Nedostatok železa (anémia): Príčiny, príznaky a liečba
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo znamená nedostatok železa v tele?
Nedostatok železa (anémia) je stav v tele, ktorý vedie k zníženiu počtu červených krviniek.
Železo sa používa na tvorbu červených krviniek, ktoré pomáhajú uchovávať a prenášať kyslík v krvi. Ak máte menej červených krviniek, ako je normálne, vaše orgány a tkanivá nedostanú toľko kyslíka, ako zvyčajne.
Existuje niekoľko rôznych typov anémie a každá z nich má inú príčinu. Anémia z nedostatku železa je najbežnejším typom.
2. Príznaky nedostatku železa
Mnoho ľudí s nedostatkom železa v tele má len niekoľko príznakov. Závažnosť symptómov do značnej miery závisí od toho, ako rýchlo sa anémia vyvíja.
Príznaky si môžete všimnúť okamžite alebo sa môžu vyvinúť postupne, ak je vaša anémia spôsobená dlhodobým problémom, ako je napríklad žalúdočný vred.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
-
únava a nedostatok energie (letargia)
-
dýchavičnosť
-
výrazné búšenie srdca (búšenie srdca)
-
bledú pleť
Menej časté príznaky zahŕňajú:
-
zmenený pocit chuti
-
pocit svrbenia
-
boľavý alebo abnormálne hladký jazyk
-
túžba jesť nepotravinové položky, ako je ľad, papier alebo hlina
-
ťažkosti s prehĺtaním (dysfágia)
-
bolestivé otvorené rany (vredy) na kútikoch úst
-
nechty v tvare lyžice
Kedy navštíviť svojho praktického lekára
Ak pociťujete príznaky anémie z nedostatku železa, navštívte svojho praktického lekára. Lekár by myl byť schopný diagnostikovať stav pomocou jednoduchého krvného testu.
3. Príčiny nedostatku železa
Anémia z nedostatku železa nastáva, keď telo nemá dostatok železa, čo vedie k zníženej tvorbe červených krviniek. Červené krvinky prenášajú kyslík po tele.
Nedostatok železa môže byť spôsobený viacerými faktormi. Niektoré z najbežnejších príčin anémie z nedostatku železa sú uvedené nižšie.
I. Cyklus
U žien v reprodukčnom veku je menštruácia najčastejšou príčinou anémie spôsobenej nedostatkom železa.
Obvykle sa anémia z nedostatku železa rozvinie iba u žien s intenzívnou menštruáciou. Ak máte silné krvácanie počas niekoľkých po sebe nasledujúcich menštruačných cyklov, je to známe ako menorágia.
II. Tehotenstvo
Je tiež veľmi bežné, že u žien sa počas tehotenstva vyvinie nedostatok železa.
Je to preto, že vaše telo potrebuje extra železo, aby zabezpečilo, že vaše dieťa bude mať dostatočné zásobenie krvou a dostane potrebný kyslík a živiny.
Niektoré tehotné ženy vyžadujú doplnok železa, zatiaľ čo iné môžu potrebovať zvýšiť množstvo železa vo svojej strave.
III. Gastrointestinálna strata krvi
Gastrointestinálny trakt (tráviaci systém) je časť tela zodpovedná za trávenie potravy. Obsahuje žalúdok a črevá.
Krvácanie v gastrointestinálnom trakte je najčastejšou príčinou anémie spôsobenej nedostatkom železa u mužov, ako aj u žien, ktoré zažili menopauzu (keď sa menštruácia zastaví).
Väčšina ľudí s gastrointestinálnym krvácaním si nevšimne žiadnu zjavnú krv v stolici a nezaznamenáva žiadne zmeny v ich vyprázdňovaní.
Niektoré príčiny gastrointestinálneho krvácania sú:
a) Nesteroidné protizápalové lieky
Nesteroidné protizápalové lieky môžu spôsobiť krvácanie do žalúdka. Ibuprofén a aspirín sú dve bežne predpisované nesteroidné protizápalové lieky.
Ak si váš praktický lekár myslí, že váš liek spôsobuje gastrointestinálne krvácanie, môže vám predpísať menej škodlivý liek. Neprestaňte však užívať liek, ktorý vám predpísali, pokiaľ vám to neodporučí váš praktický lekár.
b) Žalúdočné vredy
Kyselina vo vašom žalúdku, ktorá pomáha vášmu telu tráviť jedlo, sa niekedy môže dostať do žalúdočnej výstelky. Keď k tomu dôjde, kyselina vytvorí otvorenú ranu (vred). Toto je tiež známe ako žalúdočný vred alebo peptický vred.
