Psoriáza: Príznaky, príčiny a liečba
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je psoriáza?
Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje urýchlenie životného cyklu kožných buniek čoho výsledkom je nahromadenie buniek na povrchu pokožky.
Zápal a začervenanie okolo šupín je pomerne bežné. Typické psoriatické šupiny sú belavo-strieborné a vyvíjajú sa v hrubých, červených škvrnách. Niekedy tieto záplaty prasknú a krvácajú.
Psoriáza je výsledkom zrýchleného procesu tvorby kože.
Zvyčajne kožné bunky rastú hlboko v koži a pomaly stúpajú na povrch. Nakoniec odpadnú. Typický životný cyklus kožnej bunky je jeden mesiac.
U ľudí so psoriázou môže tento proces prebehnúť v priebehu pár dní. Z tohto dôvodu kožné bunky nemajú čas odpadávať. Táto rýchla nadprodukcia vedie k hromadeniu kožných buniek.
Šupiny sa zvyčajne tvoria na kĺboch, ako sú lakte a kolená.
Môžu sa vyvinúť kdekoľvek na tele, vrátane:
-
rúk
-
nôh
-
krku
-
pokožky hlavy
-
tvári
Menej časté typy psoriázy postihujú nechty, ústa a oblasť okolo genitálií.
Psoriáza sa bežne spája s niekoľkými ďalšími chorobami, vrátane:
2. Typy psoriázy
Existuje päť typov psoriázy:
I. Psoriáza s plakmi
Plaková psoriáza je najbežnejším typom psoriázy.
Odhaduje, že asi 80 percent ľudí s týmto ochorením má plakovú psoriázu. Spôsobuje červené, zapálené škvrny, ktoré pokrývajú oblasti kože.
Tieto škvrny sú často pokryté belavo-striebornými šupinami alebo plakmi. Tieto plaky sa bežne nachádzajú na lakťoch, kolenách a pokožke hlavy.
II. Gutátna psoriáza
Gutátna psoriáza je bežná v detstve. Tento typ psoriázy spôsobuje malé ružové škvrny. Medzi najčastejšie miesta výskytu psoriázy patria trup, ruky a nohy. Tieto škvrny sú zriedkavo hrubé alebo vyvýšené ako plaková psoriáza.
III. Pustulózna psoriáza
Pustulózna psoriáza je bežnejšia u dospelých. Spôsobuje biele, hnisom naplnené pľuzgiere a široké oblasti červenej, zapálenej kože. Pustulózna psoriáza je typicky lokalizovaná v menších oblastiach tela, ako sú ruky alebo nohy, ale môže byť rozšírená.
IV. Inverzná psoriáza
Inverzná psoriáza spôsobuje svetlé oblasti červenej, lesklej a zapálenej kože. Fľaky inverznej psoriázy sa vyvíjajú pod pazuchami alebo prsiami, v slabinách alebo okolo kožných záhybov na genitáliách.
V. Erytrodermická psoriáza
Erytrodermická psoriáza je závažný a veľmi zriedkavý typ psoriázy.
Táto forma často pokrýva veľké časti tela naraz. Koža vyzerá takmer ako spálená od slnka. Vzniknuté šupiny sa často odlupujú vo veľkých častiach. Nie je nezvyčajné, že osoba s týmto typom psoriázy má horúčku alebo je veľmi chorá.
Tento typ môže byť život ohrozujúci, takže jednotlivci by mali okamžite navštíviť lekára.
3. Aké sú príznaky psoriázy?
Príznaky psoriázy sa líšia od človeka k človeku a závisia od typu psoriázy. Oblasti psoriázy môžu byť malé, ako napríklad niekoľko vločiek na pokožke hlavy alebo lakťov, alebo pokrývajú väčšinu tela.
