Natiahnutý a natrhnutý sval sú zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas fyzickej aktivity a môžu spôsobovať bolesti, obmedzenú pohyblivosť a zhoršenú kvalitu života.
Môžu byť spôsobené nadmerným cvičením, zlým držaním tela, nevhodnou obuvou alebo zranením. V tomto článku sa budeme zaoberať príznakmi natiahnutého a natrhnutého svalu, príčinami ich vzniku a spôsobmi liečby.
Tiež sa dozviete o preventívnych opatreniach, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa vyhli vzniku natiahnutého alebo natrhnutého svalu, alebo zmiernili ich príznaky. Je dôležité liečiť tieto zdravotné problémy včas, aby sa zabránilo ďalším zraneniam a zlepšila sa vaša pohyblivosť a kvalita života.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je natiahnutý sval?
K preťaženiu alebo natiahnutiu svalu dochádza vtedy, ak je váš sval preťažený alebo natrhnutý.
K tomu zvyčajne dochádza v dôsledku únavy, nadmerného zaťaženia alebo nesprávneho použitia svalu. Natiahnutý sval sa môžu vyskytnúť v každom svale, najbežnejšie v krížoch, krku, ramene a podkolennej jamke, čo je sval za vašim stehnom.
Natiahnutý sval môže spôsobovať bolesť a môže obmedzovať pohyb v rámci postihnutej svalovej skupiny. Mierne až stredne ťažké natiahnutia je možné úspešne liečiť doma pomocou ľadu, tepla a protizápalových liekov.
Silné natiahnutia si môžu vyžadovať lekárske ošetrenie.
2. Príznaky svalového natiahnutia
Bežne pocítite svalové napätie.
Príznaky zahŕňajú:
- náhly nástup bolesti
- bolestivosť
- obmedzený rozsah pohybu
- podliatiny alebo zmena farby
- opuch
- svalové kŕče
- stuhnutosť
- slabosť
Pri miernom namáhaní môžete natiahnutý sval pociťovať mierne stuhnutý, ale stále dostatočne flexibilný na použitie. K vážnemu natiahnutiu svalov dochádza vtedy, ak je sval silne natrhnutý. Výsledkom je bolesť a veľmi obmedzený pohyb.
Príznaky mierneho až stredne ťažkého natiahnutia svalov zvyčajne vymiznú do niekoľkých týždňov. Vážnejšie natiahnutia a natrhnutia sa môžu liečiť niekoľko mesiacov.
3. Príčiny natiahnutých svalov
Akútne natiahnutie svalu je, keď sa vám sval náhle a nečakane roztrhne. K takému prípadu môže dôjsť v dôsledku zranenia alebo traumy.
Príčinou môže byť:
Existuje mylná predstava, že natiahnutie svalu spôsobujú iba cvičenia s vysokou intenzitou. Podľa Johns Hopkins Medicine môže k svalovým natiahnutiam dôjsť dokonca aj z chôdze.
Akútne natiahnutie svalu sa môže vyskytnúť, ak:
-
pošmyknete sa, alebo stratíte stabilitu
-
skočíte
-
bežíte
-
hodíte niečo
-
zdvihnete niečo ťažké
-
zdvihnite niečo, keď ste v nepohodlnej pozícii
V chladnom počasí sú častejšie vyskytuje svalové napätie. Je to spôsobené tým, že svaly sú pri nižších teplotách tuhšie. Je dôležité vziať si na zahriatie v týchto podmienkach viac času, aby ste predišli natiahnutiu svalov.
Chronické svalové napätie je výsledkom opakovaného pohybu.
Príčinou môže byť:
-
športy ako veslovanie, tenis, golf alebo baseball
-
držanie chrbta alebo krku v neprirodzenej polohe po dlhšiu dobu, napríklad keď pracujete za stolom
-
zlé držanie tela
4. Prvá pomoc pri natiahnutých svaloch
Väčšinu natiahnutých svalov je možné úspešne liečiť doma. Podľa kliniky Mayo je možné menšie svalové natrhnutia liečiť odpočinkom, ľadom a kompresiou.
I. Odpočinok
Vyhnite sa používaniu natiahnutých svalov niekoľko dní, najmä ak vám pohyb spôsobuje zvýšenie bolesti. Príliš veľa odpočinku však môže spôsobiť ochabnutie svalov.
To môže predĺžiť proces hojenia. Po dvoch dňoch pomaly začnite používať postihnutú skupinu svalov a dávajte pozor, aby ste to nepreháňali.
II. Ľad
Naneste ľad bezprostredne po poranení svalov. Tým sa minimalizuje opuch. Nedávajte ľad priamo na pokožku. Použite ľadový balíček alebo zabaľte ľad do uteráka.
Udržujte ľad na svale asi 20 minút. Prvý deň opakujte každú hodinu. Nasledujúcich niekoľko dní naneste ľad každé štyri hodiny.
III. Kompresia
Na zníženie opuchu zabaľte postihnutú oblasť elastickým obväzom, až kým opuch nezmizne. Dávajte pozor, aby ste oblasť neobalili príliš tesne. Mohlo by to znížiť váš krvný obeh.
