Zápal močových ciest: Všetko čo by ste mali vedieť o zápale močových ciest

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je zápal močových ciest

 

1. Čo je to zápal močových ciest

Zápal močových ciest (ZMC) je infekcia spôsobená mikróbmi. Jedná sa o organizmy, ktoré sú príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť bez mikroskopu.
 
Väčšina zápalov močových ciest je spôsobená baktériami, ale niektoré sú spôsobené hubami a v zriedkavých prípadoch vírusmi. Zápal močových ciest patrí medzi najčastejšie infekcie u ľudí.
 
Zápal močových ciest môže prepuknúť kdekoľvek vo vašich močových cestách.
 
Vaše močové cesty sú tvorené obličkami, močovodmi, močovým mechúrom a močovou trubicou. Väčšinou infekcia močových ciest sa týka iba močovej trubice a močového mechúra v dolnom trakte.
 
Zápal močových ciest však môže zahŕňať močovody a obličky v hornom trakte. Aj keď je zápal močových ciest horného traktu zriedkavejší ako zápal močových ciest dolného traktu, sú zvyčajne ale závažnejšie.

 

Inkontinencia3

2. Príznaky zápalu močových ciest

Príznaky zápalu močových ciest závisia od toho, ktorá časť močových ciest je infikovaná. Zápal dolných ciest ovplyvňuje močovú rúru a močový mechúr.

Medzi príznaky zápalu močových ciest dolného traktu patrí:

  • pálenie pri močení

  • zvýšená frekvencia močenia bez veľkého množstva moču

  • zvýšená naliehavosť močenia

  • krvavý moč

  • zakalený moč

  • moč, ktorý vyzerá ako cola alebo čaj

  • moč, ktorý má silný zápach

  • panvová bolesť u žien

  • bolesť konečníka u mužov

 

Zápal močových ciest horného traktu ovplyvňuje obličky. Môžu byť potenciálne život ohrozujúce, ak sa baktérie presunú z infikovanej obličky do krvi. Tento stav, nazývaný urosepsa, môže spôsobiť nebezpečne nízky krvný tlak, šok až smrť.

 

Medzi príznaky zápalu močových ciest horného traktu patria:

  • bolesť a citlivosť v hornej časti chrbta a po stranách

  • zimnica

  • horúčka

  • nevoľnosť

  • zvracanie

a) Príznaky infekcie močových ciest u mužov

Príznaky infekcie močových ciest horného traktu u mužov sú podobné ako u žien. Medzi príznaky močovej infekcie dolných ciest u mužov niekedy patria aj bolesti konečníka, okrem bežných príznakov, ktoré majú muži aj ženy.

b) Príznaky infekcie močových ciest u žien

Ženy s infekciou dolných močových ciest môžu pociťovať bolesť panvy. Príznaky infekcií horných ciest u mužov i žien sú podobné.
 
 
ovulacia 2

3. Liečba zápalu močových ciest

Liečba zápalu močových ciest závisí od príčiny. Váš lekár bude schopný určiť z výsledkov testov diagnózu, ktorý organizmus spôsobuje infekciu.

Vo väčšine prípadov sú príčinou baktérie. Zápal močových ciest sa lieči antibiotikami.

V niektorých prípadoch sú príčinou vírusy alebo plesne. Vírusové infekcie sa liečia liekmi, ktoré sa nazývajú antivirotiká. Plesňové infekcie močových ciest sa liečia liekmi, ktoré sa nazývajú antimykotiká.

 

a) Antibiotiká pri zápal močových ciest

Forma antibiotík používaných pri liečbe bakteriálnej infekcie zvyčajne závisí od toho, o ktorú časť traktu ide. 

Zápal močových ciest dolných ciest môžu byť zvyčajne liečené perorálnymi antibiotikami. Zápal močových ciest horného traktu vyžaduje intravenózne antibiotiká. Tieto antibiotiká sa podávajú priamo do vašich žíl.