Medzi najčastejšie príznaky plakovej psoriázy patria:
-
vyvýšené, zapálené škvrny na koži, ktoré sa javia ako červené na svetlej pokožke a hnedé alebo fialové na tmavej pokožke
-
belavo-strieborné šupiny alebo plaky na červených škvrnách alebo sivé šupiny na fialových a hnedých škvrnách
-
suchá pokožka, ktorá môže prasknúť a krvácať
-
bolestivosť okolo postihnutých miest
-
pocity svrbenia a pálenia
-
hrubé, jamkovité nechty
-
bolestivé, opuchnuté kĺby
Nie každý človek zažije všetky tieto príznaky. Niektorí ľudia budú mať úplne iné príznaky, ak majú menej bežný typ psoriázy.
Väčšina ľudí so psoriázou prechádza „cyklami“ symptómov. Tento stav môže spôsobiť vážne príznaky počas niekoľkých dní alebo týždňov a potom môžu príznaky vymiznúť a byť takmer nepostrehnuteľné.
Následne o niekoľko týždňov sa môže stav znova zhoršiť. Niekedy príznaky psoriázy úplne vymiznú.
Keď nemáte žiadne aktívne príznaky tohto stavu, môžete byť v „remisii“. To neznamená, že sa psoriáza nevráti, ale zatiaľ ste bez príznakov.
4. Je psoriáza nákazlivá?
Psoriáza nie je nákazlivá. Psoriázu nemôžete preniesť z jednej osoby na druhú. Dotknutie sa psoriatickej lézie na inej osobe nespôsobí rozvoj tejto choroby.
Na rozdiel od niektorých iných kožných ochorení, ako je svrab, impetigo a MRSA, psoriáza nie je spôsobená nákazlivými baktériami alebo iným typom infekcie.
Psoriáza je autoimunitné ochorenie. Podľa Americkej akadémie dermatológie (AAD) musíte mať na rozvoj ochorenia špecifické gény. Mať gén nevyhnutne neznamená, že sa u vás rozvinie táto choroba.
Ak však tieto gény máte, environmentálne spúšťače vo všeobecnosti aktivujú tento stav.
5. Čo spôsobuje psoriázu?
Lekári nemajú jasno v tom, čo spôsobuje psoriázu. Vďaka desaťročiam výskumu však majú všeobecnú predstavu o dvoch kľúčových faktoroch: genetike a imunitnom systéme.
I. Imunitný systém
Psoriáza je autoimunitné ochorenie. Autoimunitné ochorenia sú výsledkom toho, že telo napáda samo seba. V prípade psoriázy biele krvinky známe ako T bunky omylom napádajú kožné bunky.
V typickom tele sú biele krvinky nasadené na napadnutie a zničenie inváznych baktérií a v boji proti infekciám. Tento chybný útok spôsobí, že proces produkcie kožných buniek prejde na plné obrátky. Zrýchlená produkcia kožných buniek spôsobuje, že sa nové kožné bunky vyvíjajú príliš rýchlo. Sú vytlačené na povrch kože, kde sa hromadia.
Výsledkom sú plaky, ktoré sú najčastejšie spojené so psoriázou. Útoky na kožné bunky tiež spôsobujú rozvoj červených, zapálených oblastí kože.
II. Genetika
Niektorí ľudia zdedia gény, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku psoriázy. Ak máte najbližšieho člena rodiny s týmto kožným ochorením, riziko vzniku psoriázy je vyššie. Percento ľudí, ktorí majú psoriázu a genetickú predispozíciu, je však malé.
6. Diagnostika psoriázy
Na diagnostiku psoriázy môžu byť potrebné dva testy alebo vyšetrenia.
I. Fyzikálne vyšetrenie
Väčšina lekárov je schopná stanoviť diagnózu jednoduchým fyzickým vyšetrením. Symptómy psoriázy sú zvyčajne zrejmé a ľahko sa dajú odlíšiť od iných stavov, ktoré môžu spôsobiť podobné príznaky.
