Vitiligo: Príznaky, príčina a liečba

V tomto článku si prečítate:

 

1. Čo je vitiligo

Vitiligo je ochorenie, ktoré spôsobuje stratu farby kože v škvrnách. Sfarbené oblasti sa zvyčajne časom zväčšujú.

Tento stav môže postihnúť kožu na ktorejkoľvek časti tela. Môže tiež ovplyvniť vlasy a vnútro úst.

Normálne je farba vlasov a pokožky určená melanínom. Vitiligo sa vyskytuje, keď bunky, ktoré produkujú melanín, odumrú alebo prestanú fungovať.

Vitiligo postihuje ľudí všetkých typov pleti, no môže byť výraznejšie u ľudí s tmavšou pokožkou. Tento stav nie je život ohrozujúci ani nákazlivý.

Liečba vitiliga môže obnoviť farbu postihnutej kože. Nezabráni to však pokračujúcej strate farby pleti alebo opakovaniu.

 

2. Príznaky

Medzi príznaky vitiliga patria:

  • Mierna strata farby kože, ktorá sa zvyčajne najprv objaví na rukách, tvári a oblastiach okolo telesných otvorov a pohlavných orgánov

  • Predčasné vyblednutie alebo šedivenie vlasov na pokožke hlavy, mihalniciach, obočí alebo fúzoch

  • Strata farby v tkanivách, ktoré lemujú vnútro úst a nosa (sliznice)

 

Vitiligo môže začať v akomkoľvek veku, ale zvyčajne sa objaví pred dosiahnutím veku 30 rokov.

 

V závislosti od typu vitiliga ktorý máte, vitiligo môže ovplyvniť:

 

a) Takmer všetky povrchy kože

Pri tomto type, nazývanom univerzálne vitiligo, zmena farby postihuje takmer všetky povrchy kože.

 

b) Mnoho častí vášho tela

Pri tomto najbežnejšom type, nazývanom generalizované vitiligo, odfarbené škvrny často postupujú podobne na zodpovedajúcich častiach tela (symetricky).

 

c) Iba jedna stranu alebo časť tela

Tento typ, nazývaný segmentálne vitiligo, sa zvyčajne vyskytuje v mladšom veku, postupuje rok alebo dva, potom prestane.

 

d) Jedna alebo len niekoľko oblastí vášho tela

Tento typ sa nazýva lokalizované (fokálne) vitiligo.

 

e) Tvár a ruky

Pri tomto type, nazývanom akrofaciálne vitiligo, je postihnutá koža na tvári a rukách a okolo telesných otvorov, ako sú oči, nos a uši.

 

Je ťažké predpovedať, ako bude vaša choroba postupovať. Niekedy sa škvrny prestanú tvoriť bez liečby. Vo väčšine prípadov sa strata pigmentu rozšíri a nakoniec postihne väčšinu vašej pokožky. Pokožke sa občas vráti farba.

 

Kedy navštíviť lekára

Ak oblasti pokožky, vlasov alebo slizníc stratia farbu, navštívte svojho lekára. Na vitiligo nie je žiaden liek. Ošetrenie však môže zastaviť alebo spomaliť proces odfarbovania a vrátiť určitú farbu vašej pokožke.

bolest krcnej chrbtice 2

3. Príčiny vitiliga

Vitiligo sa vyskytuje, keď bunky produkujúce pigment (melanocyty) odumierajú alebo prestávajú produkovať melanín – pigment, ktorý dáva vašej pokožke, vlasom a očiam farbu.

Príslušné škvrny na koži zosvetlia alebo zbelejú. Nie je jasné, čo presne spôsobuje zlyhanie alebo smrť týchto pigmentových buniek.

