Alergia: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je alergia

Alergia je reakcia imunitného systému na cudzorodú látku, ktorá zvyčajne nie je škodlivá pre vaše telo. Tieto cudzorodé látky sa nazývajú alergény. Môžu zahŕňať určité potraviny, peľ alebo srsť domácich zvierat.

Úlohou vášho imunitného systému je udržiavať vás zdravých bojom proti škodlivým patogénom. Imunitný systém to robí tak, že útočí na čokoľvek, o čom si myslí, že by mohlo ohroziť vaše telo. V závislosti od alergénu môže táto reakcia zahŕňať zápal, kýchanie alebo množstvo iných symptómov.

Váš imunitný systém sa normálne prispôsobuje vášmu prostrediu. Napríklad, keď sa vaše telo stretne s niečím ako srsť domácich zvierat, malo by si uvedomiť, že je to neškodné.

U ľudí s alergiou na srsť  imunitný systém vníma srsť ako vonkajšieho útočníka, ktorý ohrozuje telo a napadne ho.

potravinova intolerancia bioliek

2. Príznaky alergie

Príznaky, ktoré pociťujete v dôsledku alergie, sú výsledkom niekoľkých faktorov. Tieto zahŕňajú typ alergie, ktorú máte, a závažnosť alergie.

Ak užijete akýkoľvek liek pred očakávanou alergickou reakciou, stále môžete pociťovať niektoré z príznakov.

 

I. Príznaky potravinovej alergie

Potravinové alergie môžu vyvolať opuchy, žihľavku, nevoľnosť, únavu a ďalšie. Môže chvíľu trvať, kým si človek uvedomí, že má potravinovú alergiu.

Ak máte po jedle vážnu reakciu a nie ste si istí prečo, okamžite navštívte lekára. Lekár môže zistiť presnú príčinu vašej reakcie alebo vás poslať k špecialistovi.

 

II. Príznaky sezónnej alergie

Príznaky sennej nádchy môžu napodobňovať príznaky prechladnutia.

Zahŕňajú preťaženie, výtok z nosa a opuchnuté oči. Väčšinu času môžete tieto príznaky zvládnuť doma pomocou voľne predajných liečebných liekov. Ak sa vaše príznaky stanú nezvládnuteľnými, navštívte svojho lekára.

 

III. Príznaky pri ťažkých alergiách

Závažné alergie môžu spôsobiť anafylaxiu. Ide o život ohrozujúcu situáciu, ktorá môže viesť k ťažkostiam s dýchaním, závratom a strate vedomia. Ak po kontakte s možným alergénom pociťujete tieto príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

 

IV. Kožné alergie

Kožné alergie môžu byť znakom alebo príznakom alergie. Môžu byť tiež priamym dôsledkom vystavenia alergénu.

Napríklad konzumácia jedla, na ktoré ste alergický, môže spôsobiť niekoľko príznakov. Môžete pociťovať mravčenie v ústach a hrdle. Môže sa u vás objaviť aj vyrážka.

Kontaktná dermatitída je však výsledkom priameho kontaktu vašej pokožky s alergénom. Môže sa to stať, ak sa dotknete niečoho, na čo ste alergický, napríklad čistiaceho prostriedku alebo rastliny.

 

Typy kožných alergií zahŕňajú:

  • Vyrážky. Oblasti kože sú podráždené, červené alebo opuchnuté a môžu byť bolestivé alebo svrbiace.

  • Ekzém. Kožné škvrny sa zapália a môžu svrbieť a krvácať.

  • Kontaktná dermatitída. Po kontakte s alergénom sa takmer okamžite objavia červené svrbiace škvrny na koži.

  • Bolesť hrdla. Hltan alebo hrdlo sú podráždené alebo zapálené.

  • Opuchnuté oči. Oči môžu slziť alebo svrbieť a vyzerajú „opuchnuté“.

  • Pálenie. Zápal kože vedie k nepríjemným pocitom a pocitom štípania na koži.

Svrbenie tela

3. Príčiny alergie

Výskumníci si nie sú úplne istí, prečo imunitný systém spôsobuje alergickú reakciu, keď sa do tela dostane normálne neškodná cudzorodá látka.

Alergie majú genetickú zložku, teda sú dedičné. Avšak len všeobecná náchylnosť na alergickú reakciu je genetická. Špecifické alergie sa neprenášajú.