Žalúdočné vredy môžu spôsobiť krvácanie sliznice žalúdka, čo môže viesť k anémii. V niektorých prípadoch môže krvácanie spôsobiť vracanie krvi alebo vylučovanie krvi do stolice. Ak však vred krváca pomaly, nemusíte mať žiadne príznaky.
c) Rakovina gastrointestinálneho traktu
V niekoľkých prípadoch môže byť gastrointestinálne krvácanie spôsobené rakovinou, zvyčajne rakovinou žalúdka alebo rakovinou hrubého čreva.
Keď sa pokúšate zistiť príčinu anémie, váš praktický lekár skontroluje možné príznaky rakoviny.
Ak má váš praktický lekár podozrenie na rakovinu, pošle vás ku gastroenterológovi (odborník na liečbu tráviacich ťažkostí) na dôkladnejšie vyšetrenie. To znamená, že ak sa nájde rakovina, dá sa čo najrýchlejšie liečiť.
Ak máte 60 rokov alebo viac a máte anémiu z nedostatku železa, váš praktický lekár by vás mal poslať k špecialistovi, aby vylúčil rakovinu čriev. Stretnutie so špecialistom by malo byť do dvoch týždňov od odporúčania vášho praktického lekára.
d) Angiodysplázia
Gastrointestinálne krvácanie môže byť spôsobené aj stavom nazývaným angiodysplázia. Je to výsledok abnormálnych, krehkých povrchových krvných ciev v gastrointestinálnom trakte, ktoré môžu spôsobiť krvácanie.
IV. Chronické ochorenie obličiek
U ľudí s chronickým ochorením obličiek sa často rozvinie anémia z nedostatku železa.
Väčšine ľudí s chronickým ochorením obličiek ktorí majú nedostatok železa, sa budú podávať injekcie s doplnkom železa, aj keď možno najskôr vyskúšať denné tablety.
V. Iné príčiny
Ďalšie stavy alebo činnosti, ktoré spôsobujú stratu krvi a môžu viesť k anémii z nedostatku železa, zahŕňajú:
-
zápalové ochorenie čriev – stav, ktorý spôsobuje začervenanie a opuch (zápal) v tráviacom systéme, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
-
ezofagitída – zápal pažeráka (ezofágu) spôsobený presakovaním žalúdočnej kyseliny
-
schistosomiáza – infekcia spôsobená parazitmi, vyskytujúcimi sa najmä v subsaharskej Afrike
-
darovanie krvi – darovanie veľkého množstva krvi môže viesť k anémii
-
trauma – vážna nehoda, ako je autonehoda, môže spôsobiť stratu veľkého množstva krvi
-
krvácanie z nosa – pravidelné krvácanie z nosa môže viesť k anémii, aj keď je to zriedkavé
-
hematúria (krv v moči) – ale zriedkavo spôsobuje anémiu a môže byť príznakom iného stavu
Malabsorpcia
Malabsorpcia je ochorenie, keď vaše telo nemôže absorbovať železo z potravy a je ďalšou možnou príčinou anémie z nedostatku železa.
To sa môže stať, ak máte celiakiu, bežný tráviaci problém, kedy má osoba nežiaducu reakciu na lepok, alebo chirurgický zákrok na odstránenie celého žalúdka alebo jeho časti (gastrektómia).
Nedostatok železa vo vašej strave
Pokiaľ nie ste tehotná, je zriedkavé, že by anémia spôsobená nedostatkom železa bola spôsobená výlučne nedostatkom železa vo vašej strave.
Nedostatok železa v strave však môže zvýšiť riziko vzniku anémie, ak máte aj niektorý z vyššie uvedených stavov.
Niektoré štúdie naznačujú, že vegetariáni alebo vegáni sú viac vystavení riziku anémie z nedostatku železa kvôli nedostatku mäsa v ich strave.
Ak ste vegetarián alebo vegán, je možné získať dostatok železa konzumáciou iných druhov potravín, ako sú:
- fazuľa
- orechy
- sušené ovocie, ako sú sušené marhule
- hnedá ryža
- obohatené raňajkové cereálie
- sójová múka
- väčšina tmavozelenej listovej zeleniny, ako je žerucha a kučeravý kel
Ak ste tehotná, možno budete musieť zvýšiť množstvo potravín bohatých na železo, ktoré konzumujete počas tehotenstva, aby ste zabránili anémii z nedostatku železa.
