Kyselina močová: 8 spôsobov ako ju prirodzene znížiť
1. Čo je kyselina močová?
Kyselina močová je prirodzený odpadový produkt z trávenia potravín, ktoré obsahujú puríny.
Puríny sa nachádzajú vo vysokých množstvách v niektorých potravinách, ako sú:
-
určité druhy mäsa
-
sardinky
-
sušená fazuľa
-
pivo
Puríny sa tiež tvoria a rozkladajú vo vašom tele. Za normálnych okolností vaše telo filtruje kyselinu močovú cez obličky a moč.
Ak vo svojej strave konzumujete príliš veľa purínov alebo ak sa vaše telo nedokáže dostatočne rýchlo zbaviť tohto vedľajšieho produktu, môže sa vo vašej krvi hromadiť kyselina močová.
Vysoká hladina kyseliny močovej je známa ako hyperurikémia. To môže viesť k ochoreniu nazývanému dna, ktoré spôsobuje bolestivé kĺby, v ktorých sa hromadia urátové kryštály.
Kyselina močová môže tiež spôsobiť, že vaša krv a moč budú príliš kyslé. Kyselina močová sa môže hromadiť vo vašom tele z mnohých dôvodov.
Niektoré z nich sú:
-
diéta
-
genetika
-
obezita alebo nadváha
-
stres
Prečítajte si: Dna - príznaky, príčiny a liečba
Niektoré zdravotné poruchy môžu tiež viesť k vysokým hladinám kyseliny močovej:
-
hypotyreóza
-
niektoré typy rakoviny alebo chemoterapia
2. Ako môžete prirodzene znížiť hladinu kyseliny močovej?
I. Obmedzte potraviny bohaté na puríny
V strave môžete obmedziť zdroj kyseliny močovej. Potraviny bohaté na puríny zahŕňajú niektoré druhy mäsa, morské plody a zeleninu. Všetky tieto potraviny pri trávení uvoľňujú kyselinu močovú.
Vyhnite sa alebo znížte príjem potravín, ako sú:
-
orgánové mäso
-
bravčové mäso
-
ryby a mäkkýše
-
baranie mäso
-
teľacie mäso
-
karfiol
-
zelený hrášok
-
sušená fazuľa
-
huby
II. Vyhýbajte sa cukru
a) Sladké jedlá
Zatiaľ čo kyselina močová je zvyčajne spojená s potravinami bohatými na bielkoviny, nedávne štúdie ukazujú, že potenciálnou príčinou môže byť aj cukor. Medzi pridané cukry do jedla patrí okrem iného stolový cukor, kukuričný sirup a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy.
Cukrová fruktóza je hlavným typom jednoduchého cukru v spracovaných a rafinovaných potravinách. Vedci zistili, že najmä tento druh cukru by mohol viesť k vysokej hladine kyseliny močovej.
Skontrolujte etikety potravín, či neobsahujú pridané cukry. Konzumácia väčšieho množstva celých potravín a menej rafinovaných balených potravín vám tiež môže pomôcť zbaviť sa cukrov a zároveň vám umožní prijímať zdravšiu stravu.
b) Sladené nápoje
Sladené nápoje, sóda a dokonca aj čerstvé ovocné šťavy sú koncentrované s fruktózou a cukrom obsahujúcim glukózu. Rýchlejšie vstrebávanie rafinovaných cukrov zvyšuje hladinu cukru v krvi a tiež vedie k vyššiemu množstvu kyseliny močovej.
Nahraďte sladené nápoje filtrovanou vodou a smoothies bohatými na vlákninu.
c) Pite viac vody
Pitie veľkého množstva tekutín pomáha obličkám rýchlejšie vyplavovať kyselinu močovú. Fľašu s vodou majte vždy pri sebe. Nastavte si budík každú hodinu, aby vám pripomenul, aby ste si dali pár dúškov vody.
III. Vyhýbajte sa alkoholu
Pitie alkoholu môže spôsobiť väčšiu dehydratáciu. Môže tiež vyvolať vysoké hladiny kyseliny močovej.
Stáva sa to preto, že vaše obličky musia najskôr odfiltrovať produkty, ktoré sa vyskytujú v krvi v dôsledku alkoholu namiesto kyseliny močovej a iných odpadov.