Napríklad, ak je vaša matka alergická na mäkkýše, nemusí to nevyhnutne znamenať, že budete tiež alergický na mäkkýše.

 

Bežné typy alergénov zahŕňajú:

  • Alergény zvierat. Patria sem alergény ako srsť domácich zvierat a výlučky produkované roztočmi.

  • Lieky. Penicilínové a sulfátové lieky sú bežnými spúšťačmi alergickej reakcie.

  • Potraviny. Alergie na pšenicu, orechy, mlieko, mäkkýše a vajcia sú bežné.

  • Uštipnutie hmyzom. Patria sem včely, osy a komáre.

  • Pleseň. Vzduchom prenášané spóry plesní môžu vyvolať reakciu.

  • Rastliny. Peľ tráv a stromov, ale aj živica z rastlín, ako je jedovatý brečtan a jedovatý dub, sú veľmi časté rastlinné alergény.

  • Iné alergény. Latex, ktorý sa často nachádza v latexových rukaviciach a kondómoch a kovy ako nikel sú tiež bežné alergény.
 

Sezónne alergie, tiež známe ako senná nádcha, sú jedny z najčastejších alergií. Tie sú spôsobené peľom uvoľňovaným rastlinami.

Spôsobujú:

  • svrbiace oči

  • hnisajúce oči

  • výtok z nosa

  • kašeľ

chrípka bioliek 

4. Liečba alergií

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť alergiám, je držať sa ďalej od toho, čo spúšťa alergickú reakciu. Ak to nie je možné, existujú možnosti liečby.

 

I. Lieky

Liečba alergie často zahŕňa lieky, ako sú antihistaminiká na kontrolu symptómov. Liek môže byť voľne predajný alebo na predpis.

To, čo vám lekár odporučí, závisí od závažnosti vašich alergií.

 

Lieky na alergiu zahŕňajú:

  • antihistaminiká

  • kortikosteroidy

  • cetirizín (Zyrtec)

  • loratadín (Klaritín)

  • kromolyn sodný

  • dekongestanty

  • modifikátory leukotriénov

 

II. Imunoterapia

Mnoho ľudí sa rozhodne pre imunoterapiu. Ide o niekoľko injekcií v priebehu niekoľkých rokov, ktoré pomôžu telu zvyknúť si na vašu alergiu. Úspešná imunoterapia môže zabrániť návratu príznakov alergie.

 

III. Núdzový epinefrín

Ak máte závažnú, život ohrozujúcu alergiu, noste núdzovú injekciu adrenalínu. Injekcia pôsobí proti alergickým reakciám, kým nepríde lekárska pomoc.

 

IV. Prírodné lieky na alergie

Mnoho prírodných liekov a doplnkov sa predáva ako liečba a dokonca aj spôsob prevencie alergií. Pred vyskúšaním ich prediskutujte so svojím lekárom.

Niektoré prírodné liečby môžu v skutočnosti obsahovať iné alergény a zhoršiť vaše príznaky.

Napríklad niektoré sušené čaje používajú kvety a rastliny, ktoré sú úzko späté s rastlinami, ktoré vám môžu spôsobiť vážne kýchanie. To isté platí pre esenciálne oleje.

Niektorí ľudia používajú tieto oleje na zmiernenie bežných príznakov alergií, ale esenciálne oleje stále obsahujú zložky, ktoré môžu spôsobiť alergie. Každý typ alergie má množstvo prírodných liekov, ktoré môžu pomôcť urýchliť zotavenie.

kortikoidy

5. Ako sa diagnostikuje alergia

Váš lekár môže diagnostikovať alergie niekoľkými spôsobmi.

Najprv sa váš lekár spýta na vaše príznaky a vykoná vyšetrenie. Bude sa pýtať na čokoľvek neobvyklé, čo ste v poslednej dobe jedli a na akékoľvek látky, s ktorými ste mohli prísť do kontaktu.

Napríklad, ak máte vyrážku na rukách, váš lekár sa vás môže opýtať, či ste si nedávno nasadili latexové rukavice. Nakoniec krvný test a kožný test môžu potvrdiť alebo diagnostikovať alergény, o ktorých váš lekár predpokladá, že ich máte.

 

I. Krvný test na alergiu

Váš lekár môže nariadiť krvný test. Vaša krv bude testovaná na špecifické protilátky nazývané  imunoglobulín E (IgE). Sú to bunky, ktoré reagujú na alergény.