 

Môže to súvisieť s:

  • Porucha imunitného systému (autoimunitné ochorenie)

  • Rodinná anamnéza (dedičnosť)

  • Spúšťacia udalosť, ako je stres, ťažké spálenie slnkom alebo trauma kože, ako je kontakt s chemikáliou
 

Komplikácie

Ľudia s vitiligom môžu mať zvýšené riziko:

  • sociálnej alebo psychickej tiesne

  • úpalu

  • problémov s očami

  • straty sluchu

 

4. Liečba

Výber liečby závisí od vášho veku, od toho koľko kože a kde je postihnutá, ako rýchlo choroba postupuje a ako ovplyvňuje váš život.

K dispozícii sú lieky a terapie založené na svetle, ktoré pomáhajú obnoviť farbu pleti alebo vyrovnať tón pleti, hoci výsledky sa líšia a sú nepredvídateľné. Niektoré druhy liečby majú vážne vedľajšie účinky.

Váš lekár vám preto môže odporučiť, aby ste najskôr skúsili zmeniť vzhľad pokožky nanesením samoopaľovacieho prípravku alebo make-upu.

Ak sa vy a váš lekár rozhodnete liečiť váš stav liekom, chirurgickým zákrokom alebo terapiou, proces liečby môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa posúdi jeho účinnosť. A možno budete musieť vyskúšať viac ako jednu liečbu, alebo kombináciu niekoľkých druhov liečby kým nájdete liečbu, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Aj keď je liečba istý čas úspešná, výsledky nemusia vydržať alebo sa môžu objaviť nové škvrny. Váš lekár môže odporučiť liek aplikovaný na kožu ako udržiavaciu terapiu, ktorá pomôže zabrániť relapsu.

 

kortikoidy

 

I. Lieky

Žiadny liek nemôže zastaviť proces vitiliga - stratu pigmentových buniek (melanocytov). Ale niektoré lieky, používané samostatne, v kombinácii alebo so svetelnou terapiou, môžu pomôcť obnoviť určitý tón pleti.

 

a) Lieky, ktoré kontrolujú zápal

Aplikácia kortikosteroidného krému na postihnutú kožu môže vrátiť farbu pokožke. Toto je najúčinnejší spôsob liečby keď je vitiligo stále v počiatočnom štádiu.

Tento typ krému je účinný a ľahko sa používa, ale zmeny vo farbe pleti možno neuvidíte niekoľko mesiacov.

Možné vedľajšie účinky zahŕňajú stenčenie kože alebo výskyt pruhov alebo línií na koži. Miernejšie formy lieku môžu byť predpísané deťom a ľuďom, ktorí majú veľké plochy sfarbenej kože.

Kortikosteroidné pilulky alebo injekcie môžu byť možnosťou pre ľudí, ktorých stav rýchlo postupuje.

 

b) Lieky, ktoré ovplyvňujú imunitný systém

Masti s inhibítorom kalcineurínu, ako je takrolimus alebo pimekrolimus, môžu byť účinné pre ľudí s malými oblasťami depigmentácie, najmä na tvári a krku.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varoval pred možnou súvislosťou medzi týmito liekmi a lymfómom a rakovinou kože.

 

II. Terapia

 

a) Svetelná terapia

Ukázalo sa, že fototerapia úzkopásmovým ultrafialovým svetlom B (UVB) zastavuje alebo spomaľuje progresiu aktívneho vitiliga. Môže byť účinnejšia pri použití s ​​kortikosteroidmi alebo inhibítormi kalcineurínu.

Budete potrebovať terapiu dvakrát až trikrát týždenne. Môže trvať jeden až tri mesiace, kým si všimnete akúkoľvek zmenu a môže trvať šesť mesiacov alebo dlhšie, kým sa dosiahne úplný účinok.

Vzhľadom na varovanie FDA týkajúce sa možného rizika rakoviny kože pri použití inhibítorov kalcineurínu, porozprávajte sa so svojím lekárom o rizikách a výhodách používania týchto liekov s fototerapiou.

Pre ľudí, ktorí nemôžu ísť na ošetrenie do ordinácie, sú na domáce použitie k dispozícii menšie prenosné alebo ručné prístroje na úzkopásmovú ultrafialovú B terapiu. V prípade potreby sa o tejto možnosti porozprávajte so svojím lekárom.