Počas tohto vyšetrenia nezabudnite lekárovi ukázať všetky oblasti tela, kde sa príznaky psoriázy vyskytujú. Okrem toho oznámte svojmu lekárovi, či niektorý z rodinných príslušníkov má toto ochorenie.
II. Biopsia
Ak sú príznaky nejasné alebo ak si chce váš lekár potvrdiť podozrenie na diagnózu, môže odobrať malú vzorku kože. Toto je známe ako biopsia.
Koža bude odoslaná do laboratória, kde bude skúmaná pod mikroskopom. Vyšetrenie dokáže diagnostikovať typ psoriázy, ktorú máte. Môže tiež vylúčiť iné možné poruchy alebo infekcie.
Väčšina biopsií sa robí v ordinácii vášho lekára v deň vášho stretnutia. Váš lekár vám pravdepodobne podá injekciu lokálneho znecitlivujúceho lieku, aby bola biopsia menej bolestivá. Potom pošle biopsiu do laboratória na analýzu.
Keď sa výsledky vrátia, váš lekár môže s vami prediskutoval zistenia a možnosti liečby.
7. Spúšťače psoriázy: Stres, alkohol a ďalšie
Vonkajšie „spúšťače“ môžu spustiť nový záchvat psoriázy. Tieto spúšťače nie sú pre každého rovnaké. Môžu sa pre vás časom zmeniť.
Medzi najčastejšie spúšťače psoriázy patria:
I. Stres
Nezvyčajne vysoký stres môže vyvolať vypuknutie psoriázy. Ak sa naučíte znižovať a zvládať svoj stres, môžete znížiť a možno aj predchádzať vypuknutiu psoriázy.
II. Alkohol
Nadmerné užívanie alkoholu môže vyvolať vypuknutie psoriázy. Ak nadmerne požívate alkohol, môže dôjsť k prepuknutiu psoriázy častejšie.
Zníženie spotreby alkoholu je užitočné nielen pre vašu pokožku. Váš lekár vám môže pomôcť vytvoriť plán, ako prestať piť, ak potrebujete pomoc.
III. Zranenie
Nehoda, rezné rany alebo škrabance môžu vyvolať vypuknutie psoriázy. Spáleniny od slnka môžu tiež spustiť novú etapu psoriázy.
IV. Lieky
Niektoré lieky sa považujú za spúšťače psoriázy. Tieto lieky zahŕňajú:
-
lítium
-
antimalarické lieky
-
lieky na vysoký krvný tlak
V. Infekcia
Psoriáza je spôsobená, aspoň čiastočne, tým, že imunitný systém omylom napadne zdravé kožné bunky. Ak ste chorý alebo bojujete s infekciou, váš imunitný systém začne bojovať proti infekcii.
To môže spustiť ďalšie prepuknutie psoriázy. Častým spúšťačom je streptokok.
8. Liečba psoriázy
Psoriáza sa nedá vyliečiť. Ošetrenia sú zamerané na zníženie zápalu a šupín, spomalenie rastu kožných buniek a odstránenie povlakov. Liečba psoriázy spadá do troch kategórií:
I. Lokálna liečba
Krémy a masti aplikované priamo na kožu môžu pomôcť pri zmierňovaní miernej až stredne závažnej psoriázy.
Topická liečba psoriázy zahŕňa:
-
topické kortikosteroidy
-
lokálne retinoidy
-
antralín
-
analógy vitamínu D
-
kyselina salicylová
II. Systémové lieky
Ľudia so stredne ťažkou až ťažkou psoriázou a tí, ktorí nereagovali dobre na iné typy liečby, môžu potrebovať používať perorálne alebo injekčne podávané lieky.
Mnohé z týchto liekov majú závažné vedľajšie účinky. Lekári ich zvyčajne predpisujú na krátke časové úseky.