Váš lekár použije krvný test na potvrdenie diagnózy, ak sa obáva možnosti závažnej alergickej reakcie.

 

II. Kožný test

Váš obvodný lekár vás môže poslať k alergológovi na vyšetrenie a liečbu. Kožný test je bežný typ testu na alergiu, ktorý vykonáva alergológ.

Počas tohto testu vás lekár pichne malou ihlou obsahujúcou potenciálne alergény. Ak ste alergický na určitú látku, vaša pokožka bude v mieste pichu červená a zapálená.

Na diagnostiku všetkých vašich potenciálnych alergií môžu byť potrebné rôzne testy.

mononukleoza bioliek

6. Prevencia symptómov

Neexistuje spôsob, ako zabrániť alergii. Existujú však spôsoby, ako zabrániť výskytu príznakov. Najlepší spôsob, ako predchádzať príznakom alergie, je vyhýbať sa alergénom, ktoré ich spúšťajú.

Vyhýbanie sa je najefektívnejším spôsobom prevencie príznakov potravinovej alergie. Eliminačná diéta vám môže pomôcť určiť príčinu vašich alergií, aby ste vedeli, ako sa im vyhnúť. Aby ste sa vyhli potravinovým alergénom, dôkladne si prečítajte etikety na potravinách.

Prevencia sezónnych, kontaktných a iných alergií spočíva v poznaní, kde sa alergény nachádzajú a ako sa im vyhnúť. Ak ste napríklad alergický na prach, môžete pomôcť znížiť príznaky inštaláciou správnych vzduchových filtrov vo vašej domácnosti, profesionálnym čistením vzduchových potrubí a pravidelným utieraním prachu vo vašej domácnosti.

Test na alergiu vám môže pomôcť určiť presné spúšťače, čím sa im ľahšie vyhnete.

 

7. Komplikácie spôsobené alergiou

Aj keď si možno alergiu predstavujete ako otravné smrkanie a kýchanie, ktoré prichádza každú novú sezónu, niektoré z týchto alergických reakcií môžu byť v skutočnosti život ohrozujúce.

Napríklad anafylaxia je vážnou reakciou na expozíciu alergénom.

 

Väčšina ľudí spája anafylaxiu s jedlom, ale akýkoľvek alergén môže spôsobiť tieto príznaky:

  • náhle zúžené dýchacie cesty

  • zvýšená srdcová frekvencia

  • možný opuch jazyka a úst

 

Príznaky alergie môžu spôsobiť mnohé komplikácie. Váš lekár vám môže pomôcť určiť príčinu vašich príznakov, ako aj rozdiel medzi citlivosťou a plne rozvinutou alergiou.

Váš lekár vás môže tiež naučiť, ako zvládnuť príznaky alergie, aby ste sa vyhli najhorším komplikáciám.

 Zaskrt

8. Astma a alergia

Astma je bežný respiračný stav. Sťažuje dýchanie a môže zúžiť dýchacie cesty v pľúcach.

Astma úzko súvisí s alergiami. Alergie môžu skutočne zhoršiť existujúcu astmu. Môže tiež spustiť astmu u osoby, ktorá nikdy nemala tento stav.

Keď sa tieto stavy vyskytnú spoločne, ide o stav nazývaný alergiou vyvolaná astma alebo alergická astma. Alergická astma postihuje asi 60 percent ľudí, ktorí majú astmu.

 

9. Alergia vs. prechladnutie

Výtok z nosa, kýchanie a kašeľ sú bežné príznaky alergie. Sú tiež bežnými príznakmi prechladnutia a infekcie dutín. V skutočnosti môže byť ťažké rozlúštiť medzi niekedy všeobecnými príznakmi.

Dodatočné príznaky a symptómy vám však môžu pomôcť rozlíšiť medzi týmito tromi chorobami. Napríklad alergia môže spôsobiť vyrážky na koži a svrbenie očí.

Prechladnutie môže viesť k bolestiam tela, dokonca k horúčke. Infekcia dutín zvyčajne produkuje hustý žltý výtok z nosa.

Alergie môžu ovplyvniť váš imunitný systém na dlhší čas. Keď je imunitný systém ohrozený, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že zachytíte vírusy, s ktorými prídete do kontaktu. To zahŕňa vírus, ktorý spôsobuje nádchu.