IV. Poloha
Kedykoľvek je to možné, držte zranený sval zdvihnutý nad úrovňou srdca.
Medzi ďalšie metódy starostlivosti o seba patria:
-
Používajte voľne predajné protizápalové lieky, ako je ibuprofén. To pomôže udržať bolesť a opuch.
-
Po troch dňoch aplikujte teplo na sval niekoľkokrát denne. To pomôže zvýšiť krvný obeh do oblasti.
-
Nenechajte svoje svaly príliš dlho odpočívať. To môže spôsobiť stuhnutosť a slabosť. S ľahkým strečingom začnite čo najskôr. Pomaly zvyšujte svoju aktivitu.
-
Pred cvičením sa poriadne rozcvičte a natiahnite. Pomôže to zvýšiť prietok krvi do svalov a zníži sa riziko zranenia.
- Snažte sa udržať vo forme. Je menej pravdepodobné, že natiahnete sval, ak sú vaše svaly silné a zdravé.
Ak je vaše natiahnutie svalu silné, možno budete potrebovať lekársku pomoc. Možno odporučiť aj fyzickú terapiu.
5. Kedy navštíviť lekára
Pri miernych až stredne ťažkých natiahnutiach by mala stačiť domáca liečba.
Vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa vyskytne niektorý z nasledujúcich stavov:
-
bolesť neustupuje ani po týždni.
-
zranená oblasť je znecitlivená.
-
z vášho zranenia tečie krv.
-
neviete chodiť.
-
nemôžete hýbať rukami ani nohami.
Fyzikálne vyšetrenie a zobrazovacie testy, ako sú röntgenové snímky a snímky MRI, môžu vášmu lekárovi pomôcť určiť rozsah vášho poranenia.
Liečba môže zahŕňať protizápalové lieky a lieky na zmiernenie bolesti, na zníženie bolesti a opuchu. Váš lekár vám môže tiež predpísať fyzioterapiu, ktorá pomôže posilniť svaly a obnoviť pohyb.
Vo veľmi závažných prípadoch môže byť potrebná operácia na opravu svalu.
6. Ako zabrániť namáhaniu svalov
Šancu natiahnutia svalu môžete znížiť, ak urobíte niekoľko základných preventívnych opatrení:
I. Snažte sa nesedieť v jednej polohe príliš dlho
Robte si časté prestávky na pohyb a zmenu polohy. Použite stoličku, ktorá poskytuje dobrú oporu spodnej časti chrbta, alebo použite vankúš ako oporu. Pokúste sa udržať kolená v úrovni bokov.
II. V stoji a v sede udržujte dobré držanie tela
Ak trávite dlhý čas v jednej polohe, skúste striedavo dávať jednu nohu a potom druhú na nízku podnožku. To môže pomôcť znížiť napätie vo vašich chrbtových svaloch.
III. Opatrne dvíhajte predmety
Chrbát majte vystretý, pokrčte sa v kolenách a vždy dvíhajte nohami. Držte váhu blízko tela. Nedvíhajte a nekrúťte telo súčasne.
IV. Vykonajte predbežné opatrenia
Vykonajte predbežné opatrenia, aby ste predišli pádom, ako napríklad držanie sa zábradlia na schodisku, vyhýbanie sa šmykľavým povrchom a udržanie podlahy bez prekážok.
V. Schudnite
VI. Noste obuv, ktorá správne sedí
Pravidelné cvičenie môže udržať vaše svaly zdravé a silné, ale správna technika je tiež kľúčová v prevencii svalového napätia. Pred fyzickou aktivitou sa vždy natiahnite a rozcvičte.
Podobne si urobte čas na strečing po každom tréningu alebo fyzickej aktivite, aby ste predišli stuhnutiu svalov. Postupne budujte svoju aktivitu.
Je dôležité, aby ste pochopili obmedzenia svojho tela. Ak sa vám počas aktivity niečo nezdá, okamžite prestaňte.
Záver
Doba zotavenia závisí od závažnosti poranenia. Pri miernom natiahnutí sa do troch až šiestich týždňov so základnou domácou starostlivosťou môžete vrátiť k bežným aktivitám.
Pri vážnejších natiahnutiach môže zotavenie trvať niekoľko mesiacov. V závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok.
Pri správnej liečbe sa väčšina ľudí úplne uzdraví. Šancu na uzdravenie môžete zvýšiť prijatím opatrení, aby ste sa vyhli rovnakému zraneniu. Riaďte sa pokynmi lekára a nevykonávajte namáhavé fyzické aktivity, pokiaľ sa vaše svaly nezahoja
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroj:
Mayo Clinic Staff. (2017). Back pain.
mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906
Mayo Clinic Staff. (2017). Sprains and strains.
mayoclinic.org/diseases-conditions/sprains-and-strains/symptoms-causes/syc-20377938
Muscle strain (pulled muscle). (n.d.).
hopkinsmedicine.org/orthopaedic-surgery/specialty-areas/sports-medicine/conditions-we-treat/muscle-strains.html
Sprains and strains: In-depth. (2015).
niams.nih.gov/health-topics/sprains-and-strains
https://www.healthline.com/health/strains
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/