Tieto lieky zahŕňajú:
- metotrexát
- cyklosporín (Sandimmune)
- biologické látky
- retinoidy
III. Svetelná terapia
Táto liečba psoriázy využíva ultrafialové (UV) alebo prirodzené svetlo. Slnečné svetlo zabíja nadmerne aktívne biele krvinky, ktoré napádajú zdravé kožné bunky a spôsobujú rýchly rast buniek.
UVA aj UVB svetlo môže byť užitočné pri zmierňovaní príznakov miernej až stredne závažnej psoriázy.
Väčšina ľudí so stredne ťažkou až ťažkou psoriázou bude mať prospech z kombinácie liečby. Tento typ terapie využíva viac ako jeden typ liečby na zmiernenie symptómov.
Niektorí ľudia môžu používať rovnakú liečbu celý život. Iní možno budú musieť občas zmeniť liečbu, ak ich pokožka prestane reagovať na to, čo používajú.
9. Lieky na psoriázu
Ak máte stredne závažnú až závažnú psoriázu – alebo ak psoriáza prestane reagovať na inú liečbu – váš lekár môže zvážiť perorálne alebo injekčne podávané lieky.
Medzi najbežnejšie perorálne a injekčné lieky používané na liečbu psoriázy patria:
I. Biologiká
Táto trieda liekov mení váš imunitný systém a zabraňuje interakciám medzi vašim imunitným systémom a zápalovými cestami. Tieto lieky sa injekčne podávajú alebo podávajú intravenóznou (IV) infúziou.
II. Retinoidy
Retinoidy znižujú produkciu kožných buniek. Keď ich prestanete používať, príznaky psoriázy sa pravdepodobne vrátia. Vedľajšie účinky zahŕňajú vypadávanie vlasov a zápal pier.
Tehotné ženy, alebo ženy, ktoré plánujú otehotnieť v priebehu nasledujúcich troch rokov by nemali užívať retinoidy kvôli riziku možných vrodených chýb.
III. Cyklosporín
Cyklosporín zabraňuje reakcii imunitného systému. To môže zmierniť príznaky psoriázy. Znamená to tiež, že máte oslabený imunitný systém, takže môžete ľahšie ochorieť. Vedľajšie účinky zahŕňajú problémy s obličkami a vysoký krvný tlak.
IV. Metotrexát
Podobne ako cyklosporín, aj metotrexát potláča imunitný systém. Pri použití v nízkych dávkach môže spôsobiť menej vedľajších účinkov. Z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky.
Medzi závažné vedľajšie účinky patrí poškodenie pečene a znížená tvorba červených a bielych krviniek.
10. Diétne odporúčania pre ľudí so psoriázou
Jedlo nemôže vyliečiť alebo dokonca liečiť psoriázu, ale racionálna strava môže znížiť vaše príznaky.
Týchto päť zmien životného štýlu môže pomôcť zmierniť príznaky psoriázy a znížiť jej vypuknutie:
I. Znížte svoju váhu
Ak máte nadváhu, chudnutie môže znížiť závažnosť ochorenia. Zníženie hmotnosti môže tiež zefektívniť liečbu.
Nie je jasné, ako váha interaguje so psoriázou, takže aj keď vaše príznaky zostanú nezmenené, chudnutie je stále dobré pre vaše celkové zdravie.
II. Jedzte stravu zdravú pre srdce
Znížte príjem nasýtených tukov. Nachádzajú sa v živočíšnych produktoch, ako je mäso a mliečne výrobky. Zvýšte príjem chudých bielkovín, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ako je losos, sardinky a krevety.
Rastlinné zdroje omega-3 zahŕňajú vlašské orechy, ľanové semienka a sójové bôby.
III. Vyhnite sa spúšťacím potravinám
Psoriázu spôsobuje zápal. Niektoré potraviny tiež spôsobujú zápal.