Niektoré druhy alkoholických nápojov, ako napríklad pivo, majú tiež vysoký obsah purínov.
IV. Znížte svoju váhu
Kilá navyše môžu zvýšiť hladinu kyseliny močovej. Tukové bunky produkujú viac kyseliny močovej ako svalové bunky.
Navyše, ak máte kilá navyše, je pre vaše obličky ťažšie odfiltrovať kyselinu močovú. Príliš rýchle chudnutie môže tiež ovplyvniť úroveň kyseliny močovej.
Ak máte nadváhu, je najlepšie vyhnúť sa módnym diétam a nárazovým diétam. Porozprávajte sa s odborníkom na výživu o zdravej strave a pláne chudnutia, ktorý môžete dodržiavať. Váš lekár vám môže odporučiť zdravú váhu pre váš typ postavy.
V. Vyrovnajte hladiny inzulínu
Pri návšteve lekára si nechajte skontrolovať hladinu cukru v krvi. Je to dôležité, aj keď nemáte cukrovku (diabetes mellitus).
Dospelí s cukrovkou 2. typu môžu mať v krvnom obehu príliš veľa inzulínu. Tento hormón je potrebný na presun cukru z krvi do buniek, kde môže poháňať všetky telesné funkcie.
Príliš veľa inzulínu však vedie k prebytku kyseliny močovej v tele, ako aj k priberaniu. Váš lekár vám môže okrem hladiny glukózy v krvi skontrolovať aj hladinu inzulínu v sére, ak máte podozrenie na inzulínovú rezistenciu.
VI. Pridajte do svojho jedálnička viac vlákniny
Jesť viac vlákniny pomôže vášmu telu zbaviť sa kyseliny močovej. Vláknina môže tiež pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi a inzulínu. Vláknina má tendenciu zvyšovať pocit sýtosti, čím pomáha znižovať riziko prejedania sa.
Pridajte do svojho jedálnička aspoň 5 až 10 gramov vlákniny denne s plnohodnotnými potravinami, ako sú:
-
čerstvé, mrazené alebo sušené ovocie
-
čerstvá alebo mrazená zelenina
-
ovos
-
orechy
-
jačmeň
VII. Znížte svoj stres
Stres, zlé spánkové návyky a príliš málo cvičenia môžu zvýšiť zápal. Zápal môže vyvolať vysokú hladinu kyseliny močovej.
Cvičte techniky ako sú dychové cvičenia a joga, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s úrovňou stresu.
Dodržujte správnu spánkovú hygienu, ako napríklad:
-
vyhýbanie sa digitálnym obrazovkám dve až tri hodiny pred spaním
-
ísť spať a vstávať v rovnaký čas každý deň
-
vyhýbanie sa kofeínu po obede
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak trpíte nespavosťou alebo ťažkosťami so zaspávaním.
VIII. Skontrolujte svoje lieky a doplnky stravy
Niektoré lieky a doplnky stravy môžu tiež spôsobiť hromadenie kyseliny močovej v krvi. Tie obsahujú:
-
aspirín
-
vitamín B-3 (niacín)
-
diuretiká
-
lieky na potlačenie imunity
- chemoterapeutické lieky
Záver
Diéta, cvičenie a iné zmeny zdravého životného štýlu môžu zlepšiť dnu a iné ochorenia spôsobené vysokou hladinou kyseliny močovej. Nie vždy však môžu nahradiť potrebné lekárske ošetrenie.
Užívajte všetky predpísané lieky podľa pokynov lekára. Správna kombinácia stravy, cvičenia a liekov môže pomôcť udržať príznaky zvýšenej hladiny kyseliny močovej na uzde.
Môže sa zdať, že existuje veľa potravín, ktorým sa musíte vyhýbať, aby ste pomohli znížiť hladinu kyseliny močovej. Najlepší spôsob, ako obmedziť tieto potraviny, je zostaviť si týždenný stravovací plán.
Na nákupnom zozname si píšte zoznam potravín, ktoré by ste mali jesť, a nie to, čo jesť nemôžete. Pri nakupovaní sa držte zoznamu.
Zdroje:
https://www.shutterstock.com/cs/home