Niekedy sa u baktérií vytvorí rezistencia na antibiotiká. Na zníženie rizika rezistencie na antibiotiká vás lekár pravdepodobne nasadí na najkratšiu možnú dobu liečby. Liečba zvyčajne netrvá dlhšie ako 1 týždeň.

Výsledky z kultivácie moču môžu lekárovi pomôcť zvoliť antibiotickú liečbu, ktorá bude najlepšie pôsobiť proti typu baktérií, ktoré spôsobujú infekciu.

 

b) Domáce lieky na zápal močových ciest

Neexistujú žiadne domáce prostriedky, ktoré by mohli zápal močových ciest vyliečiť, existujú však niektoré veci, ktoré vám môžu pomôcť, aby vaše lieky lepšie fungovali.

Tieto domáce lieky na infekcie močových ciest, ako napríklad pitie väčšieho množstva vody, môžu pomôcť vášmu telu rýchlejšie sa zbaviť infekcie. Zatiaľ čo brusnice sú populárnym liekom, výsledky výskumov na zápal močových ciest sú rôzne a preto treba spraviť viacej štúdií.

Brusnicový džús alebo brusnice nevyliečia zápal močových ciest pri prepuknutí. Chemikália v brusniciach však môže pomôcť zabrániť určitým typom baktérií, ktoré môžu spôsobiť, že sa bakteriálny zápal močových ciest „pripojí“ k výstelke vášho močového mechúra.

To môže byť užitočné pri prevencii budúcich zápalov močových ciest.

bolest brucha bioliek

4. Neliečený zápal močových ciest

Je dôležité liečiť infekciu močových ciest - čím skôr, tým lepšie.

Neliečený zápal močových ciest sú čoraz závažnejšie, čím ďalej sa šíria. ZMC je obvykle najjednoduchšie liečiť v dolných močových cestách. Infekcia, ktorá sa šíri do horných močových ciest, sa lieči oveľa ťažšie a je pravdepodobnejšie, že sa rozšíri do krvi a spôsobí sepsu. Toto je život ohrozujúca udalosť.

Ak máte podozrenie, že máte zápal močových ciest, kontaktujte čo najskôr svojho lekára. Jednoduché vyšetrenie a test moču alebo krvi vám môžu z dlhodobého hľadiska ušetriť veľa problémov.

5. Diagnostika zápalu močových ciest

Ak máte podozrenie, že máte zápal močových ciest na základe vašich príznakov, kontaktujte svojho lekára. Váš lekár skontroluje vaše príznaky a vykoná vyšetrenie.

Na potvrdenie diagnózy zápalu močových ciest bude musieť váš lekár vyšetriť moč na prítomnosť mikróbov.

Pri testovaní vzorky vám lekár skontroluje množstvo bielych krviniek v moči. To môže naznačovať infekciu. Lekár vám tiež urobí kultiváciu moču na vyšetrenie prítomnosti baktérií alebo plesní.

Kultivácia môže pomôcť zistiť príčinu infekcie. Môže tiež pomôcť lekárovi pri výbere liečby, ktorá je pre vás najideálnejšia.

V prípade podozrenia na vírus bude možno potrebné vykonať špeciálne vyšetrenie. Vírusy sú zriedkavými príčinami zápalu močových ciest, ale môžu sa vyskytnúť u ľudí, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov alebo majú iné stavy, ktoré oslabujú ich imunitný systém.

Vypadavanie_vlasov_bioliek_1

Zápal močových ciest horného traktu

Ak má váš lekár podozrenie, že máte zápal močových ciest horného traktu, bude vám možno potrebné okrem vyšetrenia moču urobiť aj kompletný krvný obraz a krvné kultúry.
 
 

Opakujúci sa zápal močových ciest

Ak máte opakované infekcie močových ciest, váš lekár môže tiež skontrolovať, či sa v nich nevyskytujú akékoľvek abnormality alebo prekážky.

 

Niektoré testy zahŕňajú:

  • Ultrazvuk pomocou ultrazvukových vĺn vytvára obraz orgánov močových ciest, ktorý sa zobrazuje na monitore.