Vyhýbanie sa týmto potravinám môže zlepšiť príznaky. Tieto potraviny zahŕňajú:
-
červené mäso
-
rafinovaný cukor
-
spracované jedlá
-
mliečne výrobky
IV. Pite menej alkoholu
Pitie alkoholu môže zvýšiť riziko vypuknutia psoriázy. Obmedzte alebo úplne prestaňte konzumovať alkohol. Ak máte problém s užívaním alkoholu, váš lekár vám môže pomôcť zostaviť plán liečby.
V. Zvážte užívanie vitamínov
Niektorí lekári uprednostňujú stravu bohatú na vitamíny pred vitamínmi vo forme tabletiek. Avšak aj ten najzdravší jedák môže potrebovať pomoc pri získavaní adekvátnych živín.
Opýtajte sa svojho lekára, či by ste mali užívať nejaké vitamíny ako doplnok k vašej strave.
11. Život so psoriázou
Život so psoriázou môže byť náročný, ale správnym prístupom môžete znížiť vypuknutie psoriázy a žiť zdravý a plnohodnotný život.
Tieto tri oblasti vám pomôžu vyrovnať sa v krátkodobom a dlhodobom horizonte:
I. Diéta
Chudnutie a udržiavanie zdravej výživy môže výrazne pomôcť zmierniť a znížiť príznaky psoriázy. To zahŕňa konzumáciu stravy bohatej na omega-3 mastné kyseliny, celozrnné výrobky a rastliny.
Mali by ste tiež obmedziť potraviny, ktoré môžu zvýšiť váš zápal. Tieto potraviny zahŕňajú rafinované cukry, mliečne výrobky a spracované potraviny.
II. Stres
Stres je osvedčeným spúšťačom psoriázy. Naučiť sa zvládať stres vám môže pomôcť znížiť vypuknutie psoriázy a zmierniť príznaky.
Na zníženie stresu skúste nasledujúce:
-
meditácia
-
vedenie denníka
-
dýchanie
-
joga
III. Emocionálne zdravie
Ľudia so psoriázou majú väčšiu pravdepodobnosť depresie a problémov so sebaúctou. Môžete sa cítiť menej sebavedomí, keď sa objavia nové škvrny.
Hovoriť s členmi rodiny o tom, ako vás psoriáza ovplyvňuje, môže byť ťažké. Neustály cyklus stavu môže byť tiež frustrujúci.
12. Psoriáza a artritída
Podľa najnovších klinických usmernení dostane 30 až 33 percent ľudí so psoriázou diagnózu psoriatickej artritídy.
Tento typ artritídy spôsobuje opuch, bolesť a zápal v postihnutých kĺboch. Bežne sa mýli s reumatoidnou artritídou alebo dnou. Prítomnosť zapálených červených oblastí kože s plakmi zvyčajne odlišuje tento typ artritídy od iných.
Psoriatická artritída je chronické ochorenie. Podobne ako psoriáza, aj príznaky psoriatickej artritídy môžu prichádzať a odchádzať, pričom sa môžu striedať vypuknutie a remisia. Psoriatická artritída môže byť tiež nepretržitá s neustálymi príznakmi a problémami.
Tento stav zvyčajne postihuje kĺby na rukách alebo nohách. Môže tiež ovplyvniť dolnú časť chrbta, zápästia, kolená alebo členky.
Väčšina ľudí, u ktorých sa vyvinie psoriatická artritída, má psoriázu. Väčšina ľudí, ktorí dostanú diagnózu artritídy bez toho, aby mali psoriázu, má člena rodiny, ktorý má kožné ochorenie.
Liečba psoriatickej artritídy môže úspešne zmierniť symptómy, zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť kĺbov. Rovnako ako pri psoriáze, chudnutie, udržiavanie zdravej výživy a vyhýbanie sa spúšťačom môže tiež pomôcť znížiť vzplanutie psoriatickej artritídy.
