Opuch, alebo edém je zvýšenie objemu tkanív v dôsledku akumulácie tekutín.
Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek mieste tela a môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako napríklad zranením, alergiami, ochoreniami srdca alebo obličiek, alebo poruchou hormonálnej rovnováhy. Príznaky opuchu zahŕňajú napätie a pocit ťažkosti v postihnutej oblasti, zväčšenie veľkosti končatiny alebo tváre a pocit tlaku na dotyčné miesto.
Liečba opuchu závisí od príčiny, ale môže zahŕňať užívanie liekov na zníženie opuchu alebo na zlepšenie funkcie obličiek alebo srdca, ako aj zmeny v strave a životnom štýle.
Ak máte opuch mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o vhodnom postupe liečby.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je opuch?
Opuch nastáva vždy, keď sa zväčšia orgány, koža alebo iné časti tela. Je to zvyčajne výsledok zápalu alebo nahromadenia tekutiny.
Opuch môže byť spôsobený rôznymi stavmi. Uhryznutie hmyzom, choroby ,alebo úraz často vedú k vonkajšiemu opuchu. Vnútorný opuch je často vedľajším účinkom liekov, alebo následkom vážneho zranenia.
Mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u vás vyskytne rýchly a nevysvetliteľný opuch, najmä ak sa u vás vyskytne aj nevysvetliteľný prírastok hmotnosti a bolesť.
2. Príznaky opuchu
Prípady mierneho opuchu môžu niekedy zostať nepovšimnuté. Opuch nemusí vždy spôsobiť ďalšie príznaky.
Pri vonkajšom opuchu je zvyčajne viditeľné zväčšenie kože alebo svalov. Medzi ďalšie príznaky opuchu však patrí nahromadenie tekutiny v postihnutej oblasti.
Snímok môže pomôcť diagnostikovať vnútorný opuch, ktorý je ťažšie identifikovať.
Ak bol opuch spôsobený poranením, bodnutím alebo chorobou, môže sa u vás vyskytnúť široká škála príznakov.
Tie obsahujú:
-
svrbenie
-
zvracanie
-
plynatosť
- bolesť v postihnutej oblasti
Ak opuch nie je viditeľný alebo je vnútorný, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:
-
nevoľnosť
-
zvracanie
-
závrat
-
horúčka
-
únava
-
nespavosť
-
príznaky podobné chrípke
-
bolesť
3. Čo spôsobuje opuch?
Zápal v kostiach, tkanivách alebo svaloch môže mať za následok vonkajší opuch. Cysty a nádory môžu tiež spôsobiť viditeľný opuch.
Aj keď je zadržiavanie tekutín vnútorným stavom, môže tiež spôsobiť vonkajší opuch.
Medzi najčastejšie príčiny vonkajšieho opuchu patria:
-
uhryznutie hmyzom
-
vyrážka
-
žihľavka
-
zranenie
-
zadržiavanie tekutín
-
tehotenstvo
-
menštruácia
-
hormonálne zmeny
-
infekcie
Vonkajší opuch môže byť lokalizovaný alebo rozšírený.
Lokalizovaný opuch sa týka situácií, keď je opuchnutá iba jedna konkrétna oblasť. Napríklad osoba s očnou infekciou môže mať opuch len okolo očí. U osoby, ktorú bodol hmyz, môže dôjsť k opuchu iba v oblasti bodnutia.
Na veľkej ploche tela sa vyskytuje rozsiahly opuch. Toto je zvyčajne príznak vážnej choroby. Je to často kvôli zadržiavaniu tekutín alebo alergickej reakcii.
Medzi ďalšie bežné príčiny rozsiahleho opuchu patria:
Ľudia s cukrovkou alebo určitými formami rakoviny môžu mať rozsiahle opuchy, alebo opuchy na končatinách, ako sú prsty na rukách a nohách. Táto forma opuchu sa môže pravidelne objavovať.
Opuch vo vnútri vášho tela je často výsledkom zápalu orgánov, zadržiavania tekutín alebo plynatosti. Môže sa to vyskytnúť u ľudí s chronickými chorobami, ako je syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba a rakovina.
4. Ako sa diagnostikuje opuch?
Váš lekár môže urobiť rôzne vyšetrenia, aby diagnostikoval opuch a jeho príčinu. Najskôr prejde príznaky a vykoná fyzikálne vyšetrenie, aby skontroloval citlivosť v postihnutej oblasti.
Viac informácií o príčine opuchu môže poskytnúť napríklad ultrazvuk. Informácie o príčine opuchu môžu poskytnúť aj špecializovanejšie testy, ako napríklad CT vyšetrenie, alebo MRI.
Zobrazovacie testy môžu odhaliť:
Ak váš opuch spôsobuje závažná alergická reakcia, pred vykonaním akýchkoľvek testov vám bude podaná injekcia adrenalínu. Tento liek zabráni zhoršovaniu reakcie.
5. Ako sa lieči opuch
Liečba bude závisieť od príčiny opuchu. Ak tumor, alebo absces spôsobuje opuch, budete pravdepodobne potrebovať operáciu na jeho odstránenie.
Ak nie je možné rast chirurgicky odstrániť kvôli jeho veľkosti alebo umiestneniu, môže lekár na jeho zmenšenie nariadiť agresívnu liečbu, napríklad chemoterapiu alebo ožarovanie.
Váš lekár vám môže predpísať aj lieky na zmiernenie zápalu alebo opuchu. Voľnopredajné antihistaminiká môžu zmierniť svrbenie a opuchy spôsobené vyrážkami alebo žihľavkou.
Lokálne steroidné lieky môžu byť tiež užitočné pri zmierňovaní zápalu kože. Ak tieto lieky nepomáhajú, poraďte sa so svojím lekárom, môže vám predpísať silnejšie antihistaminiká.
6. Ako sa predchádza opuchom?
Ak chronické ochorenie spôsobuje vonkajšie alebo vnútorné opuchy, môžete zabrániť ďalšiemu opuchu správnym zvládnutím choroby, alebo užívaním liekov na jej liečbu. Lieky sa používajú aj vtedy, ak máte vnútorné opuchy v dôsledku zápalu.
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroje:
1. Joint Swelling: Causes, Diagnosis, and Treatments (healthline.com)
2. Anaphylaxis | Causes, Symptoms & Treatment | ACAAI Public Website
3. Hives (Urticaria) | Causes, Symptoms & Treatment (acaai.org)