Na druhej strane, alergia v skutočnosti zvyšuje riziko prechladnutia.

 Kasel 2

10. Alergický kašeľ

Senná nádcha môže spôsobiť príznaky, ktoré zahŕňajú kýchanie a pretrvávajúci kašeľ. Je to výsledok nadmernej reakcie vášho tela na alergény.

Na rozdiel od chronického kašľa je kašeľ spôsobený alergiami a sennou nádchou dočasný. Príznaky tejto sezónnej alergie môžete pociťovať iba v určitých obdobiach roka, keď rastliny prvýkrát kvitnú.

Sezónne alergie môžu navyše vyvolať astmu a astma môže spôsobiť kašeľ. Keď je osoba s bežnými sezónnymi alergiami vystavená alergénu, sťahovanie dýchacích ciest môže viesť ku kašľu.

Môže sa vyskytnúť aj dýchavičnosť a zvieranie hrudníka.

 

11. Alergie a bronchitída

Vírusy či baktérie môžu spôsobiť zápal priedušiek, prípadne môže ísť o dôsledok alergie. Prvý typ, akútna bronchitída, zvyčajne končí po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.

Chronická bronchitída však môže pretrvávať mesiace, možno aj dlhšie. Expozícia bežným alergénom je najčastejšou príčinou chronickej bronchitídy.

 

Tieto alergény zahŕňajú:

  • cigaretový dym

  • znečistenie vzduchu

  • prach

  • peľ

  • chemické výpary

 

Na rozdiel od sezónnych alergií mnohé z týchto alergénov pretrvávajú v prostrediach, ako sú domy alebo kancelárie. To môže spôsobiť, že chronická bronchitída bude trvalejšia a pravdepodobnejšie sa vráti.

Kašeľ je jediným bežným príznakom medzi chronickou a akútnou bronchitídou.

atopický ekzém bioliek

12. Alergie a bábätká

Kožné alergie sú dnes bežnejšie u mladších detí ako pred niekoľkými desaťročiami. Kožné alergie však s pribúdajúcimi vekom dieťaťa ubúdajú. Respiračné a potravinové alergie sa stávajú bežnejšími, keď sú deti staršie.

 

Bežné kožné alergie u dojčiat zahŕňajú:

 

a) Ekzém

Ide o zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje červené vyrážky, ktoré svrbia. Tieto vyrážky sa môžu vyvíjať pomaly.

 

b) Alergická kontaktná dermatitída

Tento typ kožnej alergie sa objaví rýchlo, často hneď potom, ako sa vaše dieťa dostane do kontaktu s dráždivou látkou. Závažnejšia kontaktná dermatitída sa môže rozvinúť do bolestivých pľuzgierov a spôsobiť praskanie kože.

 

c) Žihľavka

Žihľavka sú červené hrbolčeky alebo vyvýšené oblasti kože, ktoré sa vyvinú po vystavení alergénu. Nestanú sa šupinatými a nepraskajú, ale svrbenie môže spôsobiť krvácanie kože.

 

13. Život s alergiou

Alergie sú bežné a pre väčšinu ľudí nemajú život ohrozujúce následky. Ľudia, ktorí sú ohrození anafylaxiou, sa môžu naučiť, ako zvládať svoje alergie a čo robiť v núdzovej situácii.

Väčšina alergií sa dá zvládnuť vyhýbaním sa alergénom, liekmi a zmenami životného štýlu. Spolupráca s alergológom môže pomôcť znížiť akékoľvek komplikácie a spríjemniť život alergika.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 

Odborný dohľad: 

MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 

Vzdelanie: 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com/health/allergies

Allergies. (2015).
aafa.org/page/allergies.aspx

Allergy blood test. (2017).
medlineplus.gov

Allergy facts and figures. (n.d.).
aafa.org/display.cfm?id=9&sub=30

Allergy treatment. (2018).
aafa.org/page/allergy-treatments.aspx

Chronic bronchitis. (2018).
medlineplus.gov/chronicbronchitis.html

Jackson KD, et al. (2013). Trends in allergic conditions among children: United States, 1997-2011.
cdc.gov/nchs/data/databriefs/db121.htm

Mayo Clinic Staff. (2016). Allergies and asthma: They often occur together.
mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma/in-depth/allergies-and-asthma/art-20047458

Wein H. (2009). Understanding a common cold virus.
nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-common-cold-virus

 

Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/