Možné vedľajšie účinky úzkopásmovej terapie ultrafialovým žiarením B zahŕňajú začervenanie, svrbenie a pálenie. Tieto vedľajšie účinky zvyčajne vymiznú do niekoľkých hodín po liečbe.

 

b) Kombinácia psoralénu a svetelnej terapie

Toto ošetrenie kombinuje rastlinnú látku nazývanú psoralen so svetelnou terapiou (fotochemoterapiou), aby sa vrátila farba svetlým škvrnám.

Potom, čo užijete psoralen ústami alebo ho aplikujete na postihnutú kožu, ste vystavení ultrafialovému svetlu A (UVA). Tento prístup, hoci je účinný, je náročnejší na podávanie a v mnohých praktikách bol nahradený úzkopásmovou UVB terapiou.

 

c) Odstránenie zvyšnej farby (depigmentácia)

Táto terapia môže byť možnosťou, ak je vaše vitiligo rozšírené a iné liečby nefungujú. Depigmentačné činidlo sa aplikuje na nepostihnuté oblasti pokožky.

To postupne zosvetľuje pokožku tak, že splýva s odfarbenými miestami. Terapia sa vykonáva raz alebo dvakrát denne počas deviatich mesiacov alebo dlhšie.

Vedľajšie účinky môžu zahŕňať začervenanie, opuch, svrbenie a veľmi suchú pokožku. Depigmentácia je trvalá.

 

III. Operačný zákrok

Ak svetelná terapia a lieky nefungujú, niektorí ľudia so stabilným ochorením môžu byť kandidátmi na operáciu. Nasledujúce techniky sú určené na vyrovnanie tónu pleti obnovením farby:

 

a) Štepenie kože

Pri tomto postupe váš lekár prenesie veľmi malé časti vašej zdravej, pigmentovanej pokožky do oblastí, ktoré stratili pigment. Tento postup sa niekedy používa, ak máte malé škvrny vitiligo.

Možné riziká zahŕňajú infekciu, zjazvenie, vzhľad dlažobného kameňa, škvrnitú farbu a neschopnosť prefarbiť oblasť.

 

b) Vrúbľovanie pľuzgierov

Pri tomto postupe vám váš lekár vytvorí pľuzgiere na vašej pigmentovanej koži, zvyčajne odsávaním a potom transplantuje hornú časť pľuzgierov na odfarbenú pokožku.

Medzi možné riziká patrí zjazvenie, vzhľad dlažobných kociek a zlyhanie prefarbenia oblasti. Poškodenie kože spôsobené saním môže vyvolať ďalšiu škvrnu vitiligo.

 

c) Transplantácia bunkovej suspenzie

Pri tomto postupe váš lekár odoberie tkanivo na vašej pigmentovanej koži, vloží bunky do roztoku a potom ich transplantuje na pripravenú postihnutú oblasť.

Výsledky tohto repigmentačného postupu sa začnú prejavovať do štyroch týždňov. Medzi možné riziká patrí zjazvenie, infekcia a nerovnomerný tón pleti.

 

Potenciálne budúce liečby:

 

I. Liek na stimuláciu buniek produkujúcich farbu (melanocyty)

Táto potenciálna liečba sa nazýva afamelanotid a implantuje sa pod kožu na podporu rastu melanocytov.

 

II. Liek, ktorý pomáha kontrolovať melanokty

Prostaglandín E2 sa testuje ako spôsob obnovenia farby pleti u ľudí s vitiligom, ktoré nie je rozšírené alebo sa nešíri. Nanáša sa na pokožku ako gél.

 alergia bioliek

5. Domáca liečba

Ak máte vitiligo, nasledujúce taktiky starostlivosti o seba vám môžu pomôcť starať sa o vašu pokožku a zlepšiť jej vzhľad:

 
a) Chráňte svoju pokožku pred slnkom a umelými zdrojmi UV žiarenia
 
Používajte širokospektrálny, vodeodolný opaľovací krém s SPF aspoň 30. Naneste opaľovací krém vo veľkom množstve a opakujte každé dve hodiny — alebo častejšie, ak plávate alebo sa potíte.
 