4. Diagnostika nedostatku železa
Navštívte svojho praktického lekára, ak pociťujete príznaky anémie z nedostatku železa, ako je únava, dýchavičnosť a búšenie srdca.
Diagnózu zvyčajne potvrdí jednoduchý krvný test.
Váš praktický lekár môže tiež vykonať fyzické vyšetrenie a položiť vám množstvo otázok, ktoré vám pomôžu určiť príčinu vašej anémie.
Krvný test
Na diagnostiku nedostatku železa sa odoberie vzorka krvi zo žily na ruke a urobí sa úplný krvný obraz. To znamená, že sa zmerajú všetky rôzne typy krviniek vo vzorke.
Ak máte anémiu:
-
vaše hladiny hemoglobínu – látky, ktorá prenáša kyslík – budú nižšie ako normálne
-
budete mať menej červených krviniek, ktoré obsahujú hemoglobín, ako normálne
- vaše červené krvinky môžu byť menšie a bledšie ako zvyčajne
Váš praktický lekár môže tiež testovať látku nazývanú feritín, bielkovinu, ktorá ukladá železo. Ak máte nízke hladiny feritínu, znamená to, že sa vo vašom tele neukladá veľa železa a môžete mať anémiu z nedostatku železa.
Nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej
Ak si váš praktický lekár myslí, že vaša anémia môže byť výsledkom nedostatku vitamínu B12 a folátu, hladiny týchto látok môžu byť testované. Folát spolupracuje s vitamínom B12 a pomáha vášmu telu produkovať červené krvinky.
Anémia z nedostatku vitamínu B12 a folátu je bežnejšia u ľudí starších ako 75 rokov.
I. Hľadanie príčiny
Aby ste určili základnú príčinu vašej anémie, váš praktický lekár vám môže položiť otázky o vašom životnom štýle a anamnéze.
Môžu sa vás napríklad opýtať na:
-
vašu stravu – aby lekár vedel čo konzumujete a či to zahŕňa nejaké potraviny bohaté na železo
-
akékoľvek lieky, ktoré užívate – aby zistil, či ste pravidelne užívali typ lieku, ktorý môže spôsobiť krvácanie do žalúdka a čriev (gastrointestinálne krvácanie), ako je ibuprofén alebo aspirín
-
váš menštruačný cyklus – ak ste žena, váš praktický lekár sa vás môže opýtať, či ste nezažili obzvlášť silnú menštruáciu
-
vaša rodinná anamnéza – budete požiadaní, či vaša najbližšia rodina má anémiu alebo anamnézu gastrointestinálneho krvácania alebo krvných porúch
II. Fyzikálne vyšetrenie
Fyzikálne vyšetrenie bude zvyčajne potrebné iba vtedy, ak nebola zistená príčina nedostatku vašej anémie železa preskúmaním vašej anamnézy a opýtaním sa vás na vaše príznaky.
V takýchto prípadoch môže váš praktický lekár:
-
skontrolovať žalúdok (brucho), aby zistil akékoľvek fyzické príznaky gastrointestinálneho krvácania
-
hľadať príznaky srdcového zlyhania, ako sú opuchnuté členky – srdcové zlyhanie môže mať niektoré podobné príznaky ako anémia z nedostatku železa
Nižšie sú vysvetlené dva ďalšie možné typy fyzikálneho vyšetrenia, ktoré môžete absolvovať.
III. Rektálne vyšetrenie
Rektálne vyšetrenie je zvyčajne potrebné len vtedy, ak krvácate z konečníka. Ide o bežný postup, ktorý môže pomôcť vášmu lekárovi zistiť, či vo vašom gastrointestinálnom trakte nie je niečo, čo spôsobuje krvácanie.
Váš lekár vám vloží namazaný prst v rukavici do spodnej časti, aby zistil akékoľvek abnormality.
Rektálne vyšetrenie nie je niečo, za čo by ste sa mali hanbiť. Nemalo by to spôsobovať výraznú bolesť, ale môže to spôsobiť mierne nepohodlie – vyšetrenie bude trvať len minútu.
IV. Vyšetrenie panvy
Ženy môžu podstúpiť vyšetrenie panvy, ak sa ich praktický lekár domnieva, že príčinou ich anémie môže byť silné menštruačné krvácanie (menoragia).
Počas vyšetrenia panvy váš lekár vyšetrí vašu vulvu a pysky (vonkajšie pohlavné orgány) na príznaky krvácania alebo infekcie.