  • Intravenózny pyelogram (IVP), spočíva v podaní injekcie s farbivom do tela, ktoré prechádza vašimi močovými cestami. Farbivo na röntgenovom snímke zvýrazní vaše močové cesty.

  • Cystoskopia je vyšetrenie vnútorných stien močového mechúra pomocou endoskopického prístroja - cystoskopu (hrubého približne ako ceruzka).

  • Počítačová tomografia (CT), sa používa pre získanie lepších obrázkov močového systému.
 

6. Príčiny a rizikové faktory zápalu močových ciest

Čokoľvek, čo znižuje vyprázdňovanie močového mechúra alebo dráždi močové cesty, môže viesť k zápalu močových ciest. Existuje tiež veľa faktorov, ktoré vás môžu vystaviť zvýšenému riziku získania zápalu močových ciest.

 

Medzi tieto faktory patrí:

  • vek - starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú zápal močových ciest

  • znížená pohyblivosť po operácii 

  • obličkové kamene

  • predchádzajúci zápal močových ciest

  • prekážky alebo blokády močových ciest, ako je zväčšená prostata, obličkové kamene a určité formy rakoviny

  • dlhodobé používanie močových katétrov, čo môže baktériám uľahčiť prístup do močového mechúra

  • cukrovka, najmä ak je zle kontrolovaná, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť, že dostanete ZMC

  • tehotenstvo

  • abnormálne vyvinuté močové štruktúry od narodenia

  • oslabený imunitný systém

hemoroidy bioliek2

I. Ďalšie rizikové faktory zápalu močových ciest u mužov

Väčšina rizikových faktorov zápalu močových ciest u mužov je rovnaká ako u žien. Zväčšená prostata je však jedným z rizikových faktorov pre zápal močových ciest, ktorá je pre mužov jedinečná.
 

II. Ďalšie rizikové faktory zápalu močových ciest u žien

Pre ženy existujú ďalšie rizikové faktory. Ukázalo sa, že niektoré faktory, ktoré sa kedysi považovali za príčinu zápalu močových ciest u žien, nie sú také dôležité, ako napríklad nesprávna hygiena.
 
Posledné štúdie nedokázali, že utieranie zozadu dopredu po toalete vedie k zápalu močových ciest u žien, ako sa doteraz verilo.
 
V niektorých prípadoch môžu určité zmeny životného štýlu pomôcť znížiť riziko niektorých z týchto faktorov.
 

III. Kratšia močová trubica

Dĺžka a umiestnenie močovej trubice u žien zvyšuje pravdepodobnosť zápalu močových ciest. Močová trubica u žien je veľmi blízko pošvy aj konečníka.
 
Baktérie, ktoré sa môžu prirodzene vyskytovať v okolí pošvy a konečníka, môžu viesť k infekcii v močovej trubici a vo zvyšku močových ciest.
 
Ženská močová trubica je tiež kratšia ako mužská a baktérie majú na vstup do močového mechúra kratšiu cestu.
 

IV. Pohlavný styk

Tlak na ženské močové cesty počas pohlavného styku môže presunúť baktérie z okolia konečníka do močového mechúra. Väčšina žien má po pohlavnom styku baktérie v moči. Telo sa však týchto baktérií dokáže zvyčajne zbaviť do 24 hodín.
 

V. Spermicídy

Spermicídy môžu zvýšiť riziko zápalu močových ciest. U niektorých žien môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Zvyšuje sa tak riziko vstupu baktérií do močového mechúra.
 

VI. Používanie kondómu počas sexu

Nemazané latexové kondómy môžu zvýšiť trenie a podráždiť pokožku žien počas pohlavného styku. To môže zvýšiť riziko zápalu močových ciest.
 
Kondómy sú však dôležité pre zníženie šírenia sexuálne prenosných infekcií. Aby ste zabránili treniu a podráždeniu pokožky od kondómov, používajte dostatok lubrikantu na báze vody a často ho používajte pri pohlavnom styku.
 