 
b) Môžete tiež hľadať tieň a nosiť oblečenie, ktoré chráni vašu pokožku pred slnkom
 
Nepoužívajte solária a slnečné lampy.
 
 
c) Ochrana pokožky pred slnkom pomáha predchádzať spáleniu odfarbenej pokožky
 
Opaľovací krém tiež minimalizuje opálenie, ktoré zvýrazňuje vitiligo škvrny.
 
 
d) Zakryte postihnutú pokožku
 
Make-up a samoopaľovacie produkty môžu pomôcť minimalizovať rozdiely vo farbe pleti. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko značiek mejkapu alebo samoopaľovacích prípravkov, aby ste našli taký, ktorý sa dobre hodí k vášmu normálnemu tónu pleti.
 
Farbenie samoopaľovacích prípravkov sa nezmýva, ale počas niekoľkých dní postupne vybledne. Ak používate samoopaľovací prípravok, vyberte si taký, ktorý obsahuje dihydroxyacetón.
 
 
e) Nedajte sa tetovať
 
Poškodenie pokožky, napríklad spôsobené tetovaním, môže spôsobiť, že sa do dvoch týždňov objaví nová škvrna vitiliga.

 

Alternatívna medicína

Obmedzené štúdie ukazujú, že bylina Ginkgo biloba môže vrátiť farbu pleti u ľudí s vitiligom. Ďalšie malé štúdie ukazujú, že kyselina alfa-lipoová, kyselina listová, vitamín C a vitamín B-12 plus fototerapia môžu niektorým ľuďom obnoviť farbu pleti.

Rovnako ako pri akejkoľvek voľne predajnej (nepredpisovej) liečbe sa poraďte so svojím lekárom skôr, ako vyskúšate terapie alternatívnou medicínou, aby ste sa uistili, že nebudú zasahovať do iných liečebných postupov, ktoré používate.

 

6. Zvládanie a podpora

Zmena vášho vzhľadu spôsobená vitiligom môže spôsobiť, že sa budete cítiť vystresovaný, nesebavedomý alebo smutný.

 

Tieto prístupy starostlivosti o seba vám môžu pomôcť vyrovnať sa s vitiligom:

 

I. Navštevujte dermatológa, ktorý sa špecializuje na toto onemocnenie

Dermatológ je lekár, ktorý sa špecializuje na starostlivosť o pleť (kožný lekár).

 

II. Zistite o svojom stave čo najviac informácií

Zistite čo najviac o vitiligu a možnostiach liečby, aby ste sa mohli rozhodnúť, aké kroky podniknúť.

 

III. Komunikujte svoje pocity

Informujte svojho lekára, ak sa cítite depresie. Lekár vás môže odkázať na špecialistu, ktorý vám pomôže zvládať depresie.

 

IV. Navštevujte podporné skupiny s členmi, ktorí trpia rovnakým onemocnením

Opýtajte sa svojho lekára na psychoterapiu alebo podporné skupiny vo vašej oblasti pre ľudí s vitiligom.

 

V. Zverte sa blízkym

Hľadajte porozumenie a podporu od svojej rodiny a priateľov.

 

Príprava na stretnutie pred prvým vyšetrením

Pravdepodobne začnete návštevou svojho lekára primárnej starostlivosti (obvodný lekár). Potom môžete byť poslaný k špecialistovi na kožné ochorenia (dermatológ).

Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na vyšetrenie.

 

Čo môžete spraviť

  • Skontrolujte svoju rodinnú anamnézu. Zistite, či má niekto vo vašej rodine vitiligo, ochorenie štítnej žľazy alebo ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda zdravé tkanivá v tele (autoimunitné ochorenie).

  • Uveďte relevantné osobné informácie, ako sú nedávne veľké stresujúce udalosti, životné zmeny, spáleniny od slnka a vyrážky.