Včasná diagnostika a plán liečby môžu znížiť pravdepodobnosť závažných komplikácií vrátane poškodenia kĺbov.
13. Štatistika psoriázy
Psoriáza môže začať v akomkoľvek veku, ale väčšina diagnóz sa vyskytuje v dospelosti. Priemerný vek nástupu je medzi 15 až 35 rokmi.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) niektoré štúdie odhadujú, že asi 75 percent prípadov psoriázy je diagnostikovaných pred dosiahnutím veku 46 rokov. Druhé vrcholné obdobie diagnóz môže nastať koncom 50. a začiatkom 60. rokov.
Podľa WHO sú muži a ženy postihnuté rovnako. Bieli ľudia sú postihnutí neúmerne. Farební ľudia tvoria veľmi malý podiel diagnóz psoriázy.
Ak máte člena rodiny s týmto ochorením, zvyšuje sa riziko vzniku psoriázy. Mnoho ľudí s týmto ochorením však nemá vôbec žiadnu rodinnú anamnézu. U niektorých ľudí s rodinnou anamnézou sa psoriáza nevyvinie.
Približne u jednej tretiny ľudí so psoriázou bude diagnostikovaná psoriatická artritída.
Okrem toho u ľudí so psoriázou je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinú také ochorenia, ako sú:
14. Pred návštevou lekára
Pravdepodobne najskôr navštívite svojho lekára. V niektorých prípadoch vás môže poslať priamo k špecialistovi na kožné ochorenia (dermatológovi).
Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na stretnutie a vedieť, čo môžete očakávať.
I. Čo môžete urobiť
Urobte si nasledujúci zoznam:
-
Zapíšte si všetky príznaky ktoré pociťujete, vrátane tých ktoré sa môžu zdať nesúvisiace s dôvodom, pre ktorý ste navštívili lekára
- Pripravte so zoznam všetkých liekov, vitamínov a byliniek, ktoré užívate, vrátane dávkovania
II. Otázky, ktoré by ste mali položiť svojmu lekárovi
Pokiaľ ide o psoriázu, niektoré základné otázky, ktoré by ste sa mohli opýtať svojho lekára, zahŕňajú:
-
Čo môže spôsobovať moje príznaky a symptómy?
-
Potrebujem diagnostické testy?
-
Aké liečby sú dostupné a ktoré mi odporúčate?
-
Aké typy vedľajších účinkov môžem očakávať?
-
Spôsobí vami odporúčaná liečba ústup mojich symptómov?
-
Ako rýchlo môžem očakávať výsledky?
-
Aké sú alternatívy k primárnemu prístupu, ktorý navrhujete?
-
Mám iné zdravotné ťažkosti. Ako môžem spoločne zvládnuť tieto ochorenia?
-
Aké postupy a produkty starostlivosti o pleť odporúčate na zlepšenie mojich príznakov?
III. Čo môžete očakávať od svojho lekára
Váš lekár vám pravdepodobne položí niekoľko otázok, ako napríklad:
-
Kedy ste začali mať príznaky?
-
Ako často máte tieto príznaky?
-
Boli vaše príznaky nepretržité alebo príležitostné?
-
Zdá sa, že niečo zlepšuje vaše príznaky?
-
Čo, ak vôbec niečo, zrejme zhoršuje vaše príznaky?
Napísala:
Redakcia portálu Bioliek.sk
Prax:
Upozornenie:
https://www.healthline.com/health/psoriasis
AskMayoExpert. Psoriasis. Mayo Clinic; 2019.
Dinulos JGH. Psoriasis and other papulosquamous diseases. In: Habif's Clinical Dermatology. 7th ed. Elsevier; 2021. https://www.clinicalkey.com. Accessed March 5, 2020.
Bolognia JL, et al., eds. Ultraviolet therapy. In: Dermatology. 4th ed. Saunders Elsevier; 2018. https://www.clinicalkey.com. Accessed March 5, 2020.