VII. Pokles hladiny estrogénu

Po menopauze pokles hladiny estrogénu zmení normálne baktérie vo vašej vagíne. To môže zvýšiť riziko zápalu močových ciest.

 bolest klbov bioliek

7. Prevencia zápalu močových ciest

Každý môže podniknúť nasledujúce kroky, aby zabránil výskytu zápalu močových ciest:

  • denne vypite šesť až osem pohárov vody.

  • nezadržiavajte moč dlho.

  • porozprávajte sa so svojím lekárom o zvládnutí akejkoľvek inkontinencie moču alebo o problémoch s úplným vyprázdnením močového mechúra.

 
Zápal močových ciest sa však vyskytujú oveľa častejšie u žien ako u mužov. Pomer je 8: 1. To znamená, že z každých ôsmich žien, ktoré majú zápal močových ciest, má iba jeden muž zápal močových ciest.
 
Pri prevencii infekcií močových ciest môže pomôcť aj každodenné užívanie doplnkov brusníc alebo užívanie vaginálnych probiotík.
 
Niektoré štúdie naznačujú, že používanie probiotických vaginálnych čapíkov môže znížiť výskyt a recidívu zápalu močových ciest zmenou baktérií nachádzajúcich sa vo vagíne.
 
Nezabudnite so svojím lekárom prediskutovať, aký je pre vás vhodný plán prevencie.
 
 

 

8. Chronický zápal močových ciest

Väčšinou zápal močových ciest po liečbe zmizne. Chronický zápal močových ciest buď nezmiznú po liečbe, alebo sa opakujú. Opakované zápaly močových ciest sú bežné u žien.

Mnoho prípadov opakujúcich sa infekcií močových ciest pochádza z reinfekcie rovnakým typom baktérií. Niektoré opakujúce sa prípady však nemusia nevyhnutne zahŕňať rovnaký typ baktérií.

Namiesto toho abnormalita v štruktúre močových ciest zvyšuje pravdepodobnosť zápalu močových ciest.

 

9. Zápal močových ciest počas tehotenstva

Ženy, ktoré sú tehotné a majú príznaky zápalu močových ciest by mali okamžite navštíviť svojho lekára. Zápal močových ciest počas tehotenstva môže spôsobiť vysoký krvný tlak a predčasný pôrod.

Zápal močových ciest počas tehotenstva sa tiež s väčšou pravdepodobnosťou rozšíri do obličiek.

  

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 

 

Zdroje:

https://www.healthline.com

Ahmed H, et al. (2017). Long-term antibiotics for prevention of recurrent urinary tract infection in older adults: Systematic review and meta-analysis of randomized trials. DOI:
dx.doi.org/10.1136/bmjopen-2016-015233

Al-Badr A, et al. (2013). Recurrent urinary tract infections management in women.
ncbi.nlm.nih.gov

Anger J, et al. (2019). Recurrent uncomplicated urinary tract infections in women: AUA/CUA/SUFU guideline (2019).
auanet.org/guidelines/recurrent-uti

Arnold JJ, et al. (2016). Common questions about recurrent urinary tract infections in women.
aafp.org/afp/2016/0401/p560.html

Beerepoot M, et al. (2016). Non-antibiotic prophylaxis for urinary tract infections. DOI: DOI:
10.3390/pathogens5020036

Bladder infection (urinary tract infection — UTI) in adults. (n.d.).
niddk.nih.gov

Kidney infection (pyelonephritis). (n.d.).
niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/kidney-infection-pyelonephritis

Matuszkiewicz-Rowinska J, et al. (2015). Urinary tract infections in pregnancy: Old and new unresolved diagnostic and therapeutic problems. DOI:
doi.org/10.5114/aoms.2013.39202

Paduch DA. (2007). Viral lower urinary tract infections.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18519018

Urinary tract infections (UTI). (n.d.).
ncbi.nlm.nih.gov/