  • Uveďte všetky lieky, vitamíny a doplnky, ktoré užívate, vrátane dávok.

  • Poznačte si otázky, ktoré by ste sa chceli opýtať svojho lekára, čo vám pomôže čo najlepšie využiť váš obmedzený čas, ktorý ste spolu strávili.

 

Niektoré základné otázky, ktoré je potrebné zvážiť, zahŕňajú:

  • Čo je najpravdepodobnejšou príčinou mojich príznakov?

  • Aké sú ďalšie možné príčiny?

  • Potrebujem nejaké testy?

  • Je tento stav dočasný alebo dlhotrvajúci?

  • Aké liečby sú dostupné a ktoré odporúčate?

  • Aké vedľajšie účinky môžem očakávať od liečby?

  • Môžem urobiť niečo, aby som vám pomohol, napríklad vyhýbať sa slnku v určitých časoch alebo nosiť špecifický opaľovací krém?

  • Môžete mi odporučiť produkt na zakrytie škvŕn na tele?

  • Máte brožúry alebo iné tlačené materiály, ktoré si môžem vziať domov? Aké webové stránky odporúčate?

 

Čo môžete očakávať od svojho lekára

Váš lekár vám pravdepodobne položí niekoľko otázok, ako napríklad:

  • Kedy ste si začali všímať svetlé škvrny na koži?

  • Mali ste úpal alebo kožnú vyrážku predtým, ako ste si všimli škvrny?

  • Ste citlivý na slnko?

  • Svrbia zafarbené škvrny alebo spôsobujú iné príznaky?

  • Mali ste už niekedy takýto typ zmeny pleti?

  • Má niekto vo vašej rodine vitiligo, ochorenie štítnej žľazy alebo autoimunitné ochorenie?

  • Aké je vaše povolanie a aké sú vaše záľuby? Ste v niektorom z nich vystavený agresívnym chemikáliám?

  • Ovplyvňuje tento stav kvalitu vášho života?

  • Užívate nejaké lieky alebo doplnky výživy?

 

Čo môžete medzitým urobiť

Kým čakáte na návštevu lekára, obmedzte pobyt na slnku a používajte širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom aspoň 30. Ak si uvedomujete zmeny na svojej pokožke, použite mejkap alebo krém na opaľovanie.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 

 

Zdroj:

https://www.mayoclinic.org

AskMayoExpert. Vitiligo. Mayo Clinic; 2019.

Grimes PE. Vitiligo: Management and prognosis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 23, 2019.

Grimes PE. Vitiligo: Pathogenesis, clinical features, and diagnosis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 23, 2019.

Lebwohl MG, et al. Vitiligo. In: Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies. 5th ed. Elsevier; 2018. https://www.clinicalkey.com. Accessed Dec. 23, 2019.

Felsten LM, et al. Vitiligo: A comprehensive overview. Journal of the American Academy of Dermatology. 2011; doi:10.1016/j.jaad.2010.10.043.

Bae JM, et al. Phototherapy for vitiligo: A systematic review and meta-analysis. JAMA Dermatology. 2017; doi:10.1001/jamadermatology.2017.0002.

Lee JH, et al. Treatment outcomes of topical calcineurin inhibitor therapy for patients with vitiligo: A systematic review and meta-analysis. JAMA Dermatology. 2019; doi:10.1001/jamadermatol.2019.0696.

Thakur V, et al. Efficacy of transplantation of combination of noncultured dermal and epidermal cell suspension vs epidermal ell suspension alone in vitiligo: A randomized clinical trial. 2019; doi:10.1001/jamadermatol.2018.4919.

Vitiligo. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.niams.nih.gov/health-topics/vitiligo. Accessed Dec. 23, 2019.

Patient education: Vitiligo (The basics). https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 30, 2019.

Vitiligo: Tips for managing. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/diseases/a-z/vitiligo-self-care. Accessed Dec. 30, 2019.

Gibson LE (expert opinion). Mayo Clinic. Jan. 20, 2020.

 

Obrázky: