

Domáca liečba môže pomôcť zmierniť príznaky pásového oparu:

  • ochladenie sa vo vani alebo sprche, aby ste pokožku vyčistili a upokojili

  • aplikácia studených, vlhkých obkladov na vyrážky, aby sa znížila bolesť a svrbenie

  • nanesením mlieka alebo pasty vyrobenej zo sódy bikarbóny alebo kukuričného škrobu a vody na zníženie svrbenia

  • užívanie ovsených vločiek na zmiernenie bolesti a svrbenia

  • konzumácia potravín s vitamínmi A, B12, C a E

 

12. Prenáša sa pasový opar vzduchom?

Vírus varicella-zoster, ktorý spôsobuje pásový opar, sa neprenáša vzduchom. Teda sa nemôžete nakaziť, ak infekčná osoba vo vašom okolí kýcha, kašle, alebo zdieľa s vami pohár na vodu.

Jediný spôsob, ako sa môžete nakaziť vírusom je priamy kontakt s vytekajúcou tekutinou z prasknutého pľuzgiera. Vírus je potenciálne nebezpečný pre neinfikovanú osobu, ak tá ešte neprekonala ovčie kiahne, teda nenakazíte sa pásovým oparom, môžete ale dostať ovčie kiahne ak ste ich ešte nemali.

 ako otehotniet 2

13. Pásový opar a tehotenstvo

Aj keď je pásový opar počas tehotenstva neobvyklý, je možný. Ak prídete do kontaktu s niekým, kto má ovčie kiahne alebo aktívnu infekciu pásového oparu, môžu sa u vás vyskytnúť ovčie kiahne, ak nie ste očkovaná alebo ste ich nikdy predtým nemali.

V závislosti od toho, v akom trimestri sa nachádzate, môžu mať ovčie kiahne počas tehotenstva za následok vrodené postihnutia. Zaočkovanie proti ovčím kiahňam pred tehotenstvom môže byť dôležitým krokom pri ochrane dieťaťa.

Ihneď navštívte svojho lekára, ak sa vám počas tehotenstva objavia vyrážky.

Antivírusové lieky používané na liečbu pásového oparu sa môžu bezpečne používať počas tehotenstva. Antihistaminiká môžu tiež pomôcť znížiť svrbenie.

 

14. Diagnostika pásového oparu

Väčšina prípadov pásového oparu môže byť diagnostikovaná vyšetrením vyrážok a pľuzgierov. Váš lekár sa bude pýtať aj na vašu anamnézu.

V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné, aby lekár otestoval vzorku kože alebo tekutiny z vašich pľuzgierov.

To zahŕňa použitie sterilného tampónu na odber vzorky tkaniva alebo tekutiny. Vzorky sa potom odošlú do lekárskeho laboratória na potvrdenie prítomnosti vírusu.

 

15. Komplikácie pásového oparu

Aj keď pásový opar môže byť sám o sebe bolestivý a obťažujúci, je dôležité sledovať vaše príznaky.

 

Komplikácie zahŕňajú:

  • poškodenie očí, ktoré sa môže vyskytnúť, ak máte vyrážku alebo pľuzgier príliš blízko pri oku (obzvlášť citlivá je rohovka)

  • bakteriálne infekcie kože, ktoré sa môžu ľahko vyskytnúť z otvorených pľuzgierov a môžu byť závažné

  • Ramsay Huntov syndróm, ktorý sa môže vyskytnúť, ak pásový opar ovplyvňuje nervy a môže viesť k čiastočnej paralýze tváre alebo strate sluchu, ak sa nelieči; ak je liečba nasadená do 72 hodín, väčšina pacientov sa úplne zotaví

  • zápal pľúc

  • zápal mozgu alebo miechy, ako je encefalitída alebo meningitída, ktorá je závažná a život ohrozujúca

 

16. Pásový opar vs. žihľavka

Ak máte pásový opar, ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom varicella-zoster, budete mať zvyčajne svrbivú alebo bolestivú červenú vyrážku s pľuzgierikmi naplnenými tekutinou na jednej strane tela.

Pásový opar sa môže vyvinúť, iba ak ste predtým mali ovčie kiahne.

Žihľavka je zvyčajne spôsobená alergickou reakciou na lieky, jedlo alebo niečo vo vašom okolí.

 

17. Rizikové faktory

Pásový opar sa môže vyskytnúť u každého, kto mal ovčie kiahne. Niektoré faktory však vystavujú ľudí riziku vzniku pásového oparu.

 

Medzi rizikové faktory patrí osoba:

  • vo veku 60 rokov a viac

  • so stavmi, ktoré oslabujú imunitný systém, ako je HIV, AIDS alebo rakovina

  • po chemoterapii alebo ožarovaní

  • užívanie liekov, ktoré oslabujú imunitný systém, napríklad steroidy alebo lieky podávané po transplantácii orgánu

 

18. Prevencia

Vakcíny vám môžu pomôcť zabrániť rozvoju závažných príznakov pásového oparu alebo komplikácií. Všetky deti by mali dostať dve dávky vakcíny proti ovčím kiahňam. Túto vakcínu by mali dostať aj dospelí, ktorí nikdy nemali ovčie kiahne.

Imunizácia nemusí nutne znamenať, že ovčie kiahne nedostanete, ale zabráni tomu u 9 z 10 ľudí, ktorí dostanú vakcínu.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 

Odborný dohľad: 

MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 

Vzdelanie: 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/shingles

Get the Shringrix vaccine if you are 50 or older. (2019).
cdc.gov/shingles/multimedia/shringrix-50-older.html

Shingles. (2021).
nhs.uk/conditions/shingles/

Shingles. (2021).
nia.nih.gov/health/shingles

Shingles (herpes zoster). (2020).
cdc.gov/shingles/index.html

Shingles: Overview. (2018).
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/shingles-overview

Shingles vaccination. (2018).
cdc.gov

Silva JR, et al. (2017). Neuroimmune–glia interactions in the sensory ganglia account for the development of acute herpetic neuralgia.
jneurosci.org/content/37/27/6408

Foto: https://www.shutterstock.com