Môžu vás vyšetriť aj vnútorne. To znamená, že váš lekár vloží namazané prsty v rukaviciach do vašej vagíny, aby zistil, či je vaša maternica (maternica) citlivá alebo zväčšená.
Vyšetrenie panvy sa nevykoná bez vášho súhlasu (povolenia) a môžete sa rozhodnúť, že budete mať niekoho pri sebe.
5. Liečba nedostatku železa
Liečba nedostatku železa zvyčajne zahŕňa užívanie doplnkov železa a zmenu stravy na zvýšenie hladín železa, ako aj liečbu základnej príčiny.
I. Doplnky železa
Váš praktický lekár vám predpíše doplnok železa na obnovenie chýbajúceho železa vo vašom tele. Najčastejšie predpisovaným doplnkom je síran železnatý, ktorý sa užíva vo forme tabliet, zvyčajne dvakrát denne.
Niektorí ľudia môžu mať vedľajšie účinky pri užívaní doplnkov železa, vrátane:
-
čierna stolica (výkaly)
Tieto vedľajšie účinky by sa mali časom zmierniť. Váš lekár však môže odporučiť užívanie tabliet s jedlom alebo krátko po jedle, ak máte nepríjemné vedľajšie účinky.
Váš lekár vám môže tiež odporučiť, aby ste užívali iba jednu alebo dve tablety denne namiesto troch, ak zistíte, že vedľajšie účinky sa ťažko zvládajú.
Ak nemôžete užívať síran železnatý, pretože máte závažné vedľajšie účinky, môže vám byť predpísaný iný doplnok železa nazývaný glukonát železnatý.
Tento doplnok by mal spôsobiť menej vedľajších účinkov, pretože obsahuje menej koncentrovanú dávku železa. Obnovenie hladín železa vo vašom tele však môže trvať dlhšie.
V niekoľkých prípadoch – napríklad ak máte chronické ochorenie obličiek (CKD) – sa namiesto tabliet môžu odporučiť injekcie železa.
Ako pri všetkých liekoch, aj tu je dôležité uchovávať doplnky železa mimo dosahu detí. Predávkovanie doplnkami železa u malého dieťaťa môže byť smrteľné.
II. Strava
Ak sa domnievate, že nedostatok železa vo vašej strave prispieva k vašej anémii z nedostatku železa, váš praktický lekár vám povie, ako zvýšiť príjem.
Potraviny bohaté na železo zahŕňajú:
- tmavozelená listová zelenina, ako je žerucha a kučeravý kel
- chlieb
- hnedá ryža
- strukoviny a fazuľa
- orechy a semienka
- biele a červené mäso
- ryby
- tofu
- vajcia
- sušené ovocie, ako sú sušené marhule, sušené slivky a hrozienka
Vaša strava by mala obsahovať potraviny zo všetkých hlavných skupín potravín, aby ste zaistili, že bude zdravá a vyvážená. Najmä jedlo a nápoje obsahujúce vitamín C sú dôležité, pretože vitamín C pomáha vášmu telu absorbovať železo.
Avšak konzumácia veľkého množstva niektorých potravín a nápojov, ako aj určitých liekov, môže vášmu telu sťažiť vstrebávanie železa, ako napríklad:
-
čaj a káva
-
vápnik – nachádza sa v mliečnych výrobkoch, ako je mlieko
-
antacidá a inhibítory protónovej pumpy (PPI) – lieky používané na zmiernenie porúch trávenia
-
celozrnné cereálie – hoci celozrnné obilniny sú samy o sebe dobrým zdrojom železa, obsahujú kyselinu fytovú, ktorá môže zabrániť telu absorbovať železo z iných potravín a tabletiek
Ak je pre vás ťažké zahrnúť železo do vašej stravy, môžete sa obrátiť na odborníka na výživu nazývaného dietológ. Ten vám bude schopný poskytnúť podrobné rady o tom, ako môžete zlepšiť svoju stravu.
III. Liečba základnej príčiny
Váš lekár bude tiež musieť zabezpečiť liečbu základnej príčiny nedostatku železa, aby sa už anémia neopakovala.
Napríklad, ak nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) spôsobujú krvácanie do žalúdka, váš praktický lekár vám môže predpísať iný liek, ktorý pomôže minimalizovať riziko krvácania do žalúdka.
Silné menštruácie je možné liečiť liekmi alebo – v obzvlášť závažných prípadoch – chirurgickým zákrokom.
IV. Monitorovanie
Váš lekár vás požiada, aby ste sa vrátili dva až štyri týždne po tom, ako ste začali užívať doplnky železa, aby skontroloval, ako dobre reagujete na liečbu. Vykoná sa vám krvný test na kontrolu hladín hemoglobínu.
Ak výsledky vašich krvných testov ukážu zlepšenie, budete požiadaný, aby ste pokračovali v užívaní doplnkov železa a vrátili sa o dva až štyri mesiace na ďalší krvný test.
Keď sú vaše hladiny hemoglobínu a červených krviniek v norme, váš praktický lekár vám zvyčajne odporučí pokračovať v užívaní doplnkov železa po dobu troch mesiacov, aby ste pomohli vybudovať hladinu železa vo vašom tele.
Potom by ste mali byť schopný prestať užívať doplnky v závislosti od príčiny vašej anémie z nedostatku železa. Váš stav bude monitorovaný každé tri mesiace v priebehu roka a znova o rok neskôr.
a) Pokračovanie v liečbe
Niekedy po doplnení železa v organizme jeho hladiny začnú opäť klesať. To sa môže stať, ak neprijímate dostatok železa vo vašej strave, ste tehotná alebo máte neustále silnú menštruáciu.
V takýchto prípadoch vám môže byť predpísaný nepretržitý doplnok železa, ktorý vám pomôže zastaviť návrat vašej anémie. Zvyčajne to bude tableta, ktorú budete musieť užívať raz denne.
b) Ak je liečba neúčinná
Ak sa vaše hladiny železa nezlepšia, váš praktický lekár sa vás opýta, ako pravidelne ste užívali doplnky železa. Niektorí ľudia neužívajú liek kvôli vedľajším účinkom. Váš stav sa však nezlepší, ak doplnky nebudete užívať.
Ak ste užívali doplnky výživy podľa predpisu a hladina železa sa vám stále nezlepšila, váš lekár vás môže poslať na vyšetrenie k špecialistovi.
6. Komplikácie spôsobené nedostatkom železa v tele
Nedostatok železa zriedkavo spôsobuje vážne alebo dlhodobé komplikácie, hoci niektorí ľudia s týmto ochorením zisťujú, že ovplyvňuje ich každodenný život.
Niektoré bežné komplikácie zahŕňajú:
I. Únava
Nedostatok železa môže spôsobiť únavu a nedostatok energie (letargia). To môže viesť k tomu, že budete v práci menej produktívny a môže byť pre vás ťažké zostať bdelý alebo sa nebudete cítiť schopní pravidelne cvičiť.
II. Zvýšené riziko infekcií
Výskum ukázal, že nedostatok železa môže ovplyvniť váš imunitný systém – prirodzený obranný systém tela. To zvyšuje vašu zraniteľnosť voči infekcii.
III. Problémy so srdcom a pľúcami
Dospelí s ťažkou anémiou môžu byť vystavení riziku vzniku komplikácií, ktoré postihujú ich srdce alebo pľúca.
Napríklad sa u vás môže vyvinúť tachykardia, čo je abnormálne rýchly tep srdca, alebo srdcové zlyhanie, pri ktorom srdce nedokáže pumpovať dostatok krvi do tela pri správnom tlaku.
IV. Tehotenské komplikácie
Tehotné ženy s ťažkou anémiou majú zvýšené riziko vzniku komplikácií, najmä počas pôrodu a po ňom. Môže sa u nich rozvinúť aj postnatálna depresia, ktorú niektoré ženy pociťujú po pôrode.
Výskum naznačuje, že deti narodené matkám s neliečenou anémiou majú väčšiu pravdepodobnosť:
-
narodiť sa predčasne – pred 37. týždňom tehotenstva
-
majú nízku pôrodnú hmotnosť
-
majú problémy so samotnými hladinami železa
- sú menej dobre v testoch mentálnych schopností
V. Syndróm nepokojných nôh
Predpokladá sa, že niektoré prípady syndrómu nepokojných nôh sú spôsobené anémiou z nedostatku železa. Lekári to často označujú ako sekundárny syndróm nepokojných nôh.
Syndróm nepokojných nôh je bežný stav, ktorý postihuje nervový systém a spôsobuje ohromujúce, neodolateľné nutkanie pohybovať nohami. Spôsobuje tiež nepríjemný pocit v chodidlách, lýtkach a stehnách.
Syndróm nepokojných nôh spôsobený anémiou z nedostatku železa sa zvyčajne dá liečiť doplnkami železa.
https://www.shutterstock.com/cs/home